https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-f.n-mana-kolik-bytu-je-dostatek-bytu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: Kolik bytů je dostatek bytů?

23.8.2021 | PRAHA
Mediálně zdůrazňovaný a mnohdy populisticky zneužívaný slogan o nedostatku bytů nemá oporu v doložitelných datech.
Mediálně zdůrazňovaný a mnohdy populisticky zneužívaný slogan o nedostatku bytů nemá oporu v doložitelných datech.
Foto | Brian Kairuz / Unsplash
Podle údajů Českého statistického úřadu, které vycházejí z výsledků sčítání lidu v roce 2011, je v České republice 4 756 572 bytů. Ve srovnání s rokem 1991 to představuje nárůst o bezmála 700 tisíc bytů za 20 let. Podle stejného zdroje bylo v roce 2011 neobydleno 13,7 % bytů. Pokud se podíváme na údaje týkající se pouze bytových domů, pak to v absolutních číslech to znamená více jak 176 tisíc neobydlených bytů, což je téměř 2x více, nežli v roce 1991.
 

Počet obyvatel v ČR má velmi pomalu stoupající trend. Na konci března letošního roku uváděl Český statistický úřad, že ČR má 10 694 480 obyvatel, přičemž v roce 1993 to bylo 10 334 000 obyvatel [2]. Tedy za bezmála 30 let nárůst o 360 000 obyvatel.

O čem vypovídají tato čísla? Především o skutečnosti, že stále dokola mediálně zdůrazňovaný a mnohdy populisticky zneužívaný slogan o nedostatku bytů nemá oporu v doložitelných datech. Nebo vám snad připadá podíl 2,25 obyvatele na jeden prokazatelně existující byt jako obraz bytové krize? Řešení existujících problémů, jako jsou vysoké ceny nájmů a nemovitostí, musíme hledat jinde než v nedostatku bytů. Především bychom se měli zaměřit na vysokou míru neobsazenosti bytů v bytových domech. Z celospolečenského hlediska je velmi nezodpovědné, pokud necháváme prázdné existující byty a současně voláme po stavbě nových domů a bytů, které velmi často představují nevratné zábory půdy a zmenšování podílu zeleně v urbanizovaných oblastech. Takové řešení je ekonomicky výhodné pouze pro developery, stavební firmy a banky. Dlouhodobou ekonomickou ztrátu společnosti v podobě nevratně zničené půdy nikdo v potaz nebere.

Letošní sčítání lidu, domů a bytů nám po vyhodnocení výsledků ukáže, zda v této oblasti došlo k zásadním změnám. Obávám se však, že se pouze potvrdí trend viditelný v posledních 30 letech a že problémy typu neobsazených bytů v bytových domech budou ještě výraznější. Bytů bude v ČR minimálně o 300 tisíc víc, nežli v roce 2011, jejich využití k dlouhodobému bydlení bude naopak nižší.

Je proto na místě zabývat se otázkou, kolik bytů představuje „dostatek bytů“ pro minimálně rostoucí populaci obyvatel ČR? Potřebujeme skutečně statisíce nových bytů „na zelené louce“ nebo potřebujeme vyřešit problém vysoké ceny nájmů a nemovitostí?


reklama

 
foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

23.8.2021 07:58
Asi položím kacířkou otázku. A není taky problémem, že lidé ukládají peníze do realit ve kterých nežijí. Jejich cena pak neúměrně roste. Mladí lidé místo placení drahého pronájmu, pak raději volí hypotéku na novostavbu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2021 10:53 Reaguje na Aleš Nebáznivý
A do čeho ty vydělané peníze ... poctivě vydělané a poctivě zdaněné ... mají jako ukládat?

Jako všude se vykřikuje ... celkem právem ... že čistě na "státní" důchod bychom se neměli spoléhat a vytvářet si během produktivního věku finanční rezervu. A investice právě do nemovitostí je jednou z nejtradičnějších forem investování.

Tihle jeblí sociální inženýři by si sakra už jednou měli ujasnit, co vlastně chtějí. Nebo nejlépe nekecat lidem do života.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.8.2021 14:42 Reaguje na Svatá Prostoto
spousty bytů skupují spekulanti Rusové, Italové, Němci protože diverzifikují rizika. I tady jsou nemovitostní fondy ale většina má rizika akorát v ČR, což investici oslabuje. Ono je daleko výhodnější kupovat byty než domy o které se musí starat. Ale pak se nedivme, že nájmy jsou z kosmického věku. Developeři žádný lidumilové nejsou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2021 14:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Fajn ... a jak chcete reálně zabránit tomu, aby si naši občané mohli byty kupovat, a ostatní subjekty nikoli?

Poprosím o nějaké reálné řešení, ne takové, které vám nejpozději ÚS/ESLP hodí na hlavu.

A opět, to o čem píšete se týká primárně Prahy, možná Brna či Plzně. Určitě se to netýká drtivé většiny obcí v ČR.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.8.2021 14:37 Reaguje na Aleš Nebáznivý
to je spíš problém toho, že se centrálně neplánuje a tak nejsou to, čemu se dříve říkávalo stavební družstvo. Lidi si nestaví byty ale developeři. Vídeň má 1/3 bytů ve městě, kolik má Praha? Praha je malinkým hráčem na poli realit a určitě se to přínosně nezlepšuje.
Odpovědět
ig

23.8.2021 17:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zlepšuje se to, Praze počet bytů relativně ubývá, čímž klesá počet příležitostí kdy úředníci podle své libovůle (a podle dalších kritérií, která zde ale bez důkazu nechci zmiňovat) čachrují s byty, například https://www.expres.cz/zpravy/pavel-cizinsky-privatizace-alexandra-udzenija.A210608_113110_dx-zpravy_stes . Nechtěl bych, aby to dopadlo jako v Paříži kde byt dostane jen ten kdo má dostatečnou síť známých a "umí si to zařídit", zatímco tržní cena pro ty ostatní lidi je řádově vyšší, nebo jako v Kodani, kde vládne snad ještě tužší bytový socialismus než u nás za komoušů.
Odpovědět
ig

23.8.2021 17:05 Reaguje na
...bytů v vlastnictví města...
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.8.2021 00:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No ještě centrální plánování, to nám fakt chybí. Jako kdyby ho nebylo z dob socialistických dost. A OPBH nechcete?
-
Máte pocit, že snad zákon zakazuje lidem spojit se formou družstva a něco společně postavit?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.8.2021 06:50 Reaguje na Aleš Nebáznivý
tak to přeci nestojí, když se někdo ptá kolik bytů je dostatečné množství. Je potřeba vidět, proměnu sociálního chování lidí v čase. Každý sedmý žije sám/a. Lidí v ČR nějak zvlášť nepřibývá a stejně se staví, tedy množství bytů by mělo být dostatečné ale není. Žití single je ekonomicky nevýhodné a u starších psychický problém, pak si kupují psy aby si nepřipadali emočně nadně a PAK TU BREČÍ DŮCHODCI, ŽE NEMAJÍ PENÍZE, PROTOŽE ŽIJÍ SAMI. TOHLE JE JEDNO ZE SOCIÁLNÍCH DLILEMAT, KTERÉ SE PROPISUJE DO EKONOMIKY zkrátka obrovské množství singlů
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.8.2021 06:50 Reaguje na Aleš Nebáznivý
tak to přeci nestojí, když se někdo ptá kolik bytů je dostatečné množství. Je potřeba vidět, proměnu sociálního chování lidí v čase. Každý sedmý žije sám/a. Lidí v ČR nějak zvlášť nepřibývá a stejně se staví, tedy množství bytů by mělo být dostatečné ale není. Žití single je ekonomicky nevýhodné a u starších psychický problém, pak si kupují psy aby si nepřipadali emočně nadně a PAK TU BREČÍ DŮCHODCI, ŽE NEMAJÍ PENÍZE, PROTOŽE ŽIJÍ SAMI. TOHLE JE JEDNO ZE SOCIÁLNÍCH DLILEMAT, KTERÉ SE PROPISUJE DO EKONOMIKY zkrátka obrovské množství singlů
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

23.8.2021 09:23
děkuju za zajímavý postřeh.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2021 10:59
Autor by se měl držet lesa. Tomu snad rozumí.
Protože založit své úvahy na údajích za celou ČR může fakt jen píííp.
Jsou oblasti, kde jsou bytové jednotky téměř za hubičku a je jich více než dostatek. A pak jsou oblasti, kde je tomu zcela naopak. Usuzovat z toho, že si rámci CR jako takové žijeme v přepychu a nadbytku je vskutku ... jak to napsat slušně.

A to už vůbec nehovořím o tom, že řada z těch bytových jednotek je ve značně tristním stavu a k nějakému rozumnému/slušnému bydlení jsou za stávajícího stavu zcela nepoužitelné.

Dostupnost bydlení je skutečně reálná složitá a komplexní problematika, ale články tohoto typu jsou úplně naprd.
Odpovědět
ig

23.8.2021 11:18
Souhlasím s autorem, přinejmenším v tom bodě, že bytů je dost. Teď jsem pomáhal jednomu mladému příbuznému, který si sehnal místo v Praze, tady najít byt. Dva dny přespával u nás, třetí noc už strávil ve svém pronajatém bytě. Takže asi takový je v Praze nedostatek bytů, jak některá média pořád dokola omílají :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.8.2021 14:46 Reaguje na
ono je spíš otázka, proč někdo má potřebu lést do Prahy a jestliže jeho vzdělání není možné aplikovat tam, kde je původní místo pobytu, tedy rodná hrouda, za co to vzdělání vůbec stojí?
Odpovědět
ig

23.8.2021 15:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
V tomto konkrétním případě má potřebu lézt do Prahy proto, že zde dostal nabídku podstatně vyššího platu než kdekoliv jinde. Je otázka, proč si to pražské firmy mohou dovolit a venkovské ne, ale spousta lidí s tím přímo počítá a rodné vísky programově opouští :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2021 06:15 Reaguje na
Je otázka, jak by Váš známý uspěl s hledáním pronájmu před takovými třemi roky. V Praze byla spousta turistů, kteří si pronajímali byty přes Airbnb a podobné zprostředkovatele. Jenže loni nastoupila koronavirová krize. V Praze ubylo velké množství turistů a spousta majitelů bytů teď řeší problém, z čeho budou platit provoz těchto bytů, případně hypotéky. Takže dnes se dá i v Praze sehnat pronájem bytu pro tuzemce. A dokonce za přijatelnější cenu, protože je dost bytů volných.
Odpovědět
ig

24.8.2021 07:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mám vyzkoušené, že ano (před 4 roky). Trvalo to něco déle, byt byl dál od centra, ale žádná katastrofa a taky to šlo. Nájemné bylo dokonce nižší, ale to bylo dané polohou bytu.
Jestli tady vidím nějaký problém, tak spíš v absurdní ochraně nájemníků. Stačí, když se pronajímatel netrefí, nájemce neplatí a je na léta o zábavu postaráno. Znám lidi, kteří koupili byt pro děti, ale ani je nenapadne jej pronajímat než děti dorostou, protože nechtějí riskovat - od poškrábání parket psími drápy po vleklé soudní spory :-) A že je dost lidí, kteří prostě "neumějí bydlet" a z bytu za pár let udělají špinavý poničený chlívek.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.8.2021 10:42 Reaguje na
Touché!

Aneb naše klasika, ve jménu nějaké ochrany to domrvíme tak, že xindlů se to moc nedotkne a drtivé většině slušných lidí to zkomplikuje život.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2021 22:17 Reaguje na
Občanský zákoník, a nejen on, je postaven tak, aby chránil hajzly, zloděje a neplatiče před slušnými lidmi. A když nějakého zájemce o pronájem odmítnete, nejspíše se dočkáte osočení z rasismu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.8.2021 13:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Za to ten zákoník ani tak moc nemůže, on tak na pikaču není. Jeho aplikace je bohužel věc jiná.

V tomto případě nejde ani tak o podobu samotného rozhodnutí, nakonec je téměř vždy rozhodnuto vcelku rozumně, ale o to, kdy k němu dojde a kdy následně se podaří byt uvolnit.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.8.2021 19:20 Reaguje na
Před covidem mnozí ze spekulujících majitelů bytů v Praze dávali čím dál víc přednost krátkodobým pronájmům přes platformy typu Airbnb, protože to je finančně mnohem výhodnější než dlouhodobé pronájmy. A poptávka po dlouhodobých podnájmech vysoce převyšující nabídku tak vyhnala ceny dlouhodobých nájmů v Praze do oblačných výšin. Teď díky covidu jsou dlouhodobé nájmy v Praze dočasně přijatelné, ale až se obnoví příjezdový cestovní ruch, situace se zase vrátí na předcovidovou úroveň.
Odpovědět
ig

23.8.2021 21:34 Reaguje na Majka Kletečková
Ano, tak nějak. Píše se, že kvůli airbnb (krátkodobé) v kombinaci s odchodem kvalifikovaných zahraničních pracovníků (dlouhodobé pronájmy) klesly na Praze 1 nájmy o 30 %, v ostatních městských částech až o 10 %. Ty oblačné výšiny ale vznikají jinak - je to prostý důsledek toho, že jsme celkově zbohatli. Všechny developerské projekty jsou okamžitě vyprodané, leckdy dřív než se poprvé kopne, takže developeři (kteří chtějí také zbohatnout) jednoduše zvyšují ceny.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.8.2021 10:45 Reaguje na
Zbohatli, rozšířil se okruh zájemců a hlavně, ostatní formy investic se v posledních cca 15 letech ukázaly jako podstatně více adrenalinové a/nebo podstatně mně výnosné.

Ale opět, uvedené je typické primárně pro Prahu a možná Brno. V jiných lokalitách je situace často výrazně odlišná. Tam je ale občas otázkou "Co tam?".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.8.2021 17:30 Reaguje na Majka Kletečková
„Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Upozornily na to včera Hospodářské noviny. Rozsudek se podle listu opírá i o nález Ústavního soudu, který říká, že ubytování má oproti pronájmu zásadní rozdíl – poskytuje určité služby. A podle soudců jsou službami i například poskytnutí toaletního papíru, mýdla, ručníku či povlečení. Rozsudek může nejvíce zasáhnout lidi, kteří pronajímají více bytů najednou. Airbnb by se tak aspoň v Česku – kde se přes tuto platformu podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2018 ubytovalo na 1,16 milionu cizinců a 115 tisíc Čechů – vrátilo do počátečního stavu, kdy lidé pronajímali své nemovitosti, když odjeli na dovolenou.“
(Zdroj: Lidové noviny 25.8.2021 str. 7)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.8.2021 14:34
ono je spíš otázka z čeho stavět byty a za co. Jestli by jsme se měli někam posunout, tak by jsme se měli posunout zase ke dřevu a pasivním systémům.
Odpovědět
ig

23.8.2021 15:55 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Souhlas, stavební normy jsou tak extrémní a nároky úřadů přemrštěné, že není možné postavit levný dům - přitom řada lidí by to uvítala. Kdyby to šlo, poslal bych naše tvůrce zákonů třeba na služební cestu do New Yorku, ať se podívají na prkenné domky třeba v Queens - taky to jde, i v jednom z nejprestižnějších měst. Případně se můžou low-cost podívat třeba přes Google Street View a něco s tím pak udělat :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.8.2021 00:03 Reaguje na
Vzhledem k tomu, že i na lowcost řadovku potřebujete nějakých 200 m2 pozemek, jste v Praze na třech milionech ještě předtím, než hrábnete do země.
Odpovědět
ig

26.8.2021 10:47 Reaguje na Viktor Šedivý
Teď jsem neměl na mysli jenom Prahu, ale i v té Praze by se daly ušetřit na stavbě statisíce jenom škrtnutím pera. Nakonec on ten nedostatek stavebních parcel je taky jen arbitrární. Místa je dost, ale zkuste si postavit barák na zelené louce (míněno doslova) :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.8.2021 23:24 Reaguje na
Čekejte pravý opak. Zelené předpisy prodraží stavby dost zásadním způsobem. To víte, když se šetří, nesmíte na nějaký ten miliónek koukat.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.8.2021 19:26
Aktuální téma článku a dobrý postřeh.
Spousta bytů – hlavně ve velkých nebo atraktivních městech - je vlastněna „spekulanty“, protože je to asi nejlepší způsob (i pro běžného občana), jak investovat peníze bez velkého rizika. Podle dat ČSÚ se navíc mění struktura obývaných bytů z hlediska počtu lidí v nich bydlících – řadu let se zvyšuje podíl jednočlenných domácností na úkor vícečlenných domácností, protože se v naší populaci zvyšuje podíl singles.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

23.8.2021 20:55 Reaguje na Majka Kletečková
Ano to jsem měl namysli. Není to o tom, že bych chtěl lidi umravňovat a něco zakazovat. Jen poukázat na problém, že nestálá situace na trzích nutí hledat investice co neklesají na hodnotě a to domy a byty jsou. A tak se rozjíždí spirála rostoucích cen a developerského skupování a zastavování všeho co jde. Toť vše.
Odpovědět
ig

23.8.2021 21:38 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Jen připodotýkám, že na tom má podíl vládní politika rozfrcávání peněz, která způsobuje (a vlastně i vyžaduje) inflaci. Nebýt toho, bylo by lidí kteří se rozhodnou investovat do nemovitostí určitě méně a tlak na růst ceny nemovitostí by byl menší. To platí celoevropsky, nejen pro naše Venezuely :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.8.2021 00:00 Reaguje na
A vládní politika výrazného zvýhodňování nájemníků před pronajímateli.
Dokud bude nájemník "chráněný druh", bude ochota pronajmout byt výrazně nižší.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

23.11.2023 02:00
S manželem jsme si koupili činžovní dům a zjistili, že klíčem je nejen počet bytů, ale i jejich správa. Naštěstí manžel objednal na internetových stránkách https://www.hcreality.cz/ správu nemovitostí, a tím jsme se zbavili starostí s opravami i s nájemníky. Díky tomu nám naše nemovitost vydělává peníze a my se můžeme v klidu věnovat jiné práci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist