https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stanislav-blaha-vzorky-z-otravene-becvy-jsou-nesrovnalosti-a-otazky-zustavaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanislav Blaha: Vzorky z otrávené Bečvy jsou, nesrovnalosti a otázky zůstávají

5.11.2020
Otrávená Bečva, 29. září.
Otrávená Bečva, 29. září.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Začnou dobrou zprávou – těch není nikdy dost. Zvlášť teď. Včera jsem na vlastní uši od ředitele České inspekce životního prostředí slyšel, že po havárii bylo odebráno asi 60 vzorků a inspekce zkontrolovala 21 podniků. Vzorky putovaly na analýzu do několika laboratoří. Jedna z mých velkých obav – že vzorky spláchla voda a čas – je zažehnána. Vzorky jsou! Nevíme sice zatím, u koho, nebo co řekla jejich analýza, ale jsou.
 

Připojil jsem se totiž včera z Hradiště na jednání Výboru pro životní prostředí, kde se připojili i ministr Brabec a právě šéf inspekce životního prostředí Erik Geuss. Od pana ministra jsme slyšeli informace, které mně osobně potvrdily, že někdo rozhodl o strategii mlčení. Tu ministr Brabec ale pojmenovává slovy „nemůžu nic říkat, abych nemařil vyšetřování, ani vlastně nic nevím“. Snaží se tak vyslat zprávu, že čím víc se budeme ptát, tím větší je šance, že se případ nevyšetří nikdy. To se plete, my se ptát nepřestaneme.

Já jsem se krom jiného zeptal, proč tak rychle vyloučili DEZU patřící pod Agrofert. Ministr Brabec mi odpověděl, že DEZU vyloučili, když policie identifikovala kanál v Juřince. Prokazatelně to ale bylo tak, že ještě než bylo jasné, jaká látka řeku otrávila, inspektoři prohlásili, že DEZA to určitě nebyla. Na kanál v Juřince se ukázalo až později. To je podivná nesrovnalost, že?

Za ANO do diskuze také několikrát vstoupila jedna z poslankyň, která se dožadovala toho, aby nebyl zveřejněný záznam z naší debaty (to se jí, bohužel, povedlo) a stěžovala si na to, že jsou připojení novináři, kteří budou o kauze informovat. No, to je vážně neslýchané, že si novináři dovolí o něčem lidi informovat!

Pro vaši informaci – výbory jsou veřejné, může na ně kdokoliv přijít. Vypadá to, že ANO mělo velký zájem na tom, aby zrovna na tento nikdo nepřišel, nikdo se na nic nezeptal a hlavně se to nikam nedostalo. Nakonec zmiňovaná poslankyně zahlásila, že podá stížnost na imunitní a mandátový výbor. Důvod? Stejný jako u ministra Brabce – maříme vyšetřování, když se ptáme, kdo zabil život v Bečvě a otrávil řeku. Vítejte v Babišistánu.


reklama

 
foto - Blaha Stanislav
Stanislav Blaha
Autor je poslanec, zastupitel Zlínského kraje a starosta Uherského Hradiště. Je členem ODS.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

5.11.2020 09:53
Asi tak no...
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

5.11.2020 10:04
Každopádně masivní vytrávení velké části Bečvy se dnes v této zemi řeší obdobně transparentně a seriózně jako to dělali soudruzi v Černobylu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2020 12:36 Reaguje na Stanislav Hrouzek
Nejhorší ale je, že v médiích vůbec o tom není, ani zmínka. První informace, že se stala havárie byla snad jen v tom týdnu, pak jak když utne. Jen koronáč. Připadám si tu už jak za Husáka.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.11.2020 11:25
DEZA patří k Anofertu. Šéf ČIŽP je z Anofertu. Ministr je z Anofertu. Premiér je majitelem Anofertu. Přece si nebudou s*át do vlastního hnízda.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.11.2020 11:55
Nedivím se politikům, kteří mají opakované negativní zkušenosti se lhaním a překrucováním informací od novinářů, že s nimi nechtějí spolupracovat. Volič ANO, ani Babišův fanda, rozhodně nejsem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2020 12:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Jste kobliha přímo ukázková a lhaní je doména vlády, nikoliv normálních médií (nemyslím ty vlastněné hrabišem).
Pokud by vláda byla schopna přímo a jasně sdělit pravdivé informace, nikdo by je nepřekrucoval. A to není jem případu Bečvy.
Odpovědět
ST

Sally Tetička

5.11.2020 13:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Má pravdu předsedo...!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.11.2020 13:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, jo. ČT je etalon objektivity. Akorát, když jsem se setkal s reportážemi pana Marka Wolnera a znal objektivně jím popisovaný příběh, tak jsem se nestačil divit. Jak se říká, oba jsme viděli úplně jiné fotbalové utkání na stejném hřišti a ve stejném čase.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2020 15:56 Reaguje na Vladimír Hošek
Jestli myslíte ten případ zatčení Berbra, tak tam z fotbalu skoro nic nebylo a ze dvou šotů se nedalo poznat vůbec nic.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.11.2020 13:08
Na řadu nejasností a nesrovnalostí už poukázalo několik lidí z místa na stránkách EKOLISTU ---

ČIŽP mlčí, Policie ČR má taky bobříka mlčení , ANO chtělo schůzku výboru s vyloučením veřejnosti , ministr ŽP je vázán zpovědním tajemstvím....

Celý případ smrdí jak hovno na košili.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

6.11.2020 08:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na Ekolistech se vyjadřuje mnoho lidí ke spoustě tématům. Pozorný čtenář si ale nemůže nevšimnout, že většina článků má politický podtext. Kdyby v případě otrávení Bečvy neexistovala rovnice: DEZA = Babiš = vláda, tak už by dávno na toto téma ani pes neštěk. Nedávno jsi (promiň, že Ti tykám, ale na internetových diskuzích je běžné, že si pisatelé tykají. Notabéne to vypadá, že asi budeme stejně mladí. Ale pokud budeš vyžadovat vykání, tak nemám problém se tomu přispůsobit)napsal, že exsistují jen dvě možnosti. Buďto že u PČR pracují diletanti, nebo že jsou podplacení. Já jsem napsal, že ty možnosti nejsou jenom dvě. Že jich je víc. Například, že se PČR asi nechce unáhlit a sbírá důkazy. Tebe to, Míro, pobavilo a to jsem rád. Neboť tyto jalové diskuze jsou převážně o pobavení. Pravda? (No a jinak: v případě článků na téma Vlci a předimenzované a nepovolené Posedy bych se s Tebou shodnul)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2020 16:00
To, že vzorky jsou nepovažuji za žádnou výhru. Pokud se z nich doposud nedalo zjistit, kdo Bečvu otrávil, později to nebude lepší. Pokud by ale hrozilo prověření skutečně nezávislou organizací, ty správné se určitě "ztratí", nebo bude v nich čistá voda.
Odpovědět
MV

Martina Vránová

5.11.2020 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně tak. Člověk nepochopí, jak v dnešní době, kdy umíme rozebrat každou látku až na atomy, by nebylo možné podle koncentrace látky ve vzorku přesně vystopovat místo, kde je nejsilnější. Zdrženlivost ve vyšetřování případu hovoří za vše - skutečný výsledek není žádoucí!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

6.11.2020 07:46 Reaguje na Martina Vránová
nesmíte se nechat ovlivňovat americkými detektivkami
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2020 11:18 Reaguje na Vladimír Hošek
To není o žádné detektivce, pokud nejsou orgánové schopni najít tak gigantickou otravu 40 km řeky, tak mají jít před soud za totální neschopnost, spíše za sabotáž.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist