https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimirn-wagner-ceska-energeticka-koncepce-v-podani-noveho-ministra-prumyslu-a-obchodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Wagner: Česká energetická koncepce v podání nového ministra průmyslu a obchodu

21.11.2021
Na seznamu vyšel poměrně rozsáhlý rozhovor s budoucím ministrem průmyslu a obchodu Věslavem Michalíkem. V něm se plně potvrzuje, že budoucí koalice nemá energetiku a energetickou koncepci připravenou a prodiskutovanou. Teprve nyní si ji začne ujasňovat. Znamená to tedy další dramatické zdržení v řešení energetické problematiky. Ve svých dřívějších vystoupeních budoucí ministr vyjadřoval jasně názor, že nové velké jaderné bloky nepotřebujeme, a tento svůj názor změnil až pod dojmem letošního podzimu. I když toto poučení zatím asi nebylo dost razantní.
 
I nyní totiž vůbec neuvažuje o náhradě uhlí jádrem, ale čistě o výstavbě paroplynových bloků k tomuto účelu. Ve svém rozhovoru říká, že přehodnotí současnou cestu k tendru pro první blok v Dukovanech. Uvažuje o úplné změně finančního modelu a případnou výstavbu bez účasti firmy ČEZ. Je třeba připomenout, že zrušení přípravy tendru, ke kterému už tři oslovené firmy vypracovaly první podklady, by měl pravděpodobně hodně dramatické dopady. Zrušením už druhého tendru se Česká republika stane opravdu velmi nespolehlivým partnerem. Zároveň lze velmi těžko předpokládat, že vypracování úplně nového finančního modelu a změna realizátora výstavby by proběhly dostatečně rychle, aby se jakékoliv konečné rozhodnutí uskutečnilo v tomto volebním období. Dá se spíše čekat posunutí delší, než je pět let.

Že si to Věslav Michalík plně uvědomuje, vyplývá i z toho, že zdůrazňuje využití nového bloku v Dukovanech čistě jako náhrady starých dukovanských bloků. Říká tak, že je spousta času a není potřeba spěchat, protože staré Dukovany poběží do roku 2045 a odložení i o řadu let tak nevadí. Ovšem zatajuje několik klíčových faktů. Je otázka, zda nám Rakousko a Německo dovolí provozovat tuto elektrárnu tak dlouho. Zároveň jeho tvrzení, že nový blok v Dukovanech nám nemůže pomocí s náhradou uhelných bloků není pravdivé. Pokud by se nový blok postavil podle současných předpokladů, tak může běžet souběžně se starými a nahrazovat uhelné bloky. Pokud by se po zahájení pracovalo na výstavbě dalších jaderných bloků v Temelíně, tak by se mohlo uhlí nahradit jádrem. V každém případě by nám s náhradou uhelných bloků alespoň na jistou dobu pomohl.

Jako hlavní zdůvodnění Věslava Michalíka pro to, že by nový blok neměl stavět ČEZ, je představa, že by prodával vyrobenou elektřinu z nového bloku na evropské burze a nový blok tak nepřispěje ke snížení ceny u nás. Pokud se však nemýlím, tak současný finanční model předpokládá, že elektřinu z nového bloku bude za pevnou cenu vykupovat stát prostřednictvím speciálně zřízené firmy. Současné rozehrání tématu se zrušením současného tendru tak spíše považuji za pokračování hrátek, které vedou k neustálému odkládání výstavby, aby ji v daném volebním období nemuseli politici řešit, a dosáhli toho, že se nakonec žádné jádro stavět nebude. Připomeňme, že nový ministr vždy prosazoval, aby se nové velké bloky nestavěly. Tomu odpovídá i to, že toto téma rozehrává bez stanovení cílů v koalici, i když ví, že pouhé úvahy o zrušení cesty k tendru nám mohou u případných dodavatelů velice uškodit.

Náhradu uhelných bloků si tak představuje pomocí velkých paroplynových bloků a intenzivní výstavbou fotovoltaických a větrných zdrojů s využitím evropských dotací. To je ovšem kopírování německé cesty, které vede k několika dramatickým problémům. Počasí v Německu je většinou stejné jako u nás. Takže ve větrné a sluneční době zde budou obrovské přebytky elektřiny. Němci si dohodou s Ruskem a výstavbou Nord Stream II zajistili dodávky plynu za nižší cenu, než je to u nás. Zároveň lze těžko předpokládat, že v situaci, kdy všichni budou přecházet na plyn a jeho spotřeba v Evropě dramaticky poroste, budou jeho ceny nízké. Jak zajistit dostatek plynu za rozumné ceny už budoucí ministr neřeší.

Připomeňme, že v reálu se započtením emisí metanu při těžbě a dopravě zemního plynu není produkce elektřiny pomocí plynových elektráren z hlediska emisí skleníkových plynů lepší, než je tomu u těch uhelných. Nový pan ministr předpokládá, že od uhlí odejdeme dříve z ekonomických důvodů. Podle něj budou uhelné elektrárny kvůli ceně emisních povolenek vytlačeny plynovými. K tomu však nemusí dojít. Při současné ceně plynu by musela být cena emisních povolenek násobně větší, než je současná, aby plynové bloky vytlačily naše domácí uhlí. A osobně si myslím, že cena plynu při předpokládaném růstu spotřeby zase tak dramaticky dolů nepůjde i v příštích letech.

Je také velkou otázkou, jak to dopadne s chutí mladých lidí jít do jaderných oborů a s českými firmami v jaderném průmyslu, jestliže nový pán ministr zruší jakoukoliv výstavbu nových jaderných bloků u nás. Stačí, když je odloží o řadu let či desetiletí. Pan Věslav Michalík byl vždy proti výstavbě velkých jaderných bloků a naznačoval, že by byl pro využití malých modulárních reaktorů. Připomeňme však, že komerční malé modulární reaktory těžko budou dříve než ve třicátých letech. Teprve poté bude možné nějaký vybrat a zahájit jeho licencování pro výstavbu u nás. Takže na začátek přípravy jejich budování u nás je třeba čekat nejméně deset let, spíše však více. Kdy přesně a za jakých podmínek to bude, je otázka opravdu otevřená.

Nevím, jestli jsou představy v rozhovoru nového pana ministra energetickou koncepcí nové koaliční vlády. Mám pochybnosti, spíše si myslím, že nová koalice zatím žádnou představu o české energetické koncepci nemá. Výjimkou je čerpání dotací na OZE z evropské unie. Pokud ovšem je představa pana ministra přechodu k paroplynu a OZE bez využití jádra prezentovaná panem ministrem opravdu energetickou koncepcí nové vlády, tak to bude ve světle současného energetického vývoje kolem cen plynu a energií docela průšvih. Vypadá to tak, že destrukci naší jaderné energetiky a energetiky vůbec v podání našich politiků završí absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Možná se mýlím, ale podle mě prostě přechod k nízkoemisní energetice není bez jádra možný. Jestli mám pravdu, se uvidí na srovnání Německa, které se rozhodlo k cestě k mixu paroplynu a OZE, a Francie, která realizuje cestu ke kombinaci jádra a OZE. A také na srovnání Česka, které nový pan ministr plánuje vést cestou Německa k výstavbě paroplynových bloků, a Maďarska, Slovenska a Finska, které se rozhodly budovat nové velké jaderné bloky.


reklama

 
foto - Wagner Vladimír
Vladimír Wagner
Autor pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (229)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.11.2021 08:03
Začíná mě jímat hrůza z toho, co nás v budoucnu čeká. Za posledních dvacet let nenašla politická reprezentace shodu na tom, jak s českou energetikou dál. Vycházejí sice energetické koncepce, nemastné a neslané, jejichž jedinou vlastností je to, že je nikdo nebere vážně a každá další vláda mění vlajky na stožáru lodi nikoli podle toho, co je potřebné, ale podle toho odkud vítr fouká.
Energetika je věc navýsost odborná a měla by být svěřena do rukou odborníků, pouze s rámcovým politickým zadáním. Ale ani toho nejsme schopni.
Přitom každý skutečný odborník ví, že rozhodující roli musí hrát jádro. ČR nemá podmínky typu Španělska pro FVE, nemá podmínky baltského pobřeží pro VE (Německo) a nemá ani potenciál pro hydroenergetiku(Rakousko,Švédsko...).

Představa, že krajinu zprzníme farmami vrtulí a lány FVE musí každému člověku ,který má alespoň elementární zájem na zachování životního prostředí v udržitelném rámci limitů , nahánět husí kůži.

Doslova tragédií je také neexistence základní strategie rozvoje energetiky v rámci EU.
To , čeho jsme dnes svědky je chaotická improvizace pod okovanou zelenou botou progresivistické ideologie založené na vysloveně chybných předpokladech.
Rok 2021, kdy v EU prostoru od Pyrenejí po Karpaty došlo ke kolapsu v zásobování unijních domácností energiemi je varovným mementem v úvodní etapě dekarbonizace . Milióny domácností musely ze dne na den skokově navýšit platby za plyn a elektřinu . Vzniklo sociálně nestabilní prostředí a společně s kovidovou krizí došlo k nahlodání pilíře sociální soudržnosti.

Snad chápu pohnutky, které EK vedou k takovému postupu, ale absolutně s tímto přístupem nesouhlasím. Jde o hazardní přístup ,který nemůže být omluven ani odkazem na nutnost účinných opatření v rámci úsilí o snižování emisí CO2.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 09:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak jest.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 12:53 Reaguje na smějící se bestie
Že by zde nastupovala nenápadně cenzura ? Když u mnohých už není uváděno jméno !
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 13:11 Reaguje na smějící se bestie
To mě taky překvapilo. Nicméně u p. Hanzla to případně poznáme dle psaného textu :-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 17:44 Reaguje na Jaroslav Studnička
zřejmě není na indexu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 10:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Poslední energetická koncepce je z roku 2015 a je z principu zcela nesmyslná. Počítá s masivním nazením jádra, (50% spotřeby) které ovšem nejsme schopni postavit.
Proto to žádná vláda nerealizuje, zváště Babišova, která není schopna realizovat VŮBEC NIC.

FVE vůbec nemusí prznit nějakou krajinu, může se budovat na střechách a zpevněných plochách (asi 10% rozlohy ČR), nejlépe ale ve vytěžených lomech na hnědé uhlí. Tam je krajina zničená už dnes zcela totálně.

Nevím, co vám vadí na údajné "neexistenci koncepci EU", když pořád brojíte proti jakémukoliv zasahování Eu do naší suverenity.
Ale ta koncepce je částčně hotová - prioritou akumulací je vodík, dnes se dolaďuje taxonometrie - jestli jádro a pyn budou taky nízkoemisní.
Žádný kolaps v EU nenastal, to jen v babišistánu, kde stát je absolutně neschopný vyřešit i základní problémy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2021 11:45 Reaguje na Pavel Hanzl
To je zase typická hanzlovská logika, koncepce je nesmyslná, protože ji nejsme schopni realizovat. Nejsme ovšem schopni realizovat ani žádnou jinou koncepci, takže jsou podle této logiky všechny koncepce nesmyslné a nezbývá než tiše čekat na blackout. Teda kdyby takhle uvažovali naši předci, tak ještě bydlíme v jeskyních.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 12:25 Reaguje na Emil Novák
Koncepce silného rozvoje OZE a vodíkových technologií realizovat schopni jsme. Česko bylo vždycky technologická velmoc a i dnes patříme mezi nejprůmyslovější země Evropy.
Jediné co nám schází, je politická vůle, od nepolitiků se očekávat nedá, ale teď to vypadá normálněji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2021 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
A na to jste přišel jak, že "koncepce silného rozvoje OZE a vodíkových technologií realizovat schopni jsme"? K postavení jaderné elektrárny také "jediné co nám schází, je politická vůle." Je to úplně ten samý problém, jen s tím rozdílem, že koncepce "silného rozvoje OZE a vodíkových technologií" je cesta do neznáma, kterou zatím nikdo na světě schopen realizovat nebyl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 13:56 Reaguje na Emil Novák
K postavení JE potřebujeme obrovský balík už před spuštěním a trvá to 20 let. Ještě jsme ani tendr nevypsali, je to taky vždycky těžce zpolitizované.
FVE se staví na celém světě, je to nejrychleji rozvíjející segment, vodíkové elektrolyzéry se staví už do komerčního provozu. Mrkněte se na oenergetice.cz.
Není to žádná "cesta do neznáma", navíc je vodík v koncepcie EU jako hlavní akumulátor.
Jakmile vyrobíte za pár megáčů, prodáváte a žádných 20 let vám nehrozí.

Pokud bychom pohli prdelí a fakt to začali vyrábět, máme odbyt na celém světě (jako Siemens s větřáky).

Zajímavé, že za Rakouska i 1. republiky jsme byli vždycky v těchto technologiích první (železnice a pára, automobilismus i letectví).

A dnes? ČISTĚ JENOM mudrování, proč to nejde. Taková degenerace se hned tak nevidí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.11.2021 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy vidíte jen ty FV panely, větrníky a elektrolyzéry. Ale k tomu je třeba vybudovat i další infrastrukturu s mnoha liniovými stavbami. To znamená výkupy pozemků, stavební řízení realizace... A máme na to odborníky? Možná autory "Chytré energie" a tlučhuby jako M. Sedláka či vás. Já bych jim ale energetiku ČR rozhodně nesvěřil!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 16:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Je samozřejmě pořád vymýšlet, proč to nejde. Lidé a firmy, které si to dají na střechy a parkoviště si tohle vyřeší i bez vás, uhelné lomy jsou už dávno státní a infrastruktura v elektrárnách je, i vedení VN atd.
Pokud nemáme ani na tohle lidi, pak je potřeba si hodit věšák.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.11.2021 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Už několikrát jsem vás vyzval k doložení , kde a s jakým výkonem jsou ty mohutné elektrolyzéry ve výstavbě. Na vzpomínaném webu se mluví o modrém H2 a pak prototypu elektrolyzéru. K použití a v potřebném rozsahu jsou spíše desítky let. Kdyby JE dostaly tolik peněz , co OZE , tak už tu máme klídek a teploučko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 19:00 Reaguje na Petr Pekařík
"Globální instalovaný výkon elektrolyzérů se ovšem postupně zvyšuje. Za posledních pět let se zdvojnásobil na zhruba 300 MW v polovině roku 2021."
https://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu

Čtěte server oenergetice.cz, tam máte o tom informací dost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.11.2021 19:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, to je supervýkon a supertempo! S takovou bude v roce 2040 globální instalovaný výkon 5 GW a když uvážíme, že to pojede tak z 1/5 v době přebytků elektřiny z OZE, pak je to odpovídající výkon jednoho JE bloku.

To sázíte na hodně kulhajícího koně!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 08:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Nesmíte zapomenout, že máme rok 2021 a s celou touhle záležitostí se začalo asi předloni.
Tak, jak se násobně rychleji přešlo z filmů na digitální foťáky atd. atd. tak se možná rozjedou elktrolyzéry.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.11.2021 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektrolýza vody byla vynalezena v roce 1800 pány Williamem Nicholsonem a Anthonem Carlsonem, tak tu přestaňte plácat nesmysly o digitálních foťácích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:13 Reaguje na Emil Novák
Člověče nešťastná, elektrolýzou nikdo nemusel dělat vodík, protože bylo daleko levnější to dělat ze zemního plynu. A elektřina se vyráběla tak, že se jen víc zaferdovalo pod kotlem.
Jenže to bylo na dluh a ten už musíme splácet, ani tohle nechápete??
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.11.2021 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Člověče nešťastná, pokud jste to jako obvykle nepochopil, tak pointa je v tom, že na digitální foťáky se přešlo díky velkému technologickému pokroku v digitalizaci, ve chvíli kdy to ta technologie umožňovala, a nikoliv obráceně, jak si to malujete s vodíkem. Vaše srovnání s digitálními foťáky je úplně mimo, protože v elektrolýze vody se žádný zásadní technologický pokrok nekoná, technologii máme s drobnými vylepšeními k dispozici již více než 200 let, a lidé bez špetky znalostí jako vy si představují, že na elektrolýzu stačí ukázat prstem a během deseti let se stane zázrak. Nestane. Pořád to bude pekelně drahé a se všemi nevýhodami, které vodík má. Ani tohle nechápete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:56 Reaguje na Emil Novák
A jak je možné, že se elektrolýza tak silně rozvíjí, to jsou všichni zase úplní hlupáci?
Cena zeleného vodíku je dána cenou elektřiny a přetoky z OZE jsou prakticky zadara. Se stouající cenou fosilu a vydíráně producentů se ten postu jen silně zrychlí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.11.2021 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Silně se rozvíjí, protože se silně dotuje. Všichni by byli hlupáci, kdyby ty dotace nečerpali.
A ty vaše přetoky "prakticky zadara" jsou jako kde? Za poslední měsíc např. byla u nás, v Německu nebo Rakousku cena elektřiny menší než 50 € v celkem 20 hodinách, menší než 10 € v 8 hodinách z celkového počtu 744 hodin. To bude opravdu superlevný vodík, když za měsíc bude ten elektrolyzér v provozu 8 hodin, vy experte.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.11.2021 00:57 Reaguje na Pavel Hanzl
300MW? To máte méně než třetinu jednoho Temelínskeho bloku...

Čili 0.0000Nic.

Víte proč je prakticky nikdo nestaví? Ten vodík z nich je pořád dražší než ho udělat pyrolizou zemního plynu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 08:52 Reaguje na Vaclav Sobr
Jistě. Ale plyn jde brutálně nahoru a stává se to politikum a důvod k vydírání, OZE dává obrovskou svobodu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 17:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Za to, co se už " vrazilo " do FVE, by byl Temelín před spuštěním.
Jistý zdroj !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 19:01 Reaguje na smějící se bestie
Ovšem ne v babišistáně. U nás se všechny dobré nápady zkorumpují a dopizdí. Solární a biopalivový tunel je příkladem.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 22:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Vo Ficostáne a Mečiarstáne to šlo aj keď so značným spozdením. My nemáme zásoby uhlia a spolihať sa na OZE v krajine kde nie sú veľké tieky, málo slnka a vietor skoro žiaden to by bolo strelenie sa do nohy. Jedine geotermálna by sa dal využiť na niektorých miestach na vykurovanie, ale bohužiaľ. Greenpeace tu kecala niečo o vveľkom využití biomasy. Pred niekoľkými rokmi im došlo, aké následky bude mať spaľovanie na pôdu a lesy (možno by ste si mohol prečítať niečo o slovenskom biomasakri).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 19:03 Reaguje na smějící se bestie
Švejkovská povaha je výborná na přežití totalitu a cizí nadvládu, když si ale takový národ má vládnout sám, je to tragédie. Švejkuje pořád a podráží a rozvrací vlastní stát a vlastní zvolené politiky.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 22:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Obrovský balík potrebujete aj na panely+ vrtule ale hlavne na uložiská energie a VN linky. Len v ČR by sa muselo pre obdobie zimy uložiť niekoľko TWh energie. Skúste si vypočítať, koľko veľkých úložísk (najväčšie mjaú kapacitu jednotiek GWh) by bolo potrebných a koľko by stáli.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, zapište si "TAXONOMIE".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 17:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Píšu si, sorry jako.....
Odpovědět
PE

Petr Eko

22.11.2021 09:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zdravím, stále nesmíme zapomínat na důležité skutečnosti - jsme kolonií Západu, hlavně Německa a tedy i zde bude nutný souhlas "koloniální mocnosti". Jaký záměr má Německo s námi moc netuším, ale musíme myslet na nejhorší - že nás vyždímají a pak se stáhnou k sobě.
Další je vůbec celá zelená politika EU - stále upozornuji na možnost, že je to záměr jiných velmocí EU konkurenčně odstavit, resp. odstavíme se sami dobrovolně.
Prostě podle zásady - Co se jednomu jeví jako chyba řízení, je pro druhého záměr.
Odpovědět
va

vaber

21.11.2021 08:35
vypadá to ,že budoucí ministr opakuje názory staré nejméně 10let ,které začínají být zastaralé,
byla moda stavět elektrárny s paroplynovými bloky a doufal jsem že už ta doba skončila a o uhlíkové stopě ani nemluvím,
jak vychází cena GWh paroplynových bloků ve srovnání s jinými elektrárnami, jaké jsou náklady na provoz a údržbu?
jaké je objektivní srovnání nákladů na stavbu elektrárny, provoz a údržbu a cenu elektřiny u malých a velkých bloků?
to vše si spočítá soukromý investor ,ale JE soukromý investor stavět nemůže

Odpovědět
VS

Va Shek

21.11.2021 08:35
"oslovené firmy vypracovaly první podklady, by měl pravděpodobně hodně dramatické dopady"

Takže vlastně už o stavbě JE bylo rozhodnuto?
To je asi nejlepší ukázka a důvod proč je jaderná energetika tam kde je. Neprůhlednost, podvody atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2021 14:14 Reaguje na Va Shek
Když vás ta JE tak točí, tak si zahrajte na malého aktivistu a zkuste protlačit nějaké to referendum na téma JE ano/ne.

Ale ono je to celkem zbytečné, protože jak by dopadlo je ze všech dosavadních průzkumů veřejného mínění jasné.
Ne by to fakt nebylo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 08:54
No, krapet se obávám, že nastupující vláda nemá jasnou koncepci ve více oblastech. Viz např. komentáře budoucího ministra zdravotnictví Válka k řešení další vlny covidu.

Domnívám se, že pokud by nová vláda chtěla změnit způsob financování a případně změnu realizátora, není nutné rušit rozběhnutý tendr.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 09:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nebo prostě smysluplnou koncepci transformace energetiky převáží osobní zájmy. S investicemi do FVE v době solárního tunelu má bohaté zkušenosti.
Odpovědět
VS

Va Shek

21.11.2021 09:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Sorry, ale to kdo schválil solární tunel je snadno dohledatelne.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.11.2021 10:51 Reaguje na Va Shek
V roce 2005 byl schválen zákon o OZE, ale ERÚ svévolně nastavil výkupní ceny o 30-40 % vyšší, než podle zákona měl. To způsobilo solární tunel, je to dohledatelné, ale policii se do toho "nechce". Vždyť by OZE-provozovatelé přišli o stovky miliard Kč, které jim občané a firmy v ČR rádi zaplatí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 12:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenže pitomci na základě toho zablokovali celý rozvoj FVE, i když ceny komponentů jsou dnes řádově 8x levnější, než v roce 05.
O zrušení solárního tunelu se kecá celých 15 let, jenže to tenkrát protlačila ČSSD a KSČM, doteď vládní koalice.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozvoj nezablokovali. Zrušili pouze provozní dotace. Investiční např. zůstali a jsou i nadále. Nicméně se tím alespoň ukázalo, jak je FVE ekonomicky výhodná.

Nic takového nemůžete zrušit jen tak. Poslední úpravu dopadů solárního tunelu zatrhnul letos senát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 14:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je celkem jedno, co kdo neudělal nebo zablokoval. Třeba naše firma SOLEK staví fve po celém světě a jen ne u nás. Proč asi?
Poláci jdou do OZE naplno a plánují 6 velkých bloků JE, už mají i dodavatele A u nás se dělá co?
Čeká se, jestli zcela neschopný a invalidní parapresident se náhodou neprobere, že by třeba jmenoval vládu, termín neomezený......připadám si tu jak na Paroubkově Marsu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 15:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Firma SOLEK staví zejména v Chile, tedy v zemi, kde jsou přírodní podmínky pro FVE mnohem lepší než u nás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 17:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
To jistě. Ale staví taky v progresivním Rumunsku a v Polsku.
Ale výkon není problém dodavatele elektrárny, ale investora. Ten potřebuje především legislativu a tu "politickou vůli".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Legislativa ničemu nebránila, politická vůle taky ne, možná ty provozní dotace...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
Legislativu máme nacypa.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.11.2021 00:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Všude jinde nenavratnost investice dotují vlády.

Všude jinde neměli tak výrazný průser který by nastal tolik voličů jako u nás tudiz jim to pořád prochází...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 08:54 Reaguje na Vaclav Sobr
Taky my a Meďaróni jsme nejzlblejší národy Evropy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2021 14:33 Reaguje na Pavel Hanzl
S náma to není tak hrozný.
Počet Hanzlů se ještě drží na přijatelné úrovni:-))).

Ale jinak takové štace jako je Bělorusko, Černá hora, Kosovo, nebo zkrachovalé Řecko (s
Tureckem na vás nebudu tlačit:-) vám děkují za kompliment a posílají klíčenku:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Ještě po druhé sv. válce jsme patřili nezi 10 nejvyspělejších zemí svěra
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Prakticky jsme se pasovali se Švýcarskem, Holandskem, Belgií, Švédskem, do Rakouska jsme posílali brambory a Německo bylo totálně groggy, Británie taky.
A kde jsme teď?
Albánie, Kosovo, Černá hora jsou naši konkurenti?? Rumunsko, Polsko, Slovensko budeme dohánět??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 12:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, na nějaké vaše doučování nemám čas ani náladu, navíc se to dá snadno dohledat, ale přeci jen dvě věci. To vaše slavné období trvalo pár let, přesněji od vzniku ČSR (bo jsme válku až tak neodsrali jako jiné země) až po Velkou krizi. A s ohledem na naši poměrně specifickou strukturu průmyslu (kterou jsme zdědili po c.k.) nás sejmula opravdu brutálně a víc, než řadu jiných zemí. Další faktor, který zcela pomíjíte, že II. sv. v. jsme sice přečkali ekonomicky celkem slušně, ale jedním z jejích výsledků byl odsun Němců, kdy právě v Sudetech se nacházela velká část průmyslu. Takže jsme tam měli hafo fabrik a nikoho v nich, rozhodně ne nikoho, kdo by moc věděl co a jak.

A fest znárodňování a různé kurvárny začaly už Košickým vládním programem a velkou zásluhu na těchto taškařicích měl vámi zde často vychvalovaný Eda. Ono, osobně si myslím, že bez něj a mladýho Masaryka, taky fajn kádr, by to Kléma v tom 48 nedal.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Mohle byste si přečíst klasického Pernese a jeho "Pod habsburským orlem", kde je velmi hezky popsáno, že právě České země a Slezsko se dostaly na světovou špičku v moderních technogiích a mezi deset nejvypělejších zemí. To jsme byli právě ve druhé polovině 19. stol. až do 1.sv. války.
1. republika byla už dojížďák a zabil ji český nacionalismus. Odsun Sudeťáků a nesmyslné přihlášení se pod ruský bič bylo jejím důsledkem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, tak vy nejdřív napíšete ... "Ještě po druhé sv. válce jsme patřili nezi 10 nejvyspělejších zemí svěra." ... a pak se to pokoušíte zahrát do autu odkazy na c.k.?

Fakt jste normální?

BTW ... studiem našich hospodářských dějin jsem strávil docela dost času a celkem rád, protože jak to byl čistě utilitárně předmět poněkud k prdu:-), tak byl ale současně poměrně zajímavý a odzdrojovaný. Takže věřte tomu, že zrovna v tomto případě jsem zapomněl výrazně víc, než jste vy kdy věděl:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi jste to zapomněl úplně celý.
Pokud jste studoval komuinistický výklad hospodářských dějin, tak chápu že nevíte nic o ničem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si to nemusím pamatovat, mně stačí ta vaše moudra zkopírovat ... bo na rozdíl od vás vím, co je to citace:-).

A já toho studoval. A leckde:-). Fakt je ten, že někdy v sedmdesátkách s váma na učňáku to nebylo:-).
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 12:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Chápu co jste chtěl vyjádřit, ale napsal jste to dost nešťastně.
Slovo výhodná mělo být v úvozovkách!

Z ekonomického pohledu je stavba OZE - ať už velkých zařízení, nebo jen pár panelů na střeše domku - bez tučné (!!) dotace zcela nesmyslná. A to i navzdory výraznému snížení cen FV panelů.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 13:12 Reaguje na Va Shek
Sorry, já ale nepíšu o vzniku solárního tunelu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.11.2021 09:33
Nový ministr je z FJFI? No tak to opět ukazuje, že když člověk vstoupí do politiky, tak začne myslet politicky. Tuším, že totéž se přihodilo i Drábové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 10:30 Reaguje na Richard Vacek
To je prostě nutné. Zásadní rozhodnutí musí dělat politici (od toho je volíme a platíme) a tragédie je, když se do vedení státu dostanou nepolitici, což vidíme u nás dnes a denně.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Správně - hlavně ať do ničeho nekecají odborníci, a už vůbec ne ti se zkušenostmi z reálné praxe.

To je princip, na kterém frčí celý Brusel.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 09:51
Asi takhle - v současné době měl Temelín II minimálně začínat zkušební provoz.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 10:31 Reaguje na smějící se bestie
A kdo zarazil skoro hotový tendr vypsaný už v roce 2009??
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč se nepokračovalo hned po spuštění Temelínu I ? !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 11:00 Reaguje na smějící se bestie
Protože nastopila vláda Miloše Zemana a vyfasovali jsme hybridní válku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 11:10
Nevím, jestli si zrovna pan Wagner (i jiní energetici) uvědomují, že my jsme ztratili minimálně dekádu a jsme v situaci, kdy musíme bojovat na více frontách.
To znamená: vypsat tendr na Dukovany a za chvíli i Telelín, chystat infrastrukturu i legislativu na masivní nasazení SMR, silně podpořit fve v malém i velkém, silně podpořit akumulace - přečerpávačky typu Dlohé stráně a hlavně masivní rozvoj vodíku.
S větráky si nejsem jist, Rakousko vypadá někdy dost děsivě.

Obávám se, že všichni mají silný pocit, že se nechumelí, jenže se chumelí fest a ještě se tvoří náledí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.11.2021 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jste střelil kozla ! Pan Wagner dlouhodobě a konzistentně upozorňuje na časový deficit nekonání nejen v oblasti JE, ale i energetiky jako celku, přičemž velmi objektivně komentuje revoluční nadšení magorů pro OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 12:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Revoluční nadšení nikoho nevytrhne, ale pan Wagner zásadně ignoruje diverzifikace zdrojů, tj. malé fve, které jen v Německu dělají velmi podstatnou část energetiky země. Navíc jsou odolné proti blackoutům i vydírání všemožných paradodavatelů.

Prostě my jsme odsouzeni ke statisícům kilometrů tlustých drátů a centrálním zdroji, který když zkolabuje, je tu balckout jak čapa.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 13:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to plácáte???
p. Wagner dlouhodobě prosazuje mix JE + OZE se vším, co k tomu náleží.
Jenom připomenu, že výrazný instalovaný výkon FVE v Německu ročně zajistí cca 7% spotřeby.
Na těch vašich kilometrech tlustých drátů a centrálních zdrojích bude závislé zejména Německo kvůli nutnosti přenosu sever - jih.

Kritizujete centrální zdroje a přenosovou soustavu a přitom neustále opakujete možnost výstavby FVE v bývalých dolech. Tedy zcela logicky v těchto lokalitách vzniknou taktéž centrální zdroje jako doposud v podobě uhelných elektráren.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 14:07 Reaguje na Jaroslav Studnička
Musíme jít všemi možnými cestami. Ale malé fve centrální síti odlehčí, pokud by byla vyřešena akumulace, můžou se množit ve velkém i ostrovy.
My problém sever - jih nemáme, můžeme většiná elektřiny spotřebovat na míatě.

Pan Wagner prosazuje mix JE+OZE, ale OZE POUZE kritizuje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Všemi smysluplnými cestami.
Malé FVE centrální síti odlehčí pokud budou mít zajištěnou akumulaci v režimu 24/7/365, jinak to naopak sít zatěžuje.
Pokud chceme budovat FVE v místech bývalých uhelných dolů, tak to je taky poměrně úzká oblast. Naštěstí, tam je již přenosová sít vybudovaná.

Pan Wagner se pouze snaží vysvětlovat reálné možnosti jednotlivých zdrojů a tím docílit toho, aby energetická transformace proběhla opravdu tak jak by měla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 17:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
A jakpak má podle Wagnera proběhnout? To jsem se nikde nedočel, jen kritiku a sáhodlouhé ciráty, proč to nejde.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2021 21:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to špatně čtěte...
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.11.2021 07:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Síť je tam vybudována ale málokdy je tam ve správné konfiguraci aby se k ní připojoval zdroj tam kde byla spotřeba. Drátu to pravda tak nevadí ale všechny picicarady s výměnami traf a podobně tam budou.

Největší výhoda jsou defacto už vykoupené pozemky a existující věčná břemena...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 21:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Bývalé doly jsou na dohled od největších uhelných elektráren. Takže na dobu do jejich odstavení by se ty tlusté dráty musely ještě víc posílit, aby výkon těch FVE odvedly.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

21.11.2021 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Trochu odbočím - koncem devadesátých let jeden elektroinženýr s dlouholetou praxí v oboru koupil vedle ve vesnici vodní mlýn s úmyslem podnikání v místní energetice obce. Sice vypracovanou studii z osmdesátých let podnikem Hydroprojekt nebral vážně . Udělal s obcí smlouvu o odběru el.energie k obecním komerčním komunálním účelům. Zjistilo se , že to co studie Hyd. , zjistila a předpokládala je pravda - pan inženýr se nevzdal a instaloval solární panely . Bohužel ani ty předpokládaný zisk nepřinesly. Nové obecní zastupitelstvo , vypočítalo obecní ztrátu a tuto na panu podnikateli vymáhá.Problém je v tom, že pan elektroinženýr zemřel a pozůstalý se k dluhu nechtějí znát .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 08:57 Reaguje na Krejcar Stanislav
A tak je to u nás skoro ve všem. Dobré nápady, které v normálních zemích mají všeobecnou podporu se u nás zatlučou a zlikvidují.
A pěkné přísloví říká: nikdo není doma prorokem.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 21:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu - když je někdo elektroinženýr, neznamená to, že umí odhadnout energeticky využitelný potenciál vodního toku.
Takže kdyby ho nezatloukli, bylo by to stejné jako když se vehementně podporuje něco, co má podobnou naději na úspěch jako ten záměr pana inženýra.
Což se dnes bohužel děje.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 22:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Prestaňte prosím šíriť výmysly, kterak malé FVE v Nemecku riešia podstatnú časť energetiky. S využitím FVE je to bieda, keď nadbytky elektriny neukladajú a takmer nanič sú im v zime, keď dodávajú desatinu a menej inštalovaného výkonu. Až bude mať Nemecko vybudované úložiská pre desiatky až 100 TWh potom môžte niečo rečniť o tom ako majú germáni poriešenú energetiku z OZE. Rád si pozriem celkový pčet koľko ich to stálo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:35 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Píšu OZE, což je v Německu především vítr.
"Vodík je teprve na začátku. Je to stejné jako v roce 2009 nebo 2008, kdy se začínalo s fotovoltaikou. A dneska se jí po světě instaluje kolem 130 až 140 gigawattů". Zdeněk Sobotka, SOLEK
Jen připomínám, že jeden blok Temelína má výkon JEDEN!! gigawatt. To je ovšem instalovaný výkon, skutečný průměr je pro Temelín asi 0.8 GW, kdežto pro soláry asi 17.5 GW, pokud by byly v naší málo slunné krajině.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
A že už tu vyše solární GW nejsou, když je to takový kšeft a vejvar? A to pak nepotřebují ani žádné dotace a podobně, že ne?
A proč je u nás SOLEK nestaví jak o život? Nebo že by je stavěl jen tam, kde to dotují jak prase???
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 18:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak to je ostatně obsahem druhé části stejného rozhovoru, o té ale už expert Hanzl pomlčel, protože ta se mu rozhodně do krámu nehodí: "Myslím, že tady jistý boom bude, minimálně na střechách… Ale v Česku to bez dotací opravdu nefunguje, cena projektů, pozemků a podobně je nadmíru vysoko. Tím pádem tomu nepomáhá ani levná technologie."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-cesky-kral-slunce-solarni-boom-bez-dotaci-tady-nebude-181250
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:47 Reaguje na Emil Novák
Pozemky jsou u nás zadara, pokud by stát byl ochoten pohnout prdelí (vytěžené uhelné lomy), projekty jso úplně stejné a opakovatelné jak kdekoliv jinde, jen slunka je tu méně, než v Chile.
Ovšem v Německu to lepší není a ze slunka tam mají už 40 TWh ročně, což je půlka naší celoroční spotřeby.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 21:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže tomu Zdeněk Sobotka, majitel solárního Solek Holdingu, nazývaný "český král slunce", nerozumí. Jako všemu ostatnímu tomu nejlépe rozumí Hanzl. Jen je otázka, proč když pan Sobotka nerozumí byznysu, kterému se věnuje, se na něj Hanzl odkazuje ve věcech, kterému se ani nevěnuje.
"V Německu to lepší není", až na to že na jihu Německa, kde je největší koncentrace solárních elektráren, to lepší je, a taky tam mají 40 TWh ročně proto, že Německo je mnohem větší a dotuje OZE celkově podobnou částkou jako my, jen je to v Eurech místo v Korunách.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 11:17 Reaguje na Emil Novák
Jj, Hanzl ... ten rozumí všemu a všemu nejlíp a taky vše nejlíp umí a nic pro něj není problém, natož nemožné. To je taková syntéza Bati, Škody i Kolbena.
Bohužel jen virtuální:-))).
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 21:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste posedlý těmi vytěženými uhelnými lomy...
Pusťte se do toho!
Vezměte si úvěr, kupte jeden lom a budujte!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

9.12.2021 09:41 Reaguje na Karel Ploranský
V lomoch budú jazerá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Přečtěte si toho Sobotku, SOLEK staví BEZ JAKÝCHKOLIV DOTACÍ v zemích, kde mají sice více slunka, ale hlavně dobrou ůregulaci trhu", tj. legislativu. A tu mají v Chile, na Kypru, v Rumunsku i Polsku, ovšem nikoliv u nás.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi byste si to měl přečíst hlavně vy sám. Nic o tom, že to je "HLAVNĚ dobrou regulací trhu" tam není, stejně jako tam nic není o tom, že staví v Polsku, natož aby tam stavěli bez dotací. A důvody proč to nejde u nás bez dotací tam zmiňuje: "cena projektů, pozemků a podobně je nadmíru vysoko", a ještě tam doporučuje se podívat na glóbus, což byste měl udělat také. Nic o dobré ani špatné regulaci trhu tam v souvislosti s ČR není. Takže se laskavě držte toho, co v tom rozhovoru napsáno je, a nevymýšlejte si, co tam napsáno není.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

9.12.2021 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Práve preto, že vodík je na začiatku je hlúposť vypínať teraz jadrové elektrárne. Čas na to je tak za 20 rokov. Proste nemajú dokončený nový dom, chýbajú 2 steny a celá strecha ale zajtra opúšťajú starý dom, kde budú bývať dovtedy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 12:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale takový ne příliš starý kozel, když se dobře naloží.......gulášek, pečínka, žebírka, polívka ze silného vývaru.....
Odpovědět
sv

21.11.2021 13:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pan Wagner, především jaksi upozorňuje ale nejmenuje, potažmo místo upozornění na nekonání zcela KONKRÉTNÍCH politiků obviňuje ze zpoždění novináře, kteří jen kladou otázky (například ohledně financování PAKSU II), přičemž zapomíná, že ani ten novinář a v ČR ani ti "magoři do OZE", už roky nezastávají žádné významné politické ani úřednické funkce, ve kterých by měli nějaký vliv na tuto oblast. A když je upozorněn na to, že v roce 2014 odmítla garance pro stavbu bloku v Temelíně a pak dalších x let odmítala přijmout jakékoli zásadní a zodpovědné rozhodnutí ohledně Dukovan zcela KONKRÉTNÍ OSOBA, a to nejdřív na postu ministra financí a následně premiéra (přičemž ta samá osoba si roky tahala triko jak JE pro další rozvoj jádra), tak se technický výklad promění na až hysterickou politickou agitku, jak ta KONKRÉTNÍ OSOBA nemohla nic činit, protože tamto a ono.
Na rovinu, současná vláda je slepenec, který si svoje stanoviska musí nejdřív vyjasnit uvnitř, což je velmi obtížné. Ale to byla i vláda Petra Nečase, a přesto dokázala rozběhnout tendr na Temelín. Ta KONKRÉTNÍ osoba v premiérském křesle, ač se všechny v zúčastněné politické strany tvářili jako maximálně projaderné, nedokázala naprosto nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2021 14:10 Reaguje na
Ta konkrétní osoba byla diktátor, psychopat a povahou gauner, ještě se chlubil, že je nepolitik. Možná je už tím, kdo naši republiku poškodil nejvíce (zatím ten primát drží čučkař).
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.11.2021 18:44 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

22.11.2021 11:51 Reaguje na Petr Pekařík
Z "dementbloku" jsi evidentně ty, když nevíš, že to byl agent bureš, kdo zrušil připravený tendr na Temelín.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

22.11.2021 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Na všech diskuzích vystupujete v roli rozeštvávače, přitom toto je téma z gruntu technické, jak nahradit jeden zdroj jiným, pomocí známých a dostupných technologií, ne jakýchsi vzdušných zámků. Vzhledem k zásobám uhlí, snad až 1000 let, by možná bylo dobré nezatracovat žádný zdroj, protože v tom odvětví ustrne technický vývoj .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:41 Reaguje na Milan Dostál
Všechno uhlí spálit ani nemůžeme, protože bez brutálního sražení uhlíkových emisí civilace civilizace za chvíli končí.
Nikdo neví, jestli to bude v roce 50, nebo o něco později, ale do konce století nemá šanci.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

22.11.2021 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Existuje hypotéza o abiotickem původu ropy a nějak se ten uhlík do země dostat musí. Svět je založen na koloběhu uhlíku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:40 Reaguje na Milan Dostál
Hypotéz zcela nesmyslných existuje něurékom, i placatost Země se začíná oprašovat.
A uhlíkový koloběh atd. atd. jsou zcela triviální záležitosti,které lidé znají možná 300 let a mudrovat nad tím je fakt zbytečné.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 23:19 Reaguje na Milan Dostál
Hypotéza o abiotickej rope existuje ale hypotéza žeby bolo uhlie abiotické nie. Veď je to nezmysel, našli sa celé kmene stromov premenené na uhlie.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 12:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste si přestal být jistý větráky?
Jak se vám to proboha stalo?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.11.2021 06:51

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2021 07:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Často se setkávám s nechutnými komentáři , které neřeší údajné chyby v tvrzení příspěvku , ale o to více v osobní rovině útočí na autora.
Buď nám sdělte , kde a v čem autor chybuje, nebo si svoje ranní výblitky nechte na doma, nikdo na ně není zvědavý.
Odpovědět
Ra

Radek

22.11.2021 10:55
Konečně kompetentní a objektivní článek. Díky
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2021 14:25
Mne překvapuje, že to někoho překvapuje:-).

Smyslem téhle 4,5 koalice (sorry Bartoš, ale holt to tak je:-) bylo vždy jedno jediné. Sundat Bábu. Socánci, bolšáni a traktorista jsou vítaný bonus.
A tím to končí. Oni se neshodnou opravdu na hodně věcech, takže výsledkem bude v řadě případů patová situace, a to je tak všechno. Lepší než Bábův sešup dolů, ale nic víc.
Ostatně, to složení vlády je toho jasným důkazem.

Teď prostě máme přechodné období kde nám budou moci všichni ukázat co jsou zač a po těch 4 letech je jistá šance, že by tu mohla vzniknout nějaká vláda s vizí a třeba i schopností ji realizovat.

Takže pan Wagner napsal opět poměrně velmi kvalitní článek, ale že by se v nejbližších letech něco nějak smysluplně změnilo, tomu fakt nevěřím.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

22.11.2021 14:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Tolik optimismu.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2021 14:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Také si myslím, že o jádru budou až příští volby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:52 Reaguje na Karel Tejkal
"Jádro se u nás už stalo iluzí a pohádkou na úrovni Blanických rytířů".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Teprv po plyšáku se zjistilo, v jakém marasmu vlastně jsme, jak huboko se stát propadl, především ekonomicky a hlavně morálně. Měli jsme obrovské štěstí, že v Rusku vládl Jelcin a u nás Havel s Klausem.
Když vidím chudáky Ukrajince, Gruzínce, Bělorusy atd. atd.

Jenže po babišistánu ten propad není tak hluboký, ale národ je totálně morálně na dně a nemá vůbec vůli něco změnit, na rozdíl od devadesátek.
To vidím jako zcela fatální problém.

"Když zničíte morálku národa, spadne vám do klína jak zralé ovoce". V.I.Lenin
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 12:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Tedy, tady je to OT jak sviňa, ale ten poslední citát sedí na stávající covidovou skrytou občanskou válku:-) jak prdel na hrnec.
Ono málo platný. VIL byl sice charakterem slušná svině, ale že mu to myslelo jako málokomu mu nelze upřít.

Jinak morálně ... vy si tu minulost furt hrozně malujete:-))). Někdy byste si o tý I. rep. měl něco pořádného přečíst;-). O 38-48 už úplně škoda slov.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 16:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím, co skrýváte pod OT, ale nikdo nepodezřívá Lenina z blbosti.
Pojem morálka je asi příliš sožitý, nebo pod tím myslíte něco úplně jiného. Já o 1. rep. vůbec nepíšu...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že na vás se musí fakt hodně prostě.
Napsal jste "Jenže po babišistánu ten propad není tak hluboký, ale národ je totálně morálně na dně ..."

Tak jsem se vám snažil taktně naznačit, beru, že má chyba:-))), že v historii jsme v tom případě byli už několikrát i pod dnem, takže se z toho Báby taky nepodělejte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste jmenovat období, kdy jsme byli na tom morálně hůř, než dnes.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Abychom nechodili moc daleko ... po takové II. sv. v. to nebyla úplně hitparáda, a během ní ostatně taky ne (při veškeré úctě k těm tisícům skutečných hrdinů). Období po Únoru a taková první půlka padesátek byly ještě lepší. A taková normalizace sice nebyla už takový fyzický brutál, ale dnešek je proti tomu furt ještě zlatej.

I když pokud se ještě z mládí držíte Leninova pravidla, že morální je to, co slouží dělnické třídě, tak to pak zcela mění situaci:-))).

Tak teď už víte a co tam máte dál?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Když jsme si sami nalhali mnichovskou zradu, šlo to s morálkou z kopce, volba parchanta Klémy a vítězný únor byl jen důsledek. Ale bylo to logické, bylo to po válce a Rusi nás skutečně osvobodili, nebylo žádné povědomí, co je to za svoloč.
Jenže dnes se ví naprosto přesně, co je to za dobytek a půlka národa je ochotno vystoupit z Eu, tj. zpět pod Rusko.
Tohle by se nemoho stát ani po válce, sám Kléma si myslel, že to bude jak za 1. republiky, jen komáři tomu budou bačovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 15:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Nějak jste taktně vynechal jak ty padesátky, tak třeba tu normalizaci.

To nebyl žádný důsledek, to bylo skutečné dno ... petice pro podporu trestu smrti pro Horákovou? To chcete srovnávat s dneškem???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Dnešek je občas jaskýsi light proces s Miladou Horákovou, kdy také média ještě před procesem z oné našťastnice udělala hyeniu a nejhoršího zmetka světa.
Jestli se nevzpomínáte, jmenovala se Jana Nagyová a národ by ji klidně věšel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte tuhle Janu Nagyovou?
"Soudy Nečasovou v březnu 2019 pravomocně potrestaly třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy."

A NS ji s dovoláním poslal už taky někam, teď to zkouší s ústavní stížností:-).

A další dvě kauzy stále ještě běží ... s ohledem na to, že to opět má Králová bych se vsadil, že min jednu jednu z těch dvou kauz Janinka nedá:-))).

Jo, a přirovnávat TOHLE k procesu s Horákovou ... to jste někde na úrovni Grebeníčka a Semelové. Vy toho Pavku Morozova prostě v sobě máte, to je marný:-))).
Odpovědět
sv

22.11.2021 21:35 Reaguje na Svatá Prostoto
"Smysl (a vize) téhle 4,5 koalice" je přibližně stonásobný oproti tomu co předváděl bureš, tedy udržet se co nejdéle u politického koryta, nahrabat si beztrestně na dotacích a nedostat se do tepláků. A tím to pro něj končilo. O tom, že bureš se mohl shodnou na spoustě věcí ale kašlal na to zvysoko nebo rovnou likvidoval, protože by to znamenalo mínusové body co do popularity a moc práce (jako dokončení tendru na další blok v Temelíně, likvidace důchodové reformy, apod.) nemluvě. Ač je současná koalice slepenec jaký chce, a i kdyby to bylo stádo opic, tak je to pořád lepší než to co předváděli bureš. Takže pan Wagner opět napsal poměrně politicky jednostranně zaměřený článek pomíjející, to, že nejen co do jaderné energetiky, bylo posledních 7 let totální katastrofou a horší to být už nemůže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 12:09 Reaguje na
Tak nějak nevím zda s tím, co jsem napsal souhlasíte, nebo nikoli:-))).
To jen čistě ze zvědavosti:-).
Odpovědět
sv

23.11.2021 12:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Smysl je evidentní. Bureš prokázal, že za něj je šance na stavbu dalších bloků čistá 0 (slovy čistá nula). Pravděpodobnost že za nové vládní koalice se v tomto směru udělá aspoň něco bude tedy vždy vyšší. Všechno ostatní je věštění z lógru. Co na tom nechápete? :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 13:08 Reaguje na
No, takhle už to smysl dává:-).
Já taky nenapsal nic jiného, že:-).
A s radostí se ocituji:-))) ... "Lepší než Bábův sešup dolů, ale nic víc."
Odpovědět
sv

23.11.2021 20:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Nic víc? Výše máte 4 odstavce a nikoli tuto jednu větu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 10:40 Reaguje na
Ona stačí ... ta věta v podstatě vystihuje co nás tady pravděpodobně další 4 roky čeká.

Jo, tou pravděpodobností je míněn ten časový úsek, ne to, jak to během něj bude vypadat.
Odpovědět
sv

24.11.2021 18:49 Reaguje na Svatá Prostoto
To "vystihuje" je věštění z lógru, stejně jako zbytek vašeho textu. Ostatně jsem vám to již jednou vysvětlil.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 11:58 Reaguje na
To už tak o predikcí budoucnosti bývá, že jsou vždy z velké míry subjektivní. Vaše i moje.

Výjimku mají pouze různé Sibyly, Kassandry a podobně. Pokud se mezi ně počítáte, tak to je samozřejmě jiná:-))).
Odpovědět
sv

25.11.2021 14:01 Reaguje na Svatá Prostoto
To si fandíte, eventuálně sám se považujete za nostradamova pokračovatele. "Predikce" nebo "subjektivní" hodnocení vždy vychází z nějakých dat. Vy si akorát cucáte z palce dojmy, jinými slovy věštíte lógru.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 15:45 Reaguje na
A můžete mi tedy laskavě objasnit, z jakých dat vycházíte při tom vašem tvrzení ... "Ač je současná koalice slepenec jaký chce, a i kdyby to bylo stádo opic, tak je to pořád lepší než to co předváděli bureš."

Já jako prostá duše bych řekl, že to budete/budeme vědět za 4 roky. A i v tomto případě to bude váš čistě subjektivní pocit/dojem, protože se najde určitě dost lidí, kteří budou preferovat období téhle vlády.

Takže oba máme prd a ne data, oba stejné prd víme ... co bude ... a oba píšeme čistě o tom, co si myslíme a v co doufáme. A s ohledem na tón diskuze je docela legrační, že oba doufáme v to samé ... tedy že nová vláda bude lepší než tohle neštěstí.

Odpovědět
sv

25.11.2021 17:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Chápu, vy taky budete ten, který strká hlavu do písku, před škodami, které bureš a jeho podržtašky napáchaly. Je jen zajímavé, že jste výše sám cosi točil o burešově "sešupu dolů". Jinými slovy, můj dojem sice čistě subjektivní ale zároveň JE založen na konkrétních datech (například burešovo zrušení nového bloku v Temelíně, nemluvě o x dalších jím způsobených katastrofách). Zatímco o budoucí vládě můžeme říct akorát to, že narozdíl od bureše nikdo z nich do vlády nevstupuje jako trestně stíhaná osoba. Tedy na téma budoucí vlády si stále cucáte z prstu a stále věštíte z lógru.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 11:02 Reaguje na
Vy mi přijdete jako zaseklý gramofon. Navíc poněkud natvrdlý.

Ale naposledy. Bábu jsem nevolil, nemám o něm lautr žádné iluze a rozhodně jej nemíním nějak hájit ... to co tady poslední 2 roku předvádí je to nehorší, co tu snad kdy bylo.

Na druhou stranu, jak nemám problém otevřeně napsat, už se tady navíc dříve stalo, že jsem volil SPOLU, tak si vůbec nedělá iluze o tom, že budoucí vláda bude nějaká výhra. Bude to jen menší zlo. Ostatně, to co zatím předvádí je toho důkazem. Od nominace Michalíka ... plus když dneska slyším Farského "„Řekl, že to jsou spolehlivé zdroje. A já mu prostě věřím, jsme přátelé. Kypr není Panama,“ " ... až po zcela pasivní a oportunistický postup vůči vládě ve věci covidových opaření a včera vyhlášeného nouzového stavu.

S tím cucáním a lógrem už jděte někam, jednou to je vítané zpestření, ale podruhé to svědčí o jistém nedostatku invence. A že u nás obou jedná o ryze subjektivní názor, který se navíc týká nejisté budoucnosti, je jasné i antouškovi, tak s tím furt nepruďte.
Odpovědět
sv

26.11.2021 18:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Takovou míru sebekritiky bych od vás nečekal, natvrdlý gramofone. Mimochodem zkuste krom toho neustáleho opakování nesmyslů udělat něco i s vaším nedostatečným chápáním psaného textu. Kde konkrétně vás z něčeho tak odpudivého jako volba bureše obviňuji? Jediné z čeho vás obviňuji, je šíření ničím nepodložených dojmologií o budoucím vývoji jednoduše VEŠTĚNÍ Z LÓGRU. Možná bude budoucí vláda špatná možná dobrá nebo to bude obrovská škála možností mezi tím. Víc se říct nedá. To je vy máte potřebu se neustálým až hysterickým opakováním dojmologií víc a víc propadat do septiku vašeho vlastního ztrapnění.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

23.11.2021 15:47 Reaguje na
Nechci vám kazit iluze, ale minulá vláda nerozhodla o dostavbě jen kvůli obstrukcím ze strany opozice, nevěřím, že teď najednou to budou schopní rozhodnout. Navíc když si s hrůzou uvědomili, že technicky je ruská nabídka nejlepší a proto museli vymyslet Vrbětice.
Odpovědět
sv

23.11.2021 20:19 Reaguje na Milan Dostál
Nechci vám kazit iluze ale "opoziční obstrukce" jsou blábol. Za prvé, nejde jen o Dukovany ale i o Temelín. Nečasova vláda zahájí tendr a jakmile se dorve ke korytu bureš, tak co by ministr financí okamžitě ho zruší. Za druhé, jediné na co tlačila opozice byla přijetí patřičných opatření v reakci na sprostý rusácký banditismus. Litovat té tzv. "nejlepší ruské nabídka" netřeba, protože je to fantasmagorie. 4leté rusácké zpoždění ve Finsku a Maďarsku, zpoždění v Indii hovoří samo za sebe. S těmi "vymyšlenými vrběticemi" byste se měl léčit u psychiatra.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

23.11.2021 22:50 Reaguje na
Každý má holt tu svou pravdu, ale lze dohledat jak se k nabídkám v tendru vyjadřovali politici i odborníci pred několika lety, dnes už je to jedno. Stavěly by to stejně české firmy a která takto velká stavba se nezpozdí. Po 7 letech se přišlo na jediné 2 agenty co má Rusko, jak vybuchují sklady, jen na ty důkazy se nějak zapomnělo.
Odpovědět
sv

24.11.2021 09:24 Reaguje na Milan Dostál
Ano, to lze dohledat. Třeba vyjádření výsostné odbornice na danou problematiku Dany Drábové: "Já jsem se netajila tím, že nepovažuji Rosatom za dobrého partnera pro stavbu jaderné elektrárny v České republice. A to vzhledem k tomu, že je to státní korporace přímo řízená Kremlem. Takže to (vyřazení ze hry o výstavbu Dukovan) považuji za správné."
Jistě, na stavbě reaktoru od kteréhokoli výrobce by se podíleli české firmy, jen v případě jiných výrobců a na rozdíl rusácka by reaktoru bychom nemuseli spolupracovat s totalitním vyděračským režimem, který se dopustil teroristického útoku na území ČR. Přičemž na důkazy se jaksi nezapomnělo jen je opravdu ale opravdu nebude ukazovat anonymnímu nýmandovi z internetu.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

24.11.2021 09:04 Reaguje na
Toto je sice už starší , ale ono se toho moc nezměnilo. https://cz.boell.org/sites/default/files/slabiny_reaktoru_o_vystavbu_novych_reaktoru_steve_thomas.pdf
Odpovědět
sv

24.11.2021 09:14 Reaguje na Milan Dostál
Tak, tak pěkně jste ukázal jak rusáci ničím nevynikají, psát tedy o "nejlepší ruské nabídce" je tedy zcestaný blábol. Jedinou smysluplnou výmluvu mají američani, a to levný plyn.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

24.11.2021 09:29 Reaguje na
Jak říkám, stavět to mají místní firmy, oni (ať už to bude kdokoli) dodají know how. Problémy mají všichni dodavatelé.
Odpovědět
sv

24.11.2021 18:52 Reaguje na Milan Dostál
Když "mají problém všichni dodavatelé" nemůže být z logiky výroku "ruská nabídka nejlepší".
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.11.2021 20:30 Reaguje na
Z logiky věci nic takového nevyplývá. Některé problémy mohou být větší a jiné menší, takže z logiky věci může být nejlepší nabídka s nejmenšími problémy.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 06:54 Reaguje na Emil Novák
Ořesně tak.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 06:54 Reaguje na Milan Dostál
Přesně
Odpovědět
sv

25.11.2021 17:45 Reaguje na Milan Dostál
Jinými slovy, sám za sebe se vyjádřit nejsi schopen.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 20:35 Reaguje na
Nemusíte byt sprostý, nikde jsem nenapsal, že ta nabídka je bez problémů, ale když si ten text přečtete bez averze k jakékoliv možnosti tak dojdete stejně jako autor, že Rosatom má proti ostatním alespoň těch problémů nejmíň.
Odpovědět
sv

25.11.2021 22:42 Reaguje na Milan Dostál
Kde jsem konkrétně sprostý? Uveď příklad jinak budeš za žvanila. Prozatím jsi sprostotu (po slovensky) prokázal akorát ty bláboly na téma Vrbětice.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.11.2021 10:21 Reaguje na
Takový nýmand jako vy to nemůže poznat. Vyjádření rozdílného názoru je dnes podle lidí vašeho ražení nepřípustné a sprosté.
Odpovědět
sv

26.11.2021 18:56 Reaguje na Milan Dostál
Takže konkretizovat nic nedovedeš, žvanile. Místo toho ses sám začal dopouštět urážek. Jak nepřípustné? Upírám ti snad názor, ne? Jen uvádím svůj názor, že tvůj názor je po slovensky "sprostý", jak jsi sám zmínil
Odpovědět
sv

25.11.2021 14:15 Reaguje na Emil Novák
Z logiky věci vyplývá, že zase blábolíte z cesty. "Velikost problému" se ukáže až při realizaci zakázky, nikoli při nabídce. A vzhledem k tomu, že současné realizace rosatomu v eu provázejí obří problémy (několikaleté zpoždění aniž by se cokoliv postavilo způsobené tím, že rosatom není schopen dodržet místní legislativu) může být jakákoliv jejich nabídka jen naprostou fantasmagorií i kdyby ji podali a I kdyby se nedopustili terorismu vůči ČR.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 14:28 Reaguje na
Takže z logiky věci jste si svůj vlastní argument, cituji: "obří problémy (několikaleté zpoždění aniž by se cokoliv postavilo způsobené tím, že rosatom není schopen dodržet místní legislativu)" sám sobě odstřelil, protože přece, cituji: "velikost problému se ukáže až při realizaci zakázky, nikoli při nabídce". Nějak jste se do toho zamotal.
Odpovědět
sv

25.11.2021 17:45 Reaguje na Emil Novák
Ano, nějak jsi se do toho zamotal střelený nováku. Info pro sedicí si na vedení. Zatímco o výhodnost či nevýhodnost "nejlepší nabídky" nekompetentního rosatomu můžeme hodnotit až bude ČR učiněna, a problémy až nastanou při hypotetické realizaci, tak rosatom můžeme hodnotit už teď na základě nekompetentní realizace v Maďarsku a Finsku. Zřejmě se ti stýská po ztrapnění nováku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 18:33 Reaguje na
"rosatom můžeme hodnotit už teď na základě nekompetentní realizace v Maďarsku a Finsku", ale jiné dodavatele na základě jiných nekompetetních realizací hodnotit nemůžeme, protože "Velikost problému se ukáže až při realizaci zakázky, nikoli při nabídce". Vy tu něco vykládejte o ztrapňování. Neumíte se ani podepsat.
Odpovědět
sv

25.11.2021 22:40 Reaguje na Emil Novák
No tak hodnoť jiné dodavatele. Co ti v tom brání, střelený nováku? Prozatím tady akorát hysterčíš nad fakty ohledně rusácké neschopnosti. Celou dobu tady je řeč jen a pouze o dostálově blábolu na téma "nejlepší ruská nabídka", nikoli o nejlepší americké nebo francouzské nebo hotentotské nabídce. Při tom žádná nabídka neexistuje tím méně rusácká. Jediné co víme, je, že rusáci nejsou sto v EU za 4 roky ani zahájit stavbu. Jestli jsi chtěl psát o amerických nebo francouzských reaktorech a firmách, tak proč jsi to neudělal, místo toho, abys tady předváděl hysterické výlevy nad fakty o rusácké neschopnosti, kteoru nedokážeš popřít.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 23:00 Reaguje na
Proč bych to dělal, hysterický anonyme? Já jsem o žádné "nejlepší ruské nabídce" nic nepsal, asi se neumíte nejen podepsat, ale ani číst. Já psal jen o tom, jak si sám sobě odporujete. O tom co je lepší nebo horší nabídka jsem vůbec nic nepsal.
A že "rusáci nejsou sto v EU za 4 roky ani zahájit stavbu" "víme" asi tak se stejnou spolehlivostí jako že Francouzi nejsou sto v EU za 16 let reaktor dostavět a spustit. Co je větší a co menší problém ať každý posoudí sám.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.11.2021 09:12 Reaguje na Emil Novák
P. Nováku a Dostále, také víme, že mstivá a hádavá osoba sv kope za americké korporáty, a to ve všech oborech. V zemědělství, energetice - obou nejstrategičtějších oborech. Také víme, co řekl V. Dlouhý: že zpoždění o zhruba 3 roky Rosatom v Paksu nabral kvůli nezájmu a obstrukcím z EU, tzv notifikaci. Ale Madaři si přesto šli za svým. A že z této notifikace a prostředí nepřátelského JE u EU oblévá studený pot zástupce atomového průmyslu v CR.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.11.2021 12:02 Reaguje na Jarka O.
Nic proti americkému Westinghouse, přesto že toho moc v poslední době nepostavil, ale pokud ho koupí za 10 let Číňani tak nevím co si současní číňanobijci počnou.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.11.2021 12:19 Reaguje na Milan Dostál
Ano. Nic proti nikomu. At jsou v soutěži všichni, co umí stavět JE a nejlepší vyhraje, a ideologie se u toho musí zakázat.
Odpovědět
sv

26.11.2021 18:53 Reaguje na Jarka O.
Copak, jaroslave, vadí ti že, odpovídám nýmandům tvého ražení, kteří se mnou začali první z vlastní vůle diskutovat. Tvoje fantasmagorie o tom co kde řekl jsou pro smích. Notifikace je něco jiného než stavební povolení, neznalý jaroslave. Přičemž celé ty dlouhé roky se jak ve Finsku tak v Maďarsku čeká právě na vydání stavebního povolení. A vydat stavební povolení bylo možné až v okamžiku, kdy rusáci dodali veškeré podklady, které vyžaduje finská či maďarská legislativa.
Odpovědět
sv

26.11.2021 18:40 Reaguje na Emil Novák
Nejdřív ti vadí, že "ostatní dodavatele hodnotit nemůžeme" a najednou se mně ptáš "proč bys to měl dělat". Trochu víc konzistence a trochu míň hysterie střelený nováku. Možná kdybys uměl číst a přečetl si co píšu, tak by ti došlo, že se jedná o dostálův výrok, kterým se začal do mně montovat stejně jako ty. Pro info, ti francouzi těch 16 let nabrali až během stavby. RUsáci nabrali 4 roky už během předkládání dokumentace, stavba je teprve ČEKÁ. A ještě jedno info, frantíci v této fázi žádné zpoždění nenabrali.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 19:22 Reaguje na
Z kterého prstu jste si vycucal, co mi vadí, hulvátský anonyme? Možná kdybyste uměl číst, tak byste pochopil, že jsem nikde nepsal co mi vadí, ale poukazoval na zjevné rozpory ve vašich tvrzeních.
Pro info, je dost zásadní rozdíl když dojde ke zdržení ve fázi stavebního povolení, kdy jsou proinvestovány jednotky procent celkové částky, a když dojde k trojnásobnému zdržení ve chvíli, kdy jsou proinvestovány desítky procent celkové částky. Areva díky tomu ve Finsku odepsala miliardy Euro a před krachem ji zachránilo jen převzetí od EDF.
Odpovědět
sv

27.11.2021 19:19 Reaguje na Emil Novák
Tím "poukazováním" myslíš ty svoje logiku postrádající bláboly, střelený nováku, jenž ses na rozdíl ode mne jako hulvát už mnohorkrát projevil. Pro info, tím poukazuješ tak akorát na mezery ve svých mentálních procesech a na svou neschopnost pochopit význam psaného textu. Už ti jednou bylo prokázáno, že o financích nic nevíš. Zcestný způsob financování paksu a pro Maďary evidentně velmi nákladný vzhledem k výšce úroků (zřejmě protlačený rusáky) především generuje obrovská kurzová rizika a z nich plynoucí ztráty. Samozřejmě vůbec netušíš kolik toho bylo už bylo profinancováno. Ve Finsku všechny náklady způsobené zpožděním jdou k tíži AREVY. Tam žádná kurzová rizika neexistují, vše probíhá v Eurech. Jak to je v Maďarsku nikdo neví. Kdyby vše bylo čisté tak se orbán nebojí zveřejnit smlouvu s rusákama místo toho aby ji tajil jako sexuální orientaci svých spolustraníků. Jisté je jedno, že 4 roky rusáckého zpoždění vícenáklady už vygenerovalo, a ty se budou jen prohlubovat. Přičemž, pokud budou rusáci stejně nekompetentní při realizaci jako byli při obstarávání dokumentace, tak budou Maďaři ještě závidět Finům to jak stavba pod vedením Arevy rychle a efektivně proběhla.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 20:08 Reaguje na
1) Tím poukazováním myslím to co jsem napsal a opakovat pro nechápavé to znovu nebudu, hulváte.
2) Pro info. Že o financích nic nevíte vy bylo prokázáno vám, a ne jednou. Ale jestli vám to nestačilo, tak vám to dokážu znovu. Tvrzení "Ve Finsku všechny náklady způsobené zpožděním jdou k tíži AREVY" je nepravdivé. Původní náklady byly 3,2 miliardy Eur, cituji Reuters: "The cost of Olkiluoto 3 was initially put at 3.2 billion euros" https://www.reuters.com/article/us-finland-nuclear-olkiluoto-idUSKBN1CE1ND
Letos TVO odhadla svoji celkovou výši investice na 5,7 miliardy Euro: "TVO estimates that its total investment in the OL3 project will be approximately €5.7 billion"
https://www.neimagazine.com/news/newsfuel-loading-begins-at-finlands-ol3-8635270#.YGMCa_p25D0
Je to tedy o 2,5 miliardy více než byla původní výše investice 3,2 miliardy Euro.
Celková částka se vyšplhala na 8,4 miliardy Eur, co jde k tíži Arevy a co k tíži TVO si snad už dopočítat zvládnete.
https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/finland-close-to-having-europes-largest-nuclear-reactor/
3) Samozřejmě vůbec netušíte vy, co já tuším a co netuším: "Ke dni 14. května 2021 použila maďarská strana úvěrové prostředky ve výši 320,4 milionu eur. Podle dohody neexistuje žádný současný dluh Maďarska z důvodu předčasného splacení použité části úvěru dlužníkem."
4) Vaši dojmologii co kdo komu bude závidět a podobně si strčte někam, nejsem na ni zvědavý.
Odpovědět
sv

5.12.2021 15:56 Reaguje na Emil Novák

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2021 19:37 Reaguje na
Ad 1) To že myslím byl hlavně váš dojem, cituji vás: "Tím poukazováním myslíš ty svoje logiku postrádající bláboly..." Takže si opět sám sobě odporujete.
Ad 2) Jinými slovy se opět zoufale snažíte lakovat černou na bílou. TVO zaplatí 5,7 miliardy Euro místo původních 3,2 miliardy Euro, Areva ještě dalších 2,7 miliardy Euro, ale zpoždění Arevy prý za to vůbec nemůže...
Ad 3) Maďarská strana použila úvěrové prostředky ve výši 320,4 milionu eur, které předčasně splatila a proto neexistuje žádný současný dluh. Potřebujete to nakreslit, abyste to pochopil?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 15:41 Reaguje na
Nestaví v tom Finsku taky náhodou Areva se Siemensem? A povíte nám, jak jim to tam jde? :-)))
Odpovědět
sv

26.11.2021 18:42 Reaguje na Svatá Prostoto
POvím. Během dokládání dokumentace narozdíl od rusáků žádné zpoždění nenabrali. Až při stavbě, což je fáze, která rusáky teprve ČEKÁ, smajlíkový hysteriku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:36 Reaguje na
Ale může. V době bačování soudruha Zemama jsem si taky myslel, že horší to být nemůže, ale pak přišel zcela kouzelný Jyrka Paroubek.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2021 15:23
Brněnský dodavatel elektřiny a plynu firma Eneka s.r.o. obvinila „politiky z Bruselu“ z krachu velké části dodavatelů, enormní inflace, navyšování státního dluhu a vysokých cen energií.

A postižená husa se ozvala:

„Evropská unie nepřijala žádné nedomyšlené zákony nebo rozhodnutí, které by ovlivnily aktuální ceny energií. Ty jsou cca z 80 % tažené cenami zemního plynu, který se obchoduje na burze. Příčinou růstu cen energií je nezvyklá tržní situace. Ta vznikla především jako důsledek chaotického obnovování průmyslové činnosti, jak postupně celosvětově odeznívá pandemie koronaviru,“

vysvětlují pirátští europoslanci Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja.

Tyto dva výtečníci silně připomínají povedené duo Pažout & Horáček z večerníčku Mach a Šebestová. Pochopitelně, že brňáci uhodili hřebíček na hlavičku , současná energetická krize nese nesmazatelnou stopu ekomagořin EU na poli dekarbonizace společnosti a jejího globálního průmětu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2021 19:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já nemůžu necitovat paní Drábovou: "Tahle krize je součet asi čtyř příčin, které by každá sama vůbec probém nevytvořila.
Nejmenší je si cena emisních povolenek (20%), málo foukalo (ještě méně), ale roztočila to velmi silná konjunktura po koronáči a hlavně vydírání soudruha Vladimiroviče."
Neschopnost naší státní správy z toho udělala pro některé lidi skutečně neřešitelný problém (nikde jinde to nenastalo).
Důkazem je, že ceny energií šly nahoru snad všude (v Asii jsou daleko vyšší) a tam žádné "politiky z Bruseli" nemají.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

22.11.2021 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už tak hezky citujete paní Drábovou ocitujte taky text kde píše, že EU nemá jak a neumí nahradit uhlí. Je třeba nalít si čistého vína.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:32 Reaguje na Milan Dostál
Nevím kolik to dnes dělá, ale Evropa má už dnes neskutečné výkny v solárech a hlavně ve větrnících.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 22:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Niekedy má a niekedy výkon spadne na desatinu. Ak nebude práve vtedy iná záloha, spadne sieť. Dúfam, že germánom aj vám dôjdu dôsledky až sa to stane. Len dement vypne stabilné elektrárne, keď za ne nie je náhrada (taká ktorá nerobí energetiku závislú z cudzích zdrojov).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:21 Reaguje na Jaroslav Pobeha
OZE vyrobí třeba 90% vaší spotřeby elektřiny, což je nahouno, protože těch 10% musíte dodat z fosilních záloh. Takže je lepší nedělat nic a produkovat 100% elektřiny z fosilu a vymýšlet důvody, proč to nejde.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.11.2021 20:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě, fotovoltaika má u nás 12% koeficient využití, větrníky 23% a dohromady vyrobí 90 % spotřeby elektřiny. Matematika level Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:20 Reaguje na Emil Novák
Auto má výkon 90kW a vy jezdíte s maximálním zatížení 40kw, v průměru 8kW. Je potřeba to vyhodit, antož je to k hounu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 13:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Jablka a hrušky. Výkon auta lze zvýšit plynovým pedálem podle potřeby, fotovoltaika ani větrníky nic takového neumožňují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:32 Reaguje na Emil Novák
To neumí. Ale můžou přebytky akumulovat (což je jen otázka vývoje) a pak můžete přidávat plyn velmi svižně.

Ale vy zapomínáte na jednu dost důležitou věc. Vy můžete sice dupat na plyn jak šílenec, ale pak musíte k pumpě vyklopit krvavé groše. OZE má palivo zadara.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 21:50 Reaguje na Pavel Hanzl
"Jen" otázka vývoje? Jaderná fúze je taky "jen" otázka vývoje. Akorát se ten vývoj nějak odmítá přizpůsobit vlhkým snům různých naivů.
"OZE má palivo zadara", a proto "v Česku to bez dotací opravdu nefunguje", jak říká člověk, kterého tu citujete.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

25.11.2021 11:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ja nie som zaujatý proti OZE ani konkrétne FVE, ale som za to staviať ich tam, kde sú na to dobré podmienky, to jest primárne v subtropických oblastiach. Subtropy majú dvojnásobný počet slnečných dní v roku v porovnaní so strednou europou. Tiež nie je problém s 5 mesiacmi zimy. V novembri-marci tam je slnko 40stupňov nad obzorom a inverzie nepoznajú. Na niektorých miestach sú aspoň monzúny, uznávam. Takže v austrálii, juhu USA, sahare, blízkom východe, pákistáne a alebo indii, južnom španielsku plne podporujem FVE. A je evidentné že ich stavajú a nie málo. Napríklad v SAE, Indii, Kalifornii, gigantickú 200GW FVE plánujú saudi.
Nemecko má uplne iné podmienky, po vypnutí uhoľných a jadrových elektrární nebude mať dosť elektriny v zime a to ani po dostavaní ďalších FVE/VE a bude musieť nakupovať elektrinu v zahraničí alebo zapnúť plynové elektrárne. Len to má vedľajší efekt, že nemecko bude závislé 4-5 mesiacov na ruskom plyne a reči o uhlíkovej neutralite si tak môže strčiť za klobúk.
Aby som predišiel diskusii o hydrogen storage a podobne, tak v tom je nemecká situácia ešte horšia - ukladanie jarných/letných prebytkov energie nemecko vôbec nemá vyriešené (nie je postavené takmer nič) a to ani na noc v letnom období, natož na dlhé obdobie zimy.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

25.11.2021 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Aj v Nemecku vyrobí OZE v blízkej budúcnosti 90% energie ? V správe z roku 2015 - podľa plánu energiewende by malo Nemecko vyrábať v roku 2035 60 % elektriny z OZE. Čím vykryjú zvyšných 40 % ? V tej dobe budú vypnuté všetky jadrové a väčšina uhoľných elektrární.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:23 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Pokud se budou budovat OZE současnou rychlostí (která se stále zvyšuje), tak bude schopna pokrýt většinu spotřeby velmi rychle. problém je akumulací, ty mají možná desetiletí zpoždění.
Němci to mají spočítané, že to dají bez jádra i bez fosilu a jak je znám, asi to pude....
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 21:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to, že se ta rychlost budování OZE v Německu stále snižuje, oproti rekordnímu roku 2011 už klesla zhruba na polovinu.
Jak to mají Němci spočítané je vidět z toho, že termíny konce uhlí a plynu mění politici v koaliční smlouvě podle toho kdo zrovna vyhrál volby.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 22:13 Reaguje na Emil Novák
Nejen to.
Všichni Němci které znám (a mám tam hodně přátel) už dnes koukají na vhodnost JE úplně jinak než ještě před dvěma roky, kdy věřili té své Energiewende víc než evangeliu.

Opakuji se, ale nedá mi to:
Budu se opravdu dobře bavit a jízlivě chechtat, až se Německo k jádru pokorně vrátí...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 12:22 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... a hlavně vydírání soudruha Vladimiroviče."

Tohle takto Drábová řekla?
Tam sem s odkazem, protože na tohle jsem fuck zvědav.

A píšu vám to už po x-té, žádný neřešitelný problém nenastal, řešení bylo přijato poměrně velmi rychle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Neřekla to smozřejmě takto natvrdo, ale ten vliv považuje z vekmi významný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 10:36 Reaguje na Pavel Hanzl
No že jste ten svůj příspěvek začal tímto ... "Já nemůžu necitovat paní Drábovou: ... "

Takže ta sbírka ptákovin, které jste nazval citování a pro jistotu ještě jebnul do uvozovek, jsou prostě zase jen vaše plky a Drábovou tam uvádíte jen abyste vypadal chytřejší.

Njn, Hanzl jako vždy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak si ten rozhovor poslechněte a neplácejte cypoviny...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha ... takže vy v jednom příspěvku napíšete, že Drábovou citujete, v dalším, že to tak jak jste "citoval" tak úplně neřekla a napravit se to má tím, že si člověk poslechne rozhovor (který jsem mimochodem slyšel).

Jako že mi v něm Drábová vysvětlí, že Hanzl neví co znamená někoho citovat, jo? Tak si zase nefanděte, myslím, že v Pyšelích mají jiné starosti než vás:-))).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 12:23
Jinak k Michalíkovi ...

https://echo24.cz/a/SRGGg/kandidat-na-ministra-michalik-si-pujcoval-na-kypru-pripadny-stret-zajmu-chce-resit

https://www.forum24.cz/novy-ministr-prumyslu-ma-problem-se-stretem-zajmu-tohle-neni-slibovana-zmena/

... ehm ... :-)))
Odpovědět
MD

Milan Dostál

23.11.2021 12:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Protože se asi nedočkáme tak namátkou:"Evropa se vysokých cen za energie jen tak nezbaví, členské země EU nemají vymyšlené, čím nahradí uhlí. Hospodářským novinám (HN) to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Takzvaný Green Deal je podle ní správný záměr vzhledem ke škodlivosti emisí, ale energetika se tak rychle změnit nedá. Jaderné bloky, které by mohly nahradit uhlí, se nestihnou postavit včas, míní.

„O ceně 35 eur za megawatthodinu, jakou jsme viděli na burzách před rokem, se nám může už jenom zdát. Evropa nemá náhradu za své stárnoucí zdroje elektřiny a je tak v obtížné situaci, protože se chce rychle zbavit fosilních paliv,“ řekla Drábová.


Domnívá se, že je správně, aby Česko bylo členem komunity, která chce Green Deal, neboli zelenou dohodu pro Evropu. Naplánované kroky jsou ale podle ní příliš ambiciózní. „Až bych řekla ideologicky načasované. Takhle rychle se energetika prostě změnit nedá,“ podotkla.

Klimatický balíček má unii pomoci splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.

Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. „Obecně je problém v tom, že my ani náhodou nevíme, čím ta fosilní paliva, jako je uhlí, nahradíme tak, aby to bylo zaplatitelné. Neumíme to. Tečka,“ řekla Drábová.

Domnívá se, že nezbývá nic jiného, než nahradit uhlí plynem, ale poukázala na politiku Ruska, které nezvýšilo dodávky plynu do Evropy. „Stav mysli současných vládců Ruska takový je. Navíc, zájem hlavně o plyn, ale i o ropu mají země na východě tak velký, že to Rusku umožňuje si s Evropou takto pohrávat,“ uvedla.

Jaderné elektrárny se podle ní nestihnou postavit včas. I kdyby byl pátý blok v Dukovanech hotový do roku 2038, tak jen nahradí dva dosluhující bloky. Je ale podle ní potřeba ho postavit. „Já jsem přesvědčena, že ten blok potřebujeme a byla by věčná škoda ho nepostavit. Ze zpětné vazby politických stran, s kterými jsem ochotná se bavit, což nejsou všechny, vím, že směřují k tomu, aby se stavět začalo,“ sdělila.

Současný nárůst cen energií podle ní mění pohled na jádro i v Evropě, kde je v provozu okolo 120 bloků. „Aby je stihla nahradit, vzhledem k tomu, že průměrné stáří bloků je asi 65 let, to by byl snad zázrak,“ řekla Drábová. Očekává velmi vypjatou debatu o tom, zda má Evropská komise zařadit jádro mezi bezemisní zdroje. „Nakonec to bude stejně politické rozhodnutí. Můžete popsat tunu papíru, že jádro je bezemisní zdroj a rizika s ním spojená jsou srovnatelná s jinými způsoby, jak si opatřujeme energii, jenže to bude mít na to rozhodnutí nejvýš jen podpůrný vliv,“ dodala."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2021 17:30 Reaguje na Milan Dostál
Paní Drábová, stejně jak pan Wagner ignorují fakt, že na celém světě nejrychleji rostoucí segment energetiky jsou soláry a Evropa už dnes má v solárech a větrnících neskutečné terrawatty elektřiny a stále se masivně budují další.
Mudrovat nad tím, že uhlí nahradíme plynem je úplný nesmysl a jádro postavit nejsme schopni.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2021 18:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Paní Drábová ani p. Wagner tento fakt vůbec neignorují. Jelikož ovšem rozumí reálné energetice (na rozdíl od vás) , tak ví, že ať se staví jak se staví FVE nebo VtE, tak to je bez sezonní akumulace k ničemu.
To, že EU ztrácí svou zdrojovou přiměřenost je prostý fakt. Stavba OZE to nedokáže nahradit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 16:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud váš osobní automobil neumí lítat, je k ničemu. Voni sou hlava...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 16:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, vy máte problémy i s chápáním prostého textu ... v holých větách ... tak se tu nepokoušejte o vtipné analogie.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:17 Reaguje na Svatá Prostoto
"FVE nebo VtE, tak to je bez sezonní akumulace k ničemu". Když moje auto nelítá, je k ničemu, to že jezdí jen po silnici (fve pokryje jen 9 měsíců v roce) je nahouno.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 07:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak například. Každý den potřebujete 100 W, FTE vyrobí jeden den 150 W, přebytek nemáte kam uložit. Druhý den ale vyrobí jen 50 W. Jak dodáte těch chybějících 50 W ? A tak pořád dokola.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:12 Reaguje na Milan Dostál
Tohle řeší baterie malá domovní. I pračku, myčku atd. atd. atd. noc není problém. Problém jsou tři zimní měsíce. To musíte dokupovat.
Je lepší dokupovat polovinu tři měsíce, nebo kupovat celou spotřebu 12 měsíců??
Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 14:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Berte to prosím celoevropsky, žádná současná baterie nedokáže pokrýt spotřebu déle než v řádu hodin. Tak tedy těch 50 W vyrobíte třeba 5 dní za sebou. Vlastně hned na poprvé vyřešíte problém třeba zdravotnictví, lidem na přístrojích stačí říci ať zatají dech do úsvitu. Nebo v tu dobu pojede fuj uhlí, ropa, plyn, JE, jako teď?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 16:04 Reaguje na Milan Dostál
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-letos-vyrobilo-vice-nez-50-elektriny-oze-solarni-elektrarny-dosahly-noveho-rekordu/

"V roce 2020 bylo v USA vyrobeno z obnovitelných zdrojů energie (OZE) rekordních 834 TWh elektrické energie, což znamenalo 21% podíl na celkové výrobě elektřiny".

V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což byl nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu

Odpovědět
MD

Milan Dostál

25.11.2021 16:59 Reaguje na Pavel Hanzl
No a pokud bude počasí příští rok jako letos, tak ty uhláky pojedou ještě víc a až odstaví jadro tak a zrovna nepřivezou plyn. Co se stane potom? https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://oenergetice.cz/uhli/vyroba-elektriny-uhli-nemecku-mezirocne-vyrazne-vzrostla-nahrava-zejmena-drahy-plyn%3Famp%3D1&ved=2ahUKEwjcrJXk8LP0AhVP_rsIHYAZDUsQFnoECD8QAQ&usg=AOvVaw2GOJEl2IcCjOLm6RFHlLjB&ampcf=1
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:20 Reaguje na Milan Dostál
To je problémm Němčourů, já jsem jednoznačně pro jádro, jestli jste si toho vůbec ráčil všimnout.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.11.2021 13:24 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem rád, že jste pro jádro a dokonce i pro uhlí s moderními technologiemi jako zálohou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 11:29 Reaguje na Milan Dostál
Problémem ovšem jsou ta moderní technologie. My nemusíme nic takového zálohovat, protože nic nemáme.
Zálohovat se musí i jaderka nebo uhlák, ale o tom řeč není.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
U toho Dánska byste si měl ve volné chvíli najít podíl solárů a větráků.

D fakt není nám a Slovensku podobné ani omylem. Jen ze zvědavosti, byl jste tam někdy?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 22:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám čerstvě zprovozněnou FVE. Výkon 8,2 kWp, kapacita baterií 11,4 kWh. Je to v podstatě MAXIMUM, co si můžete nechat nainstalovat, abyste se vešel do limitů pro dotace.
Bez dotace by to byla totální ekonomická sebevražda.

Protože elektřinou topíme a ohříváme vodu (TČ) i na ní vaříme, průměrná denní spotřeba domu je přes 40 kWh.

Těch 11,4 kWh je jmenovitá hodnota baterií, ze které smím opravdu využít nanejvýš 70 % (nemají se nabíjet nad 90 % a vybíjet pod 20, v krajním případě 15 %). Z baterií tudíž NELZE napájet tepelné čerpadlo, natožpak ohřev vody. I na pečení, žehlení a praní musím v případě výpadku zapomenout. Budu rád, když si posvítíme, ohřejeme jídlo, koukneme se na TV a budu moci používat počítač.

Takže vás moc prosím:
Přijeďte a nastavte mi to tady tak, aby to splňovalo, co tu slibujete! Budete mít mou nehynoucí vděčnost.

Vy jste, pane Hanzle, lepší pohádkář než bratří Grimmové a Andersen dohromady...
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

25.11.2021 10:36 Reaguje na Pavel Hanzl
To je ako u blbých. To prirovnanie je od veci. Keď vaše auto nebude môcť 4 mesiace jazdiť, tak sa nič iné nestane, len proste nejazdíde.
Vám nedochádza elementárny fakt, že cez elektrická sieť musí byť deň noc, v zime aj v lete byť byť saturovaná výkonom ? Inak sa zrúti a je tu blackout. Sieť poháňa priemysel a domácnosti ktoré spotrebúvajú každý deň 24 hodín denne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 11:49 Reaguje na Jaroslav Pobeha
To máte marný, je to prostě Hanzl.

Při troše štěstí ještě začne tu o vodíku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:18 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Tohle řeší připojení na síť, nikdo ji nechce přece rušit. Aspoň do doby, než bude plně funkční akumulace.
Pokud by se tyhle fve velmi silně rozmohly, může mít ČEZ nějaký uhlák, mazutovou nebo paroplynku ve studené záloze, protože víme dost přesně, kdy ji spustit a kdy vypnout.
Každopádně se ušetří 9 měsíců paliva i exhalací. Pořád je vám to málo??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 15:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhlák je samozřejmě blbost, mazut prasárna. Plyn ok, ale je tu taková drobnost, že tu elektrárnu musíte platit i když stojí. A tyto náklady musíte samozřejmě promítnout do koncové ceny pro spotřebitele. Což s tou cenou slušně zacvičí.

Navíc si krajinu zkrášlíte FVE nebo větráky a aby to bylo hezčí, tak vedle toho vystřihnete tu záložní.

Jako ne že by to nešlo, jde ledacos, ale je otázkou zda to považovat za výhru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 16:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Uhlák je dávno odepsaný a pokud nejede, nepotřebuje prakticky ni, jen vrátného s psíkem, aby nepřizůsobiví neukradi turbínu. Každopádně by byla ta elektřina dražší, ale dyž ji máte platit jen čtvrtinu roku.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.11.2021 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhlák nepotřebuje prakticky nic, jen vrátného s psíkem, a pak taky miliardy na investice do splnění stále přísnějších limitů BAT a BREF.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 21:17 Reaguje na Emil Novák
Počítám s tím, že by to byla uhelna, která tohle všechno už má, jen se musí odstavit ze známách důvodů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm .. tušíte kolik stojí a jak dlouho trvá "nahodit" tu uhelnou příšeru?

Jako nic proti samotné myšlence záložních konvenčních zdrojů, ale pokud se nepletu, tak právě ta UE je na to neméně vhodná.

Nehledě na to, že to uhlí furt musíte mít ... tedy mít někde důl, a ten taky nelze provozovat formou "nakopeme si na pár dní uhlu a pak zas měsíc nic", plus jeho doprava a hlavně skládkování.

Jako záloha je plyn numero uno zcela jasně. I kdybyste tu UH měl, tak pokud by měla sloužit primárně/výlučně jako záloha, tak je lepší ji zbourat, resp. přestavět na plyn.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.11.2021 14:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Roztopit na provozní podmínky je určitě problém z hlediska emisí, na druhou stranu dnes se produkty z hoření používají poměrně hodně ve stavebnictví, popílek sádra, to bude třeba něčím nahradit, takže místo dolu na uhlí vznikne lom na vápenec. S tím je třeba také počítat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.11.2021 14:15 Reaguje na Milan Dostál
Hm, máte úplně pravdu, ze místo sádry z odsíření (není to částečně ta cirkulární ekonomika?) ji bude potřeba vzít jinde. Kde, zatím zachránce planety nezajímá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 11:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Dobře, tak na plyn. Problémem je, že ho musíme kupovat, kdežto uhlí máme svoje. Spočítat, kolik by stálo uhelnu provozovat jen tři měsíce v roce a na kolik let by se dalo narubat uhlí předem, není přece nic složitého.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.11.2021 12:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Ok, s tím souhlasím, možná to vyjde emisně lépe, než tanker s LNG pres Atlantik. Navíc, když k tomu budeme muset přikoupit ještě nějaké zbraně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 12:53 Reaguje na Milan Dostál
Zbraně musíme kupovt tak jako tak, jen proto, aby tu nebyla válka.
Ale tohle řešení by bylo jen přechodné. A cílový stav?
Při současné rychlosti budování OE bude Evropa brzy nasycená (už loni chodily ceny na nulu) a přetoky se budou akumulovat, nejspíš do vodíku. A ten by měl nahradit zemní plyn, jádro pojede pořád, (i v provedení SMR) a uhlí zmzí asi úplně.
Tím by se skutečně mohla dekarbonizovat společnost úplně, jezdit se bude na elektřinu a syntetické palivo, létat taky.
Je to dost pohádka, ale jinou možnost nemáme. Jinak se uvaříme zaživa.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 22:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Během těch 9 měsíců v roce FVE pokryjí v nejlepším případě DENNÍ spotřebu.
Když ona jako na potvoru existuje i noc...
Kdyby Němci neměli pobřeží Severního moře, byly by jim samotné FVE fakt na houno.
Vy pro ně ovšem máte v kapse ten vodík...
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.11.2021 22:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Nech Nemecko vyskúša experiment - kompletne vypne uhoľné, jadrové aj plynové elektrárne a ukáže nám ako vydrží s neskutočnými terawatmi z OZE cez rok. Hlavne sa teším ako si zabezpečia sieť v noci a v zime.
A teraz vážne - v miernom pásme kde je max 1800 hodín svetla ročne (z toho 4 mesiace nízko nad obzorom) a kde občas fúka a občas nie vám prd pomôže vykazovať letný výkon solárov, keď v zime z nich nebude skoro nič. A koľko že uložísk sa postavilo v strednej europe ? Koľko ich doteraz postavilo Nemecko ?
Odpovědět
JM

Jan Marján

23.11.2021 23:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Solární park Welsow-Wilmersdorf, za pouhých 100 milionů eur, na ploše 168 ha, 465 tis. panelů, instalovaný výkon 75MW
dodávala průměrně 9 MW. Opravdu neskutečné terrawatty elektřiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 16:04 Reaguje na Jan Marján
A kolik jich jenom v Evropě stojí? A kolik po celém světě??
A kolik vyrobí za svoji životnost elektřiny? U fve panelů je to asi 100x.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 16:31 Reaguje na Pavel Hanzl
100x jako co/čeho?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2021 20:14 Reaguje na Svatá Prostoto
"Haselhuhn již v roce 2015 uvádí, že panely ze sériové produkcevroce 2009 měly EPBT (Energy Pay Back Time) dobu energetické návratnosti v jižní Evropě mezi 0,6 až 1,9 roku, vyprodukovaly při plánované životnosti 20 až 75 násobek energie. Dnes EPBT ve střední Evropě dosahuje u nejlepších technologií 100 násobek vyrobené energie oproti vynaloženým energetickým nákladům, včetně recyklace!"
https://www.email.cz/download/k/RjPiOnuAEzfpmVjCBLsPXBj6kHjqMpMbSeqCDYibihCUBapikHcA0Vtu3bDnemm8Qob1yM4/tz-cfa-28042020-final.pdf
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... jako pěkný, fakt. Tedy až na to, že o tom ale vůbec řeč nebyla:-))).

Jo, a ten odkaz je jako co??? Bo otevřít mi to nejde a když na něj koukám, tak se tomu fakt nedivím:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 13:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Ptal jste se, čeho má být 100x. To je zcela vyčerpávající odpověď.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 15:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu, odpovídal jste sice na něco zcela jiného, než se pan Marján ptal, ale zase jste mi odpověděl hezky:-).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2021 10:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak update, je to všechno v cajku ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-budouci-ministr-vysvetluje-firmu-na-kypru-patrila-manzelce-181408#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=rwsKGZeeRIP-202111240823&dop_id=181408&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

... jeden by řekl, že když lezu do vysoké politiky, což tedy zapadlé Břežany přeci jen nejsou, tak mám trochu soudnost a když mám máslo na hlavě, tak bych mohl mít trochu soudnost. A vono ne. A trouba Michalík se nepoučil ani od Arenbergera.

To nám ta vláda začíná ... kua drát.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.11.2021 07:51
Otázka na p. Wágnera. https://oenergetice.cz/nazory/zacala-vystavba-rychleho-olovem-chlazeneho-reaktoru-brest-od-300 Má to chladenie olovom nejaké zádrhely? Malo by to vyriešiť problém korózie sodíkom, alebo sa mýlim?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.11.2021 22:55
Tak se mi pořád vrací jedna myšlenka:
Špičkoví potentáti si udělali výlet do Glasgow a tamodtud nás krmili žvásty o tom, jak jim záleží na budoucnosti planety, na nalezení bezuhlíkových zdrojů energie (především elektřiny) a všeobecné čistotě přírody.
Hlavní lovnou zvěří mělo být uhlí, ale nějak jim došlo, že tohle zvíře asi nepůjde zamordovat tak rychle, jak se myslelo. Takže se jaksi nedohodli vlastně na NIČEM...

Kdyby si nedělali jen bohapustou srandu z nás všech, a s tou snahou najít čisté zdroje elektřiny, určitě by alespoň jeden z nich musel vytasit trumf - nabídnout možnost využít reaktory, které jejich armády používají v lodích.
Technologie je to vyzkoušená, osvědčená a bezpečná. Lodi (hladinové i ponorky) se pohání jádrem už desítky let.
Nebylo by co řešit.
U každého většího města elektrárna s takovým lodním reaktorem, kolem velikých měst několik takových...

Jenže jak jsem už napsal výše: To by musel být boj proti produkci CO2, oteplování a pálení uhlí SKUTEČNÝM cílem potentátů.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

29.11.2021 08:54 Reaguje na Karel Ploranský
Myslím, že vojáci mají úplně jiné bezpečnostní standardy, než civilní sektor. Jinak máte pravdu boj proti CO2 je vrchol pokrytectví zvlášť v v naší společné EU se společnými evropskými hodnotami, jinak by se nemohli v jedné zemi JE zavírat aby se ve druhé zase stavěli.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist