https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-matajs-konecne-je-tu-smysluplna-dotace-pro-fotovoltaiku-na-bytovych-domech.ma-to-ale-hacek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Matajs: Konečně je tu smysluplná dotace pro fotovoltaiku na bytových domech. Má to ale háček

19.1.2022
Střechy bytových domů. Mohly by zde být fotovoltaické elektrárny, ale nejsou.
Střechy bytových domů. Mohly by zde být fotovoltaické elektrárny, ale nejsou.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Od poloviny října 2021 připravil Státní fond životního prostředí pro bytové domy v celé ČR smysluplné dotace z programu Nová zelená úsporám. Bytový dům může získat 15 tisíc Kč na každý instalovaný kilowatt výkonu panelů, 10 tisíc Kč na každou kilowatthodinu kapacity baterií a 5 tisíc Kč za každou bytovou jednotku v domě. Investice do fotovoltaiky je nyní výhodná i kvůli dramatickému zdražení energií, ke kterému došlo na sklonku roku 2021. Ale má to háček.
 
Legislativa zná fotovoltaickou elektrárnu jen ve smyslu jeden elektroměr = jedna elektrárna. Ale v bytovém domě mohou být desítky elektroměrů, není možné si vybrat jen jeden z nich. Investice má největší ekonomickou efektivitu pouze tehdy, pokud se vyrobená energie spotřebuje v domě. Naopak není výhodné připojovat fotovoltaickou elektrárnu na společné prostory domů a dodávat elektřinu do sítě. Společné prostory bytových domů obvykle mají během dne minimální spotřebu.

Podle Zimního balíčku EU měl od poloviny roku 2021 fungovat nový Energetický zákon, který měl mimo jiné zavést tzv. energetické komunity, v rámci kterých bude možné elektřinu volně sdílet. V bytových domech, které budou součástí energetické komunity, bude možné si energii volně „posílat“ mezi odběrnými místy, a to bez nutnosti platit distribuční poplatky. Velká novela Energetického zákona však neproběhla, je teprve v rané fázi přípravy a kvůli její absenci nelze instalovat fotovoltaické elektrárny na střechy bytových domů.

Absenci potřebné novely Energetického zákona má obejít vyhláška Energetického regulačního úřadu, která pro bytové domy zavede nový tarif. Ten umožní energii v bytových domech sdílet tak, aby investice do fotovoltaické elektrárny na bytových domech dávala smysl. Zřejmě bude zavedena nějaká forma zápočtového systému, kdy se vyrobená energie z fotovoltaické elektrárny (a dodaná do sítě) započítá proti spotřebám v jednotlivých bytech.

Podrobnosti toho, jak problém Energetický regulační úřad vyřeší, zatím nejsou k dispozici. Známý je pouze termín, od kdy by měl systém fungovat. A ten je 1. 1. 2023. Již nyní je tedy vhodný čas pro družstva a SVJ, aby jejich předsedové začali možnou investici komunikovat se svými členy a akce připravovat.

V tuto chvíli není například jasné, podle jakého klíče se bude výroba z fotovoltaiky rozúčtovávat mezi jednotlivé byty, jak bude naloženo s případnými přebytky dodanými/prodanými do sítě, či zda bude povoleno, aby SVJ byly držitelem licence u elektráren o výkonu nad 10 kWp. Společenství vlastníků totiž mají zakázáno podnikat a vykazovat zisk, nejspíše tedy případné zdanitelné příjmy z provozu fotovoltaické elektrárny přenesou na svoje členy podobně, jako je tomu u pronájmů nebytových prostor. Odpovědi na všechny výše uvedené otázky by měly postupně přicházet během letošního roku.

Společně s ERÚ na problematice pracují zájmové oborové organizace jako Cech akumulace a fotovoltaiky, Komora OZE a další subjekty, které poskytují konzultace. Pokud potřebujete poradit s vaším záměrem, či získat předběžný návrh řešení pro váš bytový dům, neváhejte se na mne obrátit.


reklama

 
foto - Matajs Vladimír
Vladimír Matajs
Autor je zakladatel společnosti Solární experti.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (148)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 08:07
Já nevím, kde je problém. Určitě se tu najde někdo, kdo rozumí elektřině a poradí.
Dobře, jedna elektrárna, jeden fakturační elektroměr a 8 bytů.
Elektrárna bude napojena na společné prostory, před elektroměrem (směrem k domu) půjdou dráty ke všem bytovým elektroměrům a u každého (zase na straně domu) bude napojeno poměrové měřidlo s preferencí odběru z fve.

Takže se pro EON, (nebo jiného dodavatele) nic nemění. Každý byt má stávající elektroměr a pokud je k dispozici proud z fve, bere z něho, pokud ne, jede na síť.
A dle poměráku se rozpočítá každý rok spotřeba z fve, ze sítě si platí každý stejně, jak doposud.
celé jsem si to vymyslel sám a rád bych věděl, jestli to není blbost. Chci si tohle doma pořídit.
Odpovědět
IP

Ivo Padrta

19.1.2022 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže každý byt bude mít jeden obchodní a jeden podružný elektroměr? To je tedy vymakané řešení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 11:29 Reaguje na Ivo Padrta
Jistě. Ten erární se měnit nebude a jen přibude podružný hlavně s jednoduchou preferencí k fve. Jako nějakou složitost to nevidím, ale elektrikář nejsem. To bych se tu neptal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 12:51 Reaguje na Ivo Padrta
Není to ani potřeba, stačilo aby měl každý byt ten tzv. "chytrý" s průběžným měřením a takový by měla i ta fotovoltaika. Pak se dá určit, kolik kdo a kdy spotřeboval. Problém to není ani tak technický jako spíš legislativní, protože bude např. nutné určit co s přebytky, které nikdo nespotřebuje, atd. A hlavně, jak se na takové investici společenství vlastníků dohodne. Problém dohodnout se prakticky na čemkoliv je jistě známý, ale zase to třeba bude námět na pokračování filmu Vlastníci...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 13:39 Reaguje na Emil Novák
Tento problém nemáme, když se dohodneme, tak to jede. Ty přebytky jsou problém, virtuální baterka je asi dost nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 13:43 Reaguje na Emil Novák
Chytrý elektroměr by musel řešit EON atd. to nevidím reálné. Ale rozdělení fve by se udělalo čistě v domovním prostoru (stejně, jak zapínám spotřebiče, tak by fungoval byt) a podělíme se bezproblémů. Zaplatit to můžeme z fleku z fondu oprav.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Chytrý elektroměr vám EON rád nainstaluje, když si jej zaplatíte. A jak tento problém "nemáte" se uvidí, až se začne reálně něco schvalovat. Vzhledem k vašemu mimořádnému talentu přehlížet všechny problémy, které nezapadají do vašich představ, tak bych spíš tipoval, že tento problém máte, jen o něm nevíte.
A ještě by mě zajímalo, jak si konkrétně technicky představuje to "stejně, jak zapínám spotřebiče, tak by fungoval byt". To si chcete ručně zapínat, jestli zrovna vaše domácnost pojede na fotovoltaiku nebo ze sítě, nebo bude mít každá domácnost ještě nějakou "chytrou" elektroniku, která to bude dělat automaticky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 16:29 Reaguje na Emil Novák
Já si to představuji tak, že u elektroměru bude krabička, která bude prioritně brát proud z fve a když nebude, přepne se na síť. Předpokládám, že tohle snad není problém.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 18:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A co ta "chytrá krabička" udělá, když bude proud z FVE jen pro polovinu domácností a pro tu druhou už ne? Koho přepne a koho nepřepne? Ono to opět asi nebude tak jednoduché, jak vy si naivně představujete, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 08:47 Reaguje na Emil Novák
To ona přece nepozná, kolik kdo chce odebrat. Jakmile klesne napětí (nebo spíš kapacita) pod ochrannou hranici baterie, vypne to všem, kteří zrovna odebírají, ne? A přepne zase až bude dost napětí z panelů.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě že jste doteď nic o baterii nepsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:22 Reaguje na Emil Novák
Když svítí, všichni jedou na panely a k tomu se nabíjí baterie, odhadem 5 - 10 kWh.
Pokud prostě proud dojede (na kole se motor vypne, aby chránil baterku), tak každý, kdo bude chtít pustit spotřebič, tak už pojede na síť a bude se mu točit jeho stávající elektroměr.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 12:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Odhadem 5 - 10 kWh je co? Kapacita baterie? Trochu málo na bytový dům, ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 14:07 Reaguje na Emil Novák
Nevím, to by se muselo spočítat s faktur jednotlivých bytů. Ale spotřeba je půměrně asi 25 kWh denně a ta fve by měla dávat 30kWH v průměru. Což stačí ana většinu rokua problém budou letní přetoky, protože je většina lidí někde vanku a spotřeba je malá.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
No aspoň se konečně na vlastní oči přesvědčíte, jak moc je to vaše "v průměru" v případě fotovoltaiky zavádějící. Takže vzhůru do toho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:14 Reaguje na Emil Novák
Já s tím počítám stále, zjistil jsem si podmínky virtuální baterie a tam vychází, že je levnější si pořídit baterku velkou domovní.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Tohle vám připomenu, až tu zase budete šermovat roční výrobou jako podstatným ukazatelem, jak to máte ve zvyku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 11:07 Reaguje na Emil Novák
Ten samozřejmě je podstaný ukazatel, od toho se vše odvíjí. Pokud nevím, kolik toho vůbec vyrobím, namůžu plánovat vůbec nic.
Struktura výroby i odběru je level 2. Řešení těchto rozdílů, tj. akumulace, je už level 3.
Tam vyjde buď velká domovní baterie (neřeší zimu) nebo virtuální (prodražuje tarif) nebo nic a přetoky vypínat.
To je zcela prostá, selská logika. I ten kachňák by se tam uplatnil.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si logiku vůbec neberte do úst.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 12:27 Reaguje na Emil Novák
Až pochopíte kachňák, řekněte UŽ!
Odpovědět
DB

Darth Bane

22.1.2022 01:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik kubíků plynu průměrné denně spotřebuje vás barák v tomto počasí???? 20??? Tak to je 220 kWh jenom z plynu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2022 09:27
To by nebylo ani ČR, aby se tady neházely liberalizaci energetiky klacky pod nohy.
Na mysli mám komunitní energetiku, jejíž princip je jednoduchý – obec, její občané a místní podnikatelé se dohodnou na vybudování vlastního zdroje energie, například FVE. Spoluvlastníci zdroje jsou pak zároveň odběrateli vyrobené energie a případné přebytky prodávají buď do běžné sítě, nebo ostatním občanům obce a blízkého okolí.
Velká výhoda pro komunitní energetiku je v tom, že pokud to legislativa dovolí, neplatí místní odběratel za silovou ani distribuční složku vyrobené energie a cena je pak výrazně nižší.

Český zákon to jednoduše nepřipouští, proč asi ?

Pominu-li obvyklou slaboduchost českých politiků, tak se jedná o tlak lobbistických skupin obchodníků s energiemi- od ČEZ po XY, kterým by ubývalo klientů i zisku.

Pokud se urychleně tato možnost nezavede bude se jednat o důkaz , že elity si z EU vždy vezmou to, co jim vyhovuje a své občany odsunou bokem.
Odpovědět
IP

Ivo Padrta

19.1.2022 11:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Případné přebytky "darujete" resp. prodáte za směšnou cenu distributorovi, což je ekonomicky nezajímavé. České zákony to dávno připouští. V době, kdy se elektřina nejvíce používá ji ovšem FVE nevyrábí takže bez baterií, jejichž cena je cca 1 kWh za 20 tis. kč se neobejdete. Pokud to provozujete sám víte kolik energie Vám zbývá. Komunitní socialismus to ovšem neumožňuje. Nemluvím o zimním období, kdy FVE nedává skoro nic, ale o běžných červencových dnech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 13:44 Reaguje na Ivo Padrta
Určitě znáte denní velbloudí a kachní graf, ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak schválně, co takový "kachní graf" vyjadřuje? Předem tipuji že to sám nevíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 08:50 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, vy víte, že já vím úplně všechno. Většiniou ale ne úplně přesně.
Rozdíl intergálů těchto grafů vám říká, kolik se spotřebuje energie ze slunce a tím pádem se ušetří elektřina ze stávajících zdrojů.
Určitě najdete hnidu.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 09:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Spíš vím že "víte" úplně všechno, ale většinou úplně špatně - jako v tomto případě. Kachní křivka neříká, kolik se spotřebuje energie ze slunce, ale vyjadřuje rozdíl mezi výrobou energie ze slunce a spotřebou v průběhu dne, což je dost podstatný rozdíl (pravda asi ne pro vás).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:36 Reaguje na Emil Novák
Tak tomu fakt nerozumím.
Celé je to o spotřebě a ne o výrobě.
Plocha mezi oběma grafy je spotřeba ze slunce, tj. ušetřená energie ze stávajícího zdroje.
Samozřejmě ta ostatní plocha je o stávajícím zdroji. Tak tam kurnikšopa máte - TŘI plochy:
A) graf velbloudí, tj. spotřeba ze stávajícího zdroje.
B) graf kachní - spotřeba ze stávajícího zdroje, když jede fotovaltika.
C) rozdíl obou ploch je spotřeba z fve.

Já si vždy myslel, že něco tak jednoduchého se nedá zdupat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vím že tomu nerozumíte, to nemusíte zdůrazňovat. A navzdory tomu že to je tak jednoduché, se vám to "zdupat" podařilo.
Kachní křivka je právě nejen o spotřebě, ale i o výrobě, konkrétně právě o rozdílu mezi výrobou a spotřebou v průběhu dne. Ostatně to v bodu B sám jinými slovy píšete - "spotřeba ze stávajícího zdroje, když jede fotovoltaika", tj. právě rozdíl mezi spotřebou a výrobou z FVE. Takže pokud trváte na tom, že kachní křivka je "o spotřebě a ne o výrobě", tak jen dokazujete, že tomu vůbec nerozumíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 14:01 Reaguje na Emil Novák
To není možný!!
Výroba tam není VŮBEC, protože to je zcela jiné číslo vztažené ke konkrélnímu zdroji, který zásobuje ještě úplně jiné spotřebitele, kteří vůbec v tom grafu nefigurují.
JE TO JEN O TOM, KOLIK SE SPOTŘEBUJE V NĚJAKÉM OKRUHU (TŘEBA MĚSTĚ) Z JAKÉHO ZDROJE.
Výrobu z fve spotřebuji celou, to je už zbytečné uvádět.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 14:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Stačilo zůstat u toho "Tak tomu fakt nerozumím", mohl jste si ušetřit práci s tím to dál dokazovat. Je to totiž vidět tak jako tak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 14:21 Reaguje na Emil Novák
Já nerozumím vašemu paravýkladu, grafu ale ANO. Výroba je přece o tom, kolik zafedruji v elektrárně a ne o grafu SPOTŘEBY..
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 14:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Stejný "paravýklad" můžete najít třeba i na anglické wikipedii: "The duck curve is a graph of power production over the course of a day that shows the timing imbalance between peak demand and renewable energy production."
Zdůrazňuji "imbalance between peak demand and renewable energy production", tj. rozdíl (nerovnováhu) mezi poptávkou (spotřebou) a výrobou z OZE.
Zatímco vy jste na jednoduchou otázku co je kachní křivka začal mlít o "rozdílu intergálů těchto grafů", vy "paravýklade".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 22:31 Reaguje na Emil Novák
Jste mistr světa v komplikacích. Dvě neskutečně jednoduché křivky a vy vytvoříte série teorií s parametrů, které tam vůbec nejsou.
Ta "nerovnováha výroby a spotřeby" je úplná blbost, protože obě křivky ukazují SPOTŘEBU během dne zcela reálně, tj. bez jakýchkoliv "nerovnováh".
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 22:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, dvě křivky sem taháte pořád jen vy. Já se vás zeptal na jednoduchou otázku, co je to kachní křivka, na níž existuje i jednoduchá odpověď, snadno vyjádřená jednou větou, kterou jsem citoval z anglické wikipedie: "The duck curve is a graph of power production over the course of a day that shows the timing imbalance between peak demand and renewable energy production." Jednoduché jak facka, ovšem jak jsem předpokládal, vy odpověď nejen že neznáte, ale když vám ji strčím až pod nos, tak ji zpochybňujete a blábolíte tu nesmysly o rozdílu integrálů dvou křivek, přičemž řeč je jen o té kachní, vy mistře světa komplikacích. Tak tu laskavě přestaňte zase vytvářet alternativní realitu a dostudujte si základní fakta!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:28 Reaguje na Emil Novák
Kachní křivka je graf SPOTŘEBY běžného města, když je v sítě velké procento fve.

To je celý. Žádná "imbalance" tam není (asi si nedokážu představit, jak by se graficky vyjádřila), je to graf SKUTEČNÉ spotřeby z klasického zdroje ponížené o výkon fve.

Pokud byste tam měl nějakou výrobu stabilního zdroje, tak tam musí být vodorovná čára, která tam ovšem není.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže podle Hanzla je kachní křivka "graf SKUTEČNÉ spotřeby z klasického zdroje ponížené o výkon fve", ale zároveň podle Hanzla "Celé je to o spotřebě a ne o výrobě." a "Výroba tam není VŮBEC".
Jinými slovy Hanzl cimrmanovsky zastává názor, který zároveň vyvrací.
Ve skutečnosti graf kachní křivky vyjadřuje graf skutečné spotřeby (nikoliv spotřeby z klasického zdroje), ponížené o výkon FVE. Jinak řečeno: "rozdíl mezi výrobou energie ze slunce a spotřebou v průběhu dne". Nejenže tu tedy Hanzl šermoval pojmem jehož význam nechápe, ale význam tohoto pojmu není schopen pochopit ani po další nekonečné diskusi a pořád dokola si mele ty svoje nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 10:57 Reaguje na Emil Novák
Vy jste skutečně komik - eskamotér.
Zkuste vysvětlit co znamená "rozdíl mezi výrobou energie ze slunce a spotřebou v průběhu dne".
Já tomu rozumím tak, že vyrobím 100 a spotřebuji 60, zbytek se vyhodí.
To ovšem v kachňáku ale vůbec není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 10:59 Reaguje na Emil Novák
Kde tam vidíte nějakou "nerovnováhu"??
To by mě fakt zajímalo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Nerovnováha vysvětlena pro změnu níže, vy "komiku - eskamotére". Ta nerovnováha právě nespočívá v rozdílu výroby a spotřeby za den, ale v mnohem kratších časových úsecích.
Opět tomu rozumíte tak, že tomu vůbec nerozumíte, což je dané tím, že nejste schopen výrobu a spotřebu sledovat v krátkých časových úsecích, např. po hodinách, ale vidíte ji jen v nějakých denních nebo ročních součtech, případně v průměrech. Pak logicky ani nemůžete chápat princip kachní křivky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 12:37 Reaguje na Emil Novák
Kachní křivka má plynulý průběh a každá hodina má svou hodnotu, dala by se rozsekat klidně po pěti minutách.
Jenom nevím, co znamená "rozdíl výroby a spotřeby", když je tam v každém okamžiku určená hodnota spotřeby a nic jiného.

Navíc ten pojem je celý nesmysl, elektřina je nestlačitelná a každý okamžik výroby se přesně rovná spotřebě. Takže v takovém grafu by bylo jen prázdno.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 13:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Napsal jste "vyrobím 100 a spotřebuji 60, zbytek se vyhodí", a hned v dalším příspěvku už nevíte, co znamená "rozdíl výroby a spotřeby", když jste to sám psal? Nebo to psal někdo jiný? Nebo to psala jiná část vašeho "já"?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 14:18 Reaguje na Emil Novák
"Tzv. Duck Curve charakterizuje ubývající ZATÍŽENÍ vlivem rostoucích instalovaných výkonů střešních fotovoltaických elektráren v Kalifornii. Zdroj: CAISO"
https://oenergetice.cz/akumulace-energie/pomuze-obri-precerpavaci-elektrarna-kalifornii-boji-kachni-krivkou
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 14:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpověď viz výše, odmítám přispívat k tomu jak větvíte vlákno, aby se v něm pak nikdo nevyznal, čímž by se vám ve výsledku podařilo zakrýt ty nesmysly, co do něj píšete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 22:37 Reaguje na Emil Novák
Nic nevětvím a od začátku tvrdím to samé: Ty dva grafy ukazují SPOTŘEBU energie z klasických zdrojů a s vlivem FVE. Jednodušší to skutečně být nemůže.
Integrál je plocha pod křivkou (grafem) a vy jste akurátní ve vyjadřování, tak plocha klasických zdrojů a odečtených těch samých po odečtení fve, je plocha (integrál) SPOTŘEBOVANÉHO výkonu fve. Kurnik šopa ani tohle nedáte??
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 22:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, nic nevětvíte a proto jste vytvořil druhou větev kde paralelně melete ty samé nesmysly jako ve větvi číslo jedna. Odpověď na ně viz výše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:31 Reaguje na Emil Novák
Nemůžu mlet něco jiného, žádné "imbalance" a další iracionální nesmysly, když celá věc je tak polopaticky jasná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, jak je zřejmé výše, pojem jste stále nepochopil a proto zpochybňujete jeho celkem jasnou a přímočarou definici a vytváříte si definici vlastní. Můžete si na wikipedii stěžovat, že to tam mají špatně, a že správná definice kachní křivky je, cituji vás: "Rozdíl intergálů těchto grafů vám říká, kolik se spotřebuje energie ze slunce a tím pádem se ušetří elektřina ze stávajících zdrojů."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 10:52 Reaguje na Emil Novák
Tohle jsem napsal a pokud ani něco tak jednoduchého nechápete, tak to máte fakt smůlu. I na Wiki bývají zmatečná vysvětlení, tu "imbalanci" fakt nechápu, vy snad ano? Tak vysvětlete. Já vám poslal článek z Kalifornie (těch se kachňák týká nejvíc) a tam se píše o ZÁTĚŽI, tj.spotřebě. Žádné imbalance tam fakt nehledejte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Já tu "imbalanci" chápu a člověk opravdu nemusí být žádný Einstein, aby to pochopil. Imbalance znamená nerovnováhu, kachní křivka tedy vyjadřuje nerovnováhu mezi výrobou z fotovoltaiky a spotřebou v čase. Neplatí tedy, že "celé je to o spotřebě", jak jste tvrdil.
Kolem poledne je nejvyšší výroba z FVE, kolem poledne tedy klesá zatížení soustavy, což je napsáno i v tom vašem článku: "charakterizuje ubývající zatížení vlivem rostoucích instalovaných výkonů střešních fotovoltaických elektráren". V tom vašem článku (který není z Kalifornie ale z ČR) žádná definice kachní křivky není, je tam jen napsáno co charakterizuje jedna její část.
Špička spotřeby nastává až večer se západem slunce, kdy ale zároveň klesá výroba FVE k nule, a tím se právě projevuje ta nerovnováha (imbalance), protože prudce roste zatížení soustavy, které je nutné pokrýt klasickými zdroji, od kterých je kvůli tomu vyžadována extrémně velká flexibilita.
Další váš omyl spočívá v tvrzení "tam se píše o ZÁTĚŽI, tj.spotřebě." Obzvlášť v tomto případě se zátěž spotřebě nerovná, protože výroba domácích fotovoltaik se samospotřebou síť nezatěžuje, takže i v případě konstantní spotřeby může zátěž prudce narůstat, pokud zároveň prudce klesá samovýroba, ukázkový příklad je právě v té Kalifornii, kde také pojem kachní křivky vznikl.
Chybu tedy nehledejte na wikipedii ale v první řadě u sebe!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 12:47 Reaguje na Emil Novák
Ten výklad je sice dost nesmyslný, ale to je specifickým pojmovým aparátem. Pokud považujete jakékoliv zvýšení spotřeby za disbalanci a snížení za nerovnováhu, tak to máte blbý, tohle probíhá v každé síti naprosto pořád. Jen s tím kachňákem nic moc společného nemá, to je zcela obecný stav.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Jediný nesmyslný výklad je ten váš, Hanzle. Nic jako "Pokud považujete jakékoliv zvýšení spotřeby za disbalanci a snížení za nerovnováhu" jsem nepsal, to jste si zase vymyslel. Já jsem psal o nerovnováze konkrétně v případě Kalifornie, kde ten pojem kachní křivka také vznikl. A nepsal jsem o něm sám, je zmíněn dokonce i přímo v definici té křivky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.1.2022 12:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, již jsem vám několikrát doporučoval se věnovat cvrnkání kuliček.

Opět jste za HLUPÁKA...
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.1.2022 16:16 Reaguje na Ivo Padrta
Tleskám Vám! Vystihnul jste to naprosto přesně.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.1.2022 11:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to jak píšete... u nás je lobby velkých hráčů prostě mocná a vládne této zemi. Politici jí slouží (zřejmě za úplatky a výhody) a běžný občan, ale i životní prostředí na to pořád jen doplácí. Je to stejné jak v energetice, tak zemědělství, tak vodohospodářství, stavebnictví, .... no skoro všude kde se točí velké peníze a ti co je inkasují o toto nechtějí přijít.

Babišova vláda byla přesně ta, co šla na ruku těm mocným a bohatým (třeba i vlastnímu premiéru Babišovi) a totálně kálela na lidi i stát.

Nová vláda se jeví (nejen podle slibů, ale už i podle činů), že nastavuje úplně jiný směr. Důležité bude udržet politickou kontinuitu, aby to zase nějací populisti po příštích volbách nezarazili a neotočili kormidlem opět zpět do světa "ala totalitní režimy", kde vládnou bohatí a mocní ale běžný člověk je chudák a životní prostředí je mimo zájem vládnoucích...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.1.2022 06:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Moc bych Vám přál , abyste se ve Slepenci nemýlil. :-)) Čas ukáže pravdu
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 09:34
Pokud se vezme 2,5násobná životnost a 6násobná roční využitelnost JE oproti FVE, pak by tato podpora na 1 vyrobenou kWh byla shodná s investičními náklady na JE.

Proč toto máme dělat a ještě si ničit energetickou bezpečnost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 10:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Protože žádnou JE za příštích 20 let nepostavíme a potom možná.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.1.2022 11:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Máte milná data i představu o rozdílech mezi JE a FVE. Tyto systémy se ale stejně budou doplňovat, protože každý je dobrý na něco jiného, a tak není reálné ani smysluplné sázet pouze na jeden zdroj.

Navíc těch dalších zdrojů je o dost víc a ještě se o nich bude více mluvit jako potřebných pro změnu energetiky na nízkoemisní. Tím jsem si jistý. V ČR jen všechno trvá strašně dlouho a málo kdy se témata diskutují celostně (se všemi návaznostmi).... navíc se jen velice omezeně diskutuje potřeba a možnosti energetických úspor. Nynější energetika (myšleno celkově nakládání s energiemi) má neuvěřitelně nízkou efektivitu (myšleno obrovské ztráty, které lze racionalizací výrazně snížit).
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.1.2022 12:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Energetické úspory jsou takový zombie evergreen - tam kde to mělo smysl něco dělat je to dávno uděláno...

zateplení velkých bytových domů je ralizováno už prakticky všude.

dělat úspory na venkovském 100 let starém baráku absolutně nemá význam... bylo by levnější a efektivnějš ho kompletně zbožit a postavit znovu zcela nový. "modernizace a rekonstrukce" jsou vyhozené peníze.

stejně jako je u těchto starých baráků prakticky nemožné rekonstruovat jenom jejich topení... (moderní "úsporné" systémy ty staré baráky prostě neutáhnou na normální cenu)

podobně žvanění o nějakém zateplování fabrik - většina fabrik má spíš problém s tím jak se v létě tepla produkovaného v procesu ZBAVIT.

V podstatě jejich "zateplováním" znamená že v zimě nebudou topit ale v létě ve velkém klimatizovat. (což pravda přesune spotřebu tam kde pojedou solární elektrárny...)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 15:17 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Říkat, že jsou má data mylná a neříci, jak je to správně, je hodně podivné jednání.

Velmi málo se diskutuje. Zářným příkladem jsou Zelení a neziskovky, kteří něco vypustí a pak se věcné diskuse neúčastní. Zdá se vám to právné?

Ani nejvyšší solární expert Matajs se zatím jako diskutující nejeví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 09:41
Všechny problémy by vyřešila "chytrá" síť, která by vykupovala a prodávala elektřinu za aktuální ceny. Velmi rychle by to srazilo ceny elektřiny z OZE a ty by při jistém podílu v energetickém mixu přestaly být rentabilní. To ovšem není pro majitele OZE elektráren žádoucí scénář a tak se zavádění chytré sítě chytře oddaluje.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2022 10:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, víme to oba. Výstavba JE je neuvěřitelně zkomplikovaná tzv. bezpečnostními požadavky , někdy snad nepochopitelnými.

Vezmu-li fakturu za elektřinu, tak přibližně 50% jsou platby mimo náklady na silovou elektřinu.
Pokud by legislativa šla na ruku komunitní energetice, určitě bych byl jedním z těch aktivních a plně ji podpořil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 10:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
To souhlasím. Komunitní energetika by asi mohla fungovat takto: Komunita by měla 1 elektroměr a za ním by si to zařídila, jak chce. Přes tento elektroměr by nakupovala a prodávala elektřinu za aktuální ceny a platila by za systémové služby.

Ale tak nějak fungují i velkoodběratelé. Nestačí, aby komunita založila něco jako SRO a fungovala jako velkoodběratel? Pak by ale asi všechny vnitřní sítě musela od EONu odkoupit a asi ne moc levně.

Chtít jenom výhody a škody ať platí jiní, to snad nechcete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 11:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle v normálních zemích už funguje, komunita si sítě pronajme a kupuje když potřebuje a prodává, když má přetoky.
Já si to u nás ale dost těžko představuji, na dědinách jsou lidé rozhádaní a většinou nenávidí vlastního starostu. Okamžitě by byl obviněn, že se chce obohatit...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 15:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná by dobře fungovaly komunity, kde společně hulej trávu.

Ale pořád je, myslím, nejjednodušší: co vyrobím to za tržní cenu prodám v prostředí fungující globální uhlíkové daně.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.1.2022 06:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Když potřebujete svítit na kytky , aby rostly , tak ten společný zájem silně převažuje nad ostatními i hygienou apod. :-)
Odpovědět
DB

Darth Bane

20.1.2022 04:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Velkoodberatel má obvykle trafacku, a smluvní odberovou křivku. Při nedodržení této velkoodberatel platí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.1.2022 10:30 Reaguje na Darth Bane
To máte pravdu. Trafačku ano, ale jiné smluvní podmínky pro odběr, to se dá jistě nějak vymyslet, aby na to nikdo nemusel doplácet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 10:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Chytrou síť mají třeba v Německu a aby producenti OZE nebankrotovali, mají energetické aukce. tam stát garantuje minimální cenu většinou kolem závratných 50 eur.
Pokud bude už trvale elektřina za 80 - 100 eur, tak se celé OZE obejdou bez jakýchkoliv dotací.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
To je opravdu zelený komunizmus. Garantovat 50 eur za stále častější bezcennou či záporněcennou elektřinu je nehoráznost.

Elektřina nebude nikdy trvale za 80 - 100 eur. Bude stát od -50 po 300 eur podle nabídky a poptávky. A čím více bude OZE (protože garance minimální ceny), tím bude cenová amplituda růst. To nemůže dobře dopadnout.

Spousta věcí je špatně, které nechcete vidět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 11:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud jde cena pod 50 eur, stát doplácí, pokud je vyšší, neplatí nic (někde jsem četl, že solárník i vrací). A cenová amplituda s tím nic společného nemá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2022 15:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže když solárník vyrábí, bude cena nad 50 eur jen zřídka.

Co tedy tu cenovou amplitudu způsobuje. Podle mne povinné výkupy v době, když elektřina není potřeba a nedostatek elektřiny, když je potřeba. Viník je znám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 16:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle všechno řeší akumulátory. Ty budou kupovat jen při nejnižší ceně, dejme tomu 50 eur, takže cena níž nepůjde a solárník nezbankrotuje. A když nebude foukat a svítit, cena poletí nahoru a akumulátory budou dodávat zadraho.
Tím se samy uregulují i špičkové zdroje a ty trvalé, třeba jaderky, si domluví base load s akumulátory, takže budou mít svoje jistý, akecy taky pojedou vždy, i když se sníženým výkonem a sovětský komunismus zvítězí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.1.2022 07:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Už je máte nebo "jsou teprve ve vývoji" ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 08:52 Reaguje na Petr Pekařík
Nevíkm koho, ale všechny komponenty se už běžně sériově dávno vyrábí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:38 Reaguje na Petr Pekařík
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.1.2022 10:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jen žvaníte. Spotová záporná cena je dnešní realitou i se zapojením akumulátorů a proč by se to s narůstajícím množstvím OZE a odstavováním stabilních zdrojů mělo zlepšit?

Možná vám jde na mozek přílišné čtení příručky "Chytrá energie". Zkuste to omezit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Přestaňte kdákat a zamyslete se koblihou. Akumulátorů je dnes ku.evsky málo a se stále větším výkonem OZE se bude cena na nulu dostávat často.
Prostě by se měly stavět akumulátory rychleji, než se buduje OZE. Něco kompenzují elauta, jenže často mimo denní výkon fve.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.1.2022 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale pak ty akumulátory je třeba přičíst k ceně OZE a navíc ještě záložní zdroje na zimu. Kde je pak ta OZE-láce, jak o ní pořád básníte?

To je zřejmě váš standardní přístup: slíznout z vdolku šlehačku a marmeládu a zbytek nechat být.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 17:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Omyl, píšu to pořád dokola. Samozřejmě akumulátory elektřinu prodraží a proto se prodává jako špičková daleko dráž.
Když budete mít 3/4 roku elektřinu 5x levnější a 1/4 3x dražší, vždy na tom vyděláte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.1.2022 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A ta čísla jste si vycucal odkud?

A co když spotřebuji za tu 1/4 roku více elektřiny (musím topit) než za zbytek roku.

Myslím, že jste Mistr nesmyslné argumentace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 22:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Máte koblihu, abyste si to spočítal předem.
Nejšpinavější postupy bývají nejlevnější, ovšem v delší perspektivě se většinou brutálně prodraží. Viz tahle krize.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.1.2022 09:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si to máte spočítat předem, než nějakou blbost vypustíte!

Pokud se špína pořádně a důsledně zpoplatní, nebudou nejšpinavější postupy nejlevnější. A pak již pro to není třeba nic více dělat!

Nebudou potřeba vylobované dotační programy ani chytré rady Hanzla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 11:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Je potřeba napřed pochopit, jak OZE vůbec fungují. Mají velké výhody (čistotu, cenu, deverzifikovanost atd.) ale mají nevýhody. Hlavně nemáte možnost "zafedrovat", když by bylo potřeba zvýšit výkon.
Proto se maká na akumulacích, aby přetoky (kterých bude stále přibývat), bylo možno uskladnit na dobu, až bude potřeba.
Co je na tom proboha komunistického??
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.1.2022 12:42 Reaguje na Pavel Hanzl
A jaké budou ceny akumulací, kdo je bude platit a jak? :D

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 13:50 Reaguje na Vaclav Sobr
Pokud se na výrobu vodíku použijí letní přetoky skoro zadara, tak vyjde asi normálně, ovšem převedení zase na elektřinu má zatím aspoň 50% ztrát. To je výhodnější i přečerpávačka.
Ale akumulace jsou asi neintenzivněji vyvíjená technologie. Stačí se jen podívat, jak poskočily za pár let jenom lionky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 15:54 Reaguje na Pavel Hanzl
"skoro zadara" jsou proto, že není v tu dobu poptávka.
Až bude někdo tuto elektřinu chtít pro výrobu vodíku, tak už rozhodně zadara nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 16:40 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zadara není nikdy nic. Takže počítám že zadara to bude pod 50 eur.
Normálka bude na 80 a zimní špičky přes 100. To máme pořád 2.70 kč/kWh, domácnosdti platí dnes 5.50 před zdražením.
Něma problema, vítězství ruského samoděržaví je na obzoru.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 17:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase vaše dojmologie...
Pokud bude vstupní cena elektřiny 80 Eur/MWh, jaká bude cena zeleného vodíku experte?

Cena silové elektřiny je jenom část celkové ceny elektřiny pro spotřebitele.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 08:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Za 80 nikdo do akumulátoru kupovat nebude. Ten počká, až půjde pod 50.
Takže se zhotnotí pouze to, co se prodává dnes za nula a hlavně stát nebude muset platit kompenzace.
Jediný problém je natolik masivní nasazení, aby to stačilo přetoky spotřebovávat, OZE se staví daleko rychleji, než akumulace.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.1.2022 21:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět a nic jiného než vaše dojmologie...
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.1.2022 17:10 Reaguje na Pavel Hanzl
víc jak 50 procent z něj nikdy nedostanete...

80 procent je účinnost elektrolýzy a zpětné spálení má 40 procent, a palivový článek 60...

když započtete ještě skladování (z léta do zimy - řeknemě půl roku - tak přijdete o dalších 10 procent)

budete nejlépe na 40. A tyhle technologie jsou známe 100 let.
jsou prakticky a termodynamickém limitu procesu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 17:26 Reaguje na Vaclav Sobr
Může být. Ale lepší je z vodíku dělat syntetiku do motorů pístových i tryskových a elektřinu vyrábět nějak inteligentněji. Třeba z jádra nebo vody, příboje, mořských proudů a co já vím jak......
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.1.2022 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč bychom měli platit tak horentní sumy za OZE, když elektřina z JE, vodních, uhelných elektráren, je maximálně za 1/10, když není přes burzu ! ! !
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.1.2022 12:11 Reaguje na smějící se bestie
Jsme zde ve špatné společnosti, skoro samý solárník a akcionář tady.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.1.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč bychom měli platit tak horentní sumy za OZE, když elektřina z JE, vodních, uhelných elektráren, je maximálně za 1/10, když není přes burzu ! ! !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 12:03 Reaguje na smějící se bestie
Není, nebojte.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.1.2022 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
už zase kecáš
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 16:42 Reaguje na smějící se bestie
Jakýkoliv výpočet tě vyvede z omylu, ale hledat to nebudu.
Odepsný uhlák, do kterého nikdo už neinvestuje ani vorla a má na hromadě uhlí z loňska, možná. Ale i Tykač potřebuje kačáky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhelné elektrárny bez započtení emisních povolenek jsou schopné vyrábět do 30 EUR/MWh
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 17:21 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě, a ještě umí zamořit celou oblast a vyvořit megatuny CO2.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Příspěvek je o výrobních nákladech našich hnědouhelných elektráren.

Máte k tomu něco konkrétního, nebo jen plácáte?



Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 09:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
V energetice je taky vyčíslená cena externalit, tj. odpadů pevných, tekutých i plynných. Část je ta emisní povolenka.
Pokud bude dobře odsířený i jinak odfiltrovaný uhlák a na komíně bude CCS systém na odchycování CO2, tak něma problema.
Když k tomu přidáte poplatek za zničenou krajinu, tak vám vyjde cena čisté elektřiny z uhlí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.1.2022 21:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Když pominu to, že zase reagujete na něco jiného...

Když už se pouštíte do externalit a z nich vyvozovat cenu el. energie. Tak byste ovšem měl to samé provést u všech zdrojů. No a aby to bylo spravedlivé, tak byste taky neměl započítávat dotace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Potom ovšem pusťe z hlavy nějakých 30 eur, to musíte vynásobit aspoň 5x. A to je SKUTEČNÁ cena elektřiny z uhláku.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.1.2022 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Psal jsem, že uhelné elektrárny toho jsou schopné bez započtení emisních povolenek.

1) Nechápete psaní text.
2) Ostatní vaše dojmologie.
Odpovědět
DB

Darth Bane

20.1.2022 04:19 Reaguje na Pavel Hanzl
To ale fotovoltaika udělá také, tedy to zamoreni, akorát že v zemi, kde se ty panely vyrábějí. Tedy v Číně.
Odpovědět
DB

Darth Bane

20.1.2022 04:19 Reaguje na Pavel Hanzl
To ale fotovoltaika udělá také, tedy to zamoreni, akorát že v zemi, kde se ty panely vyrábějí. Tedy v Číně.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.1.2022 07:04 Reaguje na Darth Bane
Po ukončení životnosti ( firmy i technologie) to bude náš odpad. Prostě pole louky střechy plné skládek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:43 Reaguje na Petr Pekařík
Fv panely se recyklují a za svoji životnost vyrobí 100x tolik energie, než se spotřebuje na jejich výrobu včetně recyklace.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 09:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Podle Fraunhoferova institutu je "energy payback time", tedy doba za kterou panel vyrobí tolik energie, kolik se spotřebovalo na jeho výrobu číslo mezi 0,44 (Indie) - 1,42 let (Kanada). Např. pro Německo je to 1,28 let. Takže aby takový panel v Německu vyrobil 100× tolik energie, musel by mít životnost 128 let. Jinými slovy, opět plácáte nesmysly.
https://www.ise.fraunhofer.de/content/dam/ise/de/documents/publications/studies/Photovoltaics-Report.pdf
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 10:42 Reaguje na Emil Novák
Samozřejmě plácáte vy, jak dycky. Ono to není o plácání, ale o zdrojích:
"Haselhuhn již v roce 2015 uvádí, že panely ze sériové produkcevroce 2009 měly EPBT (Energy Pay Back Time) dobu energetické návratnosti v jižní Evropě mezi 0,6 až 1,9 roku, vyprodukovaly při plánované životnosti 20 až 75 násobek energie. Dnes EPBT ve střední Evropě dosahuje u nejlepších technologií 100 násobek vyrobené energie oproti vynaloženým energetickým nákladům, včetně recyklace!"
https://www.email.cz/download/k/RjPiOnuAEzfpmVjCBLsPXBj6kHjqMpMbSeqCDYibihCUBapikHcA0Vtu3bDnemm8Qob1yM4/tz-cfa-28042020-final.pdf

A všimněte, to je z roku 2015!!! A dnes jsme kde??
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.1.2022 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Milý Hanzle, všimněte si, že ta studie Fraunhoferova institutu je z loňského roku, tedy je aktuální, na rozdíl od nějakých vašich nesmyslů z roku 2015, na které ani nejste schopen dát odkaz, odkazujete se na nějaké pochybné veřejně nepřístupné PDF ve vaší e-mailové schránce.
Studie Fraunhoferova institutu, jedné z největších evropských vědeckých výzkumných organizací, jasně ukazuje, že ty nesmysly si z e-mailu můžete klidně smazat, protože neplatí.
Souhlasím s jediným: "Ono to není o plácání, ale o zdrojích", vy jste žádný relevantní zdroj nedodal, já ano.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2022 10:38 Reaguje na Emil Novák
Tam je velmi důležité, kdo co považuje za energii potřebnou k výrobě. někdo vezme cenu, včetně platu ředitele a meďoura pro sekretářku, dopravu z Číny i traktor, co rozváží panely po poli. Někdo počítá energii. Ten rozdíl je několikanásobný.
Každopádně se ten panel zrecykluje (to je v ceně) a vyrobí se za daleko menší energii druhá generace.
To máte jako elekroauta, musí se vytěžit lithium atd. atd., ale druhá generace už bude potřebovat surovin minimum a tam je ta ekologie.
Dýzlák sežere a vyfučí do atmosféry 1000 (SLOVY TISÍC!!) litrů nafty za KAŽDÝ rok, i když jezdíte dost málo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2022 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže vlastně přiznáváte, že ten váš rádoby-zdroj nezapočítává veškerou energii potřebnou k výrobě panelu, ale jen její část. Takže doufám že už si ten váš zdroj vymažete z hlavy a nebudete tu s ním nikdy mávat.
Každopádně diskuse není o ceně ani o surovinách ale o energii, za kterou se vyrobení panelu energeticky vrátí. Recyklace pochopitelně energetické nároky jen zvýší, protože plná recyklace je energeticky náročnější než vytěžit surovinu novou. Proto se také panely plně nerecyklují, ale recyklují se v lepším případě jen ty jednodušší a levnější čtyři pětiny. Poslední pětina se nerecykluje.
Whataboutismy o "dýzlácích" si laskavě strčte někam...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.1.2022 11:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik si ta vaše slavná Oktávka, kterou jste si jako uvědomělý neropák kouil:-), brala nafty na 100? Bo 1000 litrů nafty za rok ... to fakt není jezdit dost málo.

Že vás to furt baví, dělat tu ze sebe blbce.
Odpovědět
DB

Darth Bane

24.1.2022 20:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vás koeficient lhaní je roven více, než třiceti. Spíše se blíží čtyřicítce.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 12:59 Reaguje na Pavel Hanzl
V Německu mají stejně chytrou(hloupou) síť jako máme tady, nic chytřejšího na ní není.
Není pravda že to je většinou kolem 50 Eur. Je to kolem 50 Eur u velké fotovoltaiky, u větru je to kolem 60 eur, u malé fotovoltaiky nebo u té s baterií nebo na střechách je to ještě výrazně více. U biomasy je to okolo 150 Eur.
Není ani pravda, že se "celé OZE obejdou bez jakýchkoliv dotací", Hanzl opět lakuje německou realitu na růžovo. Např. podle analýz Spolkového svazu pro obnovitelnou energii (BEE) se bez dotací neobejdou ještě minimálně dvě desetiletí, prakticky zřejmě nikdy:
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bee-rozvoj-obnovitelnych-zdroju-se-nemecku-neobejde-bez-podpory-minimalne-jeste-dve-desetileti
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 14:02 Reaguje na Emil Novák
"To je však pouze první krok. Příspěvek na obnovitelné zdroje musí být v příštích třech letech zcela zrušen, aby elektřina zůstala cenově dostupná,"
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecka-vlada-oznamila-nejvetsi-snizeni-prispevku-oze-20lete-historii

Stejný zdroj, dvě protichůdné zprávy. Normálka.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
To nejsou žádné protichůdné zprávy, to jen jste ty zprávy jako obvykle vůbec nepochopil. Že bude příspěvek na obnovitelné zdroje zrušen neznamená, že obnovitelné zdroje budou dostávat méně nebo dokonce že nebudou dostávat nic, znamená to, že jej nebudou platit spotřebitelé v ceně elektřiny, ale bude plně hrazen ze státního rozpočtu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 16:43 Reaguje na Emil Novák
Fosiláky čerpají možná to samé.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 17:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak je ve vašem příspěvku "možná"...:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 17:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
když tam nedám možná, pan Novák mě zdupe jak cypa. A když to tam dám, zdupe mě stejně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.1.2022 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepište lži, netrollujte a nikdo vás dupat nebude.
Můžete si za to sám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 09:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
když se dívám na místní mašlonky, tak to jinak nejde....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.1.2022 21:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť vás tu má každý za lháře a demagoga...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2022 10:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pouze ropáci a tak to má být.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2022 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste ropák, Hanzle.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2022 18:12 Reaguje na Pavel Hanzl
"Fosiláky" to samé naopak platí jako pokutu v podobě emisních povolenek, tak si laskavě nevymýšlejte nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 09:07 Reaguje na Emil Novák
"Standardně jsou výnosy z aukcí povolenek příjmem státu, který tak přišel o 70 miliard korun (2010-2019). Šokující je, že více než 85 % tzv. ekologických investic přistálo v uhelné energetice (retrofity uhelných elektráren, teplárna České Budějovice, elektrárna Ledvice)".
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/desitky-miliard-prednostne-energeticke-veterany-velke-solarni-parky
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 09:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže z původního Hanzlova tvrzení "Fosiláky čerpají možná to samé" je, že sice nečerpají to samé a naopak platí to samé, ale v minulosti část z této platby mohly použít na ekologizaci svých provozů. Tedy typické překrucování reality.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:45 Reaguje na Emil Novák
Na celém světě se mohutně dotují fosilní zdroje, to je taky silná kritika od zelených. U nás taky, ale skrytě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2022 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, co tvrdí zelení je úplně irelevantní, ostatně ta jejich "silná kritika" je založena na tvrzení, že ty dotace jsou ve formě daní, které jsou pro tyto zdroje příliš nízké.
Vy jste tu lhal a podhodnocoval dotace do německých OZE, když jste na to byl upozorněn, jediný váš protiargument je typu "ale vy zase bijete černochy" o tom, že stejné dotace berou i fosilní zdroje, přičemž žádný konkrétní příklad těch stejných dotací nemáte a vymýšlíte si pohádky o tom že jsou skryté, přičemž ve skutečnosti místo těch vašich "skrytých" dotací naopak dnes platí fosilní zdroje v podstatě daň ve výši i stovek procent výrobní ceny.
Odpovědět
DB

Darth Bane

20.1.2022 04:22 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.1.2022 11:32
Už aby to bylo. Je to jedna z posledních překážek rychlejšímu rozvoji FVE energetiky. A právě energetická družstva jsou velice zásadní pro moderní energetiku.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.1.2022 12:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jenom otázka - co pokud náhodou nějaký jedinec v baráku nebude chtít být členem takového družstva? co když někdo v nějaké vesnici nebude chtít být členem takového družstva?

nebo to bude nějak povinné?

co když nebude chtít být na síti kterou vlastní jeho nenáviděný soused s kterým se nechce o nic dělit ani komunikovat? :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 13:52 Reaguje na Vaclav Sobr
Tak se nic neděje. Bude mít vlastní elektroměr a bude platit korporátu jako dnes.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

19.1.2022 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
defacto to podle českého práva může komplet zablokovat celému SVJ...

řeknu li to na tvrdo - SVJ si nesmí vzít na nic třeba půjčku pokud to nescháválí jednomyslně.
to je zákon.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 17:20 Reaguje na Vaclav Sobr
České právo je někdy dost bizarní oblast, ale tohle přece není žádný povinný spolek. Ale nevím co je SVJ.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2022 18:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Společenství vlastníků jednotek , aplikace podílového vlastnictví pro bytové domy , kde vlastníte byt podle prohlášení vlastníka a poměrný podíl na společných částech domu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2022 12:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobře. Ale když se postaví fve z fondu oprav, tak se připojí všichni. Byli by blbí, kdyby platili korporátu plnou palbu.
Samozřejmě to byrokrati tvrdě zkomplikují, navíc já žádné SVJ nemám.
Odpovědět
DB

Darth Bane

20.1.2022 04:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Zloději nemovitosti o více bytových jednotkách to samozřejmě nevědí. Mimochodem, pokud máte dům, a máte více jednotek, a nemáte SVJ, pak porušuje zákon.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.1.2022 07:06 Reaguje na Darth Bane
Nad 4 jednotky
Odpovědět
VK

Vl K

22.1.2022 17:27 Reaguje na Darth Bane
Kravina. Nebo "jen" velmi nepřesné: Společenství vlastníků jednotek musí být založeno tehdy, je-li v domě alespoň 5 jednotek, z nichž alespoň 4 jsou ve vlastnictví 4 různých vlastníků.
Odpovědět
ms

20.1.2022 17:17
Nechte si připojení FVE na byt vysvětlit odborníkem: elektřina z FVE je zapojena k jističům, které ve společné spotřebě za činnosti FVE/slunečního záření dokážou všechny tyto zdroje i společně utáhnout. Představa naprostých laiků, že napojím FVE na bytový dům, který tak sníží svou spotřebu, je opravdu hodná prosťáčka: takhle spolehlivě zničíte neustále přetěžovaný měnič a další technologii. A 5 kW měnič stojí kolem 40.000 korun, takže tuto cenu násobte konkrétním výkonem FVE. Optimální využití společné FVE by mohlo být třeba napájení zásobníku teplé vody pro bytový dům, ale představa rozdělení solárního proudu do jednotlivých bytů je opravdu hodně laická.Už proto, že se přece nebude neustále dohadovat, kdo a co smí na FVE právě teď provozovat.
Odpovědět
JF

Jan Fiala

20.1.2022 19:48
„Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“ — Ronald Reagan

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 08:46 Reaguje na Jan Fiala
Tohle byl výrok směřující na americké socialisty. Nemáme u nás žádné americké socilalisty, natož ve vládě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist