https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sarkan-tomanova-miliardy-pro-obce-a-mesta-ktere-chteji-energeticky-usporne-renovovat-sve-budovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šárka Tomanová: Miliardy pro obce a města, které chtějí energeticky úsporně renovovat své budovy

20.11.2021
Na ilustračním snímku správní budova ZŠ Praha - Slivenec, rekonstruovaná v nízkoenergetickém standardu. V domě je zabudován také systém řízeného větrání vzduchu s rekuperací.
Na ilustračním snímku správní budova ZŠ Praha - Slivenec, rekonstruovaná v nízkoenergetickém standardu. V domě je zabudován také systém řízeného větrání vzduchu s rekuperací.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Od roku 2014 bylo v České republice díky evropským fondům, konkrétně Operačnímu programu Životní prostředí (OPŽP), zrenovováno více než 3 tisíce škol, školek, nemocnic nebo úřadů. Oceňujeme proto, že Ministerstvo životního prostředí po téměř tři čtvrtě roce znovu otevře výzvu pro obce a města, které chtějí energeticky úsporně renovovat své budovy.
 
Poslední 146. výzva v OPŽP s alokací 2 miliardy korun skončila 2. března 2021. Zájem byl obrovský a na projekty za téměř 5 miliard korun se bohužel nedostalo. Přečerpala se rovněž výzva pro vládní budovy ukončená v květnu tohoto roku. Od té doby žádná výzva pro veřejné budovy neběžela. Řada obcí tak s projekty čeká. Mezitím se připravovaly i projekty nové, proto věříme, že rekordní zájem bude pokračovat.

Nyní vyhlašovaná výzva z Národního plánu obnovy má alokaci 3,2 miliardy korun a zahrnuje také až 100% podporu pro státní příspěvkové organizace. Dá se tedy předpokládat, že se výzva vyčerpá mnohem rychleji než do září 2022, a to i přes mírnou změnu podmínek plynoucí z pravidel pro Národní plán obnovy. Všechny projekty budou muset splnit kritérium alespoň 30% úspory primární energie. Změnil se taktéž administrační systém. Uvidíme, kolik práce navíc to obcím, resp. projektantům, přinese.

Již nyní je známo, že po skončení, respektive vyčerpání výzvy z NPO se otevře nová výzva v OPŽP pro programové období 2021-2027, kde je na tyto účely nachystáno 12 miliard korun. Ta bude mít jiné podmínky, způsob výpočtu podpory a opět i odlišný administrační systém. Navíc bude ve veřejných budovách podporovat také zelené střechy nebo akumulaci a využití šedé či dešťové vody. Obce i kraje mají o takové projekty zájem a je škoda, že právě vyhlášená výzva z NPO tato opatření zatím nepodporuje.

Vzhledem k tomu, že se právě otevíraná výzva pravděpodobně brzy přečerpá, je otázkou, kolik nových projektů se stihne připravit do současné výzvy a kolik jich bude potřeba přepracovat na novou. Důležité bude, aby byly podmínky budoucí výzvy nového OPŽP včas komunikovány obcím, a ty měly dostatek času zvážit si, zda připravovat projekty pro výzvu z NPO, kde se očekává přetlak, nebo už rovnou na novou výzvu z OPŽP, která snad bude otevřena pro příjem žádostí bez větší časové prodlevy. V řadě případů by to mohlo ulehčit práci, a to jak obcím, tak i státu.


reklama

 
foto - Tomanová Šárka
Šárka Tomanová
Autorka je ředitelka Šance pro budovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.11.2021 15:04
Když někomu dám tak předtím musím někomu vzít
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.11.2021 15:45
Člověk by si řekl, že organizace s názvem Šance pro budovy bude poskytovat doporučení, jaký způsobem dobře stavět. Jenže ona radí, jak dyndat ze státu peníze na stavbu nepříliš dobrých budov. A tak klidně jásá, že budou peníze třeba i na takovou blbost, jako jsou zelené střechy. Takto si chováme na prsou hada.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2021 18:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, místo pořádně postavených domů, budov, vlastně záplatování - za cizí peníze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.11.2021 10:28 Reaguje na smějící se bestie
Co je to pořádně postavená budova? To co bylo dobré před
100 léty bylo na prd už před 50 léty a to co před 30 je
na prd nyní. Ty nároky se neustále mění a zvyšují, takže doporučujete co? Co deset let bourat a stavět? Ta energie
do stavby, bourání a recyklace je šumafuk? A co možnosti
investorů a kde brát na to ty dotace? Ano byl by to ideál,
ale co historické stavby, stavby neschopné dalších úspor
a stavby ve vlastnictví nejchudších? Co s nimi? Bourat
a stavět pouze pasivní konzervy? Pro zainteresované firmy
určitě cíl, který je pro zbytek nedosažitelný.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.11.2021 17:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud dům opravdu pořádně tepelně nezaizolujete hned při výstavbě, dodatečně to již u těch současných polozaizolovaných domů nikdy neuděláte. Nejde to většinou technicky a návratnost dozateplení šílená.

Co se staví teď je evidentně na prd již nyní.

Hlavně že se hledí na to, aby byly kuchyně i koupelny perfektně vybaveny, stěny a podlahy perfektně rovné a na střeše byla FVE. A samozřejmě dosti velký superkotel na zemní plyn, aby ty tepelné ztráty utáhl.
Odpovědět
ig

21.11.2021 19:15
Jak u blbejch.
Nejdřív někomu seberu peníze.
Pak s nimi poničím ceny ve stavebnictví, protože mi bude fuk kolik zaplatím.
Pak budou lidi skučet, že nemají na byty a domy, protože se staví draho.
Tak jim poskytnu dotace na bydlení z peněz které před tím někomu vezmu - nejlépe ve formě dodatečného zdanění nemovitostí, jak už se navrhuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.11.2021 19:39 Reaguje na
Vy jste ale nepřejícník! Šance pro budovy si v takovém systému evidentně libuje.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.11.2021 07:24
No tady je pod článkem opět nablito...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.11.2021 17:17 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak k tomu nepřispívejte!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2021 09:49
Pokud někdo energeticky úsporně rekonstruuje budovu, tak bych čekal, že výsledkem do budoucna bude to, že ušetří. Bo jinak je to úspornost na pikaču.
A ok, ať nežeru, řekněme, že je v celospolečenském zájmu aby se tak (nejen) u veřejných budov dělo.

Takže bych dokázal pochopit nějakou dlouhodobou půjčku a podobně (garance, subvence na úrokové platby a pod.) ze strany státu/kraje/obce.
Ale proboha proč těm organizacím sypat nějaké dotace??? Zjednodušeně řečeno, co se vrátí (mělo by se vrátit) nepotřebuje dotovat a co se nemá šanci vrátit se nemá dělat.

I když s ohledem na profesní minulost autorky ... co čekat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist