Univerzity za klima: Proč protestujeme?
Od vládních představitelů se nám na naše požadavky dostalo jen vyhýbavých odpovědí a nejasných slibů. Jediné, co nám byli schopni přislíbit, bylo ukončení těžby uhlí v České republice nejpozději v roce 2033. Tento slib ale záhy porušili, když dopustili prodloužení těžby v lomu Bílina do roku 2035. To, že deset let před plánovaným koncem těžby uhlí v Česku neexistuje jasný plán toho, jak bude probíhat energetická transformace směrem k obnovitelným zdrojům energie, považujeme za nepřijatelné a chceme skrze tento protest vyzvat vládu, aby představila jasný plán, jak bude energetická transformace probíhat.
Připojujeme se zároveň znovu k mezinárodní iniciativě End Fossil: Ocuppy, která pořádá protesty i v ostatních zemích – zejména v Evropě, ale třeba i v Jižní Americe nebo v Africe. Studenti středních a vysokých škol pod její záštitou požadují co nejrychlejší konec spalování a těžby fosilních paliv a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji energie. Stejně jako my i studentstvo v jiných zemích požaduje, aby tato transformace byla spravedlivá a sociálně citlivá a aby nedopadala na ty nejzranitelnější, ale aby ji naopak zaplatily velké fosilní korporace, které mají na klimatické krizi největší podíl a zároveň z ní nejvíce profitují.
Proč před Ministerstvem průmyslu a obchodu?
MPO je jeden ze silových resortů, co se týče energetické transformace a transformace průmyslu. Ministr Síkela však dává důraz na jiné oblasti, než je výstavba obnovitelných zdrojů a rozšiřování nutné infrastruktury. Chceme zdůraznit, že role MPO ve věci odklonu od uhlí a transformace je naprosto klíčová. Klimatická krize je komplexní a zcela zásadní problém, ne jen podružná věc spadající výhradně do gesce MŽP, jak se vláda a část české veřejnosti tváří. Je nezbytné, aby k ní vláda tak i přistupovala a aby se ministerstva při jejím řešení efektivně koordinovala.MPO má mimo jiné také vliv na postoj ČR k Energetické chartě. Energetická charta je dokument, který umožňuje fosilním korporacím žalovat jednotlivé státy za jejich klimatické politiky a tím prospívá zájmům největších znečišťovatelů. Odstoupení od Energetické charty byl jeden z hlavních požadavků již během stávky v listopadu 2022. Vyjádření jasného postoje české vlády k Energetické chartě jsme požadovali i v rámci jednání s vládními představiteli, ale i v tomto případě se nám dostalo jen mlhavých vyjádření o její možné reformě. Přitom je jasné, že v tuto chvíli reforma není možná a jedinou přijatelnou variantou je nyní koordinovaný odstup na úrovni celé Evropské unie.
Jaké jsou naše požadavky?
Naším hlavním požadavkem je jasný plán odklonu od uhlí a přechodu na obnovitelné zdroje energie. Vláda musí urychleně představit konkrétní kroky k bezemisní budoucnosti a plán na nahrazení fosilních paliv čistou energií ve vlastnictví obcí a komunit. Je potřeba plán dlouhodobého přechodu na obnovitelné zdroje, rozfázovaný na jednotlivá léta a zároveň s jednoznačným a ambiciózním cílem. Transformace energetiky musí být zároveň spravedlivá a sociálně citlivá. To znamená, že je potřeba zajistit, aby na řešení klimatické krize nedoplatili nejvíce ti, kteří jsou již teď jejími následky nejvíce postihováni – naopak, aby za ně zaplatili ti, kteří na krizi v současnosti nejvíce vydělávají.Součástí tohoto požadavku je třeba i sdělení konkrétního termínu vystoupení z Energetické charty, bezodkladné přijetí zákona o komunitní energetice nebo urychlený vznik energetické koncepce státu, jehož proces bude transparentní a kritizovatelný. Více informací o našich požadavcích najdete na našem webu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Jaroslav Řezáč
11.5.2023 06:46Vzhledem k tomu, že protestující jen vytrhávají hesla z kontextu aniž by si uvědomili souvztažnosti následků, vypadají dost naivním způsobem.
Richard Vacek
11.5.2023 07:09Emil Novák
11.5.2023 07:39Michal Ukropec
11.5.2023 08:59Jaroslav Řezáč
11.5.2023 09:15 Reaguje na Michal Ukropecproblém není v kontextu CO2 s přibývající populaci protože roste jen v určitých místech na světě, není to globální problém ale to, že nedokážeme snížit výrobu a odpady.
Stačí si všimnout, jakou uhlíkovou stopu kdo zanechává čím bohatší ( penězi), tím větší.
Michal Ukropec
11.5.2023 09:28 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMichal Ukropec
11.5.2023 19:16 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMichal Ukropec
13.5.2023 08:21 Reaguje na smějící se bestieRadek Čuda
11.5.2023 12:24To je furt studenti, studentstvo, univerzity ... a je vás tak na jednu venkovskou malotřídku.
Čím to tak bude ...
smějící se bestie
12.5.2023 06:32 Reaguje na Radek ČudaViktor Šedivý
11.5.2023 18:29Vy si třeba myslíte, že zrovna vás ohrožuje zlý CO2.
No a někdo jiný zase pokládá za důležitější dostatek energií než nějakou chiméru zastaveného oteplování.
Jaroslav Pobeha
11.5.2023 19:07Má vláda vytvoriť novú fyziku ? Lysenko, kde si ?
Keď príde zima a nebude svietiť ani fúkať, odkiaľ zoberú elektrinu vrámci komunity ?
Atomové reaktory ani tie malé im nevoňajú, tak čo chcú ?
Polovica dediny/mestečka bude šlapať na bycikloch s generátormi ?
Odporúčam týmto pošukom, nech idú na kurzy ku amišom, pre inšpiráciu ako sa bude žiť bez elektriny.
Miloš Zahradník
11.5.2023 20:16Ladislav Metelka
12.5.2023 08:06Michal Ukropec
13.5.2023 08:25 Reaguje na Ladislav MetelkaMarcela Jezberová
12.5.2023 08:55Michal Ukropec
12.5.2023 10:13 Reaguje na Marcela JezberováJarka O.
12.5.2023 19:43Souhlasím se slovy p. Klause o tom, že vysoké školství není podfinancované. Naopak. Je inflace počtu VŠ a oborů, které nemají existovat, stejně jako učitelů a studentů, kteří neměli být. Kvalita je nízká a dějí se tyto nesmysly.