Ivan Brezina: Větrní lobbysté se utkají o anticenu Ropák a Zelená perla
Ropák 2006: Petr Pávek, Jindřichovice pod Smrkem 45, PSČ 463 66
Důvod navržení: Petr Pávek je předsedou České společnosti pro větrnou energii a spolumajitelem firmy Resec. Oba tyto subjekty se podílející na lobbyngu za větrné elektráreny a na jejich výstavbě.
Větrné elektrárny jsou silně neekologickým zdrojem, což vyplývá už z faktu, že energie z nich získaná musí být masívně dotována. Česká republika už dnes kolem 30 % energie vyváží. Prosazování výstavby zbytečných větrných elektráren tedy podporuje další vývoz domácího životního prostředí.
Ještě závažnější je, že větrné elektrárny ničí krajinný ráz, zabíjejí ptáky, obtěžují své okolí hlukem a mění nejcennější přírodní partie České republiky v průmyslové zóny. Ze všech těchto důvodů je odmítá řada občanských ekologických sdružení.
Jako starosta Jindřichovic pod Smrkem navíc Petr Pávek prosadil výstavbu dvou větrných elektráren v katastru obce. Podle sdělení odboru životního prostředí Libereckého kraje měla obec ze zákona povinnost nechat vypracovat studii o jejich vlivu na životní prostředí (EIA). Petr Pávek studii zpracovat nenechal, čímž dal špatný příklad dalším nezodpovědným podnikatelům v oboru větrné energetiky. Je s podivem, že člověk porušující legislativu na ochranu životního prostředí je zároveň krajským volebním lídrem Strany Zelených.
Zelená perla 2006: Hnutí Duha a sdružení Calla, autoři loni vydané propagační brožurky „Větrné elektrárny: mýty a fakta“ (http://www.hnutiduha.cz/vitr/publikace.htm). Mimo jiné obsahuje následující výroky bagatelizující ochranu životního prostředí (krajinného rázu):
1. “Větrné elektrárny nesporně tvoří nové dominanty v krajině.. Že jsou vidět, ještě ale neznamená, že pohled do krajiny hyzdí.”
2. “Větrná elektrárna je často hodnocena jako moderní prvek, který krajinu oživuje.”
reklama