https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-novotny-americti-ornitologove-zjistuji-ze-historie-je-problem.ze-lide-jsou-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Novotný: Američtí ornitologové zjišťují, že historie je problém. Že lidé jsou problém

12.11.2023
Strnádka borovicová. Anglický název Bachman's sparrow odkazuje k Johnu Bachmanovi, úctyhodnému reverendovi. A otrokáři. Je to důvod druh přejmenovat?
Strnádka borovicová. Anglický název Bachman's sparrow odkazuje k Johnu Bachmanovi, úctyhodnému reverendovi. A otrokáři. Je to důvod druh přejmenovat?
Americká ornitologická společnost se rozhodla změnit obecná jména všech po lidech pojmenovaných amerických druhů, což znamená 152 severoamerických a 111 jihoamerických druhů. Podle očekávání se o tomto kroku živě diskutuje. Zde jsou mé úvahy:
 
1. Jsem rozhodně pro zachování statutu vědecké nomenklatury, a to je v současné době také oficiální stanovisko Mezinárodní komise pro zoologickou nomenklaturu (The International Commission on Zoological Nomenclature). Změna názvů by způsobila chaos, protože by zahrnovala více než 100 000 jmen, a bylo by to zcela zbytečné gesto neřešící skutečné problémy taxonomie.

2. Na obecné názvy mám mnohem méně vyhraněný názor, možná proto, že jsem entomolog, kde se obecné názvy používají mnohem méně než v ornitologii (a prakticky nikdy ve výzkumu). I když si nemyslím, že změna jmen ptáků znamená konec světa, jak ho známe, považuji tyto snahy za obdobu kritiky výběru hudby kapely hrající na palubě potápějícího se Titaniku. Je to opravdu něco, nad čím bychom měli trávit čas, když uvažujeme o kritických otázkách ochrany a výzkumu ptáků?

3. Co mi připadá zajímavé, až smutně zábavné, je naprostá bezradnost „pokrokových“ typů, včetně členů panelu, při konfrontaci se složitostí lidských dějin. Komise po dvaceti zasedáních uznává, že logický postup, kdy by se postupně zkoumaly zásluhy jednotlivých lidí, není možný, protože neexistuje shoda, kde vést hranici mezi „špatnými“ a „dobrými“ lidmi. Jejich vlastními slovy: „Snaha identifikovat lidi, kteří se dopustili škodlivých činů, se rozšířila na identifikaci lidí, kteří se individuálně nedopustili škodlivých činů, ale jejichž práce vytvářela nebo byla využívána k podpoře státem posvěcených násilných činů, nebo na identifikaci lidí, kteří se individuálně nedopustili škodlivých činů, ale byli podporováni a zvýhodňováni systémem nerovnosti a vykořisťování.“ Pokud by se tedy na palubě lodi zapojené do koloniální expanze nacházel naprosto dokonalý vědec, měli bychom problém. Jinými slovy, všichni lidé jsou problém. Historie je problém.


reklama

 
foto - Novotný Vojtěch
Vojtěch Novotný
Autor je tropický biolog, entomolog a ekolog. Pracuje v Entomologickém ústavu Biologického centra Akademie věd a vyučuje na Jihočeské univerzitě. Na Papui-Nové Guinei se snaží přijít na to, proč je v tropech větší biodiverzita než v jiných oblastech.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.11.2023 07:06
Korektnost nade vše - už se tlačí i do ČR, bohužel !
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.11.2023 07:53
Ano. Nevhodné osoby a škody způsobené ptactvu přemnoženou spárkatou zvěří na stromech a v oblacích. To jsou hlavní problémy ornitologie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.11.2023 08:29
mě se líbí docela tohle....je to takové eko:-)


Omluvíme se opicím, že jsme slezli ze stromu? Woke kultura je slepou větví evoluce

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč po šesti milionech let evoluce létáme do vesmíru a opice, které se od nás tehdy oddělily, maximálně poskakují? Jistě, každé dítě se ve škole učí, že za to vděčíme našim předchůdcům, kteří slezli ze stromů a začali chodit po dvou. Kdo by jim za to nebyl vděčný? Přesto se najde významná a vlivná skupina lidí, která se snaží evoluční proces otočit zpět. Říkají si „woke“ (probuzení).

abychom tohle pochopili, tak bychom museli být z Ameriky ale tak nějak pokud se označíme za opice, tak to bude těžko nadávkou. Ve skutečnosti to není podstatné, jak se co jmenuje, protože "opicím" je to jedno, dělají to co dělají každý den...je to jen obsesní pojivo mentální nudy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.11.2023 12:35
Prostě existují lidé, kteří nemají vážné starosti a tak se zabývají nesmysly. Snad by se jejich energie dala usměrnit jiným směrem aby po nich zůstalo něco užitečného a aby se na ně historie nemusela dívat jako na pokračovatele vymítačů ďábla.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.11.2023 17:50
Ale Češi jsou velcí přemalovávači dějin a pomníkoborci... Vidíme to na příklad na jménech ulic. Židovská, Franc Josef štrase, Masarykova, Herman Göring štrase, Třída Vítězství, Masarykova....
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.11.2023 18:04
To je velmi spravné to přejmenování.Určitě to byli dezolati,xenofobové a proruští švabové.
Odpovědět
Tomáš Grim

Tomáš Grim

14.11.2023 15:08
Pro příklady nesmyslných názvoslovných zhůvěřilostí ani nemusíme chodit do kolébky politicko-korektní bezmozkovitosti: nejčastější reakce od kolegů bird(watch)erů – ptáčkařů – na nález nového druhu pro ČR (viz
https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/malem-skoncil-v-popelnici.novy-ptaci-druh-pozorovany-v-ceske-republice ) je „a ta věc je Česky vážně buřnÍček?“ (komentář Jana Ebra pod postem https://www.facebook.com/tomas.grim.9440/posts/pfbid02UoJa7tSBM6rDPQwymBAXA6aaP61QaEqwmubdw4uvb1jkGJoquJ4LURGQqH1cZEf7l ).
Jen další zmatek způsobený jako tradičně českou názvoslovnou komisí – žádného „buřníčka žlutonohého“ nikdo (kromě členů komise) v naší komunitě nezná.
Nicméně všeobecná shoda mezi kolegy je zřejmá: nová „vylepšení“ názvosloví prostě ignorovat (protože jde o zmetek).
Takže novým druhem pro ČR je (starý, známý) buřňáček Wilsonův.
Nová je ale i stížnost na činnost názvoslovné komise: https://www.birdwatching.cz/birdwatching-v-terenu/item/1453-pi-tvorba-ceskeho-ptaciho-nazvoslovi-co-s-ni
Česká společnost ornitologická se jí přislíbila zabývat.
Odpovědět
HD

Hana D.

15.11.2023 16:18
Problém není ani historie, ani lidé. Problém jsou aktivisté a pseudokorektnost.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

15.11.2023 19:06
A proč jede o "Americkou" ornitologickou společnost? Proč se nepřejmenovali nejdříve oni? Vždyť se jmenují po někom jménem Amerigo Vespucci, měli by začít nejdříve u sebe. Oni oslavují svým jménem někoho, kdo pomohl zotročení původního obyvatelstva Ameriky a přispěl k začátku devastace přírody tohoto kontinentu!
Tak, je to komické a zajímavé, když na "ochránce" čehokoliv použijete jejich vlastní rétoriku...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist