https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/veronikan-holcnerova-hladovka-za-klima-den-ctvrty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veronika Holcnerová: Hladovka za klima, den čtvrtý

17.12.2019
Vašek, 4 dny hladovky.
Vašek, 4 dny hladovky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Donedávna většina z nás vnímala klimatické změny téměř jako jakýsi abstraktní pojem. Něco vzdáleného, co se nás příliš netýká. To se ale v posledních pár letech začalo měnit. Změny klimatu se dějí teď a tady. Není možné je ignorovat a začínají se přímo dotýkat každého z nás.
 

Proto je nutné s občany otevřeně a v plné intenzitě komunikovat o závažnosti situace. Nemůžeme se dál tvářit, že se nás změny klimatu netýkají. Týkají. A spíš než klimatickou změnou bychom naši situaci měli nazývat klimatickou krizí.

Sucho, kůrovcová kalamita, rapidní snížení populace hmyzu... to všechno jsou důsledky klimatických změn, které vidíme už teď na vlastní oči. A bude hůř. Studie zabývající se dalším průběhem rozvratu klimatu mluví o potravinové krizi, kdy nebudeme schopni uživit současnou lidskou populaci, mluví o kolapsu společnosti, masivní migraci, válkách…

Proto jsme se my, normální lidé, kteří mají práci, rodiny, koníčky, děti, vnoučata… rozhodli jednat. Rozhodli jsme se postavit systému, který nás žene do záhuby. A prosíme vás, politiky, kterým jsme vložili do rukou moc rozhodovat o dění v našem městě, abyste brali tuto krizi vážně. Vyhlaste stav klimatické nouze a začněte se zabývat adekvátně razantními opatřeními.

Poprosila jsem dnes Vaška, který již čtvrtý den hladoví za klima, aby mi pro vás napsal krátký vzkaz:

„Klimatická krize je největším problémem ohrožujícím lidstvo v současné době. Ani Brno, v kontextu světa malé město, z jejího dopadu nebude vyňato, a naopak by jako progresivní město mělo jít příkladem co se týče jejího řešení. V současné době dostatečně nejedná. Klimatická krize je problémem, který bez pochyby zasluhuje projednávání ve vysoké politice, a je nutné o jeho závažnosti také občany pravdivě informovat. K tomu slouží vyhlášení stavu klimatické nouze, které hnutí Extinction Rebellion požaduje. Jsme obyčejní občané, kteří vidí budoucnost, k jaké směřujeme, a chtějí ji odvrátit. Má hladovka je jedním z prostředků, jakými se tohoto snažíme dosáhnout. Dělám to proto, že si to mohu dovolit a považuji to za nutné. Byl bych rád, kdybyste k tomuto mému aktu přistupovali s vážností.“


reklama

 
foto - Holcnerová Veronika
Veronika Holcnerová
Autorka je mluvčí hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.12.2019 09:06
Já teda vidím, že klimatická změna se projevuje velmi pozitivně. Dokonce jsem si tak jist, že klidně hodím odkaz i na statistiku, jak se daří obilovinám. Navzdory strašení úrodnost roste, proto se radujme, bude dostatek potravin a nemusíme hladovět. Řekněte to někdo těm hladovějícím popletům.
https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ag_yld_crel_kg&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&ifdim=region&tdim=true&hl=cs&dl=cs&ind=false
Odpovědět
MD

Marek Drápal

17.12.2019 09:54 Reaguje na Richard Vacek
Já teda vidím, že hektarový výnos obilovin se projevuje velmi negativně. Dokonce jsem si tak jist, že klidně hodím odkaz i na statistiku, jak se země otepluje. https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Global_Temperature_Anomaly.svg
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2019 10:08 Reaguje na Marek Drápal
No a když dáme obě statistiky dohromady, tak vidíme, že stoupá jak výnos obilovin, tak teploty. Nemusí to spolu souviset, ale může. Hlavní snad je, že potravy bude dostatek (nadbytek).
Odpovědět
va

vaber

17.12.2019 14:21 Reaguje na Richard Vacek
v Austrálii díky vedrům a suchu ,nejen že chcípají koně a netopýři a mizí vegetace ,ale klesla produkce zemědělství o 20%
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2019 16:10 Reaguje na vaber
Ano, Austrálie je nějaká začarovaná. I když o co hůř v Austrálii, o to lépe někde jinde, protože celosvětově se úroda zvyšuje.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2019 16:19 Reaguje na vaber
Na severní polokouli (snad tam, kde se nejvíc otepluje) se úrodnost obilovin zvyšuje - Rusko, Ukrajina, Česko.
Odpovědět
va

vaber

18.12.2019 09:32 Reaguje na Richard Vacek
pokud vývoj teplot a srážek půjde stejným trendem brzy se dostaneme tam kde je Ausrálie,vymírání druhů a mizemí vegetace taky není žádný blud, ale tvrdá realita
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.12.2019 09:18 Reaguje na vaber
Blábol. Na tyhle teploty se prostě není možné dostat. Byly teploty vyšší o dva stupně a něco, žádná katastrofa se nekonala a střední Evropa hospodářsky a kulturně prosperovala.
Odpovědět
va

vaber

17.12.2019 09:32
ty miliardy miliard tun CO2 které člověk vypustil do atmosféry spalením uhlí,plynu ,ropy a biomasy ,nikdo nedokáže odstranit ani zastavit oteplování,rozšiřování pouští a katastrofální úbytek vody na pevninách i v atmosféře .Některé změny jsou nevratné, jako když se utrhne ucho u džbánku a ten se rozbije, nyní už zbývá jen čekat a věřit ,že planeta se nestane za pár let ,neobyvatelnou
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2019 16:31 Reaguje na vaber
Ano, problém je to opravdu vážný, ale zas takový plašan není třeba být.

Je třeba věřit, že lze oteplení udržet v rozumných mezích, a dělat pro to efektivní opatření (zjevně v mnohých případech jiná, než jsou páchána doposud, kdy jde hlavně o bezohledný byznys).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.12.2019 17:43 Reaguje na vaber
??? To máte z nějaké scifi? Když se podíváte na historická data koncentrací CO2 a globálních teplot, tak zjistíte, že žijeme v období velmi chladném a s velmi nízkou koncentrací CO2. A dříve, když bylo tepleji, byla samozřejmě Země plná života, dokonce tak, že vznikalo uhlí a ropa.
https://rgsweather.com/2013/03/28/who-killed-spring-2013-suspect-6-climate-change/earth-climate-history-and-co2-levels/
Odpovědět
va

vaber

18.12.2019 10:00 Reaguje na Richard Vacek
Dnes tají ledovce staré miliony let ,tedy miliony let nebylo na planetě tepleji než dnes. Před desítkami tisíci let byl celý pruh planety od Sahary až po Indii zelený ,s příjemným klima a fascinující historií. Dnes je to naprostá poušť ,v té době byly v Evropě ledovce a Neandrtálci. Kdysi byla hladina v oceánech o několik desítek metrů níže a všechno toto obrovské množství vody muselo tedy být na pevninách, v pevninách ,v atmosféře , ve všech třech skupenstvích nejen v ledovcích, jak se dnes říká. Nyní zmizelo v oceánech a zpět na pevninu se nevrací. Všechna voda v koloběhu vody musí projít atmosférou a je zřejmé, že kdysi ,se atmosféra chovala jinak. Planeta Země je hodně stará a stárne podobnou cestou jako Mars ,kde zmizela atmosféra i voda . Koncentrace CO2 a kyslíku v atmosféře,ukládání fosilních paliv na Zemi jsou spojené nádoby.Když jednoho přibude jinde musí ubýt.Nebudu to už dál rozvádět napsal jsem toho dost.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.12.2019 10:52 Reaguje na vaber
Doporučuji podívat se na kapitolu o glaciálech a interglaciálech. Z grafů uvidíte, že za minulých interglaciálů bylo tepleji než dnes. A třeba Gronský ledovec je starý 110 000 let - tedy za minulé doby meziledové úplně zmizel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_age
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2019 10:25
Paní Holznerová. Představte si, že jsem předseda vlády ČR a beru tu klimatickou změnu smrtelně vážně. Prosadil jsem dokonce v celé ČR vyhlášení stavu klimatické nouze. Co mám ale konkrétního dělat dál? Jak mohu ovlivnit chování konkrétních lidí a firem, aby se začaly chovat "proklimaticky"? Doporučte mi, co mám dělat! Dáváte mi na krk nůž za něco, co jsem nezpůsobil, a chcete po mně, abych dělal něco, co neumím a nemám k tomu moc a kompetenci.

A ten nůž mi z krku odděláte, když vám odpřisáhnu (nejlépe na bibli nebo ústavu), jako premiér ČR, klimatickou neutralitu ČR do roku 2025?

Zkuste, paní Holznerová, prosím, přejít z role vyděračky do role konstruktivní vyjednávačky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.12.2019 13:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle jsou skutečně jen bezcenní vyděrači. Nehledě k tomu, že antropogennost současného klimatického výkyvu nikdy nikdo neprokázal. Věřit na to je naprosto stejný nesmysl jako věřit v boha.
Je třeba je nechat být a doufat, že tu Darwinovu cenu získají. Nebo si před ně stoupnout jako pan Konvička a debužírovat nějakou potravinu do ruky.
Odpovědět
ig

17.12.2019 15:05
Ke svačině jsem měl kus tlačenky. Zdravím hladovkáře, vegany a též muslimy :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.12.2019 10:07 Reaguje na
Já měl zase maso v sulcu.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

17.12.2019 17:57
Na všech bláznech je typické, že každý z nich se považuje za normálního člověka. Ani tihle nejsou výjimkou. A nejspíš hladovkujou jen v pracovní době, jako kdysi svého času pověstný Mareček. A konečně- postit se před vánoci nařizuje i církev. Ono je úsměvné svádět na změnu klimatu i to, že je Babiš premiérem, ale dáma ve svém své temné katastrofické vizi přehlédla, že už letošní rok se srážkově vrací k normálu a tři roky sucha jsou v kontextu prd prd nic. Příště třeba zas bude mít možnost burcovat kvůli záplavám. Všichni ti pomatení snílci ve své klimafóbii přehlížejí, že v dnešní konzumní společnosti pláčou na špatném hrobě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist