https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-matajs-sdileni-elektriny-v-cesku-se-oseka-aby-nedavalo-lidem-zadny-smysl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Matajs: Sdílení elektřiny v Česku se oseká, aby nedávalo lidem žádný smysl

26.4.2023
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Už to chvíli vypadalo, že si kapříci v energetice nechají trochu upustit svůj rybníček. Tak nebojte, přátelé, nenechají. Sdílení elektřiny v Česku se hezky oseká, aby nedávalo lidem žádný smysl. V duchu hesla: "Hlavně ne moc rychle, abychom nic nepokazili".
 
Do vládního návrhu novely energetického zákona přijdou zásadní omezení pro sdílení elektřiny v síti - počet členů energetických komunit se shora omezí na 1000, což nedává vůbec smysl hlavně ve větších městech. Dává to ale asi smysl peněženkám distribučních firem a obchodníků s elektřinou.

Omezit sdílení na území jedné obce zase znamená, že si nebudete moci "poslat elektřinu ze svojí FVE na chatu", jak se již na to mnoho Čechů těší. Na chatu totiž nejspíš nejezdíte na druhý konec vesnice. Pokud máte chatu v jiném okrese, budete mít zkrátka smůlu.

Územní omezení sdílení elektřiny bude znamenat, že lacinější energii z nově postavených větrníků budou čerpat pouze obyvatelé obcí, v jejichž katastru budou stát. Všichni ostatní žijící v okolí na větrníky budou muset koukat, ale nebudou z nich nic mít.

Na druhou stranu se má umožnit, aby distribuční firmy samy mohly zakládat své vlastní energetické komunity. Jde o zcela revoluční nápad. Očekávám, že brzy někoho v legislativní radě vlády napadne, že si vězni mohou postavit a provozovat vlastní věznici.

Velké energetické firmy mají strach, že příliš rychlé zavádění komunitního sdílení energie není dobré. Jasně, není dobré pro ně. Proto již má příslušná legislativa minimálně 2-3 roky zpoždění a další díky výše uvedeným nápadům nejspíš ještě nabere

Sdílení elektřiny po síti mezi jednotlivci má potenciál do bahnitého rybníka české energetiky přinést čerstvou vodu, větší konkurenci, nižší ceny, lepší služby, inovace. Nic z toho se však nejspíš nestane.

Více se o návrhu novely energetického zákona dočtete v článku Energetické komunity v nedohlednu. Novela dozná změn pod dozorem právníků na serveru iDnes.


reklama

 
foto - Matajs Vladimír
Vladimír Matajs
Autor je zakladatel společnosti Solární experti.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (52)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.4.2023 07:18
asi takový lidi nenapadlo, že jde o sdílení průšvihu. Čím více se stanou závislý na dočasných zdrojích, tak tolik potřebujete mít záložních zdrojů k vykrytí "dočasnosti". Nejsme tak bohatý, abychom mohli dělat polovičatosti a ani k tomu nemáme podmínky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.4.2023 08:12
Řekl bych, že jediné smysluplné a spravedlivé řešení je "chytrá" síť, všude platit spotové ceny, platit globálně za těžbu fosilního uhlíku a zrušit dotace. Tyto skrčky jsou velmi drahým provizoriem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.4.2023 08:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Promiňte, ale na slovo "chytrá, chytrý" bych se už vykašlal. To je tak zprofanovaný marketingový výraz, že už vzbuzuje negativní konotace bezmozku. Ten kdo vyzývá k chytrosti nikdy nezmoudří.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.4.2023 09:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Proto ty úvozovky. Dnes jistě není problém měřit spotřebu/výrobu každého připojeného po 1 minutě, násobit ji aktuální spotovou cenou a údaje sčítat. Pak by měly být u spotřebičů s možným odloženým startem krabičky, které určí, kdy bude nejvhodnější spotřebič zapnout. To bude jistě nějakou komunikaci s řízením/stabilizací sítě vyžadovat.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

27.4.2023 10:51 Reaguje na Jiří Svoboda
To jsou domácnosti. Tam se to již děje - spouštím pračku a myčku v NT. Ale že bych začal péct nedělní oběd v 4:00 nebo ve 14:30, asi moc reálné není. :)
Stejně tak průmysl a zaměstnání. "Dnes přijděte do kanceláře až na 10:25. Zmizí oblačnost a bude levnější energie." Případně slévárnu zapněte až odpoledne.
Jsou situace, kdy ani nejchytřejší síť nepomůže. Spíše chytrý provozovatel a ještě lépe chytrý politik, který upřednostní realitu před dogmaty. :) Ale to jsme už v říši pohádek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.4.2023 11:02 Reaguje na Oldřich Vašíček
To s vámi souhlasím, proto jsem psal "u spotřebičů s možným odloženým startem". Provozy, které to nemohou odložit, budou holt muset platit za elektřinu více a vznikne i trh motivující k budování úložišť.

Nebo vy jste proti, aby každý platil skutečné tržní ničím nedeformované ceny?
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.4.2023 11:55 Reaguje na Jiří Svoboda
"platit globálně za těžbu fosilního uhlíku" - fakt si myslíte, že svět je plný debilů, kteří se budou opičit po sebevražedném Bruselu?

"zrušit dotace" - dotace, neboli státem schválené úplatky, jsou to jediné, co reálně drží EU pohromadě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.4.2023 13:48 Reaguje na Viktor Šedivý
Nerozumím! Copak EU chce globálně zpoplatnit těžku fosilního uhlíku?
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.4.2023 23:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Zavádí zpoplatnění v EU.
Takže buď doufá v celosvětové zpoplatnění, čímž projevuje extrémní míru šílenství ... nebo v to nevěří, takže je to "jen" sebevražedná destrukce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.4.2023 11:08 Reaguje na Viktor Šedivý
"nebo" je asi správně. Proč je to vaše "buď" šílenství?

Jak lze omezení globálního klimatického rozvratu řešit efektivněji? Globální problém řešit nejúčinnějším globálním nástrojem já osobně považuji za nejsprávnější.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.4.2023 20:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Přijde vám normální očekávat, že si další státy budou likvidovat ekonomiku?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2023 12:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Přijde mi normální řešit vážný globální problém odpovídajícím účinným glogálním nástrojem, který by náklady na řešení efektivně využil a relativně spravedlivě rozložil.

Pokud se na tom nedohodneme, svět bude pokračovat dále již nastaveným způsobem, který oba ostře kritizujeme. To vám přesto vyhovuje?
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.4.2023 13:36 Reaguje na Jiří Svoboda
"Vážný globální problém" má hlavně ta parta z brusele. Že by to, co provozujeme, bylo nějaké řešení, o tom lze směle pochybovat.

A hlavně - drtivá většina obyvatel téhle planety má úplně jiné (podstatnější) problémy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

26.4.2023 12:14 Reaguje na Jiří Svoboda
A komu platit????? Globálnímu svobodovému sajrajtu???
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.4.2023 13:52 Reaguje na Daniel Višňovský
Vy jste nějaký rozčertěný se zatemněnou myslí!

Vybrané peníze vrátit plošně lidem aby se sami rozhodovali, jak je použít. Samo férové a automatické zpotlatnění uhlíkové stopy bude dost a stále motivovat.
Odpovědět
DV

DV

26.4.2023 20:36 Reaguje na Jiří Svoboda
Kterým lidem bude platit třeba Saudi Aramco.......svobodoidum????
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.4.2023 11:15 Reaguje na DV
Nevím, kdo jsou svobodoidi.

Je třeba zavést globální klimatický fond, kam budou všichni těžaři za vytěžený uhlík platit a fond bude vybrané peníze obratem lidem plošně rozdělovat.

Jistě můžeme dále diskutovat, pokud se budete snažit konstruktivně zapojovat mozek.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

27.4.2023 19:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Já se ptám KTERÝM lidem, a podle jakého klíče. A druhák, jak k tomu chcete ty země donutit, svobodoidní sajrajte?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2023 12:14 Reaguje na Daniel Višňovský
V první aproximaci všem lidem stejně.

Časem možná lidé a země pochopí, že dosavadní způsob řešení je zcela neúčinný a nevyhovující a na představený způsob řešení přistoupí, višňovej sajrajte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.4.2023 23:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Zkuste vysvětlit, proč by Saudi Aramco měla platit nějakému lempláckému svobodoidnímu sajrajtu, kterému se nechce dělat, a který se dívá, kam by vrazil své chmatácké pracky?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.4.2023 08:37
Autor je ovlivněný zelenou ideologií a svou zelenou obživou a nechápe, že pro sdílení jsou nezbytné cizí, jinými spotřebiteli elektřiny zaplacené technické prostředky distribuční sítě. Případně ještě nepostavené, které budou muset ostaní spotřebitelé elektřiny včetně těch chudých, co na FV střešní elektránu nemají nebo ji nemohou mít, zaplatit v podobě zvýšených nákladů na distribuci.
Nebo ať se "komunitníkům" tyto zvýšené náklady přímo fakturují na každou sdílenou kilowathodinu, ketrou poteřbují procpat elektrickou distribuční sítí.
Ostatně nikdo "komunitníkům" nebrání, aspoň teoreticky, postavit si mezi svými elektrárnami svoje komunitní elektrické vedení. A po něm si potom mohou posílat tolik kilowatthodin, kolik dokáží a libovolně, kdy je to napadne.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.4.2023 18:52 Reaguje na Radim Polášek
👍👍👍
Odpovědět
DV

DV

26.4.2023 20:38 Reaguje na Radim Polášek
Přesně tak.....nakonec, ať si ten debil třeba zkusí sdílet kterékoli předměty s tím, že si je bude posílat z jednoho konce republiky na druhý. Určitě to nebude zadarmo.
Odpovědět
DV

DV

26.4.2023 21:06 Reaguje na Radim Polášek
Kdyby se alespoň spokojeni se sítí distribuční, ale oni by nejraději zatížení i přenosovou soustavu....
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.4.2023 10:45 Reaguje na Radim Polášek
To je přesné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.4.2023 11:20 Reaguje na Radim Polášek
Ale za distribuci se přece bude platit! Je otázkou zda to bude férová cena.

A mělo by se správně platit i za zálohování OZE. A samozřejmě zrušit dotace.
Odpovědět
MM

Miroslav Mácha

26.4.2023 09:12
Mám na autora několik dotazů, protože návrh jsem nečetl a nerozumím tomu.
1. Kdo je vlastníkem sítě propojující komunitu? Co z toho bude mít? Druhá otázka je zbytečná, jestliže vlastníkem bude komunita.
2. Bude se tato síť používat pro přenos energie i někomu mimo komunitu?
3. Kdo bude mít odpovědnost za stabilitu sítě propojující komunitu?
Děkuji autorovi za jeho odpovědi
Miroslav Mácha
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.4.2023 10:28
Není žádným pokrokem vracet se k samozásobitelství, popřípadě zásobování v lokálních komunitách. Existují oblasti - a energetika je toho jasným příkladem, kdy centralizované zdroje jsou schopny zajistit dostatek levné a spolehlivé energie pro všechny. To jen EU se zbláznila a rozhodla se kráčet zpět k nestabilním lokálním zdrojům. Na cestě z rozvinuté společnosti k rozvojové se potká s těmi, kteří jdou přesně opačně. Ti žádnou elektřinu neměli a lokální fotovoltaika jim dává nějaký zdroj elektřiny (někde nahradí elektrocentrálu) po dobu, než vybudují stabilní centrální energetiku.
Prostě pro ně je OZE pokrok, pro nás je znakem úpadku. Důkazem může být třeba to, že politická rozhodnutí způsobila, že cena elektřiny z centralizovaných zdrojů je v EU vyšší, než od lokálních příštipkářů. A to už je téměř zázrak podobný tomu, když by boty od Bati byly dražší než od lokálních ševců.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.4.2023 11:51 Reaguje na Richard Vacek
1**
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.4.2023 19:41 Reaguje na Richard Vacek
1***
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.4.2023 11:53
Spíš než sdílení je to prostorově neohraničené parazitování.

Zatím nikdo nevymyslel lepší systém pro energetiku, než je soustava velkých zdrojů, ideálně s točivými generátory. Cokoli dalšího přináší mizivý prospěch, zato vysoké náklady a ještě větší rizika.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.4.2023 14:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Česká tragédie: Za rok zdražil plyn nejvíc v EU – o 231 procent. Slovákům jen o 18 procent. Také v případě elektřiny patřil cenový nárůst při porovnání mezi druhými pololetími 2021 a 2022 k těm nejvyšším v Unii. Růst meziročně dosáhl 97 procent a byl druhý nejvyšší v EU, hůře na tom už byly jen domácnosti v Rumunsku (+112 %).

Sláva OZE , sláva Bruselu , sláva české vládě !
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.4.2023 07:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ve skutečnosti ta "česká tragédie" spočívá spíš v přesném součtu nepřesných čísel. Zde vysvětleno: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cisla-mame-od-vas-i-se-stropem-tvrdi-eurostat-ke-zdrazeni-plynu-40429880
Odpovědět
RK

Roman Kramný

28.4.2023 12:53 Reaguje na Emil Novák
Presny soucet nepresnych cisel,to je definice statistiky.....takze vlastne je to v poradku🙂
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.4.2023 12:39
Vypadá to jako by někdo chtěl dělat veselku na funusu ! Idea sdílení má řadu slabin a jedna trčí jako sláma z bot.
Předpokládejme, že se skutečně na vesnici domluví majitelé RD, kteří si nainstalovali FV panely, popřípadě i nějaký akumulátor.

Svítí, svítí a najednou nesvítí. V první polovině vznikají přebytky u všech, a co tedy s nimi . V druhé polovině elektřinu ze Slunce nemá nikdo a není tedy co sdílet.

Význam by to mohlo mít v enklávě, která mimo FVE má i VE , popřípadě kogeneraci na biomasu , a k tomu "sklad" , kam by šla enenrgie napěchovat,
ideálně malou přečerpávací přehradu.

A teď mi řekněte , kolik takových ideálních lokalit je ? Tak setina promile.

Z čehož plyne, že se jedná o módní výstřelek ekomagorů, toho času disponujících politickou mocí a prasazujících tyhle kraviny za peníze daňových poplatníků a hromadění dalších dluhů.

Svého času byla soustava VVN "MIR" , která propojovala SSSR a střední Evropu až do NDR. Idea byla jednoduchá a originální. Časový posun, který umožňoval postupně přenášet výrobu elektřiny podle zatížení dílčích regionů.
S pádem bolševika padl i tenhle technický div, byť se jeho zbytky zachovaly až do současnosti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.4.2023 19:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
1***
Jen malé upřesnění, to propojení zemí bývalého socialistického bloku bylo spíš politická věc či spíše to bylo zálohování pro lepší krytí nenadálých výpadků nějakého velkého zdroje. Tehdy nešlo dálková vedení dělat vyšším napětím než 400 - 600 tisíc kV střídavých a při takovém napětí už byly v dálkových vedeních na větší vzdálenosti v součtu dost vysoké ztráty. Dnes se umí až 1000 kV stejnosměrných a to už je dnešní technologická špička, technicky velmi náročná a přesto tam jsou na vyšší tisíce kilometrů nezanedbatelné ztráty.
Odpovědět
DV

DV

26.4.2023 20:42 Reaguje na Radim Polášek
Nefunguje to....při AC a řádově vyšších tisících km, je problém to síťové zvažovat i v ramci EU jsou tusim 4 soustavy, které jsou navzájem rozfazovane.
Odpovědět
sv

sv

28.4.2023 19:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nemůže padnout co neexistovalo vinkler. Propagandistické články v rudé
Odpovědět
sv

sv

28.4.2023 19:01 Reaguje na sv
m právu ještě globální síť nedělají.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.5.2023 22:24 Reaguje na sv
Já se na to ptal šéfa, kterej je energetik profesionální dost, a ten tvrdil, že MIR existoval, a dokonce měl centrální dispečink v Praze.
Odpovědět
va

vaber

27.4.2023 08:56
když chtějí mít vlastní komunitní energii , mohou si postavit vlastní komunitní distribuční sít,
komunity chtějí jen shrábnout výhody a nevýhody a rizika ať nese někdo jiný,
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.4.2023 10:54
Mrzí mne, že heslem: "Hlavně ne moc rychle, abychom nic nepokazili" se neřídí ti, kteří prosazují pro drastická opatření za miliardy eur termíny, které jsou buď nereálné, nebo sice splnitelné, ale jen za cenu větších škod než užitku*. Což je asi tak nejpřesnější popis toho, co se v EU děje.

*) Abych byl přesný, užitek z toho bude. Ale jiný než jsou ty proklamované přínosy. Klima to rozhodně nezachrání. Ale bude z toho mít ekonomický profit zbytek světa mimo Evropu, hlavně Čína. Evropa jim ty jejich užitky zaplatí.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

27.4.2023 11:05
Ono je to obdobné, jako by jste chtěl po vodovodech, aby Vám dovolili připojit si vlastní studnu z chaty k rozvodu a čerpat ji v paneláku ve městě. Kdo platí ty trubky? Kdo se o ně stará? Kdo zajistí, aby Vaše voda byla v dostatečné kvalitě? Myslíte si, že opravdu budete v paneláku pít tu vodu, co se čerpá na chalupě ve studni např. 200km daleko?
Stejné je to i s elektrikou. Doma vyrobíte energii a jakým způsobem zajistíte, aby Vám dotekla na chalupu? Spíš ty Vaše elektrony spotřebuje někdo v okolí (v lepším případě) a Vám dotečou jiné.
Řešit se to může jako kdysi s pevnými telefony. Platíte za přípojku a pak provolaný čas. Analogicky - budete platit za připojení a spotřebovanou energii a to u všech přípojek. Případně ještě obdobně jako u začátku mobilních telefonů, kdy se platilo i za příjem. Budete platit přípojku a přenesenou energii kterýmkoli směrem a dle vzdálenosti. K sousedovi malý poplatek. Na chalupu 200km vysoký poplatek.
ŽE to pak nedává ekonomicky smysl? Přece to děláme pro ekologii! Ekonomicky to nedává smyls nikde. Platíme paralelní zdroj. Platíme i když nevyrábí. Dotujeme stavbu i když je nepotřebujeme. Apod.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.4.2023 13:45
"Sdílení elektřiny po síti mezi jednotlivci má potenciál do bahnitého rybníka české energetiky přinést čerstvou vodu, větší konkurenci, nižší ceny, lepší služby, inovace. Nic z toho se však nejspíš nestane."
Ano, někdo tomu a OZE uvěřil. Komunitní energetika (voda) existuje, jenže v celém světě se malé podniky všeho druhu spojují. Tvrdí se, že je to pro zefektivnění provozů. To bude budoucnost i těchto komunitních nápadů, nemyslím si, že dlouho zůstanou komunitními.
Není to tak, že centrální energetika bez německého ovládání, a výhodné nové JE = čerstvá voda, inovace, nižší cena, lepší služby, rozvoj a čistý vzduch? Dnes Česko vyrábí levnou elektřinu pro SRN, jim je jedno jak, ale přitom si nesmí postavit elektrárnu podle vlastního rozumu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.4.2023 18:02
Cituji:
"Už to chvíli vypadalo, že si kapříci v energetice nechají trochu upustit svůj rybníček."
Inu - nepochybuji o tom, že kapříci v energetice si svůj rybníček střeží - ale proč bych měl jásat nad každým dalším kapříkem, který se objeví a který si taky chce (a bude!) hájit především SVOJE VLASTNÍ zájmy? Zcela bez ohledu na to, jestli se kryjí se zájmy většiny normálních občanů?
Takovými novými kapříky jsou úplně všichni ti, kteří se angažují v oblasti OZE. Zcela nepochybně je takovým novým kapříkem i pan Matajs. A štve ho, že kapříci, kteří už v rybníčku jsou, ho tam nechtějí pustit, aby si v něm i on přišel na své.
Nebo ho tam nechtějí pustit tak rychle, jak by si přál...

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.4.2023 19:37 Reaguje na Karel Ploranský
Jak píše pan Bláha na energetice:
Snad to pochopíte na příkladu souseda, ten si před rokem nainstaloval střešní FVE+baterii. Do té doby ze sítě, každý rok odebral 9 MWh/rok, po instalaci FVE ze sítě odebere už jen 3 MWh/rok zbytek si vyrobí a spotřebuje sám. A ještě v létě pošle do sítě 3 MWh přebytků. Jen loňský rok stejně změnilo svojí závislost na síti 35.000 majitelů.
Jenomže ´dábel je skryt v detailech:
35 tisíc x 3 MWh je 1 GWh. Baterie na přenesení 1GWh z léta na zimu je tedy 1 GW, Stála-li Muskova 100MW baterie 50 milionů USd, no tak je to investce 1/2 miliardy USD. Kdo ji má pro těch 35 tisíc lidí zaplatit?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.4.2023 19:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Omyl, neumím násobit, je to 100x horší. 100GWh. 50 miliard USD. To jsou tak 2 Temelíny.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.5.2023 22:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já Vám to řeknu přesně.....100 MW/156 MWh (139 využitelnejch) koštuje 86 milionů Euro. Za tolik se bude stavět baterka v Boxbergu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.4.2023 21:12
Stát od loňska podpořil 2000 MW FVE z Modernizačního fondu (zdroj MŽP).
Za zhruba rok jsme dokázali realizovat 2000 MW ve fotovoltaice. Dvojnásobný
výkon, jako budou mít nové Dukovany.
Kolik asi dokážeme ještě postavit "dalších Dukovan", pokud nám do zprovoznění jednoho toho skutečného bloku JEDU zbývá 19 let? (2036 je plán vlády). 19x 2000 MW?
Uvidíme, co vláda vymyslí do Aktualizace Státní energetické koncepce. Kdyby bylo na nás, Zelených, tak podporujeme energetickou nezávislost, energetickou demokracii a skutečnou svobodu si vyrobit svoji elektřinu sami.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2023 21:34 Reaguje na Katka Pazderů
Píšete úplné nesmysly jako vždy, když napíšete cokoliv o energetice. Že stát něco podpořil neznamená, že "jsme dokázali realizovat". Za loňský rok přibylo 300 MW ve fotovoltaice a ne 2000 MW: https://www.solarninovinky.cz/cesky-solarni-paradox-v-roce-2022-se-postavilo-vice-nez-300-mw-novych-solaru-ale-pripojilo-se-jich-pouze-240-mwp/
Na instalovaný výkon žádný spotřebič nefunguje, takže když už něco, porovnávejte kolik vyrobí elektřiny a ne jaký je instalovaný výkon. Nové Dukovany totiž vyrobí cca 9 TWh ročně a těch 300 MW jen cca 300 GWh ročně. Speciálně pro vás - je to méně, ne více, konkrétně 30× méně.
Těch 300 MW vyrábí elektřinu jen přes den a převážně na jaře a v létě, největší spotřeba je ale večer v zimě, kdy jsou tyto zdroje prakticky k ničemu, takže porovnávat mezi sebou fotovoltaickou a jadernou elektrárnu může opravdu jen energetický analfabet.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.5.2023 22:29 Reaguje na Emil Novák
Nebo zelená milka.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.5.2023 22:29 Reaguje na Katka Pazderů
Kolik tepla vyrobí v létě Váš čmoudící kotel v rodinném domku? Nula??? A proč jej nevyhodíte, když je k ničemu vy hloupá osobo????
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist