Vojtěch Novotný: Chudoba ve světě a naše klimatická budoucnost
1. Posledních třicet let se neslo ve znamení historicky nevídaného ekonomického zázraku, jenž pozvedl rekordní počet lidí z extrémní chudoby. Přes početní nárůst lidstva klesl i procentuální podíl chudých lidí na světové populaci.
2. V ten samý čas rostly emise CO2. Oba trendy, růstu ekonomického a emisí, jsou funkčně provázány. Emise prokazatelně zmírnily chudobu po celém světě.
3. Největším globálním hybatelem růstu emisí byl ekonomický úspěch Číny. Ta dokázala zvýšit životní úroveň miliardě lidí. Přitom ještě do Kjótského protokolu (1997), omezujícího emise, nebyla jakožto málo významná ani zahrnuta. Co dělá nebo nedělá pro ochranu klimatu Evropa je stále méně důležité a její význam bude nadále klesat.
4. Klíčovou otázkou dneška je, zda a jak dokáže na příběh ekonomického úspěchu navázat Indie, jež brzo předběhne Čínu velikostí populace. Pokud nedojde k opravdu radikálnímu pokroku technologií, emise CO2 porostou, jen bude jejich růst veden Indií, místo dnešní Číny. Miliarda Indů je zcela seriozně připravena zbohatnout a žádná Extinction Rebellion jí v tom nezabrání. Afrika je domovem ještě větší a rovněž rostoucí populace, tam jsou ale šance na ekonomický zázrak velmi vzdálené.
5. Materiální aspirace lidí nejsou omezeny na to, aby se dostali z extrémní chudoby. Přestanou být posedlí ekonomickým růstem na úkor ostatních stránek života, včetně zájmu o životní prostředí, až někde kolem HDP 10 000 dolarů na hlavu ročně. V tomto příjmovém pásmu se rovněž sníží počet potomků natolik, že přestane růst počet obyvatel. I v zájmu ochrany přírody je třeba, aby lidstvo zbohatlo na tuto úroveň. Česko je v tomto ohledu již „za vodou“ či „v balíku“.
6. Politici rozvojových zemí nejsou zlí, neznalí nebo nedbalí, když dál rozvíjejí své CO2 chrlící ekonomiky. Jen reagují na výraznou touhou obyvatel po blahobytu. Někteří mladí lidé v Evropě možná mohou mít pocit, že na jejich bezstarostné dětství vrhá stín hrozící klimatická krize. Ale dětství milionů na celém světě je díky emisím CO2 zdravější, s lepší výživou a přístupem ke vzdělání.
7. Z toho lze vyvodit, že demokratický tlak na zlepšení ekonomik v rozvojovém světě nemůže žádný politik ignorovat. Jinými slovy, pokud takový stát není diktaturou, a nebo i pokud diktaturou je, nemůže si dovolit zavést radikální zelenou politiku, pokud by omezení emisí snížilo životní úroveň obyvatel. Rebelie proti vyhynutí navrhuje občanské komise, rozhodující o boji proti klimatu místo parlamentu. Celosvětový verdikt takových komisí by byl pro klimatické hnutí nejspíš nemilým překvapením.
8. Což vede k dalšímu závěru, totiž že jedinou cestou k vyřešení klimatické krize je masivní investice do vědy a rozvoje technologií. Jen tak lze sladit požadavky na snížení emisí a ekonomický růst v demokratické společnosti. Klimatická diktatura by problémy klimatu vyřešila stejně skvěle, jako diktatura proletariátu vyřešila problémy proletariátu.
9. Pokud jste z optimistických statistik o snižování chudoby překvapeni, nejste sami. Průzkumy veřejného mínění v rozvinutých zemích potvrzují, že jejich občané nemají o ekonomice rozvojových zemí sebemenší ponětí – na většinu otázek odpovídají hůř než kontrolní skupina šimpanzů (vybírající odpovědi náhodně). Což je samozřejmě zdrojem iluzí a fantaskních představ o řešení klimatické krize.
10. Co mohou evropské a obecně rozvinuté země učinit k řešení klimatické krize? Přijít s technologickými řešeními. Ostatně tak, jak je naší tradicí – v tom jsme zatím nejlepší. I fosilní paliva byla svého času zavedena jako k životnímu prostředí šetrnější varianta dřevěného uhlí a zvířecích potahů.
Kdybychom se před pár lety pokoušeli řešit zvětšující se ozónovou díru tím, že bychom přesvědčovali či nutili občany, aby přestali chladit potraviny v ledničkách, žili bychom dnes nejspíš na planetě bez ozónu. Je navýsost nerozumné, že vybaveni touto zkušeností se dnes přesto pokoušíme reagovat na klimatické změny voláním po uvědomělé skromnosti. Ta tak jako tak nenastane, a ani není třeba, pokud budeme mít palivo syntetizované z mořských řas, maso dorůstající z tkáňových kultur, geneticky modifikované rostliny lapající CO2 a další technologická řešení. Dejte vědcům pár miliard dolarů na výzkum a oni se už postarají. Věřte mi, jsem přece vědec.
Přečtěte si také |
Michal Broža: Opravdu jsou technologie jedinou cestou k vyřešení klimatické krize?reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (30)
Jan Šimůnek
22.10.2019 13:14Ozón v atmosféře se reparoval daleko rychleji, než se podle všech modelů reparovat měl. Je tudíž otázka, zda jeho úbytek vůbec souvisel s lidskými aktivitami a pokud ano, tak v jaké míře. Důležité je, že modely, na jejichž základě jsme začali drasticky omezovat freony, byly zřejmě vadné.
Jinak, opakuji, naprostý souhlas:
Jediné, co nám může pomoci, jsou nové technologie, které budou k životnímu prostředí (a třeba i k tomu CO2, byť je to zcela zjevný hoax) šetrnější a současně budou zvyšovat i ekonomickou úroveň společnosti. Zelení prosazují pravý opak: Ústup od stávajících a vývoje nových technologií a zahánění lidstva do bídy a hladomorů (pokud se dají a neskončí to válkou normálních lidí proti ekologům).
Ladislav Metelka
22.10.2019 15:27 Reaguje na Jan ŠimůnekLadislav Metelka
22.10.2019 15:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.10.2019 18:48 Reaguje na Ladislav MetelkaA možná z jiného soudku: někdy v 70. letech bylo mohutné hynutí Jedle bělokoré (dokonce se kvůli tomu v řadě lokalit u nás vysazovala severoamerická Abies grandis). Dávalo se to do souvislosti s kyselými dešti případně jinými civilizačními vlivy. Nicméně, ještě v 80. letech začaly přeživší jedle bělokoré normálně růst a prosperovat, aniž by došlo ke zlepšení parametrů ovzduší. Chtěl jsem tehdy vysadit u naší chaty grandisku, ale bylo mi to profesory z lesnické fakulty rozmluveno, že není důvod, že naše jedle vymírat přestaly. A současně se ke mě po této linii dostala informace, že byly nalezeny v lesních záznamech (které se u nás vedou od dob Marie Terezie) informace o vymírání jedlí se zcela identickými příznaky, které také spontánně odeznělo. Zřejmě se tedy jedná o nějakou periodickou záležitost, která zcela náhodně koincidovala s tím obdobím kyselých dešťů.
Poslání: Je docela možné, že i ta ozonová vrstva má nějakou periodicitu, o níž nevíme, protože ji sledujeme příliš krátkou dobu, a ta se zcela náhodně sešla s těmi freony.
Ladislav Metelka
22.10.2019 18:58 Reaguje na Jan ŠimůnekLadislav Metelka
22.10.2019 21:54 Reaguje naLadislav Metelka
22.10.2019 22:13 Reaguje naJan Šimůnek
23.10.2019 13:41 Reaguje na Ladislav MetelkaJenže to je záležitost typu "spoléháme na to, že naše alarmistické bláboly z první poloviny 90. let a ještě starší jsou těžko dohledatelné".
Martin Macek
30.10.2019 21:25 Reaguje na Jan ŠimůnekTak já vám pomůžu, například: D. Wuebbles (1983) J Geophysical Research 88: 1422-1443 předpovídal regeneraci atmosférického ozonu po roce 2000 za předpokladu, že se budou emise od roku 1990 snižovat o 7% ročně. Tak nevím, kde zase vidíte nějakou konspiraci vy alarmistický blábole.
Karel Zvářal
22.10.2019 16:18Takže řekněte kolik, neb kromě bídy sociální máme často co dočinění i s bídou duchovní. A ta se chová jako Černá díra. Proto poslat na správnou adresu, jinak to dopadne jako vždycky-(
Jiří Svoboda
22.10.2019 16:22Tuto provázanost, byť je doposud všeobecně pozorována, není správné považovat za přírodní zákon či fakt. Sám autor koneckonců doufá, že když se dá vědcům pár miliard, že to zvrátí. Nechápu tedy, proč je bod 2. uváděn.
Jedna věc je mít k dispozici efektivní zelené technologie vymyšlené vědci a druhá věc je jejich praktické používání. Zářný příklad, jak to nefunguje, je stavění budov velmi špatně zateplených. Přitom tepelné izolace jsou, vztaženo na objem nejlevnější stavební materiály a víme jak je aplikovat. Tyto budovy budou sto let zatěžovat životní prostředí nesmyslně vysokou spotřebou tepla na topení.
Pokud tedy vědci budou geniální zelené technologie vymýšlet a ty pak skončí v šuplících jejich stolů, to, co pan Novotný píše nenastane!
Takže uvěřte vědcům až poté, až si kloudně ověříte, že nekecají.
Vaclav Sobr
22.10.2019 16:52 Reaguje na Jiří Svobodachcete li něco co by mělo stát alespoň 50 let, tak potřebujete těžší kalibr.
A to zateplení k tomu už jenom zvyšuje tu základní cenu.
Jiří Svoboda
22.10.2019 17:46 Reaguje na Vaclav SobrZkuste se podívat na www.optimalizmus.cz a možná změníte názor.
Miroslav Vinkler
22.10.2019 17:53Plný souhlas až na jednu věc. Již teď se nám globálně hroutí životní prostředí. Obávám se,že čas potřebný k tomu, aby se několik mld lidí dostalo za vodu (příjem cca 10k USD/rok ) díky ekonomického růstu již nemáme.
Představa,že vědcům nasypeme několik mld USD a oni něco rychle vymyslí asi také správná není. Tady vycházím :
1) z nastaveného systému grantových podpor,administrativně natolik náročnému, o kterém jeden světový vědec prohlásil, že pokud by dnes mezi námi chodil Einstein měl by smůlu, nedostal by ani dolar.
2) počtu vědeckých a výzkumných ústavů a center v ČR a jejich výsledkům ve vztahu k praktickému uplatnění
Jiří Svoboda
22.10.2019 20:23 Reaguje na Miroslav VinklerJak ale uplatňovat nové poznatky, když tu máme dotační programy typu Nová zelená úsporám, které dávají dotace jen na stará osvědčená řešení. Na pasivní dům, kde použijete nějakou koncepčně novou technologii, žádnou dotaci nedostatnete. Jak se pak může v těchto nerovných podmínkách prosadit?
Miroslav Vinkler
23.10.2019 13:05 Reaguje na Jiří SvobodaJinak - za hodně peněz málo muziky.
Jiří Svoboda
23.10.2019 18:37 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
22.10.2019 18:17Jan Šimůnek
22.10.2019 18:50 Reaguje na Richard VacekVladimír Wagner
22.10.2019 18:22Jiří Svoboda
22.10.2019 19:33 Reaguje na Vladimír WagnerJan Šimůnek
23.10.2019 13:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.10.2019 18:39 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
24.10.2019 06:45 Reaguje na Jiří SvobodaTakže i kdyby to nějakým zázrakem nebylo politikum, nebudou tomu lidi věřit.
Druhá věc je, že takto mohutné přerozdělování prostředků, které navíc hrábne do peněženky prakticky každého občana, a které vytváří celosvětově i na národní úrovni paralelní mocenská centra, zcela objektivně politikum je a být i musí.
Jiří Svoboda
24.10.2019 12:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.10.2019 09:08 Reaguje na Jiří SvobodaPokud lidem budete luxovat peněženky a ještě je paralelně budete hnát do bídy atakováním těch životních zvyklostí, které jim přinášejí různé (nepeněžní) benefity, zakážete jim nákup určitého zboží, nebo drasticky omezíte jeho dostupnost na trhu, tak to prostě politikum je a nic s tím nenaděláte.
Pamatuji si, jak nějaký "expert" v socialistické veřejnoprávní televizi blekotal, coby komentář k reportáži o zásahu VB proti vexlákům, od kterých nakupovali bony lidé, toužící po digitálkách, že "digitálky jsou jen přechodná móda, nemající žádný smysl".
A lidé na to zareagovali také politicky, viz 17. listopad před 30 lety.
Jiri Kovalovsky
26.10.2019 21:07Konkretni priklad, alespon pro jeden sektor zivota:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-kovalovsky-jadro-pro-prirodu-aneb-odpoved-nejen-bedrichu-moldanovi
Taktez - na Ekolistu nedavno linkovane (diskuze pod https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mcafee-recyklace-plastu-nedava-smysl.pojdme-je-znovu-ukladat-na-skladky) ohledne plastu:
https://www.bloomberg.com/news/features/2019-09-25/polypropylene-plastic-can-finally-be-recycled
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/recyklovane-cerne-zlato-omv-navysuje-vyrobu-ropy-z-plastu-1358869
Prochazka temer kdekoli nejen v "tretim svete", napriklad i po Prazskem sidlisti, bdelemu oku ukaze ze plasty jsou tema k reseni. Jeste pred pul stoletim jsme je temer nepouzivali.