Vladimír Wagner: Česká energetická koncepce v podání nového ministra průmyslu a obchodu
Že si to Věslav Michalík plně uvědomuje, vyplývá i z toho, že zdůrazňuje využití nového bloku v Dukovanech čistě jako náhrady starých dukovanských bloků. Říká tak, že je spousta času a není potřeba spěchat, protože staré Dukovany poběží do roku 2045 a odložení i o řadu let tak nevadí. Ovšem zatajuje několik klíčových faktů. Je otázka, zda nám Rakousko a Německo dovolí provozovat tuto elektrárnu tak dlouho. Zároveň jeho tvrzení, že nový blok v Dukovanech nám nemůže pomocí s náhradou uhelných bloků není pravdivé. Pokud by se nový blok postavil podle současných předpokladů, tak může běžet souběžně se starými a nahrazovat uhelné bloky. Pokud by se po zahájení pracovalo na výstavbě dalších jaderných bloků v Temelíně, tak by se mohlo uhlí nahradit jádrem. V každém případě by nám s náhradou uhelných bloků alespoň na jistou dobu pomohl.
Jako hlavní zdůvodnění Věslava Michalíka pro to, že by nový blok neměl stavět ČEZ, je představa, že by prodával vyrobenou elektřinu z nového bloku na evropské burze a nový blok tak nepřispěje ke snížení ceny u nás. Pokud se však nemýlím, tak současný finanční model předpokládá, že elektřinu z nového bloku bude za pevnou cenu vykupovat stát prostřednictvím speciálně zřízené firmy. Současné rozehrání tématu se zrušením současného tendru tak spíše považuji za pokračování hrátek, které vedou k neustálému odkládání výstavby, aby ji v daném volebním období nemuseli politici řešit, a dosáhli toho, že se nakonec žádné jádro stavět nebude. Připomeňme, že nový ministr vždy prosazoval, aby se nové velké bloky nestavěly. Tomu odpovídá i to, že toto téma rozehrává bez stanovení cílů v koalici, i když ví, že pouhé úvahy o zrušení cesty k tendru nám mohou u případných dodavatelů velice uškodit.
Náhradu uhelných bloků si tak představuje pomocí velkých paroplynových bloků a intenzivní výstavbou fotovoltaických a větrných zdrojů s využitím evropských dotací. To je ovšem kopírování německé cesty, které vede k několika dramatickým problémům. Počasí v Německu je většinou stejné jako u nás. Takže ve větrné a sluneční době zde budou obrovské přebytky elektřiny. Němci si dohodou s Ruskem a výstavbou Nord Stream II zajistili dodávky plynu za nižší cenu, než je to u nás. Zároveň lze těžko předpokládat, že v situaci, kdy všichni budou přecházet na plyn a jeho spotřeba v Evropě dramaticky poroste, budou jeho ceny nízké. Jak zajistit dostatek plynu za rozumné ceny už budoucí ministr neřeší.
Připomeňme, že v reálu se započtením emisí metanu při těžbě a dopravě zemního plynu není produkce elektřiny pomocí plynových elektráren z hlediska emisí skleníkových plynů lepší, než je tomu u těch uhelných. Nový pan ministr předpokládá, že od uhlí odejdeme dříve z ekonomických důvodů. Podle něj budou uhelné elektrárny kvůli ceně emisních povolenek vytlačeny plynovými. K tomu však nemusí dojít. Při současné ceně plynu by musela být cena emisních povolenek násobně větší, než je současná, aby plynové bloky vytlačily naše domácí uhlí. A osobně si myslím, že cena plynu při předpokládaném růstu spotřeby zase tak dramaticky dolů nepůjde i v příštích letech.
Je také velkou otázkou, jak to dopadne s chutí mladých lidí jít do jaderných oborů a s českými firmami v jaderném průmyslu, jestliže nový pán ministr zruší jakoukoliv výstavbu nových jaderných bloků u nás. Stačí, když je odloží o řadu let či desetiletí. Pan Věslav Michalík byl vždy proti výstavbě velkých jaderných bloků a naznačoval, že by byl pro využití malých modulárních reaktorů. Připomeňme však, že komerční malé modulární reaktory těžko budou dříve než ve třicátých letech. Teprve poté bude možné nějaký vybrat a zahájit jeho licencování pro výstavbu u nás. Takže na začátek přípravy jejich budování u nás je třeba čekat nejméně deset let, spíše však více. Kdy přesně a za jakých podmínek to bude, je otázka opravdu otevřená.
Nevím, jestli jsou představy v rozhovoru nového pana ministra energetickou koncepcí nové koaliční vlády. Mám pochybnosti, spíše si myslím, že nová koalice zatím žádnou představu o české energetické koncepci nemá. Výjimkou je čerpání dotací na OZE z evropské unie. Pokud ovšem je představa pana ministra přechodu k paroplynu a OZE bez využití jádra prezentovaná panem ministrem opravdu energetickou koncepcí nové vlády, tak to bude ve světle současného energetického vývoje kolem cen plynu a energií docela průšvih. Vypadá to tak, že destrukci naší jaderné energetiky a energetiky vůbec v podání našich politiků završí absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Možná se mýlím, ale podle mě prostě přechod k nízkoemisní energetice není bez jádra možný. Jestli mám pravdu, se uvidí na srovnání Německa, které se rozhodlo k cestě k mixu paroplynu a OZE, a Francie, která realizuje cestu ke kombinaci jádra a OZE. A také na srovnání Česka, které nový pan ministr plánuje vést cestou Německa k výstavbě paroplynových bloků, a Maďarska, Slovenska a Finska, které se rozhodly budovat nové velké jaderné bloky.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (229)
Miroslav Vinkler
21.11.2021 08:03Energetika je věc navýsost odborná a měla by být svěřena do rukou odborníků, pouze s rámcovým politickým zadáním. Ale ani toho nejsme schopni.
Přitom každý skutečný odborník ví, že rozhodující roli musí hrát jádro. ČR nemá podmínky typu Španělska pro FVE, nemá podmínky baltského pobřeží pro VE (Německo) a nemá ani potenciál pro hydroenergetiku(Rakousko,Švédsko...).
Představa, že krajinu zprzníme farmami vrtulí a lány FVE musí každému člověku ,který má alespoň elementární zájem na zachování životního prostředí v udržitelném rámci limitů , nahánět husí kůži.
Doslova tragédií je také neexistence základní strategie rozvoje energetiky v rámci EU.
To , čeho jsme dnes svědky je chaotická improvizace pod okovanou zelenou botou progresivistické ideologie založené na vysloveně chybných předpokladech.
Rok 2021, kdy v EU prostoru od Pyrenejí po Karpaty došlo ke kolapsu v zásobování unijních domácností energiemi je varovným mementem v úvodní etapě dekarbonizace . Milióny domácností musely ze dne na den skokově navýšit platby za plyn a elektřinu . Vzniklo sociálně nestabilní prostředí a společně s kovidovou krizí došlo k nahlodání pilíře sociální soudržnosti.
Snad chápu pohnutky, které EK vedou k takovému postupu, ale absolutně s tímto přístupem nesouhlasím. Jde o hazardní přístup ,který nemůže být omluven ani odkazem na nutnost účinných opatření v rámci úsilí o snižování emisí CO2.
smějící se bestie
21.11.2021 12:53 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Studnička
21.11.2021 13:11 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
21.11.2021 10:58 Reaguje na Miroslav VinklerProto to žádná vláda nerealizuje, zváště Babišova, která není schopna realizovat VŮBEC NIC.
FVE vůbec nemusí prznit nějakou krajinu, může se budovat na střechách a zpevněných plochách (asi 10% rozlohy ČR), nejlépe ale ve vytěžených lomech na hnědé uhlí. Tam je krajina zničená už dnes zcela totálně.
Nevím, co vám vadí na údajné "neexistenci koncepci EU", když pořád brojíte proti jakémukoliv zasahování Eu do naší suverenity.
Ale ta koncepce je částčně hotová - prioritou akumulací je vodík, dnes se dolaďuje taxonometrie - jestli jádro a pyn budou taky nízkoemisní.
Žádný kolaps v EU nenastal, to jen v babišistánu, kde stát je absolutně neschopný vyřešit i základní problémy.
Emil Novák
21.11.2021 11:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 12:25 Reaguje na Emil NovákJediné co nám schází, je politická vůle, od nepolitiků se očekávat nedá, ale teď to vypadá normálněji.
Emil Novák
21.11.2021 13:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 13:56 Reaguje na Emil NovákFVE se staví na celém světě, je to nejrychleji rozvíjející segment, vodíkové elektrolyzéry se staví už do komerčního provozu. Mrkněte se na oenergetice.cz.
Není to žádná "cesta do neznáma", navíc je vodík v koncepcie EU jako hlavní akumulátor.
Jakmile vyrobíte za pár megáčů, prodáváte a žádných 20 let vám nehrozí.
Pokud bychom pohli prdelí a fakt to začali vyrábět, máme odbyt na celém světě (jako Siemens s větřáky).
Zajímavé, že za Rakouska i 1. republiky jsme byli vždycky v těchto technologiích první (železnice a pára, automobilismus i letectví).
A dnes? ČISTĚ JENOM mudrování, proč to nejde. Taková degenerace se hned tak nevidí.
Jiří Svoboda
21.11.2021 14:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 16:59 Reaguje na Jiří SvobodaPokud nemáme ani na tohle lidi, pak je potřeba si hodit věšák.
Petr Pekařík
21.11.2021 18:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 19:00 Reaguje na Petr Pekaříkhttps://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu
Čtěte server oenergetice.cz, tam máte o tom informací dost.
Jiří Svoboda
21.11.2021 19:32 Reaguje na Pavel HanzlTo sázíte na hodně kulhajícího koně!
Pavel Hanzl
22.11.2021 08:51 Reaguje na Jiří SvobodaTak, jak se násobně rychleji přešlo z filmů na digitální foťáky atd. atd. tak se možná rozjedou elktrolyzéry.
Emil Novák
22.11.2021 09:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2021 19:13 Reaguje na Emil NovákJenže to bylo na dluh a ten už musíme splácet, ani tohle nechápete??
Emil Novák
22.11.2021 19:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2021 17:56 Reaguje na Emil NovákCena zeleného vodíku je dána cenou elektřiny a přetoky z OZE jsou prakticky zadara. Se stouající cenou fosilu a vydíráně producentů se ten postu jen silně zrychlí.
Emil Novák
23.11.2021 19:24 Reaguje na Pavel HanzlA ty vaše přetoky "prakticky zadara" jsou jako kde? Za poslední měsíc např. byla u nás, v Německu nebo Rakousku cena elektřiny menší než 50 € v celkem 20 hodinách, menší než 10 € v 8 hodinách z celkového počtu 744 hodin. To bude opravdu superlevný vodík, když za měsíc bude ten elektrolyzér v provozu 8 hodin, vy experte.
Vaclav Sobr
22.11.2021 00:57 Reaguje na Pavel HanzlČili 0.0000Nic.
Víte proč je prakticky nikdo nestaví? Ten vodík z nich je pořád dražší než ho udělat pyrolizou zemního plynu.
Pavel Hanzl
22.11.2021 08:52 Reaguje na Vaclav Sobrsmějící se bestie
21.11.2021 17:47 Reaguje na Pavel HanzlJistý zdroj !
Pavel Hanzl
21.11.2021 19:01 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Pobeha
23.11.2021 22:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 19:03 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Pobeha
23.11.2021 22:32 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
21.11.2021 12:35 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eko
22.11.2021 09:57 Reaguje na Miroslav VinklerDalší je vůbec celá zelená politika EU - stále upozornuji na možnost, že je to záměr jiných velmocí EU konkurenčně odstavit, resp. odstavíme se sami dobrovolně.
Prostě podle zásady - Co se jednomu jeví jako chyba řízení, je pro druhého záměr.
vaber
21.11.2021 08:35byla moda stavět elektrárny s paroplynovými bloky a doufal jsem že už ta doba skončila a o uhlíkové stopě ani nemluvím,
jak vychází cena GWh paroplynových bloků ve srovnání s jinými elektrárnami, jaké jsou náklady na provoz a údržbu?
jaké je objektivní srovnání nákladů na stavbu elektrárny, provoz a údržbu a cenu elektřiny u malých a velkých bloků?
to vše si spočítá soukromý investor ,ale JE soukromý investor stavět nemůže
Va Shek
21.11.2021 08:35Takže vlastně už o stavbě JE bylo rozhodnuto?
To je asi nejlepší ukázka a důvod proč je jaderná energetika tam kde je. Neprůhlednost, podvody atd.
Svatá Prostoto
22.11.2021 14:14 Reaguje na Va ShekAle ono je to celkem zbytečné, protože jak by dopadlo je ze všech dosavadních průzkumů veřejného mínění jasné.
Ne by to fakt nebylo.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 08:54Domnívám se, že pokud by nová vláda chtěla změnit způsob financování a případně změnu realizátora, není nutné rušit rozběhnutý tendr.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 09:04 Reaguje na Jaroslav StudničkaVa Shek
21.11.2021 09:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaJiří Svoboda
21.11.2021 10:51 Reaguje na Va ShekPavel Hanzl
21.11.2021 12:35 Reaguje na Jiří SvobodaO zrušení solárního tunelu se kecá celých 15 let, jenže to tenkrát protlačila ČSSD a KSČM, doteď vládní koalice.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 13:16 Reaguje na Pavel HanzlNic takového nemůžete zrušit jen tak. Poslední úpravu dopadů solárního tunelu zatrhnul letos senát.
Pavel Hanzl
21.11.2021 14:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaPoláci jdou do OZE naplno a plánují 6 velkých bloků JE, už mají i dodavatele A u nás se dělá co?
Čeká se, jestli zcela neschopný a invalidní parapresident se náhodou neprobere, že by třeba jmenoval vládu, termín neomezený......připadám si tu jak na Paroubkově Marsu.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 15:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 17:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle výkon není problém dodavatele elektrárny, ale investora. Ten potřebuje především legislativu a tu "politickou vůli".
Jaroslav Studnička
21.11.2021 21:23 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
22.11.2021 00:54 Reaguje na Pavel HanzlVšude jinde neměli tak výrazný průser který by nastal tolik voličů jako u nás tudiz jim to pořád prochází...
Pavel Hanzl
22.11.2021 08:54 Reaguje na Vaclav SobrSvatá Prostoto
22.11.2021 14:33 Reaguje na Pavel HanzlPočet Hanzlů se ještě drží na přijatelné úrovni:-))).
Ale jinak takové štace jako je Bělorusko, Černá hora, Kosovo, nebo zkrachovalé Řecko (s
Tureckem na vás nebudu tlačit:-) vám děkují za kompliment a posílají klíčenku:-)))
Pavel Hanzl
22.11.2021 19:33 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
22.11.2021 19:37 Reaguje na Svatá ProstotoA kde jsme teď?
Albánie, Kosovo, Černá hora jsou naši konkurenti?? Rumunsko, Polsko, Slovensko budeme dohánět??
Svatá Prostoto
23.11.2021 12:05 Reaguje na Pavel HanzlA fest znárodňování a různé kurvárny začaly už Košickým vládním programem a velkou zásluhu na těchto taškařicích měl vámi zde často vychvalovaný Eda. Ono, osobně si myslím, že bez něj a mladýho Masaryka, taky fajn kádr, by to Kléma v tom 48 nedal.
Pavel Hanzl
23.11.2021 17:50 Reaguje na Svatá Prostoto1. republika byla už dojížďák a zabil ji český nacionalismus. Odsun Sudeťáků a nesmyslné přihlášení se pod ruský bič bylo jejím důsledkem.
Svatá Prostoto
24.11.2021 10:51 Reaguje na Pavel HanzlFakt jste normální?
BTW ... studiem našich hospodářských dějin jsem strávil docela dost času a celkem rád, protože jak to byl čistě utilitárně předmět poněkud k prdu:-), tak byl ale současně poměrně zajímavý a odzdrojovaný. Takže věřte tomu, že zrovna v tomto případě jsem zapomněl výrazně víc, než jste vy kdy věděl:-))).
Pavel Hanzl
25.11.2021 21:51 Reaguje na Svatá ProstotoPokud jste studoval komuinistický výklad hospodářských dějin, tak chápu že nevíte nic o ničem.
Svatá Prostoto
26.11.2021 11:22 Reaguje na Pavel HanzlA já toho studoval. A leckde:-). Fakt je ten, že někdy v sedmdesátkách s váma na učňáku to nebylo:-).
Karel Ploranský
28.11.2021 12:01 Reaguje na Jaroslav StudničkaSlovo výhodná mělo být v úvozovkách!
Z ekonomického pohledu je stavba OZE - ať už velkých zařízení, nebo jen pár panelů na střeše domku - bez tučné (!!) dotace zcela nesmyslná. A to i navzdory výraznému snížení cen FV panelů.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 13:12 Reaguje na Va ShekRichard Vacek
21.11.2021 09:33Pavel Hanzl
21.11.2021 10:30 Reaguje na Richard VacekKarel Ploranský
28.11.2021 12:03 Reaguje na Pavel HanzlTo je princip, na kterém frčí celý Brusel.
smějící se bestie
21.11.2021 09:51Pavel Hanzl
21.11.2021 10:31 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
21.11.2021 10:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 11:00 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
21.11.2021 11:10To znamená: vypsat tendr na Dukovany a za chvíli i Telelín, chystat infrastrukturu i legislativu na masivní nasazení SMR, silně podpořit fve v malém i velkém, silně podpořit akumulace - přečerpávačky typu Dlohé stráně a hlavně masivní rozvoj vodíku.
S větráky si nejsem jist, Rakousko vypadá někdy dost děsivě.
Obávám se, že všichni mají silný pocit, že se nechumelí, jenže se chumelí fest a ještě se tvoří náledí.
Miroslav Vinkler
21.11.2021 12:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 12:30 Reaguje na Miroslav VinklerProstě my jsme odsouzeni ke statisícům kilometrů tlustých drátů a centrálním zdroji, který když zkolabuje, je tu balckout jak čapa.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 13:24 Reaguje na Pavel Hanzlp. Wagner dlouhodobě prosazuje mix JE + OZE se vším, co k tomu náleží.
Jenom připomenu, že výrazný instalovaný výkon FVE v Německu ročně zajistí cca 7% spotřeby.
Na těch vašich kilometrech tlustých drátů a centrálních zdrojích bude závislé zejména Německo kvůli nutnosti přenosu sever - jih.
Kritizujete centrální zdroje a přenosovou soustavu a přitom neustále opakujete možnost výstavby FVE v bývalých dolech. Tedy zcela logicky v těchto lokalitách vzniknou taktéž centrální zdroje jako doposud v podobě uhelných elektráren.
Pavel Hanzl
21.11.2021 14:07 Reaguje na Jaroslav StudničkaMy problém sever - jih nemáme, můžeme většiná elektřiny spotřebovat na míatě.
Pan Wagner prosazuje mix JE+OZE, ale OZE POUZE kritizuje.
Jaroslav Studnička
21.11.2021 15:15 Reaguje na Pavel HanzlMalé FVE centrální síti odlehčí pokud budou mít zajištěnou akumulaci v režimu 24/7/365, jinak to naopak sít zatěžuje.
Pokud chceme budovat FVE v místech bývalých uhelných dolů, tak to je taky poměrně úzká oblast. Naštěstí, tam je již přenosová sít vybudovaná.
Pan Wagner se pouze snaží vysvětlovat reálné možnosti jednotlivých zdrojů a tím docílit toho, aby energetická transformace proběhla opravdu tak jak by měla.
Pavel Hanzl
21.11.2021 17:04 Reaguje na Jaroslav StudničkaVaclav Sobr
22.11.2021 07:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaNejvětší výhoda jsou defacto už vykoupené pozemky a existující věčná břemena...
Karel Ploranský
28.11.2021 21:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaKrejcar Stanislav
21.11.2021 17:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2021 08:57 Reaguje na Krejcar StanislavA pěkné přísloví říká: nikdo není doma prorokem.
Karel Ploranský
28.11.2021 21:54 Reaguje na Pavel HanzlTakže kdyby ho nezatloukli, bylo by to stejné jako když se vehementně podporuje něco, co má podobnou naději na úspěch jako ten záměr pana inženýra.
Což se dnes bohužel děje.
Jaroslav Pobeha
23.11.2021 22:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 13:35 Reaguje na Jaroslav Pobeha"Vodík je teprve na začátku. Je to stejné jako v roce 2009 nebo 2008, kdy se začínalo s fotovoltaikou. A dneska se jí po světě instaluje kolem 130 až 140 gigawattů". Zdeněk Sobotka, SOLEK
Jen připomínám, že jeden blok Temelína má výkon JEDEN!! gigawatt. To je ovšem instalovaný výkon, skutečný průměr je pro Temelín asi 0.8 GW, kdežto pro soláry asi 17.5 GW, pokud by byly v naší málo slunné krajině.
Svatá Prostoto
25.11.2021 15:53 Reaguje na Pavel HanzlA proč je u nás SOLEK nestaví jak o život? Nebo že by je stavěl jen tam, kde to dotují jak prase???
Emil Novák
25.11.2021 18:52 Reaguje na Svatá Prostotohttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-cesky-kral-slunce-solarni-boom-bez-dotaci-tady-nebude-181250
Pavel Hanzl
25.11.2021 21:47 Reaguje na Emil NovákOvšem v Německu to lepší není a ze slunka tam mají už 40 TWh ročně, což je půlka naší celoroční spotřeby.
Emil Novák
25.11.2021 21:59 Reaguje na Pavel Hanzl"V Německu to lepší není", až na to že na jihu Německa, kde je největší koncentrace solárních elektráren, to lepší je, a taky tam mají 40 TWh ročně proto, že Německo je mnohem větší a dotuje OZE celkově podobnou částkou jako my, jen je to v Eurech místo v Korunách.
Svatá Prostoto
26.11.2021 11:17 Reaguje na Emil NovákBohužel jen virtuální:-))).
Karel Ploranský
28.11.2021 21:57 Reaguje na Pavel HanzlPusťte se do toho!
Vezměte si úvěr, kupte jeden lom a budujte!
Pavel Hanzl
25.11.2021 21:44 Reaguje na Svatá ProstotoEmil Novák
25.11.2021 22:14 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
9.12.2021 09:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 12:32 Reaguje na Miroslav VinklerNa rovinu, současná vláda je slepenec, který si svoje stanoviska musí nejdřív vyjasnit uvnitř, což je velmi obtížné. Ale to byla i vláda Petra Nečase, a přesto dokázala rozběhnout tendr na Temelín. Ta KONKRÉTNÍ osoba v premiérském křesle, ač se všechny v zúčastněné politické strany tvářili jako maximálně projaderné, nedokázala naprosto nic.
Pavel Hanzl
21.11.2021 14:10 Reaguje naPetr Pekařík
21.11.2021 18:44 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Milan Dostál
22.11.2021 14:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2021 19:41 Reaguje na Milan DostálNikdo neví, jestli to bude v roce 50, nebo o něco později, ale do konce století nemá šanci.
Milan Dostál
22.11.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2021 17:40 Reaguje na Milan DostálA uhlíkový koloběh atd. atd. jsou zcela triviální záležitosti,které lidé znají možná 300 let a mudrovat nad tím je fakt zbytečné.
Jaroslav Pobeha
23.11.2021 23:19 Reaguje na Milan DostálKarel Ploranský
28.11.2021 12:05 Reaguje na Pavel HanzlJak se vám to proboha stalo?
Miroslav Vinkler
22.11.2021 07:27 Reaguje na Lukáš KašpárekBuď nám sdělte , kde a v čem autor chybuje, nebo si svoje ranní výblitky nechte na doma, nikdo na ně není zvědavý.
Svatá Prostoto
22.11.2021 14:25Smyslem téhle 4,5 koalice (sorry Bartoš, ale holt to tak je:-) bylo vždy jedno jediné. Sundat Bábu. Socánci, bolšáni a traktorista jsou vítaný bonus.
A tím to končí. Oni se neshodnou opravdu na hodně věcech, takže výsledkem bude v řadě případů patová situace, a to je tak všechno. Lepší než Bábův sešup dolů, ale nic víc.
Ostatně, to složení vlády je toho jasným důkazem.
Teď prostě máme přechodné období kde nám budou moci všichni ukázat co jsou zač a po těch 4 letech je jistá šance, že by tu mohla vzniknout nějaká vláda s vizí a třeba i schopností ji realizovat.
Takže pan Wagner napsal opět poměrně velmi kvalitní článek, ale že by se v nejbližších letech něco nějak smysluplně změnilo, tomu fakt nevěřím.
Karel Tejkal
22.11.2021 14:51 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
22.11.2021 19:52 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
22.11.2021 19:59 Reaguje na Svatá ProstotoKdyž vidím chudáky Ukrajince, Gruzínce, Bělorusy atd. atd.
Jenže po babišistánu ten propad není tak hluboký, ale národ je totálně morálně na dně a nemá vůbec vůli něco změnit, na rozdíl od devadesátek.
To vidím jako zcela fatální problém.
"Když zničíte morálku národa, spadne vám do klína jak zralé ovoce". V.I.Lenin
Svatá Prostoto
23.11.2021 12:19 Reaguje na Pavel HanzlOno málo platný. VIL byl sice charakterem slušná svině, ale že mu to myslelo jako málokomu mu nelze upřít.
Jinak morálně ... vy si tu minulost furt hrozně malujete:-))). Někdy byste si o tý I. rep. měl něco pořádného přečíst;-). O 38-48 už úplně škoda slov.
Pavel Hanzl
24.11.2021 16:11 Reaguje na Svatá ProstotoPojem morálka je asi příliš sožitý, nebo pod tím myslíte něco úplně jiného. Já o 1. rep. vůbec nepíšu...
Svatá Prostoto
24.11.2021 16:37 Reaguje na Pavel HanzlNapsal jste "Jenže po babišistánu ten propad není tak hluboký, ale národ je totálně morálně na dně ..."
Tak jsem se vám snažil taktně naznačit, beru, že má chyba:-))), že v historii jsme v tom případě byli už několikrát i pod dnem, takže se z toho Báby taky nepodělejte.
Pavel Hanzl
24.11.2021 20:22 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
25.11.2021 12:03 Reaguje na Pavel HanzlI když pokud se ještě z mládí držíte Leninova pravidla, že morální je to, co slouží dělnické třídě, tak to pak zcela mění situaci:-))).
Tak teď už víte a co tam máte dál?
Pavel Hanzl
25.11.2021 13:30 Reaguje na Svatá ProstotoJenže dnes se ví naprosto přesně, co je to za dobytek a půlka národa je ochotno vystoupit z Eu, tj. zpět pod Rusko.
Tohle by se nemoho stát ani po válce, sám Kléma si myslel, že to bude jak za 1. republiky, jen komáři tomu budou bačovat.
Svatá Prostoto
25.11.2021 15:50 Reaguje na Pavel HanzlTo nebyl žádný důsledek, to bylo skutečné dno ... petice pro podporu trestu smrti pro Horákovou? To chcete srovnávat s dneškem???
Pavel Hanzl
25.11.2021 21:39 Reaguje na Svatá ProstotoJestli se nevzpomínáte, jmenovala se Jana Nagyová a národ by ji klidně věšel.
Svatá Prostoto
26.11.2021 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl"Soudy Nečasovou v březnu 2019 pravomocně potrestaly třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy."
A NS ji s dovoláním poslal už taky někam, teď to zkouší s ústavní stížností:-).
A další dvě kauzy stále ještě běží ... s ohledem na to, že to opět má Králová bych se vsadil, že min jednu jednu z těch dvou kauz Janinka nedá:-))).
Jo, a přirovnávat TOHLE k procesu s Horákovou ... to jste někde na úrovni Grebeníčka a Semelové. Vy toho Pavku Morozova prostě v sobě máte, to je marný:-))).
Svatá Prostoto
23.11.2021 12:09 Reaguje naTo jen čistě ze zvědavosti:-).
Svatá Prostoto
23.11.2021 13:08 Reaguje naJá taky nenapsal nic jiného, že:-).
A s radostí se ocituji:-))) ... "Lepší než Bábův sešup dolů, ale nic víc."
Svatá Prostoto
24.11.2021 10:40 Reaguje naJo, tou pravděpodobností je míněn ten časový úsek, ne to, jak to během něj bude vypadat.
Svatá Prostoto
25.11.2021 11:58 Reaguje naVýjimku mají pouze různé Sibyly, Kassandry a podobně. Pokud se mezi ně počítáte, tak to je samozřejmě jiná:-))).
Svatá Prostoto
25.11.2021 15:45 Reaguje naJá jako prostá duše bych řekl, že to budete/budeme vědět za 4 roky. A i v tomto případě to bude váš čistě subjektivní pocit/dojem, protože se najde určitě dost lidí, kteří budou preferovat období téhle vlády.
Takže oba máme prd a ne data, oba stejné prd víme ... co bude ... a oba píšeme čistě o tom, co si myslíme a v co doufáme. A s ohledem na tón diskuze je docela legrační, že oba doufáme v to samé ... tedy že nová vláda bude lepší než tohle neštěstí.
Svatá Prostoto
26.11.2021 11:02 Reaguje naAle naposledy. Bábu jsem nevolil, nemám o něm lautr žádné iluze a rozhodně jej nemíním nějak hájit ... to co tady poslední 2 roku předvádí je to nehorší, co tu snad kdy bylo.
Na druhou stranu, jak nemám problém otevřeně napsat, už se tady navíc dříve stalo, že jsem volil SPOLU, tak si vůbec nedělá iluze o tom, že budoucí vláda bude nějaká výhra. Bude to jen menší zlo. Ostatně, to co zatím předvádí je toho důkazem. Od nominace Michalíka ... plus když dneska slyším Farského "„Řekl, že to jsou spolehlivé zdroje. A já mu prostě věřím, jsme přátelé. Kypr není Panama,“ " ... až po zcela pasivní a oportunistický postup vůči vládě ve věci covidových opaření a včera vyhlášeného nouzového stavu.
S tím cucáním a lógrem už jděte někam, jednou to je vítané zpestření, ale podruhé to svědčí o jistém nedostatku invence. A že u nás obou jedná o ryze subjektivní názor, který se navíc týká nejisté budoucnosti, je jasné i antouškovi, tak s tím furt nepruďte.
Milan Dostál
23.11.2021 15:47 Reaguje naMilan Dostál
23.11.2021 22:50 Reaguje naJistě, na stavbě reaktoru od kteréhokoli výrobce by se podíleli české firmy, jen v případě jiných výrobců a na rozdíl rusácka by reaktoru bychom nemuseli spolupracovat s totalitním vyděračským režimem, který se dopustil teroristického útoku na území ČR. Přičemž na důkazy se jaksi nezapomnělo jen je opravdu ale opravdu nebude ukazovat anonymnímu nýmandovi z internetu.
Milan Dostál
24.11.2021 09:04 Reaguje naMilan Dostál
24.11.2021 09:29 Reaguje naEmil Novák
24.11.2021 20:30 Reaguje naMilan Dostál
25.11.2021 20:35 Reaguje naMilan Dostál
26.11.2021 10:21 Reaguje naEmil Novák
25.11.2021 14:28 Reaguje naEmil Novák
25.11.2021 18:33 Reaguje naEmil Novák
25.11.2021 23:00 Reaguje naA že "rusáci nejsou sto v EU za 4 roky ani zahájit stavbu" "víme" asi tak se stejnou spolehlivostí jako že Francouzi nejsou sto v EU za 16 let reaktor dostavět a spustit. Co je větší a co menší problém ať každý posoudí sám.
Jarka O.
26.11.2021 09:12 Reaguje na Emil NovákMilan Dostál
26.11.2021 12:02 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
26.11.2021 12:19 Reaguje na Milan DostálEmil Novák
26.11.2021 19:22 Reaguje naPro info, je dost zásadní rozdíl když dojde ke zdržení ve fázi stavebního povolení, kdy jsou proinvestovány jednotky procent celkové částky, a když dojde k trojnásobnému zdržení ve chvíli, kdy jsou proinvestovány desítky procent celkové částky. Areva díky tomu ve Finsku odepsala miliardy Euro a před krachem ji zachránilo jen převzetí od EDF.
Emil Novák
27.11.2021 20:08 Reaguje na2) Pro info. Že o financích nic nevíte vy bylo prokázáno vám, a ne jednou. Ale jestli vám to nestačilo, tak vám to dokážu znovu. Tvrzení "Ve Finsku všechny náklady způsobené zpožděním jdou k tíži AREVY" je nepravdivé. Původní náklady byly 3,2 miliardy Eur, cituji Reuters: "The cost of Olkiluoto 3 was initially put at 3.2 billion euros" https://www.reuters.com/article/us-finland-nuclear-olkiluoto-idUSKBN1CE1ND
Letos TVO odhadla svoji celkovou výši investice na 5,7 miliardy Euro: "TVO estimates that its total investment in the OL3 project will be approximately €5.7 billion"
https://www.neimagazine.com/news/newsfuel-loading-begins-at-finlands-ol3-8635270#.YGMCa_p25D0
Je to tedy o 2,5 miliardy více než byla původní výše investice 3,2 miliardy Euro.
Celková částka se vyšplhala na 8,4 miliardy Eur, co jde k tíži Arevy a co k tíži TVO si snad už dopočítat zvládnete.
https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/finland-close-to-having-europes-largest-nuclear-reactor/
3) Samozřejmě vůbec netušíte vy, co já tuším a co netuším: "Ke dni 14. května 2021 použila maďarská strana úvěrové prostředky ve výši 320,4 milionu eur. Podle dohody neexistuje žádný současný dluh Maďarska z důvodu předčasného splacení použité části úvěru dlužníkem."
4) Vaši dojmologii co kdo komu bude závidět a podobně si strčte někam, nejsem na ni zvědavý.
Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Emil Novák
6.12.2021 19:37 Reaguje naAd 2) Jinými slovy se opět zoufale snažíte lakovat černou na bílou. TVO zaplatí 5,7 miliardy Euro místo původních 3,2 miliardy Euro, Areva ještě dalších 2,7 miliardy Euro, ale zpoždění Arevy prý za to vůbec nemůže...
Ad 3) Maďarská strana použila úvěrové prostředky ve výši 320,4 milionu eur, které předčasně splatila a proto neexistuje žádný současný dluh. Potřebujete to nakreslit, abyste to pochopil?
Svatá Prostoto
26.11.2021 15:41 Reaguje naPavel Hanzl
23.11.2021 17:36 Reaguje naMiroslav Vinkler
22.11.2021 15:23A postižená husa se ozvala:
„Evropská unie nepřijala žádné nedomyšlené zákony nebo rozhodnutí, které by ovlivnily aktuální ceny energií. Ty jsou cca z 80 % tažené cenami zemního plynu, který se obchoduje na burze. Příčinou růstu cen energií je nezvyklá tržní situace. Ta vznikla především jako důsledek chaotického obnovování průmyslové činnosti, jak postupně celosvětově odeznívá pandemie koronaviru,“
vysvětlují pirátští europoslanci Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja.
Tyto dva výtečníci silně připomínají povedené duo Pažout & Horáček z večerníčku Mach a Šebestová. Pochopitelně, že brňáci uhodili hřebíček na hlavičku , současná energetická krize nese nesmazatelnou stopu ekomagořin EU na poli dekarbonizace společnosti a jejího globálního průmětu.
Pavel Hanzl
22.11.2021 19:50 Reaguje na Miroslav VinklerNejmenší je si cena emisních povolenek (20%), málo foukalo (ještě méně), ale roztočila to velmi silná konjunktura po koronáči a hlavně vydírání soudruha Vladimiroviče."
Neschopnost naší státní správy z toho udělala pro některé lidi skutečně neřešitelný problém (nikde jinde to nenastalo).
Důkazem je, že ceny energií šly nahoru snad všude (v Asii jsou daleko vyšší) a tam žádné "politiky z Bruseli" nemají.
Milan Dostál
22.11.2021 20:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2021 17:32 Reaguje na Milan DostálJaroslav Pobeha
23.11.2021 22:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.11.2021 20:21 Reaguje na Jaroslav PobehaEmil Novák
24.11.2021 20:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 13:20 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
25.11.2021 13:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 21:32 Reaguje na Emil NovákAle vy zapomínáte na jednu dost důležitou věc. Vy můžete sice dupat na plyn jak šílenec, ale pak musíte k pumpě vyklopit krvavé groše. OZE má palivo zadara.
Emil Novák
25.11.2021 21:50 Reaguje na Pavel Hanzl"OZE má palivo zadara", a proto "v Česku to bez dotací opravdu nefunguje", jak říká člověk, kterého tu citujete.
Jaroslav Pobeha
25.11.2021 11:00 Reaguje na Pavel HanzlNemecko má uplne iné podmienky, po vypnutí uhoľných a jadrových elektrární nebude mať dosť elektriny v zime a to ani po dostavaní ďalších FVE/VE a bude musieť nakupovať elektrinu v zahraničí alebo zapnúť plynové elektrárne. Len to má vedľajší efekt, že nemecko bude závislé 4-5 mesiacov na ruskom plyne a reči o uhlíkovej neutralite si tak môže strčiť za klobúk.
Aby som predišiel diskusii o hydrogen storage a podobne, tak v tom je nemecká situácia ešte horšia - ukladanie jarných/letných prebytkov energie nemecko vôbec nemá vyriešené (nie je postavené takmer nič) a to ani na noc v letnom období, natož na dlhé obdobie zimy.
Jaroslav Pobeha
25.11.2021 11:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 21:23 Reaguje na Jaroslav PobehaNěmci to mají spočítané, že to dají bez jádra i bez fosilu a jak je znám, asi to pude....
Emil Novák
25.11.2021 21:37 Reaguje na Pavel HanzlJak to mají Němci spočítané je vidět z toho, že termíny konce uhlí a plynu mění politici v koaliční smlouvě podle toho kdo zrovna vyhrál volby.
Karel Ploranský
28.11.2021 22:13 Reaguje na Emil NovákVšichni Němci které znám (a mám tam hodně přátel) už dnes koukají na vhodnost JE úplně jinak než ještě před dvěma roky, kdy věřili té své Energiewende víc než evangeliu.
Opakuji se, ale nedá mi to:
Budu se opravdu dobře bavit a jízlivě chechtat, až se Německo k jádru pokorně vrátí...
Svatá Prostoto
23.11.2021 12:22 Reaguje na Pavel HanzlTohle takto Drábová řekla?
Tam sem s odkazem, protože na tohle jsem fuck zvědav.
A píšu vám to už po x-té, žádný neřešitelný problém nenastal, řešení bylo přijato poměrně velmi rychle.
Pavel Hanzl
23.11.2021 17:33 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
24.11.2021 10:36 Reaguje na Pavel HanzlTakže ta sbírka ptákovin, které jste nazval citování a pro jistotu ještě jebnul do uvozovek, jsou prostě zase jen vaše plky a Drábovou tam uvádíte jen abyste vypadal chytřejší.
Njn, Hanzl jako vždy.
Pavel Hanzl
24.11.2021 20:18 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
25.11.2021 11:53 Reaguje na Pavel HanzlJako že mi v něm Drábová vysvětlí, že Hanzl neví co znamená někoho citovat, jo? Tak si zase nefanděte, myslím, že v Pyšelích mají jiné starosti než vás:-))).
Svatá Prostoto
23.11.2021 12:23https://echo24.cz/a/SRGGg/kandidat-na-ministra-michalik-si-pujcoval-na-kypru-pripadny-stret-zajmu-chce-resit
https://www.forum24.cz/novy-ministr-prumyslu-ma-problem-se-stretem-zajmu-tohle-neni-slibovana-zmena/
... ehm ... :-)))
Milan Dostál
23.11.2021 12:51 Reaguje na Svatá Prostoto„O ceně 35 eur za megawatthodinu, jakou jsme viděli na burzách před rokem, se nám může už jenom zdát. Evropa nemá náhradu za své stárnoucí zdroje elektřiny a je tak v obtížné situaci, protože se chce rychle zbavit fosilních paliv,“ řekla Drábová.
Domnívá se, že je správně, aby Česko bylo členem komunity, která chce Green Deal, neboli zelenou dohodu pro Evropu. Naplánované kroky jsou ale podle ní příliš ambiciózní. „Až bych řekla ideologicky načasované. Takhle rychle se energetika prostě změnit nedá,“ podotkla.
Klimatický balíček má unii pomoci splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.
Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. „Obecně je problém v tom, že my ani náhodou nevíme, čím ta fosilní paliva, jako je uhlí, nahradíme tak, aby to bylo zaplatitelné. Neumíme to. Tečka,“ řekla Drábová.
Domnívá se, že nezbývá nic jiného, než nahradit uhlí plynem, ale poukázala na politiku Ruska, které nezvýšilo dodávky plynu do Evropy. „Stav mysli současných vládců Ruska takový je. Navíc, zájem hlavně o plyn, ale i o ropu mají země na východě tak velký, že to Rusku umožňuje si s Evropou takto pohrávat,“ uvedla.
Jaderné elektrárny se podle ní nestihnou postavit včas. I kdyby byl pátý blok v Dukovanech hotový do roku 2038, tak jen nahradí dva dosluhující bloky. Je ale podle ní potřeba ho postavit. „Já jsem přesvědčena, že ten blok potřebujeme a byla by věčná škoda ho nepostavit. Ze zpětné vazby politických stran, s kterými jsem ochotná se bavit, což nejsou všechny, vím, že směřují k tomu, aby se stavět začalo,“ sdělila.
Současný nárůst cen energií podle ní mění pohled na jádro i v Evropě, kde je v provozu okolo 120 bloků. „Aby je stihla nahradit, vzhledem k tomu, že průměrné stáří bloků je asi 65 let, to by byl snad zázrak,“ řekla Drábová. Očekává velmi vypjatou debatu o tom, zda má Evropská komise zařadit jádro mezi bezemisní zdroje. „Nakonec to bude stejně politické rozhodnutí. Můžete popsat tunu papíru, že jádro je bezemisní zdroj a rizika s ním spojená jsou srovnatelná s jinými způsoby, jak si opatřujeme energii, jenže to bude mít na to rozhodnutí nejvýš jen podpůrný vliv,“ dodala."
Pavel Hanzl
23.11.2021 17:30 Reaguje na Milan DostálMudrovat nad tím, že uhlí nahradíme plynem je úplný nesmysl a jádro postavit nejsme schopni.
Jaroslav Studnička
23.11.2021 18:49 Reaguje na Pavel HanzlTo, že EU ztrácí svou zdrojovou přiměřenost je prostý fakt. Stavba OZE to nedokáže nahradit.
Pavel Hanzl
24.11.2021 16:06 Reaguje na Jaroslav StudničkaSvatá Prostoto
24.11.2021 16:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.11.2021 20:17 Reaguje na Svatá ProstotoMilan Dostál
25.11.2021 07:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 13:12 Reaguje na Milan DostálJe lepší dokupovat polovinu tři měsíce, nebo kupovat celou spotřebu 12 měsíců??
Milan Dostál
25.11.2021 14:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 16:04 Reaguje na Milan Dostál"V roce 2020 bylo v USA vyrobeno z obnovitelných zdrojů energie (OZE) rekordních 834 TWh elektrické energie, což znamenalo 21% podíl na celkové výrobě elektřiny".
V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což byl nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Milan Dostál
25.11.2021 16:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 21:20 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
26.11.2021 13:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2021 11:29 Reaguje na Milan DostálZálohovat se musí i jaderka nebo uhlák, ale o tom řeč není.
Svatá Prostoto
26.11.2021 10:47 Reaguje na Pavel HanzlD fakt není nám a Slovensku podobné ani omylem. Jen ze zvědavosti, byl jste tam někdy?
Karel Ploranský
28.11.2021 22:38 Reaguje na Pavel HanzlBez dotace by to byla totální ekonomická sebevražda.
Protože elektřinou topíme a ohříváme vodu (TČ) i na ní vaříme, průměrná denní spotřeba domu je přes 40 kWh.
Těch 11,4 kWh je jmenovitá hodnota baterií, ze které smím opravdu využít nanejvýš 70 % (nemají se nabíjet nad 90 % a vybíjet pod 20, v krajním případě 15 %). Z baterií tudíž NELZE napájet tepelné čerpadlo, natožpak ohřev vody. I na pečení, žehlení a praní musím v případě výpadku zapomenout. Budu rád, když si posvítíme, ohřejeme jídlo, koukneme se na TV a budu moci používat počítač.
Takže vás moc prosím:
Přijeďte a nastavte mi to tady tak, aby to splňovalo, co tu slibujete! Budete mít mou nehynoucí vděčnost.
Vy jste, pane Hanzle, lepší pohádkář než bratří Grimmové a Andersen dohromady...
Jaroslav Pobeha
25.11.2021 10:36 Reaguje na Pavel HanzlVám nedochádza elementárny fakt, že cez elektrická sieť musí byť deň noc, v zime aj v lete byť byť saturovaná výkonom ? Inak sa zrúti a je tu blackout. Sieť poháňa priemysel a domácnosti ktoré spotrebúvajú každý deň 24 hodín denne.
Svatá Prostoto
25.11.2021 11:49 Reaguje na Jaroslav PobehaPři troše štěstí ještě začne tu o vodíku.
Pavel Hanzl
25.11.2021 13:18 Reaguje na Jaroslav PobehaPokud by se tyhle fve velmi silně rozmohly, může mít ČEZ nějaký uhlák, mazutovou nebo paroplynku ve studené záloze, protože víme dost přesně, kdy ji spustit a kdy vypnout.
Každopádně se ušetří 9 měsíců paliva i exhalací. Pořád je vám to málo??
Svatá Prostoto
25.11.2021 15:37 Reaguje na Pavel HanzlNavíc si krajinu zkrášlíte FVE nebo větráky a aby to bylo hezčí, tak vedle toho vystřihnete tu záložní.
Jako ne že by to nešlo, jde ledacos, ale je otázkou zda to považovat za výhru.
Pavel Hanzl
25.11.2021 16:01 Reaguje na Svatá ProstotoEmil Novák
25.11.2021 18:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.11.2021 21:17 Reaguje na Emil NovákSvatá Prostoto
26.11.2021 10:45 Reaguje na Pavel HanzlJako nic proti samotné myšlence záložních konvenčních zdrojů, ale pokud se nepletu, tak právě ta UE je na to neméně vhodná.
Nehledě na to, že to uhlí furt musíte mít ... tedy mít někde důl, a ten taky nelze provozovat formou "nakopeme si na pár dní uhlu a pak zas měsíc nic", plus jeho doprava a hlavně skládkování.
Jako záloha je plyn numero uno zcela jasně. I kdybyste tu UH měl, tak pokud by měla sloužit primárně/výlučně jako záloha, tak je lepší ji zbourat, resp. přestavět na plyn.
Milan Dostál
26.11.2021 14:06 Reaguje na Svatá ProstotoJarka O.
26.11.2021 14:15 Reaguje na Milan DostálPavel Hanzl
27.11.2021 11:26 Reaguje na Svatá ProstotoMilan Dostál
27.11.2021 12:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2021 12:53 Reaguje na Milan DostálAle tohle řešení by bylo jen přechodné. A cílový stav?
Při současné rychlosti budování OE bude Evropa brzy nasycená (už loni chodily ceny na nulu) a přetoky se budou akumulovat, nejspíš do vodíku. A ten by měl nahradit zemní plyn, jádro pojede pořád, (i v provedení SMR) a uhlí zmzí asi úplně.
Tím by se skutečně mohla dekarbonizovat společnost úplně, jezdit se bude na elektřinu a syntetické palivo, létat taky.
Je to dost pohádka, ale jinou možnost nemáme. Jinak se uvaříme zaživa.
Karel Ploranský
28.11.2021 22:18 Reaguje na Pavel HanzlKdyž ona jako na potvoru existuje i noc...
Kdyby Němci neměli pobřeží Severního moře, byly by jim samotné FVE fakt na houno.
Vy pro ně ovšem máte v kapse ten vodík...
Jaroslav Pobeha
23.11.2021 22:56 Reaguje na Pavel HanzlA teraz vážne - v miernom pásme kde je max 1800 hodín svetla ročne (z toho 4 mesiace nízko nad obzorom) a kde občas fúka a občas nie vám prd pomôže vykazovať letný výkon solárov, keď v zime z nich nebude skoro nič. A koľko že uložísk sa postavilo v strednej europe ? Koľko ich doteraz postavilo Nemecko ?
Jan Marján
23.11.2021 23:16 Reaguje na Pavel Hanzldodávala průměrně 9 MW. Opravdu neskutečné terrawatty elektřiny.
Pavel Hanzl
24.11.2021 16:04 Reaguje na Jan MarjánA kolik vyrobí za svoji životnost elektřiny? U fve panelů je to asi 100x.
Pavel Hanzl
24.11.2021 20:14 Reaguje na Svatá Prostotohttps://www.email.cz/download/k/RjPiOnuAEzfpmVjCBLsPXBj6kHjqMpMbSeqCDYibihCUBapikHcA0Vtu3bDnemm8Qob1yM4/tz-cfa-28042020-final.pdf
Svatá Prostoto
25.11.2021 11:47 Reaguje na Pavel HanzlJo, a ten odkaz je jako co??? Bo otevřít mi to nejde a když na něj koukám, tak se tomu fakt nedivím:-).
Pavel Hanzl
25.11.2021 13:09 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
25.11.2021 15:33 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
24.11.2021 10:31 Reaguje na Svatá Prostotohttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-budouci-ministr-vysvetluje-firmu-na-kypru-patrila-manzelce-181408#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=rwsKGZeeRIP-202111240823&dop_id=181408&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
... jeden by řekl, že když lezu do vysoké politiky, což tedy zapadlé Břežany přeci jen nejsou, tak mám trochu soudnost a když mám máslo na hlavě, tak bych mohl mít trochu soudnost. A vono ne. A trouba Michalík se nepoučil ani od Arenbergera.
To nám ta vláda začíná ... kua drát.
Vladimir Mertan
24.11.2021 07:51Karel Ploranský
28.11.2021 22:55Špičkoví potentáti si udělali výlet do Glasgow a tamodtud nás krmili žvásty o tom, jak jim záleží na budoucnosti planety, na nalezení bezuhlíkových zdrojů energie (především elektřiny) a všeobecné čistotě přírody.
Hlavní lovnou zvěří mělo být uhlí, ale nějak jim došlo, že tohle zvíře asi nepůjde zamordovat tak rychle, jak se myslelo. Takže se jaksi nedohodli vlastně na NIČEM...
Kdyby si nedělali jen bohapustou srandu z nás všech, a s tou snahou najít čisté zdroje elektřiny, určitě by alespoň jeden z nich musel vytasit trumf - nabídnout možnost využít reaktory, které jejich armády používají v lodích.
Technologie je to vyzkoušená, osvědčená a bezpečná. Lodi (hladinové i ponorky) se pohání jádrem už desítky let.
Nebylo by co řešit.
U každého většího města elektrárna s takovým lodním reaktorem, kolem velikých měst několik takových...
Jenže jak jsem už napsal výše: To by musel být boj proti produkci CO2, oteplování a pálení uhlí SKUTEČNÝM cílem potentátů.