https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/venkov-muze-tezit-ze-sve-pestrosti-a-prirodniho-bohatstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

RNDr. Libor Ambrozek: Venkov může těžit ze své pestrosti a přírodního bohatství

13.9.2004
Obávám se, že v otázkách venkova a jeho rozvoje se pohybujeme od extrému k extrému. Zatímco komunistický režim oficiálně oslavoval venkov jako naši zásobárnu potravin a straničtí bafuňáři odměňovali nejlepší kombajnéry, ve skutečnosti úspěšně venkov likvidoval. Kolektivizace zcela zpřetrhala tradiční vazby života českých a moravských vesnic, nejlepší hospodáři často skončili v komunistických kriminálech a koncentrácích a z kulturní krajiny se bolševickým hospodářům podařilo na mnoha místech udělat bezduchou a smutnou karikaturu.
 
Po roce 1989 se zdálo, že nová politická reprezentace na venkov nezapomene. Jenže těch, kdo si uvědomovali, jak důležitý je vztah k půdě, konkrétní vlastník, drobný farmář, jak důležité je podporovat mimoprodukční funkce v zemědělství, bylo jen velmi málo. Pro příklad můžu vzpomenout na Josefa Vavrouška, Ivana Dejmala nebo Josefa Luxe. Tehdy naprosto převládající proud veřejného mínění stavěl na odiv obraz mladého úspěšného „yuppie“ v pověstném fialovém saku. A rychlou prosperitu bez ohledu na cokoli. Tradice venkova (nejenom vesnice, ale i malých venkovských měst) je přitom zcela opačná – spočívá na vzájemné spolupráci a podpoře.

Člověk obhospodařuje krajinu již několik tisíc let a prostor, ve kterém žijeme, byl od raného středověku křižovatkou kultur a dějištěm mnoha evropsky významných historických událostí. To se logicky odrazilo i na tom, jak krajina u nás vypadá. Je mnohem pestřejší než v industrializovaném Nizozemí, lesnatém Slovensku či rovinatém Maďarsku. Krajina ovlivněná budním hospodářstvím v Krkonoších, roubenky Českého ráje nebo Českého Švýcarska či květnaté louky Bílých Karpat, to všechno vzniklo i díky lidské činnosti, díky generacím hospodářů, kteří v té krajině žili a pracovali.

Environmentální politika, kterou se snažím ve vládě prosazovat, se tímto vědomím řídí. Spolupracovali jsme s Ministerstvem zemědělství (MZe) na Akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství v ČR, společně s Miroslavem Kalouskem a MZe jsme prosadili podporu využívání biopaliv, ve Sněmovně leží mnou iniciovaný zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie, oblasti pod ochranou soustavy NATURA 2000 mají ohromný potenciál zejména v turistickém ruchu, snažíme se pomoci malým obcím v rámci dotačních programů Státního fondu životního prostředí. Chystáme také ekologickou daňovou reformu, která by měla zvýhodnit ušlechtilá paliva, tedy i biomasu, jejíž pěstování je velkou šancí pro venkov. Státní fond životního prostředí ve svých programech podporoval řadu let plynofikaci malých obcí, podporuje budování čistíren odpadních vod a kanalizací, v obcích v ochranných pásmech vodních zdrojů, chráněných krajinných oblastech a národních parcích i v obcích do 2 000 obyvatel. Podporujeme obnovu veřejné zeleně, odbahňování rybníků, výsadbu biokoridorů a další zvelebování venkovské krajiny.

Naději pro udržitelný rozvoj venkova představuje i náš vstup do Evropské unie. Už za stávající Společné zemědělské politiky EU (SZP) půjde řada dotací do hospodaření v méně příznivých oblastech, do ekologického zemědělství a na podporu mimoprodukčních funkcí zemědělství. Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky spočítal, že tím, kdo nejvíce „vydělá“ na evropských dotacích, budou chovatelé skotu na trvalých travních porostech právě v méně příznivých oblastech. S připravovanou reformou SZP se tento trend od intenzivního a necitlivého hospodaření „na objem“ k citlivému soužití s krajinou bude ještě prohlubovat.

Zhruba 6 miliard korun poputuje v příštím desetiletí našim farmářům v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP). Podotýkám, že opět asi polovina z toho bude směřovat do méně příznivých oblastí, kde se právě nachází i většina přírodně i kulturně-historicky cenných území. Velká část té druhé poloviny navíc bude směřovat do podpory agroenvirnomentálních opatření v krajině. Agroenvironmentální opatření – kromě toho, že dotace na ně pomohou samotným farmářům – směřují mj. k zadržení vody v krajině a tudíž k vyšší odolnosti proti výkyvům počasí a tedy jako přirozená protipovodňová ochrana, stejně tak ke zvýšení rostlinné i živočišné biodiverzity. V přípravě pro léta 2007 – 2013 je navíc nový Evropský zemědělský fond rozvoje venkova, který svoji podporu bude směřovat opět do méně produktivních oblastí, agroenvironmentálních opatření a hospodaření v oblastech, zařazených do soustavy NATURA 2000.

I dotační programy MŽP, které opět z valné většiny směřují na venkov – Program revitalizace říčních systémů a Program péče o krajinu. V těchto programech budeme pokračovat a podporovat z nich (podobně jako tomu bude v rámci HRDP) aktivity především v méně příznivých oblastech a v chráněných územích, včetně území NATURA 2000.

Environmentální otázky rozvoje venkova však zdaleka nekončí u zemědělství. Chci zmínit jako příklad dvě rozbíhající se aktivity MŽP. První z nich je začínající síť Národních center šetrné turistiky.Tato centra nebudou zaměřena na tradiční lokality masové turistiky, ale budou naopak poukazovat na pozapomenuté a méně frekventované krásy naší země, na netradiční způsoby trávení volného času, na místa, kde lze provozovat ekoturistiku a agroturistiku. První takové centrum už úspěšně funguje v Libereckém kraji a další se připravují. Tím druhým příkladem je připravované ekologické označování či certifikace v turistickém ruchu. Opět to je příležitost pro rozvoj zejména na venkově, který přitom bude brát ohled na místní podmínky a ekologickou udržitelnost. Možná málokdo ví (alespoň tak soudím z nulového zájmu českých podnikatelů), že evropská ekoznačka „Květinka“ („The Flower“) už téměř dva roky může být udělena i ubytovacím zařízením v členských zemích, tedy i našim majitelům penzionů, hotýlků či farem s ubytováním. Takový podnik se pak dostane i s kontaktními informacemi na stránky Evropské komise do katalogu služeb a výrobků s ekoznačkou.

Již zmíněný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie je rovněž nadějí pro venkov. Protože mezi těmito obnovitelnými zdroji má v ČR největší šance a možnosti biomasa. Zavádění kotelen a kogeneračních jednotek na biomasu, stejně jako její pěstování a zpracování bude do budoucna zdrojem tisíců pracovních míst – a to decentralizovaných, přímo na místě a právě na venkově. Nemluvě o tom, že vlastní kogenerační jednotka na biomasu pro obec znamená nejenom energetickou nezávislost a soběstačnost, ale i zisky z prodeje energie.

Udržitelný rozvoj na místní úrovni je věcí místních Agend 21, které doporučuji všem starostům. Místní Agenda 21 je způsobem správy věcí veřejných, je prohloubením demokracie, komunikace s občany a obyvateli o tom, co je trápí, jak by si rozvoj své obce představovali, a podobně. Zkušenosti z měst a obcí, které místní Agendu 21 uplatňují (např. členové Národní sítě zdravých měst, obcí a regionů ČR), ukazují, že takové obce se spravují mnohem lépe, příjemněji, bez zbytečných konfliktů a přitom s větším efektem pro ekonomiku, sociální soudržnost i životní prostředí v obci.


reklama

 
RNDr. Libor Ambrozek
Autor je ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist