https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-matajs-sdileni-elektriny-po-cesku-nebude-mit-ve-svete-obdoby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Matajs: Sdílení elektřiny po česku nebude mít ve světě obdoby!

13.12.2023
Ilustrační snímek fotovoltaiky na rodinném domě.
Ilustrační snímek fotovoltaiky na rodinném domě.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Jak bude vypadat sdílení elektřiny po Česku? Budete si moct vybrat, jestli si elektřinu pošlete na chatu, nebo ji budete sdílet sami sobě. Ano, i sdílet sám sobě bude možné. Jak? Místo, aby ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela zrušil měření po fázích, vymyslel učiněný zázrak:
 

Když budete na jedné fázi elektřinu vyrábět a dodávat do sítě a na druhé ji spotřebovávat, budete si moci sdílet elektřinu mezi fázemi. Sice by bylo jednodušší zrušit tzv. měření po fázích a nahradit ho součtovým tak, jak to mají všude v civilizovaném světě. Ale my jsme řekli ne!

Vtip je v tom, že když si budete svojí vlastní elektřinu sdílet mezi fázemi (svými dráty ve svém domě), zaplatíte za to distribuční poplatek. Je to takový český energetický win-win, tedy výhra pro distributory a obchodníky, pro majitele FVE zbývá prostředníček.

Budete si taky moci vybrat, jestli budete chtít tenhle paskvil se sdílením sám sobě, nebo jestli si pošlete elektřinu na chatu. Buď a nebo. O posílání elektřiny na chatu toho ještě hodně uslyšíme, je to takový svatý grál komunitní energetiky v ČR.

Sdílení elektřiny mohlo přispět ke zlevnění elektřiny pro koncové spotřebitele. Státní rozpočet by to nestálo ani korunu, stačilo napsat dobrý zákon Lex OZE II. Ale o nějaké zlevňování pro naše lidi tady není zájem. Elektřinu vám vždycky může někdo výhodně prodat, a o to tady jde!

Zvýšení distribučních poplatků od 1. 1. 2024 bude z velké části kvůli očekávanému příchodu komunitní energetiky a možnosti sdílet elektřinu. Tak teď už víme, že se sice distribuční poplatky zvýší, ale žádné rozumné sdílení elektřiny nepůjde.

Smyslem komunitního sdílení je, abyste si mohli elektřinu volně posílat po síti asi jako dopis poštou a férově za to zaplatit. Aby bylo možné sdílet kapacitu baterií. Mezi sousedy, mezi příbuzenstvem, v jedné ulici, v jedné čtvrti, whatever. Tak na to můžete zapomenout!

Tento text vyšel původně jako vlákno na platformě X. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na příspěvek Vladimíra Matajse na stejné platformě reagoval:


reklama

 
foto - Matajs Vladimír
Vladimír Matajs
Autor je zakladatel společnosti Solární experti.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (72)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

13.12.2023 07:21
Bez smysluplných a levných úložišť je to komedie na sdílenou energii. Proč se lidem neřekne pravda, že předělání distribuční soustavy bude stát x set miliard a budou to cálovat zase občané ať formou poplatků či dotací alias dlužních úpisů. A to tam ještě není cena za záložní kapacity.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.12.2023 09:03 Reaguje na Aleš Nebáznivý
1++
Odpovědět
Radim Pokorný

Radim Pokorný

13.12.2023 12:35 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Nic se předělávat nemusí, alespoň ne pro to komunitní sílení v řádu nějakých kW, typicky RD-Chalupa, Panelák-Chalupa, mezi sousedy v ulici ... tady jde od počátku o to zdůvodnit miliardové investice, kvůli rozšiřování velkých FVE na polích a Větrníkům co chtějí ve velkém začít stavět a jako vedlejší efekt nám tady nenávratně zkazit vzhled krajiny, protože ti kteří z toho budou mít profit se stejně zdržují většinu roku v zahraničí, tak co je jim tady po lidech co to budou muset strpět a na ten hnus se po zbytek života dívat.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.12.2023 18:10 Reaguje na Radim Pokorný
Do určitého procenta se předělávat nemusí, protože se využívá určitého předimenzování technických parametrů, za cenu snižování spolehlivosti. Potom se jednoznačně předělávat musí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.12.2023 12:43 Reaguje na Radim Pokorný
Joo. Všiml jsem si, že když svítí, tak v celé ulici. Takže není sdílet s kým. Celé to OZE i se zdílenou energii je jen komedie.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

16.12.2023 13:08 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Jsou to bláboly Jezefa Síkely. Oni ten zákon zase udělali tak, aby nemuseli nic dělat. Copak to nechápete? Hlavně chlapče nepracuj.
Odpovědět
FO

František Orság

13.12.2023 07:47
Chápu že autor brojí proti fázovému měření, když nabízí jenom symetrické střídač firmy SMA. Úplně mu uniká technický důvod proč je potřebné symetrické zatížení nejen distribučních traf. A symetrické střídače tomu opravdu nepomáhají a vzniklé ztráty pak zaplatíme v distribuci a zejména ti bez FVE.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

16.12.2023 13:11 Reaguje na František Orság
Všude ve světě se používají součtová měření. Jde i o to, že se tyto nesymetrické střídače moc nevyrábí. Mají horší parametry, máte malý výběr typů a některá chytrá řešení pak nejde kvůli absenci střídače použít.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2023 15:21 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Že se všude ve světě používají součtová měření (což není tak úplně pravda) ještě neznamená, že je to tak správně.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

13.12.2023 08:06
Jak to jen všechny evropské země dělají ze mají součtové měření ? Co dělali distributoři se svoji síti než začal fotovoltaický boom ? Představte si malou bytovku s komunitní elektřinou , na střeše 20kWp . V 12 -16 bytech vždy bude někdo doma kdo vyrobenou elektrinu spotřebuje . Tedy distribuci se naopak uleví , ale tady se holt bude platit i v tomto případě , protože soused bude na jiné fázi mít jiný odběr.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2023 08:34 Reaguje na Ján Prečuch
Určitě bude vždycky někdo doma s příkonem téměř 20 kW? To asi těžko.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 11:31 Reaguje na Emil Novák
20 kW instalovaných je tak jeden rodinný dům.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 11:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tedy na střeše.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2023 11:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na střeše možná, ale ne vždycky s příkonem v zásuvce.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

14.12.2023 03:01 Reaguje na Emil Novák
Takže plocha střechy je stejná i když ten panelák bude mít čtyři patry či šest . Víc panelú tam prostě nepolozite. Sklon konstrukce bude nějaký kompromis léto / zima. V zimě či na jaře a na podzim z těch panelu nedostanete opravdu maximální instalovány vykon . Na patě domu je například jištění 3F 80A. Jističe pro být budou 3x25A pro účely předpokládaného zatížení se uvažuje s nějakým koeficientem. Mrazák/ lednice / TV ve standby režimu , a opravdu i jiné odběry ( režie domu , odložený start pračky ) mohou úplně v klidu stabilně poptávat 10A na fázi v téměř každém okamžiku dne . 7 kW na fázi naprosto v pohodě spotrebovatelne . Pokud ( můj příklad ) tam ještě funguje třeba vytápění tepelným čerpadlem tak s výjimkou léta červen -srpen není pravděpodobnost masivních průtoku nijak velká . Ale samozrejme lze to měřit a vypracovat studii , také se může změnit lidské chování a posunout spotřebu do doby výroby .
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.12.2023 07:14 Reaguje na Ján Prečuch
Tvrdil jste "V 12 -16 bytech vždy bude někdo doma kdo vyrobenou elektrinu spotřebuje" a zmiňoval jste na "střeše 20kWp" - to jsem rozporoval. V tom vůbec nehraje roli kolik panelů tam položíte ani jaký výkon dostanete na jaře či na podzim, protože "vždy" je i v létě, i v době kdy není téměř nikdo doma, kdo by těch téměř 20 kW spotřebovával a kdy se samozřejmě tepelným čerpadlem netopí, na televizi se nikdo nedívá atd.
Každopádně vidím že jste z původního "vždy" dost slevil a už píšete jen o "nijak velké pravděpodobnosti", což už je dostatečně nekonkrétní tvrzení na to, aby šlo nějak konkrétně rozporovat. Každopádně distribuci se neuleví, protože ta musí být stavěna právě i na ty případy s "nijak velkou pravděpodobností".
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.12.2023 20:21 Reaguje na Emil Novák
....spoléhat na to že někdo snad bude vždy doma je zajímavý předpoklad. Jen nesmí být třeba po noční.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

16.12.2023 13:14 Reaguje na Emil Novák
Mluví o fázi. Nemusí spotřebovat všechno, ale pravděpodobnost distribuce se skutečně zmenší. Pak Síkela nebude muset řešit ztrátu 30% propustnosti distribuční soustavy. Proboha, kde na tohle číslo přišel?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2023 15:23 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
O "pravděpodobnosti distribuce" nikdo nic nepsal, řeč byla o tom, že "vždy bude někdo doma kdo vyrobenou elektrinu spotřebuje". Proboha, já nejsem pan Síkela, tak se ptejte jeho a ne mě.
Odpovědět
Radim Pokorný

Radim Pokorný

13.12.2023 12:26 Reaguje na Ján Prečuch
Obnovitelné zdroje začaly na myšlence, v místě výroby bude i spotřeba, nebude to tedy zatěžovat síť a odpadne potřeba masivních investic do jejího posilování, vydělají na tom tedy lidé koneční spotřebitelé .... to až do doby něž povolili FVE na polích pro pár vyvolených jedinců disponujících miliardami, kterým my všichni tyto investice a jejich enormní zisk splácíme již minimálně deset let ve formě příspěvku na OZE. Což ovšem není úplně všechno, co kvůli nim platíme, část poplatku za distribuci obsahuje i investice do posilování rozvodné sítě, která se musí posilovat právě kvůli nim.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2023 08:29
"Jednodušší zrušit tzv. měření po fázích a nahradit ho součtovým" by určitě bylo, spravedlivější pro spotřebitele ale určitě ne. Nestalo by se totiž nic jiného, než že by vícenáklady na distribuční soustavu, které prosumeři vyvolávají, zaplatili všichni spotřebitelé, tedy i ti kteří je nezpůsobují. Že tuto skrytou formu dotace poskytují solárníkům v ostatních zemích neznamená, že ji musíme poskytovat také.
Určitě se s autorem shodneme na tom, že je krok správným směrem, že odpadá platba za silovou elektřinu, protože z obchodního hlediska žádné fáze neexistují, ale není žádný důvod náklady na distribuci neplatit dál. Proto je tato úprava rozhodně krok k lepšímu.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

16.12.2023 13:18 Reaguje na Emil Novák
Nevidím důvod, proč by se neměly upřednostňovat bezemisní zdroje. ČR se zavázala Pařižskou dojhodou a máme plán dekarbonizace. Musíme pro to i něco dělat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2023 15:25 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Bezemisní zdroje se upřednostňují tak jako tak, jestli jste si nevšiml. Není žádný důvod, proč některé z nich "upřednostňovat" ještě v distribuci, resp. proč jimi vyvolané náklady přenášet na ostatní spotřebitele. Distribuce s dekarbonizací vůbec nijak nesouvisí.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.12.2023 08:36
Ono to s tím sdílením elektřiny "ve světě" není až tak horké. Aspoň SRN má omezení významné (vzdálenost) a Španělé vymysleli takové podmínky, že FVE je naprosto nevýhodné (povinnost posílat elektřinu do sítě zdarma - jak jsem "koupila" u dodavatele FVE, tak "prodávám", kdokoliv může upřesnit). Bohužel u nás to je o tom, že pokud elektřinu vyrábíte a místo vlastní spotřeby ji do sítě dodáváte, provozovatel soustavy vám dá pár haléřů a vypadá to, že pokud si najdete vlastní odběratele, stáhne je na distribučních poplatcích z kůže. Neboli, vy svou elektřinu za pár šupů darujete distributorovi a on vám ji zpátky prodá za těžké peníze. Kdo nemůže spotřebovat vlastní vyrobenou energii v místě výroby, pro toho nemá smysl do FVE investovat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2023 09:11 Reaguje na Marcela Jezberová
Také si to myslím. "Ve světě" na netu se dají koupit levné balkonové panely s výkonem do 400 W, smíte si sama namontovat tuším do 800 W za cenu do 500 E, s pouhým oznámením, strčíte do zásuvky a je to. Na trh postupně přijdou účinnějsí panely s perovskity. Byrokracie pro výkup elektřiny se ani nevyplatí, čili máte pár watu pro provoz ledničky, mrazáku, počítače pro sebe. Baterie ne, protože jsou 3x dražší než tyto panely. Zimu a noc to neřeší.
A taky si myslím, že komunitní energetika stylem založit banku a postavit elektrárnu (ted už jakoukoliv, ale stabilní) jako kdysi Národ sobě, by byla jediná možnost proti vykrádání. Těžká utopie, bohužel. A je škoda likvidace rozvinuté energetiky.
Lokalita na přečerpávačku jako vhodné ekologické úložistě energie je zde: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-potvrdil-v-lomu-csa-vyskyt-stovek-chranenych-a-ohrozenych-druhu
Odpovědět
va

vaber

13.12.2023 09:40 Reaguje na Jarka O.
ty elektrárničky se strčením do zásuvky by byly dobré, ale když náhodou nespotřebujete vše co panely vyrobí a náhodou nacpete něco do sítě ,budete to platit jako odběr a když zapojíte nějaké hlídání výkonu ,nemusí být praktické provedení jednoduché , myslím tím zásahy do stávajíci instalace,
a už se to prodražuje
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2023 15:04 Reaguje na vaber
Je to povolené ve státech, které ovládají zelení, nejdříve 600W, od nového roku 800W reálného výkonu, myšlené je to na základní zatížení, TV, PC, lednice.., kdy by do sítě skoro nic nemělo přetéct, když tak zadarmo, za to se neplatí. A výkon se dá softwérem na nových měničích nastavit a omezit. Že to sít může zatížit nebo přetížit, se neřeší, asi .. zatím .. to nevím.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.12.2023 18:21 Reaguje na Jarka O.
Přesně tak. Uvidí se, jak to bude vypadat, 800 wattů je docela dost.
Střídače z jednotlivých bytů se mohou přetlačovat napětím, kde bude střídač nastavený na nižší napětí, neušetří nic, protože budou přednostně odebírat proud z okolní sítě a naopka kde bude na střídači nastaveno příliš vysoké napětí, bude vytvářet v té síti přepětí...
Odpovědět
va

vaber

14.12.2023 09:26 Reaguje na Jarka O.
běžně používané elektroměry u nás prý měří spotřebu tak, že je jedno kam výkon teče, vždy jen přičítají spotřebu, ale já s nimi žádné zkoušky nedělal ,jen opakuji co jsem četl a dodávat bez smlouvy se u nás taky nesmí i když je to jen pár Wattů,
přetížit síť by mohlo jen velké množství solárů to vidím dost nepravděpodobné,
taková lednice spustí kompresor a má velkou spotřebu ,potom se kompresor vypne a spotřeba je mimimální, to na střídači nejde kompenzovat, prostě začne tlačit do sítě, musel by být inteligentní střídač který ví jaký je lokální odběr a podle toho nastaví i svůj výkon,
samozřejmě pokud bude nějaká dodávka do sítě u malých elektráren povolena a nebude se počítat jako odběr ,bude to pro spotřebitela ideální a koupit si takovou elektrárnu nebude problém a zastrčit ji do zásuvky umí taky každý
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.12.2023 12:01 Reaguje na vaber
Ten proud podle mě teče zblízka, tzn. z fve, a doplňuje se proudem zdálky, takže ušetření na odběru tam je. Napětí je po měniči 220V. Nadbytek proudu zůstane v síti. Inteligentní měnič tam asi není až na nové typy, kde se dá nastavit, kolik W max. měnič přijme, 600, 800 ,...W, a jeden měnič má 2 zásuvky na 2 panely. Ale já nejsem staňura a tak to nevím nejlépe. P. Jezberová se ptala, jak to chodí jinde, tak předávám, co jsem slyšela. Asi kdyby majitelé dali peníze do fondu, mohl už stát 1 blok JE a 2 jezera, která by situaci řešila lépe, a za mě tyto hračky nepomohou průmyslu.
Odpovědět
va

vaber

13.12.2023 08:56
zvýší se poplatky za distribuci?
proč mají platit zvýšené poplatky za sdílení ti, co sdílení nevyužívají ,proč všechny zvýšené náklady neplatí ti, co sdílení chtějí využívat,
sdílení je paskvil ,sdílím přes cizí dráty a ještě si chci diktovat podmínky , taková je představa spravedlivých a ukřivděných sdílovačů,
kdo chce může si postavit vedení a vést si svoji energii kam se mu líbí
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.12.2023 09:01
Měření elektřiny po fázích a k tomu používání asymetrických střídačů u fotovoltaiky lépe využívá stávající distribuční sítě. Nemusí se tolik investovat do sítí kvůli plošnému připojování střešních fotovoltaik a přitom ta síť už na přenos elektřiny z těch fotovoltaik bude stačit. Neboli za méně peněz vynaložených občany se získá víc na elektřině.
Že provozovatelé střešních fotovoltaik zaplatí za asymetrické střídače o něco víc, je jen v pořádku, protože o to méně potom platí všichni spotřebitelé elektřiny náklady na distribuci vyvolané připojováním střešních fotovoltaik těch bohatších. Neboli o to menší je obrácený zelený Jánošík, o to méně se ti chudší skládají na věci kolem fotovoltaik těch bohatších.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 10:36 Reaguje na Radim Polášek
Já mám na střeše FV s asymetrickým střídačem. A přesto nemohu dodávat do sítě. No proč? Protože v nové výstavbě satelitu má FV skoro každý a síť to nesežere. Baterie stačí tak na pár hodin, i když tvoří tak 3/4 ceny. No a teď to nedává už měsíce skoro nic.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.12.2023 13:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Protože asymetrický střídač a měření po fázích je jen jeden z mnoha aspektů, které na FV mají vliv.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

13.12.2023 09:05
Vyřeším to jednoduše, v bytě na balkóně si pomoci soláru nabíji baterky a dovezu si je na chatu...Všechno nářadí mám na baterie....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 10:39 Reaguje na Karel Pavelka
Jasně, na co dráty, když máme baterky, silné ruce a auta.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 09:24
"Elektřinu vám vždycky může někdo výhodně prodat,..." I dneska ráno?

Co to ten pan zakladetel společnosti píše za hlouposti?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 11:34
Nechápu fyziku: "Když budete na jedné fázi elektřinu vyrábět a dodávat do sítě a na druhé ji spotřebovávat, budete si moci sdílet elektřinu mezi fázemi." Jak to proženete do druhé fáze?
Pokud autor tím myslí účet na papíře tak ano, ale to je na papíře, ne v drátech.
Odpovědět
Radim Pokorný

Radim Pokorný

13.12.2023 12:12
Tady ty všemožné technické "obtíže" typu měření, nejsou nic jiného než vidle hozené do zákona ze strany energetické loby. Politici splnili nařízení EU, máme zákon, který po nás chtěli, můžou mít před voliči plnou hubu keců o komunitní energetice, ale prachy v neztečené míře pořád tečou nenažraným energetikům do kapes o což v tomto případě jedině jde.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 12:38 Reaguje na Radim Pokorný
Ale trolíte. Viz předchozí můj dotaz vyřešíte jak? Nejde o měření na účtu, jde o to, jak dostanete výkon do druhé fáze bez vyrovnávacího proudu přes síť a VH/NN trafo?
Odpovědět
va

vaber

13.12.2023 14:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
normální spotřebitel má elektroměr,kterému je jedno kam výkon teče,když jednou fází spotřebovávám a druhou dodávám ,elektroměr to měrí jako spotřebu,
znamená to vyměnit elektroměry, kdo to bude platit sdíleče nezajímá,
kudy teče, nebo může téc proud v síti z jedné fáze do druhé, je také nezajímá, oni chtějí měření na vstupu součtové a nic ostatního je nezajímá ,s tím ať se trápí někdo jiný,hlavně aby oni měli svoji levnou energii
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 14:42 Reaguje na vaber
Ale vůbec nejde jen o elektroměry. Jde hlavně o rozvody po venku a transformátory. Přestup energie z jedné fáze do druhé (zjednodušeně) se děje ve VN/NN transformátoru a to pomocí vyrovnávacího proudu, tedy magnetického toku. No a to znamená, že jádro tr se může přesytit (přebudit) a trafo zhavaruje, až v nejhorším vybuchne. To by se musely trafa vyměnit za větší. Vede to k větším instalačním nákladům i větším ztrátám v rozvodu. Kdo to má platit?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 14:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Když jsou za trafen tisíce spotřebitelů a zdrojů, vše se vyrovná jako střední hodnota šumu.

To, že si zapnete rychlovarnou konvici napojenou na jednu fázi, taky nikdo neřeší.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 16:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Jedna konvice je 2 kW. Střešní FV je aspoň 20 kW.
Ne všechny konvice na satelitu se pouští najednou a na 5 minut. FV na střechách satelitu jede když svítí tak u všech a třeba 12 hodin.
.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.12.2023 20:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale to je zcela jiný problém! Tady se bavíme o vyvážené spotřebě z jednotlivých fází v systému s mnoha zdroji a mnoha spotřebiči za transformátorem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.12.2023 18:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Hlavně nejde stejným transformátorem, který je seřízený pro posílání energie z vysokého do nižšího napětí, posílat energii při přebytku fotovoltaické elektřiny opačným směrem. Musí se na to použít nový jiný transformátor se širším regulačním rozsahem.
A mezi fázemi energie nepřestupuje, na tom je právě systém tří fází založen.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 18:53 Reaguje na Radim Polášek
Ale no, teče vyrovnávací proud, jak to mám vysvětlit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 18:59 Reaguje na Radim Polášek
Obecně každý transformátor umí přenos z NN do VN. Samozřejmě ty běžné na to nejsou navrženy. Tento provoz pak hraničí s poškozením trafa a nebo spotřebičů NN přepětím atd.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2023 15:01 Reaguje na vaber
Když jednou fází spotřebovávám a druhou dodávám, myslím, že mi elektroměr naměří spotřeba mínus dodávka.
Odpovědět
va

vaber

14.12.2023 09:15 Reaguje na Jiří Svoboda
ne naměří spotřebu ,ale samozřejmě jdou udělat elektroměry ,které budou měřit jak říkáte,
Odpovědět
va

vaber

13.12.2023 13:57 Reaguje na Radim Pokorný
jsou to nenažraní energetici co dostávají mnemravné peníze za zelenou energii a ještě chtějí
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.12.2023 15:19
Jsme v ČEZku, takže je jasný dovod, proč jsou u nás speciální pravidla i pro sdílení elektřiny.
Proto měření po fázích, proto max. 3,3 kW na jednofázi a jinak se musí do 3 fází.
Jedinou obranou je sdílení elektřiny se sousedem pomocí "prodlužky", kdy přes léto odebírá přebytky a v zimě si od něj majitel fv elektrárny polovinu dodané elektřiny vezme zpět.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2023 20:14 Reaguje na Richard Vacek
Taky jde o posílení sítě, že?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.12.2023 20:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
? Co mám elektrárnu, tak síť zatěžuji mnohem méně. 9 měsíců vůbec a 3 měsíce stačí 1x10 A.
Původně se mnou měl distributor mnohem větší náklady, protože jsem využíval 3x25 A.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2023 20:50 Reaguje na Richard Vacek
Tak to "vůbec" buď není pravda nebo jste naprostá výjimka, protože pokud si např. v říjnu vystačíte s vlastní výrobou, v květnu musíte mít značné přebytky, které buď maříte (pochybuji) nebo jimi zatěžujete distribuční soustavu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.12.2023 05:51 Reaguje na Emil Novák
Přebytky mám, ale nikam je neposílám. Než zatěžovat distribuční síť, kde by kvůli mě chudák distributor měl problémy, tak jsem si pořídil řadu dalších spotřebičů, u nichž mám tím pádem energii zadarmo. Takové tepelné čerpadlo bazénu běží půl roku a už v květnu do něj šlo přes 400 kWh aby teplota vody neklesla pod 30 st.C.
Stejně tak klimatizacemi na přebytky přitápím a v létě chladím.
Kdo má tu možnost, by měl být ohleduplný a od síťových dodavatelů (elektřina, voda, plyn) se maximálně odpojit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.12.2023 07:16 Reaguje na Richard Vacek
Pokud skutečně přebytky nikdy nikam neposíláte, tak jste právě ta naprostá výjimka.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

14.12.2023 09:57 Reaguje na Richard Vacek
Pořídit si fve a pak jen tak ohřívat vodu asi není úplně eko, spíš to jde přímo proti smyslu využívání OZE.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.12.2023 16:35 Reaguje na Milan Dostál
Za své peníze si můžu pořídit co chci. Třeba nové super auto, nebo vlastní elektrárnu.
Odpovědět
FO

František Orság

13.12.2023 21:47 Reaguje na Richard Vacek
Opravdu jsme měl spotřebu 5,7 kW na fázi?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.12.2023 05:55 Reaguje na František Orság
V režimu D25d se maximum žravých spotřebičů soustředilo do nízkého tarifu a tehdy jsme museli občas nahodit hlavní jistič.
S elektrárnou 1f 15kW se maximum spotřeby soustřeďuje když svítí slunce a k přetížení zatím nedošlo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.12.2023 11:34 Reaguje na František Orság
No pokud máte jističe okruhů 16 A, a to není moc, tak hlavní bude 25A a na ulici 32 ne?
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.12.2023 07:03
EU je jako student VŠ, který si přikáže dokončení studia do 5 let a zakáže si manuální práci do 10 let. Uspořádá kvůli tomu konferenci za milion. Místo toho : zahájit výstavbu JE (proč ještě není zahájena?), vytvořit plán o efektivní distribuci elektřiny, kde budou nabíječky- na sídlištích?, na každém parkovišti? Nějaký efektivní způsob využití elektřiny v létě, kdy hodně svítí slunce nebo zákaz tuto elektřinu vyrábět! Drtiče plastů, zpracov odpadů, přečerp. elektrárny? Povinnost výrobce elektroaut vyrábět auta pouze s vyměnitelnou baterií. Vytvořit efekt. sběrná místa pro alespoň nějakou recyklaci baterií, pracovat ve výzkumu na efektivní ekolog. recyklov. baterii.
Uložit povinnost výrobců TČ na náhradní díly na celé čerpadlo po dobu 40 let po skončení výroby. Akredit. servisy s povinností toto čerpadlo opravovat po dobu 40 let (dvojnásobná doba životnosti). Zjednodušit podmínky na umísťov. FV, akreditaci montáž. firem, FV na louce nevadí! Sponzorovat výzkum, výrobce, servisy pro efektiv. provoz, ne odběratele!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.12.2023 11:30 Reaguje na Honza Honza
Vy jste blázen filantrop a ne podnikatel, co podniká za účelem zisku.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.12.2023 17:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
v naší společnosti jsou většinou lidi, kteří jen sledují vlastní cíle, lobují pro něco a podle toho mluví a často ani sami nevěří tomu, co říkají. Já za nikoho nelobuju, nic z toho nemám. Ale taky píšu sám pro sebe pro své cíle- co když si to někdo kompetentní přečte, co když se zamyslí. Jde mi o to, abych přežil, aby nezrušili topení plynem a dřevem, aby příroda fungovala, co když vyschnou studny, začnou usychat lesy, nebude voda? Co pak s námi bude?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.12.2023 09:03 Reaguje na Honza Honza
My už jdeme do důchodu, ale přichází noví, lepší a ti se nezakecají. (smrtka z JC).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2023 10:48
Když bude za slunečného, nebo větrného dne elektřiny nadbytek, tak ji nebude
už mít kdo ani sdílet. Budou se muset odfázovat stabilní zdroje a přejít
do záloh, což si v době nedostatku elektřiny z OZE nechají sakra dobře zase
zaplatit. Majitelé OZE budou po několikáte zase zvýhodněni na úkor těch,
kteří tu možnost nemají a přitom se na zdražení energie ze záloh podílejí nejvíce. Bez nestálých zdrojů je v sítích pouze elektřina ze zdrojů stálých se stabilní cenou a předpokladatelným výkonem. Není potřeba posilovat vedení, budovat nové transformační stanice a nasmlouvat zálohy běžící v
pohotovostním režimu. Nebo si někdo myslí, že lze při týdenním dostatku
elektřiny z OZE odstavit zálohy a propustit personál? On ten vítr může
přestat foukat z hodiny na hodinu a nahození záložního zdroje z nuly na
maximální výkon nelze z hodiny na hodinu jen tak provést. Možná tak ty
přečerpávačky zvládnou malý krátký výpadek, ale i těm plynovkám trvá
rozjezd nějakou dobu. Samozřejmě hlavně v zimě, kdy je v potrubí plyn
hlavně pro domácnosti a které plynovka na burze lehce přeplatí, protože
si může naúčtovat více za nedostatkovou elektřinu nedodanou z OZE. Je
to prostě malér, který s růstem podílu OZE nabude obludných rozměrů a už nyní to vidíme na cenách plynu, elektřiny a i na uhlí pro zálohy.
Málokdo zaregistroval miliarovou dotaci státu ČEZu, aby přestavěl na plyn
elektrárnu Mělník, která navíc zásobuje Prahu teplem. Je vidět, že to
musí zase zaplatit daňoví poplatníci, ač má ČEZ miliardové zisky. Je to taková malá domů pro malé akcionáře ČEZu, kterým se nekrátí dividendy,
ze kterých by se měla přestavba financovat, ale stát o to obere daňové
poplatníky. Je vidět, za koho vláda kope a o co tu jde. ČEZ vydělává,
státu dá dividendu do rozpočtu a z něho stát dotuje přestavbu. Malý
akcionář tu dividendu vyvede pryč a stát dotuje zdroj jeho příjmů.
Ve zdravé ekonomice si každý investuje vše za své a rozděluje si pouze přebytky. U nás nikoliv! Tu rozdělíme zisk a požádáme stát o dotaci!
Moc chytré vládo v době údajného šetření, kterým se neustále oháníte!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.12.2023 13:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Již přes dvacet let výrobny elektřiny svou elektřinu sdílí. S distributorem. Za regulovanou cenu ji prodávají distributorovi, který ji v mixu s elektřinou ČEZ-u, prodává svým odběratelům. Nyní je právní boj těch výroben (OZE) o možnost, prodávat svou elektřinu za tržní cenu odběrateli přímo, se zákonem nařízenou možností využívat technické zařízení distributora, nebo dokonce i přenosové soustavy. A pokud zdroj (OZE) nebude mít potřebnou elektřinu, když nebude foukat vítr, svítit Slunce, aby automaticky nedodávku OZE, zajistil distributor. Takový model sdílení elektřiny nemůže přispět ke zlevnění elektřiny pro koncové spotřebitele. Zálohování OZE, rozvoj, provoz, údržba, regulace sítě, měření výroby v OZE a spotřeby u odběratele v reálném čase, také nejsou zadarmo. Někdo ty náklady na technickou možnost sdílení v modelu OZE - odběratel, musí též zaplatit. Napakují se jen ty zdroje kategorie OZE. A o to se jedná - o prachy!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.12.2023 13:13 Reaguje na Tonda Selektoda
Pane Břetislave, omlouvám se, to neměla být reakce na Váš příspěvek, uklikl jsem se
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2023 17:13 Reaguje na Tonda Selektoda
Nevadí. Navíc jste potvrdil to, co píšu už já,
že to bude další tunel na obyčejné spotřebitele, kterým to elektřinu ještě více prodraží a stát je
bude nutit elektřinou i topit a jezdit na ni, aby
s ji lidé neužívali jen na svícení a pro elektroniku.
Prostě nás přinutí tu drahou elektřinu odebírat,
ač bychom mohli topit i jinak a jezdit jinak taky.
Je to ekoteror a ožebračování lidí ve prospěch úzké
skupiny, která z toho bude bohatnout.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

16.12.2023 13:06
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vykládá zjevné nesmysly.
1) Kde je oněch 30% snížení propustnosti když z OZE (FVE) vyrábíme jen asi 3% elektrické energie? Jde o pár dní v roce a musí se to stejně řešit systémově bateriovými úložišti. Bez toho není dekarbonizace možná.
2) Do silové sítě musíme investovat stejně. Potřebujeme Smart Grids. To, že je potřeba zvyšovat regulovanou složku, je zase jen výmysl. Při tak malé výrobě to opět nedává smysl.
3) Omezení přehledu o tocích elektřiny? To jako vážně?
Ten člověk je buď zkorumpovaný nebo nekompetentní. V obou případech nemá ve své funkci co dělat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2023 15:34 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Pokud někoho osočujete ze "zjevných nesmyslů", bylo by vhodné ty "zjevné nesmysly" nějak dokázat.
Ad 1) Podíl fotovoltaiky nijak nesouvisí s propustností. Naopak ke snížení propustnosti dochází právě proto, že špička výroba je jen "pár dní v roce", kvůli kterým je ovšem vyblokovaná distribuční soustava celoročně.
Ad 2) Do "silové sítě" právě musíme kvůli občasným zdrojům investovat mnohem víc než kvůli disponibilním zdrojům.
Ad 3) Kde vidíte něco o "omezení přehledu o tocích elektřiny"?
Že máte na něco jiný názor ještě neznamená, že je ten druhý "buď zkorumpovaný nebo nekompetentní". To samé by se totiž klidně dalo napsat i o vás, zvlášť když ten svůj názor nemáte o co opřít.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist