https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/univerzity-za-klima-proc-protestujeme
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Univerzity za klima: Proč protestujeme?

11.5.2023
Akci Antifosilní jaro pořádáme, protože se domníváme, že vláda ve věci klimatické krize stále nedělá dost.
 
Po listopadové stávce v listopadu 2022 jsme byli přizváni na společná jednání se zástupci vlády, v jejichž rámci jsme jednali zejména se zástupci MŽP a MPO a s ministry Jurečkou a Hladíkem. Tato jednání však bohužel nikam nevedla.

Od vládních představitelů se nám na naše požadavky dostalo jen vyhýbavých odpovědí a nejasných slibů. Jediné, co nám byli schopni přislíbit, bylo ukončení těžby uhlí v České republice nejpozději v roce 2033. Tento slib ale záhy porušili, když dopustili prodloužení těžby v lomu Bílina do roku 2035. To, že deset let před plánovaným koncem těžby uhlí v Česku neexistuje jasný plán toho, jak bude probíhat energetická transformace směrem k obnovitelným zdrojům energie, považujeme za nepřijatelné a chceme skrze tento protest vyzvat vládu, aby představila jasný plán, jak bude energetická transformace probíhat.

Připojujeme se zároveň znovu k mezinárodní iniciativě End Fossil: Ocuppy, která pořádá protesty i v ostatních zemích – zejména v Evropě, ale třeba i v Jižní Americe nebo v Africe. Studenti středních a vysokých škol pod její záštitou požadují co nejrychlejší konec spalování a těžby fosilních paliv a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji energie. Stejně jako my i studentstvo v jiných zemích požaduje, aby tato transformace byla spravedlivá a sociálně citlivá a aby nedopadala na ty nejzranitelnější, ale aby ji naopak zaplatily velké fosilní korporace, které mají na klimatické krizi největší podíl a zároveň z ní nejvíce profitují.

Debata studentů s ministrem Josefem Síkelou.
Debata studentů s ministrem Josefem Síkelou.

Proč před Ministerstvem průmyslu a obchodu?

MPO je jeden ze silových resortů, co se týče energetické transformace a transformace průmyslu. Ministr Síkela však dává důraz na jiné oblasti, než je výstavba obnovitelných zdrojů a rozšiřování nutné infrastruktury. Chceme zdůraznit, že role MPO ve věci odklonu od uhlí a transformace je naprosto klíčová. Klimatická krize je komplexní a zcela zásadní problém, ne jen podružná věc spadající výhradně do gesce MŽP, jak se vláda a část české veřejnosti tváří. Je nezbytné, aby k ní vláda tak i přistupovala a aby se ministerstva při jejím řešení efektivně koordinovala.

MPO má mimo jiné také vliv na postoj ČR k Energetické chartě. Energetická charta je dokument, který umožňuje fosilním korporacím žalovat jednotlivé státy za jejich klimatické politiky a tím prospívá zájmům největších znečišťovatelů. Odstoupení od Energetické charty byl jeden z hlavních požadavků již během stávky v listopadu 2022. Vyjádření jasného postoje české vlády k Energetické chartě jsme požadovali i v rámci jednání s vládními představiteli, ale i v tomto případě se nám dostalo jen mlhavých vyjádření o její možné reformě. Přitom je jasné, že v tuto chvíli reforma není možná a jedinou přijatelnou variantou je nyní koordinovaný odstup na úrovni celé Evropské unie.

Jaké jsou naše požadavky?

Naším hlavním požadavkem je jasný plán odklonu od uhlí a přechodu na obnovitelné zdroje energie. Vláda musí urychleně představit konkrétní kroky k bezemisní budoucnosti a plán na nahrazení fosilních paliv čistou energií ve vlastnictví obcí a komunit. Je potřeba plán dlouhodobého přechodu na obnovitelné zdroje, rozfázovaný na jednotlivá léta a zároveň s jednoznačným a ambiciózním cílem. Transformace energetiky musí být zároveň spravedlivá a sociálně citlivá. To znamená, že je potřeba zajistit, aby na řešení klimatické krize nedoplatili nejvíce ti, kteří jsou již teď jejími následky nejvíce postihováni – naopak, aby za ně zaplatili ti, kteří na krizi v současnosti nejvíce vydělávají.

Součástí tohoto požadavku je třeba i sdělení konkrétního termínu vystoupení z Energetické charty, bezodkladné přijetí zákona o komunitní energetice nebo urychlený vznik energetické koncepce státu, jehož proces bude transparentní a kritizovatelný. Více informací o našich požadavcích najdete na našem webu.


reklama

 
Další informace |
Univerzity za klima jsou klimatický kolektiv, který sdružuje především studenty, ale i vyučující a zaměstnance vysokých škol. Kolektiv vznikl na jaře v roce 2019 a tentýž rok uspořádal první vysokoškolskou okupační stávku za klima. Druhá stávka se uskutečnila na podzim roku 2022 a zúčastnilo se jí přes tisíc studentek a studentů na 17 fakultách a 11 univerzitách po celé republice.
Univerzity za klima

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

11.5.2023 06:46
pramení to z toho, že vláda chce skutečné udržitelné řešení ne dočasná. Sociálně udržitelné dávno nejsou, protože není stanoveno, podle jaké sociální konstanty se mají sociální náklady brát? je to Německo nebo Švédsko? ať tak či tak je jasné, že každý stát má originální ekonomiku, takže to co je pro západ sociálně přijatelné, protože je dost bohatý, aby sanoval finančními injekcemi sociální systém, tak chudší státy na to rozhodně nemají a musí se zadlužovat.
Vzhledem k tomu, že protestující jen vytrhávají hesla z kontextu aniž by si uvědomili souvztažnosti následků, vypadají dost naivním způsobem.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.5.2023 07:09
Někdo by měl protestujícím vysvětlit, že ty obnovitelné zdroje jim tak všechno zdražují, že se nebudou moci osamostatnit, ale budou muset zůstat bydlet u maminky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 07:34 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 07:35
Proč ?
No protože nevědí co roupama - mamánkové !
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.5.2023 07:39
Až postavíme zdroje, které jsou místo uhelných elektráren schopné s nízkými emisemi vyrábět elektřinu kdykoliv je potřeba, 8760 hodin v roce, pak můžeme odstavit uhlí, ne dříve. Čím rychleji to podobní lidé pochopí, tím rychleji to nastane. Takhle je to jednoduché.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 09:49 Reaguje na Emil Novák
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.5.2023 08:59
Celé je to ekologistický zavádějící blábol. Chybí mi zde vše. 1. Kdo je autor? 2. Které univerzity a fakulty? Opět humanitní a sociálních studií které o tom nemají ani ánung? 3. Klimaalarmici se odvolávají na " předindustriální teplotu k roku cca 1850, což je ale teplota konce malé doby ledové, a nikoliv předindustriální. Ta byla dokonce vyšší než je dnes. 4. Pouze využití koncentrovaných fosilních paliv dokázalo nasytit vzrůstající počet obyvatel, a i obnovitelné zdroje se vyrábějí za využití fosilních paliv. 5. Snižování energetické stopy Evropy přesunem výroby na "východ" mi připadá jako ekologistické. Je opravdu lepší dovážet energeticky náročné výrobky z Číny, nebo Indie, kam se vozí suroviny z Austrálie, Afriky nebo jižní Ameriky, místo toho aby se to vyrobilo zde, z místních surovin? Celý tento protest proto vidím jako rehabilitaci komunisticko-fašistických praktik vydírání společnosti úzkou zájmovou lobby.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.5.2023 09:15 Reaguje na Michal Ukropec
to si myslíte, že proti uhlí bude protestovat Tykač nebo ředitel železáren?
problém není v kontextu CO2 s přibývající populaci protože roste jen v určitých místech na světě, není to globální problém ale to, že nedokážeme snížit výrobu a odpady.
Stačí si všimnout, jakou uhlíkovou stopu kdo zanechává čím bohatší ( penězi), tím větší.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.5.2023 09:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jde o to, co a jak se počítá. Například vykácený prales v Amazonii, dovezený do Evropy jako biopalivo " nemá " žádnou uhlíkovou stopu, protože v tomto případě se doprava " nepočítá"! Celé je to zfixlované.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 09:50 Reaguje na Michal Ukropec
1***
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.5.2023 19:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Malá kuriozita. Před 18 ti lety jsem si koupil cca 100 let staré pendlovky do obýváku. Žádná uhlíková stopa, žádné baterie. Bohužel nejsou cool, Clever, eko a ani bio.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.5.2023 06:31 Reaguje na Michal Ukropec
A fungujou bez problémů, že.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.5.2023 08:21 Reaguje na smějící se bestie
Jednou týdně je musím natáhnout. ( Pondělí)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 09:50 Reaguje na Michal Ukropec
1**
Odpovědět

Radek Čuda

11.5.2023 12:24
"Univerzity za klima: Proč protestujeme?" ... a není to u toho vašeho kroužku jedno?

To je furt studenti, studentstvo, univerzity ... a je vás tak na jednu venkovskou malotřídku.
Čím to tak bude ...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.5.2023 06:32 Reaguje na Radek Čuda
Ale propagaci v ČT, jak 100tisícová demonstrace, že !
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.5.2023 18:29
A co třeba tolerance k jiným názorům?

Vy si třeba myslíte, že zrovna vás ohrožuje zlý CO2.

No a někdo jiný zase pokládá za důležitější dostatek energií než nějakou chiméru zastaveného oteplování.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

11.5.2023 19:07
"Vláda musí urychleně představit konkrétní kroky k bezemisní budoucnosti a plán na nahrazení fosilních paliv čistou energií ve vlastnictví obcí a komunit."
Má vláda vytvoriť novú fyziku ? Lysenko, kde si ?
Keď príde zima a nebude svietiť ani fúkať, odkiaľ zoberú elektrinu vrámci komunity ?
Atomové reaktory ani tie malé im nevoňajú, tak čo chcú ?
Polovica dediny/mestečka bude šlapať na bycikloch s generátormi ?

Odporúčam týmto pošukom, nech idú na kurzy ku amišom, pre inšpiráciu ako sa bude žiť bez elektriny.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.5.2023 20:16
Chybi mi tu clanky s titulky University za komunismus, University za drogy, University za zruseni statu atd. atd. Chapu ale ze tohle je ekolist - nemuze pokryvat hnuti pomatencu ze vsech moznych oblasti vyvoje spolecenosti
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

12.5.2023 08:06
Zase "obnovitelné zdroje energie". Nebylo by lepší bojovat za "neuhlíkové zdroje energie"?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.5.2023 08:25 Reaguje na Ladislav Metelka
Neuhlíkové zdroje asi neposílají " koblihy" i když producent biolihu a meřo ten cáluje.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

12.5.2023 08:55
Bývaly doby, kdy mladí, kteří měli dojem, že jejich tatík dělá svou práci špatně, řekli "Pusť nás k tomu, teď to půjde podle nás". A šli makat tak, jak si oni představovali. Dnes mládež prohlásí "Udělejte všechno podle nás, nebo vás budeme otravovat, obtěžovat a osočovat do roztrhání těla" a jdou si sednout před ministerstvo. Jděte se vycpat, vážení. Buď sami začněte pracovat na změně, třeba tak, že vymyslíte a do praxe uvedete funkční řešení nebo přestaňte prudit.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.5.2023 10:13 Reaguje na Marcela Jezberová
Ano. Je to tak. Vláda a my to děláme špatně, a ještě po nás chtějí peníze na regeneraci po protestech v Thajsku a na Bali.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.5.2023 19:43
Co takhle nevolený společku si přiznat : protože jsme někomu někde užiteční tím, že likvidujeme ve jménu CO2 nesmyslu domácí průmysl, jsme ohlouplí, neznalí. Kdybychom si položili otázku, kdo nahradí domácí výrobce a obchodníky, bychom s těmi hlouposti přestali.
Souhlasím se slovy p. Klause o tom, že vysoké školství není podfinancované. Naopak. Je inflace počtu VŠ a oborů, které nemají existovat, stejně jako učitelů a studentů, kteří neměli být. Kvalita je nízká a dějí se tyto nesmysly.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.5.2023 08:25 Reaguje na Jarka O.
1*.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist