https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclavn-laska-e-mailova-valka-o-slepice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Láska: E-mailová válka o slepice

2.11.2020
Slepice v klecovém chovu.
Slepice v klecovém chovu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
To, co se v těchto dnech odehrává v mé emailové schránce, jsem už dlouho nezažil. Denně chodí kolem dvaceti emailů na téma klecového chovu slepic. Na jedné straně odpůrci zákazu klecového chovu posílají emaily zcela shodného znění, lišícího se jen podpisem daného zemědělce. Přicházejí z celé republiky. Na druhé straně dostávám emaily z mého obvodu. Zpravidla začínají připomenutím „volil jsem vás a teď, prosím, zachraňte slepice a hlasujte pro zákaz klecového chovu”. Odpůrci zákazu nad jeho podporovateli co do počtu emailů vedou asi tři ku jedné.
 

Pro mě tohle rozhodování ale není složité, protože jsem ještě před volbami jasně řekl, že zákaz klecového chovu podpořím. A to dodržím. Tenkrát jsem vysvětloval proč. Ale aby bylo mé rozhodnutí opravdu zodpovědné, podíval jsem se i na argumentaci odpůrců zákazu.

Upřímně si nemyslím, že bychom schválením zákazu klecového chovu slepic omezili konkurenceschopnost našich zemědělců. Naopak. Řada velkých odběratelů vajec přestává vejce z klecových chovů vykupovat. Je to trend doby, který časem bude následovat taky více a více drobných spotřebitelů. To, že zákon donutí naše zemědělce přejít z klecového chovu na halový chov slepic, může být naopak pro jejich konkurenceschopnost do budoucna prospěšné. Protože vejce z klecových chovů časem prostě ztratí odbyt.

Argumentu, že je slepicím v klecích lépe, než v halách, který odpůrci zákazu podporují údaji o mortalitě slepic (klece 3 %, haly 12 %), prostě nevěřím. Jako laikovi mi stačí pohled na stav slepic v jednom či druhém chovu. Že halový chov slepic bude vyžadovat lepší a pozornější péči a dodržování v současnosti už ověřených pravidel, je asi zřejmé. Opravdu je třeba se je naučit. Asociace soukromých zemědělců už vydala publikaci o tom, jak správně slepice v halách chovat. Pročetl jsem ji a nepřijde mi na tom nic složitého.

Argument, na který naopak částečně slyším, je zmařená investice do klecových chovů. Drobní zemědělci jsou pod tlakem a nepochybuji o tom, že otáčí každou korunu. Chápu jejich zlobu v případě, kdy svoje klecové chovy vybudovali nebo modernizovali třeba před třemi či pěti lety. Ale to by měla ošetřit kombinace dlouhého přechodného období (zákaz začne platit až za 7 let) a dobře zaměřeného dotačního programu. Považoval bych za správné, kdyby stát podpořil zemědělce, kteří se rozhodnou na halové chovy přejít třeba ještě před účinností zákazu.

Takže celkem chápu nevoli, kterou tenhle zákaz u zemědělců vyvolává. Ale i tak ho považuji za správný nejen pro slepice a naši společnost, ale i pro ně samé. Proto ho podpořím.


reklama

 
foto - Láska Václav
Václav Láska
Autor je advokát a senátor (nestraník za Stranu zelených a KDU-ČSL s podporou Pirátů).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

2.11.2020 17:20
A proč to nenecháte na lidech? Vždyť každý spotřebitel se může rozhodnout sám.
Proč si myslíte, že jako politici máte právo do všeho mluvit a pak ty vaše rozhodnutí sanovat dotacemi.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.11.2020 23:06 Reaguje na Petr Blažek
Ti opravdu drobní zemědělci slepice v klecích nechovají. Stejně tak, jak si myslím, že vlci do české přírody nepatří, tak si také myslím,že do klecí nepatří slepice, ale spíše ti velko"farmáři".
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.11.2020 05:51 Reaguje na Jiří Daneš
drobnochovatelé sice slepice v klasické kleci nemívají ale na 2. stranu zase mnohdy mají na trhu nakoupené snáškové hybridy v malých, zabahněných a prostorově nevyhovujících výbězích bez kouska zeleně, možná jen s odrbaným keřovým rybízem či černým bezem v koutě...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.11.2020 05:47 Reaguje na Petr Blažek
zrovna včera jsem v Bille byl u toho jak dvojice zákazníků vybírala vejce. žena chlapa upozorňovala že jsou ta vejce z klecového chovu ale chlap odvětil že na to sere a že ty slípky jsou v klecích odjakživa a že mu to je zcela 1. asi u něj rozhodovala cena vajec. zeptal jsem se ho, zda mu nevadí ty trpící slepice namačkané v hrozném stavu v klecích a jestli on by si to nechtěl taky zkusit a tak se ten " slevový " spotřebitel na mě málem vrhl i když na to vůůůůůbec ani neměl a jak ho má otázka rozzuřila.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.11.2020 12:21 Reaguje na radim buffalo tobias
Já dávám přednost klecovým chovům proto, že jsou v nich slepice méně stresované, což se promítá do kvality i mikrobiálního obrazu vajec. Zatímco u halových chovů se dají běžně koupit zkažená vejce, mezi vejci z klecového chovu jsem nekoupil záprtek už celá léta.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.11.2020 18:26
Jste skvělý senátor, pane Lásko! Děkuji Vám za článek.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

2.11.2020 18:58 Reaguje na Majka Kletečková
Jste opravdu skromná žena🙂
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.11.2020 20:05
Ano pane senátore. Volený politik by měl přihlížet mimo jiné i k názorům svých voličů. Pokud , jak píšete, převažují tak výrazně odpůrci zákazu klecových chovů, mělo by to být pro politika určitým signálem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.11.2020 12:10 Reaguje na Jarek Schindler
Pan Láska ještě před svým zvolením do senátu slíbil, že zákaz klecového chovu podpoří. Odpůrci klecového chovu, kteří mu poslali výzvu ke splnění slibu, jsou ze senátorova pražského obvodu tj. jeho voliči.

Zastánci klecového chovu posílající emaily shodného znění s podpisem zemědělce pocházejí z celé republiky. Hádám, že mezi těmito zemědělskými zastánci klecí je jen minimum rezidentů Prahy.

Takže v tomto konkrétním případě je mezi senátorem a jeho voliči shoda.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.11.2020 14:50 Reaguje na Majka Kletečková
Děkuji vám paní Kletečková za vysvětlení. Já vycházím z toho poměru 1:3 v neprospěch odpůrců klecových chovů. Na to, že je v Praze největší koncentrace zemědělských odborníků u nás, jsem si už zvykl . Prostě a jasně, co Pražák to zemědělec, lesník či ekolog. No , nějak se zdráhám uvěřit tomu , že co Pražák to pitomec. Nevím proto proč mě o tom neustále přesvědčujete. Samozřejmě nejen vy paní Kletečková.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.11.2020 23:06
Ti opravdu drobní zemědělci slepice v klecích nechovají. Stejně tak, jak si myslím, že vlci do české přírody nepatří, tak si také myslím,že do klecí nepatří slepice, ale spíše ti velko"farmáři".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.11.2020 14:55 Reaguje na Jiří Daneš
Ti opravdu drobní zemědělci také nezajistí dostatek těch vajec.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.11.2020 07:02
Takže vy nejdříve podpoříte obohacené klecové chovy, mrháte na to dotacemi, abyste pak uprostřed děje couvli a začali prosazovat volné chovy. Vyhážete zbůhdarma státní prostředky, ale chápete zlobu zemědělců, navíc oprávněnou, protože na volný chov státy EU nějak masivně nepřecházejí.Ano, právě kvůli takovým "odborníkům" je zemědělství v ČR tam, kde je, a ne jen u slepic.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.11.2020 08:34 Reaguje na pavel peregrin
Myslím , že na panu senátorovi se dá krásně demonstrovat fakt, že vstupem do politiky lidé jaksi "nemoudří". Opak bude spíš pravdou.
Pan senátor nevěří údajům o mortalitě slepic (klece 3 %, haly 12 %) a je přesvědčen, že vejce z klecových chovů časem prostě ztratí odbyt. Proč se o tom v praxi nepřesvědčit? Lehčí je něco zakázat a argumentovat vyrovnáním ztrát dobře zaměřeným dotačním programem. Někdy to vypadá, jako by ti politici ty peníze sami tiskli. Já tvrdím, že vejce z klecového chovu ten odbyt neztratí (proto je nutný ten zákaz),údaje o mortalitě jsou skutečností a nikdo neprokázal , že by ta slepice ve volném chovu měla být šťastnější.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.11.2020 08:47 Reaguje na Jarek Schindler
Jenže kolik takovýchto lidí rozhoduje o našem státu? Vždyť už je to , s prominutím, k blití!
Odpovědět
Hu

Hunter

4.11.2020 12:04 Reaguje na pavel peregrin
Vždy mě překvapí, jací lidé to tady vlastně rozhodují. Co jsem se naposlouchal keců o tom, že vláda odborníků apod., a teď se dozvídám, že naprostý laik, bez jakéhokoliv biologického vzdělání, a tím myslím např. zoologii, etologii, zootechniku, si troufá rozhodovat o těchto záežitostech. Typické je jeho vyjádření, faktům nevěřím, stačí mi můj laický pohled. A pak se divíme, že to tu vypadá, jak to vypadá, když lidé jako p. Láska jsou připuštění k tomu, aby o těchto rozhodovali. Nechápu, kdo ho mohl volit, protože jestli úplně stejně rozhoduje i v jiných záležitostech, tak potěš koště a tohle tomuhle státu vládne!!!!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.11.2020 13:02 Reaguje na Hunter
Přibývají bohužel rychlým tempem dobře zmasírovaní lidé, kteří věří každé blbosti, co z těchto panáků vypadne, ponejvíce z velkých měst. A nejhorší je, že takové a podobné slinty šiří i lidé akademicky vzdělaní.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.11.2020 08:05
Vážený pane senátore, to, že nevěříte odborníkům jen ukazuje, že jste nekompetentní hlupák. Na rozdíl od té většiny občanů, která si zákaz klecových chovů nepřeje. Doufám, že naši politickou scénu po příštích volbách opustíte.
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.11.2020 08:12
"Argumentu, .... který .....podporují údaji o ... prostě nevěřím. Jako laikovi mi stačí pohled...."

a to je úplně typické. je úplně v pořádku, že se laik rozhoduje podle neměřitelných etických parametrů, že si problém personalizuje, že (třeba) slepici neviděl než na obrázku v slabikáři.

ale že popírá fakta a argumentuje o prvním pohledu, to v pořádku není. jakkoli je to velmi časté. a ono je to bohužel napříč obory. energetikou počínaje přes výstavbu dopravní infrastruktury po myslivost.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

3.11.2020 08:15
nestraník za Stranu zelených a KDU-ČSL s podporou Pirátů
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.11.2020 09:30 Reaguje na Plha z Kojčic
A navíc advokát! Tož odbornost jako hrom. To je jako když politolog komentuje jadernou energetiku a nevoják armádu. Pak vznikají tyto
nápady. Možná se jako advokát zaměřil na ochranu slepic(prosím ženy
aby si to nevztahovaly na sebe, já myslel opravdové slepice).
Odpovědět
DA

DAG

3.11.2020 08:21
Skvělý argument je : přečetl jsem si brožuru a nepřijde mi to složité :):)
To jsem se nasmál.
Jinak je mi zákaz klecového chovu jedno. Slepice budou možná spokojenější a pár pěstitelů skončí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.11.2020 08:45 Reaguje na DAG
Prosím chovatelů, u zvířat chováme a u rostlin pěstujeme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.11.2020 10:10
Mi se klece nelíbí u žádných zvířat, ale chápu nejen ty ekonomické důvody,
ale i ty hygienické důvody. Chovám celý život slepice v zatravněném
výběhu s potokem, stromy k zastínění a osluněným krytým popeliště. K tomu
mají nízký kompost pro zahradní zbytky k hrabání. Bohužel tyto podmínky
jsou spíše u většiny drobnochovatelů nedostižné a vidět slepice v malých
zabahněných a trusem znečištěných výbězích mě vytáčí více, než ty klece.
Navíc volný výběh mi nezaručí, že nemám v chovu salmonelu či jiné nemoci.
Když už mají v klecích omezený pohyb a odepřeny jejich životní potřeby
jako je to hrabání, popelení a slunění, tak jsou alespoň v čistotě.
Když pak vidím ty haly podestýlkového chovu, tak to zlepšení podmínek
není o moc větší, než u klecí. Stále jsou to haly bez těch možností
jak jsem popsal u svých slepic. Leda by rozhrabávaly podestýlku s
vlastním trusem a zkaženým krmivem. O hygieně se nedá mluvit taky a
chybí stále to nejpodstatnější a to volnost v travnatém výběhu.
Masivní návrat k němu je dnes iluzí a nejsou k tomu ochotni ani
vlastníci velkých pozemků. No a to už nehovořím o lidech z měst.
Chtít při dnešní spotřebě vajec chovat slepice pouze po staru
s výkyvy ve snůšce díky roční době a počasí, bude cena poskakovat
v řádu stovek procent. Trh si žádá vyrovnané dodávky zdravotně
nezávadných a levných vajec. To si musí uvědomit všichni ti
aktivisté a musí to lidem taky předem říci, že již nenajdou v
regálech levná vejce z klecových chovů, ale pouze ta dražší.
Mě a mých slepic se to netýká a nebudu lobovat za něco, co se
týká jiných. Kdo trpí přemírou útlocitu, tak se doufám nedívá
ani na zprávy, válečné filmy a horory. Pokud ano, tak je pouhým
pokrytcem, kterému vadí život slepic, ale nevadí bombardování
civilistů a terorismus.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.11.2020 17:53
Už jsem to psal v podobné diskusi jednou, ale asi je namístě to zopakovat:
Denně koukám skrz plot na výběh, ve kterém má soused slepice. A vidím v jakém stavu je ten výběh a ty slepice teď, potom co celkem vydatně napršelo.
Myslím, že ty sousedovy "svobodné a šťastné" slepice mohou těm, co jsou v klecích, jen a jen závidět...

Kdo se opájí iluzemi o tom, jak to vypadá v chovech na podestýlce, měl by se do některého provozu osobně vypravit. Dospěl by k názoru, který je asi ten jediný správný:
Že z pohledu slepice to stojí za prd tam i tam - a že rozdíl prakticky nestojí za řeč.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist