https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sprava-np-sumava-reakce-na-blog-jiriho-manka?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa NP Šumava: Reakce na blog Jiřího Mánka

21.8.2021
Ulovit březí laň je podle zákona o myslivosti trestný čin. Ilustrační snímek.
Ulovit březí laň je podle zákona o myslivosti trestný čin. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jiří Mánek v nevkusném a lživém článku „Mengele a doktoři smrti - jatka březích laní a jejich nenarozených koloušků v NP Šumava“ křivě a bez jakýchkoli důkazů obviňuje Správu Národního parku Šumava z trestného činu pytláctví. Správa NP Šumava absolutně odmítá, že by střílení březích laní bylo politikou parku a bude se proti nechutným Mánkovým pomluvám a přirovnáním postupů parku a ministra Richarda Brabce k nacistickým zločinům a zločincům bránit právní cestou.
reklama

 

Bývalý, ministrem Brabcem odvolaný ředitel Správy NP Šumava Jiří Mánek, kandidující do Sněmovny v nadcházejících podzimních volbách, si jako téma předvolebního boje zvolil, jak jinak, Národní park Šumava. V jeho blogu s názvem: „Mengele a doktoři smrti - jatka březích laní a jejich nenarozených koloušků v NP Šumava“ je ústředním tématem velmi emotivní čin - neznámým pachatelem postřelená březí laň, což je podle zákona o myslivosti trestný čin.

Jiří Mánek svým bezskrupulózním textem přitom bez jakýchkoli důkazů obviňuje z protiprávního jednání Správu NP Šumava a také její zaměstnance.

Správa Národního parku Šumava v první řadě odmítá, že by postřelená březí laň, ulovená v honitbě v Kašperských Horách, byla důsledkem politiky Správy NP Šumava. Správa parku a její zaměstnanci se při lovu jelení zvěře řídí platnými zákony a vyhláškami. Především vyhláškou č. 323/2019 Sb. o době lovu a zákonem č. 449/2001 Sb., o myslivosti, tedy normami, které upravují mj. lov jelení zvěře. Zaměstnanci Správy NP Šumava, kteří v honitbách Správy NP Šumava loví jelení zvěř, musí postupovat vždy podle platných norem a v jarním období, o kterém se v článku Jiřího Mánka hovoří, loví v souladu s právními předpisy pouze zvěř do 2 let věku. Tímto opatřením se chrání před lovem právě březí laně. Dodržování tohoto postupu je zároveň průběžně a důsledně ze strany Správy kontrolováno.

Pokud Jiří Mánek již v květnu disponoval fotografiemi a informacemi, že došlo k trestnému činu pytláctví, bylo jeho okamžitou povinností, včetně zmiňovaných pracovníků ze sousední honitby, kteří mu podle jeho slov informace poskytli, ohlásit tyto skutečnosti orgánům činným v trestním řízení. Pokud tak neučinil, a nyní bez předložení jakéhokoli důkazu tyto skutečnosti zveřejňuje tiskem, mohl by se dopustit naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy či křivého obvinění.

Správa NP Šumava nyní připravuje právní kroky, kterými hodlá sebe a své zaměstnance bránit proti pomluvám a poškozování dobrého jména, kterého se Jiří Mánek svým textem dopouští.


reklama

Správa NP Šumava

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

21.8.2021 06:07
Dojemné, až by se chtělo říct téměř srdcervoucí vyjádření NPŠ. Pro laickou veřejnost určitě dobrý, pro ty, co vědí už tak moc ne. Tak jsme se dozvěděli, že v jarním období NPŠ loví v souladu se zákonem pouze zvěř do 2 let věku. Takže za prvé vysokobřezí laně. Což ústy svého tiskového mluvčího bezelstně přiznává. Což je dnes v ČR sice legální v případě samičí zvěře do dvou let věku, ale na celém světě (takže nejen v ČR) se to považuje za mimořádně neetické. Dále by pak ale NPŠ za druhé mohl vysvětlit, jak se ten věk na 100% určí na živé zvěři (to totiž nedokáže nikdo, samozřejmě to lze podle určitých znaků odhadovat, ale vždy to bude jen a jen do nějaké míry kvalifikovaný odhad). Bez problémů lze poznat koloucha. Poměrně přesně lze u vysoké stanovit věk podle zubního vzorce do cca 30-32 měsíců stáří, jenže to už ten kus musí ležet.
Odpovědět
DA

DAG

21.8.2021 09:52 Reaguje na Hunter
Je to pravda. Napadlo mě, že to je třeba jen nepochopení výkazu, kdy se kolouch po 31.3. Stane papírově laní. Přeci jen to bývala taková tradice, i když nebyla v souladu se skutečným věkem.
Nicméně je ve vykazu laň i před 31.3. a to už je bez diskuse.
To je opravdu vysoce nemorální. Zajimalo by mě jak dotyčné lovce baví vyvrhovaní, když se ve vyvrhu hýbe nenarozené mladě.
Odpovědět
Hu

Hunter

21.8.2021 10:29 Reaguje na DAG
Pokud se podíváte na ten reálný výkaz lovu, který zveřejnil J.Mánek na svém blogu, tak tam vidíte vykázaný lov kolouch/samice 7.4 (tedy jedinci ve skutečném věku dejme tomu 11 měsíců), ačkoliv pokud by se to vykazovalo podle plánování, tak by měla být tato zvěř převedena do laní. Zároveň je ale ve výkazu uveden lov laně s datem 8.a 9.4., tedy zvěř ve věku více než 12 měsíců. To jednoznačně svědčí o tom, že ty výkazy jsou vedeny podle skutečného věku a tyhle laně byly ve věku cca 22 měsíců. Sice tedy zvěř do 2 let věku (tedy ok podle legislativy), ale ať mi nikdo nevykládá, že nebyly plný, plná je totiž každá. Výkazy jsou tedy zcela nepochybně vedeny podle skutečného věku zvěře.
Je smutné, že zrovna NP je propagátorem tohoto naprosto neetického přístupu k lovu a jak vidět, za odměnu 1000,- Kč se někteří jedinci k tomu sníží. Za litr dělat řezníka, to chce fakt mít žaludek.
Odpovědět
Hu

Hunter

21.8.2021 10:40 Reaguje na Hunter
Pak je ještě jedna možnost, že ty laně byly starší 24 měsíců a v tom případě neoprávněný lov = pytláctví. Viz aktuální rozhodnutí NS sp.zn. 3 Tdo 340/2020-762. Odkaz třeba zde:
https://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2021/Srpen-2021/Nejvyssi-soud-se-zcela-vyjimecne-vyslovil-k-proble

NPŠ má tyto problémy dlouhodobě, např. nejdříve naivní představa, že vysoká se lovit nebude, protože populaci budou redukvat vlci. Nečekaně to nefungovalo. Pak návrhy na vystřílení vysoké v přezimvacích obůrkách. Teď tohle. Ode zdi ke zdi. NPŠ si evidentně neumí poradit s tím, že v řípadě kůrovce bude uplatňovat absolutní bezzásahovost a v jiných oblastech ta bezzásahovost nejde. Prostě ekologisti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.8.2021 07:04 Reaguje na Hunter
No, když se v NP musí spolehnout na přirozenou obnovu kůrovcem zničeného lesa, bez jakéhokoliv vysazování lidmi a to na horní hranici lesa, kde jsou místy podmínky pro růst semenáčků velmi drsné, jejich přítrůstky velmi malé a každé jejich poškozování může způsobit, že tam ty semenáčky uhynou. Případně jsou to přímo semenáčky z předchozího lidmi vysázeného lesa s nepůvodními smrky nepřizpůsobenými těm mezním horským podmínkám a tudíž hodně citlivými na nepříznivé vlivy. A vznikne tak holina vystavená erozí, kde půdu chrání pouze nějaká horská tráva. Tak musí zajistit, aby ty plochy byly defakto bez zvěře. Která by ty semenáčky okusovala.
Tam naplno platí ono okřídlené heslo "Zabij bobra, zachráníš strom". Ovšem nyní ve stoprocentní režii zelených aktivistů či exponentů, když defakto NPŠ dostali zelení exponenti do péče.
Vypadá to skutečně, že zelené vedení NPŠ něco zanedbalo a nyní se probudili a chtějí to co nejrychleji za každou cenu uvést do toho "správného" stavu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.8.2021 13:25 Reaguje na Hunter
Nebreč. Brouk jako architekt lesa je chráněn.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.8.2021 12:26 Reaguje na Hunter
To je ako s tým diviakom lanštiakom. Ja taký veľký, lebo mu zle vychádzajú roky.
Odpovědět
Hu

Hunter

21.8.2021 13:08 Reaguje na Vladimir Mertan
Tak ve výkazech může lanšťiak omládnout velmi rychle :-), ale v reálu stačí podívat se na M3.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.8.2021 12:14
Je jistě správné, že NP Šumava brání své zaměstnance. Místo vyhrožování právníky a soudy by však měla raději napřed předložit nespochybnitelné důkazy, že praktiky z článku pana Mánka jsou jim cizí.
Osobně bych měl tři dotazy:
1.Určujete věk zvěře podle starých zavedených praktik kdy jelen s prvním parožím je ve věku do dvou let a tedy dvouletý, nebo podle nového je u vás jednoletý?
2.Jste opravdu přesvědčeni, že u Vás nebyla po patnáctém lednu ulovena plná laň či laňka?
3.Věk určujete podle skutečného věku a nebo se věk zvěře "překlápí" s mysliveckým rokem. Což by znamenalo, že 1.4. je vše, dá se říci, o rok starší.
Jako profesionálové zajisté vedete evidenci ulovené zvěře na vysoké úrovni a tak by neměl být problém tuto evidenci i s fotkami ( určitě je již děláte)veřejnosti předložit. Jelikož jste financováni z veřených zdrojů tak by bylo vhodné seznámit veřejnost třeba i s výší zástřelného. Předem děkuji za odpověd.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.8.2021 14:06

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

21.8.2021 22:08 Reaguje na karel krasensky
pane Krsensky Vy máte snad nějakou duševní poruchu, neb v každém druhém mailu byste někoho postřílel..., jinak ti staří lesníci a fořti ať jdou klidně do prde.., to co je dneska na Šumavě na to nám zadělali oni svou "péčí"
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.8.2021 08:20 Reaguje na Robert Jirman
Já bych řekl, že na to co je dnes na Šumavě nám zadělali a kůrovcovou kalamitu tam dopustili hlavně " ochránci broučka coby architekta či inženýra lesa". Myslím si, že cedule "tady hospodaří kůrovec, architekt lesa" se ještě někde najdou.
Odpovědět
RS

Roman Sofín

21.8.2021 22:31 Reaguje na karel krasensky
Ty vaši staří lesníci a fotři jsou právě ti co mužou za apokalypsu v našich lesích. Nezajímali je přírodní procesy ale jen zisk. Pěstovat stejnověké smrky na ohromných plochách pro maximální výtěžnost. A jak to dopadlo.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.8.2021 08:28 Reaguje na Roman Sofín
Ještě, že je to na koho svést, že. Naopak, za apokalypsu v našich lesích mohou hlavně ti co zapoměli,že kůrovec je "kalamitní škůdce" a jako takový se i kalamitně množí. Tedy ti co dali v hospodářských lesích přednost "přírodním procesům" před zdravým rozumem a léty prověřenými způsoby likvidace hmyzových kalamit.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.8.2021 12:53 Reaguje na Jarek Schindler
Jo? A v kolika hospodářských lesích dávají přednost přírodním procesům?
Odpovědět
Hu

Hunter

22.8.2021 13:16 Reaguje na Petr Eliáš
Třeba v NP ŠUMAVA. Ona byla Šumava něčím jiným než hospodářským lesem? A k vyhlášení NP v podstatě žádné důvody nebyly, prostě to bylo zeleny a za Pitharta k tomu bylo patřičné nadšení.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.8.2021 14:02 Reaguje na Petr Eliáš
Ano! Drtivá většina našich lesů je vedena jako hospodářský les a proti kůrovci se v nich mohlo zasahovat bez jakýchkoliv omezení. Přesto jsou na tom mnohem hůř než rychle se zmlazující šumavské lesy.

Následky současných kalamit jsou výstrahou a je zde šance poučit se z chyb dřívějšího tradičního lesnictví.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.8.2021 19:42 Reaguje na Majka Kletečková
No jo, odbornice na lesy paní Kletečková. Současná kůr. kalamita není první a bohužel ani poslední. Přesto se všechny předchozí kalamity zvládly a zvládly se tak, že po x desítkách let se na stejných místech vyhlašují CHKO, NP atd. Ti "staří lesníci" měli totiž jednu obrovskou výhodu. Nekecal jim do toho žádný ekotrotl.
Píšete, že se mohlo zasahovat bez jakýchkoliv omezení. Zase chyba. Co vím tak na rozdíl od dřívějších majitelů, kterým do toho nikdo nekecal se nyní najde mnoho majitelů které v začátcích kalamity sankcionovala ČIŽP jen kvůli jejich snaze rychle zastavit šířící se kalamitu. I dnes je pro mnohé eko... nezkousnutelná představa, že pokud chci zastavit kůr. kalamitu musím těžit zelené stromy. No a paskvil ohledně výběrových řízení na zpracování kalamity? Škoda slov.
Poučí se eko... ze svých chyb? Těžko. Ta rychle se zmlazující Šumava se zmlazuje již nějakých 14 let (počítáno od Kirila). Jen ekob....to tedy může srovnávat se stavem kalamity která zatím mnohde ani nedozněla.
Lesy a kalmita je možná cílená odbočka ale je potřeba se vrátit k článku. Ten je o jiných praktikách .
Odpovědět
Sl

Slovan

22.8.2021 22:20 Reaguje na Jarek Schindler
Nojo, odborník na lesy pan Schindler. Dovolím si Vám položit tedy dvě otázky:

1) Na jakých konkrétních plochách ponechaných bezzásahu se v NP Šumava neobnovuje sám les?

2) Proč dnes ve velkém hynou hospodářské smrkové "lesy", ve kterých se způsob hospodaření vesměs nezměnil (až na vyjímky) a lesníci mohou konat jak uznají za vhodné? Nemělo by to být tak, že pokud by Vámi podporované řešení bylo to pravé, tak by se ta současná kalamita nemohla stát? Minimálně né v takovém rozsahu.

Jeden poznatek. Nedávno jsem byl na několik dní v Bavorsku. Za celou dobu sem neviděl jedinou holinu! Ani jednu! Pokud se jednalo např. o borovicové nebo smrkové monokultury, tak pod jejich korunami již rostl nový smíšený les. Ten rozdíl byl naprosto šílený... sorry. Kdo nevěří, může se jet přesvědčit sám.
ČR je v Forest Landscape Integrity Index na "krásném" 160 místě ze 172 měřených zemí. Ale dělalo a dělá se to tu bezchybně... tak určitě.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.8.2021 06:27 Reaguje na Slovan
Jako pokus odvést pozornost od porušování etických norem a zřejmě i legislativy v NPŠ dobrý.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.8.2021 09:47 Reaguje na Hunter
O jakém odvádění pozornosti mluvíte? Pouze jsem reagoval na pana Schindlera.

Pokud máte důkazy o porušení zákona ze strany NPŠ, pak to řešte přes PČR. Jenže je nemáte a jen pomlouváte. Stejně jako uplakánek Mánek, který se pouze potřeboval před volbami aspoň trochu zviditelnit.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.8.2021 12:20 Reaguje na Slovan
Vrátíme se k obsahu článku. To že NPŠ porušuje minimálně etické normy je víc než jisté, ostatně se k tomu přiznává ústy svého mluvčího. Zda v NPŠ dochází i k porušování platné legislativy je velmi pravděpodobné, o tom svědčí i ucelený řetěz nepřímých důkazů, bohužel to skončí na důkazní nouzi, kdy s ohledem na místní vazby nejsou účastníci ochotn mluvit.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.8.2021 14:48 Reaguje na Hunter
Že věříte očividné lži Mánka (proč s tím vylezl až teď a ne na jaře?) není můj problém.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.8.2021 23:26 Reaguje na Slovan
Věřím výkazům NPŠ a ty mluví jasnou řečí. Že tomu nerozumíte je váš problém.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.8.2021 10:55 Reaguje na Hunter
On je tam i věk těch laní? Kde?
Odpovědět
Hu

Hunter

27.8.2021 10:59 Reaguje na Slovan
V tech výkazech. Kolouch samiciho pohlaví se stává lani po dosažení věku 12 měsíců. Zkuste pocitat od doby narození jaky minimální věk má lan ulovena v dubnu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.8.2021 15:04 Reaguje na Hunter
K obsahu článku se rád vrátím. Jen by mě předtím zajímaly odpovědi na výše položené otázky. Samozřejmě pochybuji, že se těch odpovědí dočkám.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.8.2021 14:54 Reaguje na Slovan
No jo, demagog Slovan.
1) Nevím proč bych vám měl vyjmenovávat nějaké, navíc ještě k tomu konkrétní plochy v NP Šumava. Naopak Vy mě zdůvodněte tuto vaši nesmyslnou otázku. Já nikde nepsal , že by se les neměl zmlazovat. Naopak tvrdím, že les se zmlazuje všude tam, kde k tomu má podmínky. No a jednou z hlavních podmínek je světlo.
2)Odpověď máte výše. Pokud vám to nestačí tak podmínky pro to konání jak kdo uzná za vhodné se se vznikem Lčr rapidně změnily.
No a za třetí. S tím "Forest Landscape Integrity Indexem" jste to totálně "po....l" Jak říkám jste demagog. Proč nezmíníte , že to Německo v tomto indexu je jen o krásných pět míst výše a to jen díky alpským lesům. No a za námi potom Anglie, Dánsko,Holansko, Belgie Irsko.
Jen naprostému demagogovi nevadí používat při hodnocení lesnictví index zabývající se úplně něčím jiným. Jo eko......, jak je vidět je to hodně "povedená cháska"
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2021 18:57 Reaguje na Slovan
Trole Zlobane, copak je tady tato zarůstající megaholina? Jaktože to Bavoři nestihli průběžně odtěžovat?

49.2330689N, 13.0753911E
Odpovědět
Sl

Slovan

27.8.2021 10:51 Reaguje na Karel Zvářal
Udělejte si výlet a jeďte se podívat osobně. Až uvidíte holinu těch typů, které jsou v Jeseníkách, na Vysočině nebo dnes v Lužických horách a jinde, tak to vyfoťte a hoďte sem obrázky. Sem zvědav kolik jich najdete... pokud vůbec. Ale na to jste asi moc líný - nevadí, kdo pojede, uvidí sám ten obrovský rozdíl, který je podobný rozdílu mezi našimi a jejich silnicemi.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.8.2021 20:22 Reaguje na Jarek Schindler
Majka Kletečková je silná ekologista . Ani střílení plných laní ji nevadí. Ta je jasným důkazem co jsou ekologisti zač. Úplný Duhový Bláha!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.8.2021 20:33 Reaguje na Michal Ukropec
Jen houšť a větší kapky.
Vy silný zelený antiekologisto :)
Odpovědět
Hu

Hunter

25.8.2021 13:49 Reaguje na Michal Ukropec
Majka bude propagovat kdejaký zvěrstvo, hlavně když to bude ekologismus, jedno jestli střílení březích laní nebo zavírání ovcí na noc do chlívka.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

23.8.2021 21:47 Reaguje na Majka Kletečková
Osobne vidím problém skôr v nadmernej byrokracii a nezmyselných výberovým konaniam - aby sa ušetrilo. Výsledok je že sa zasahuje neskoro a často ešte v zlých poveternostných podmienkach. POtom sa nadáva na lesníkov, lebo zle hospodária ale oni si tie výberové konania nevymysleli. Ak by na každej Lesnej správe mohli mať svoju partiu rýchleho zásahu, lykožrúta by mohli potlačiť hneď na začiatku kalamity.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist