https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtechn-novotny-palmovy-olej-a-ekologicky-vandalismus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Novotný: Palmový olej a ekologický vandalismus

19.10.2021
Na ilustračním snímku vypalování pralesa pro palmovou plantáž.
Na ilustračním snímku vypalování pralesa pro palmovou plantáž.
Bez ohledu na závažnost změn klimatu je používání palmového oleje jako paliva v zemích EU příkladem neodpustitelného ekologického vandalismu, který přímo ničí biologickou rozmanitost deštných pralesů.
 
Všechny ekologicky uvědomělé společnosti a vlády EU vám a veřejnosti samozřejmě budou namlouvat, že se jedná o 100% "certifikovaný, udržitelný olej". Synonymem pro tento odborný termín je buď "podvod", nebo "zbožné přání", podle toho, jak jste informovaní.

Nic takového jako udržitelný palmový olej neexistuje. Všechny plantáže palmového oleje vznikají na místě bývalých deštných pralesů. Rozdíl je pouze v tom, že v případě "udržitelného" oleje byly deštné pralesy zničeny již před delší dobou než v případě oleje necertifikovaného.

Biopaliva zvyšují poptávku po palmovém oleji donekonečna a neohraničeně; využití palmového oleje jako potraviny je důležité, ale má horní hranici danou tím, kolik ho lidé mohou zkonzumoval, zatímco poptávka po palmovém oleji pro biopaliva může být nekonečná, protože ani úplné nahrazení deštných pralesů plantážemi palmy olejné by fosilní paliva nenahradilo.

Nejsem zcela proti pěstování palmy olejné, může být do jisté míry ekonomicky a sociálně přínosné, zejména pro malé rodinné farmy. Uznávám také, že lidé něco jíst musí. Ale měli bychom se opravdu zdržet spalování palmového oleje. Dokonce i směs ropy z ropných písků, frakování a ropy sebrané z hladiny oceánu poté, co unikla z podmořského vrtu, je ekologičtější než palmový olej.

Zvýšená poptávka po „udržitelném“ palmovém oleji pro EU prostě nasměruje (certifikovanou) produkci ze starých plantáží na tento trh, což úměrně zvýší poptávku po necertifikovaném palmovém oleji u ostatních, méně náročných zákazníků jinde (a těch je dost).

Takže i kdybychom věřili, že certifikační systémy fungují dobře (což zdaleka není jisté), spotřeba palmového oleje pro biopaliva v EU přímo přispívá k likvidaci deštných pralesů.

Raději bych měl deštné pralesy v poněkud teplejším klimatu, než nekonečné plantáže palmového oleje v chladném letním vánku.

Evropané, byli jste někdy na plantáži palmy olejné? Vsadím se, že ne, protože neexistuje žádný důvod, proč tam jezdit, tedy pokud nejste sběrači palmových ořechů. Je to jedna z nejodpornějších krajin, jakou si lze představit, a také poušť z hlediska biologické rozmanitosti. Ne jako vaše pitoreskní řepková pole, tak milovaná krajináři!

Zdroj | Oilword 2021

reklama

 
foto - Novotný Vojtěch
Vojtěch Novotný
Autor je tropický biolog, entomolog a ekolog. Pracuje v Entomologickém ústavu Biologického centra Akademie věd a vyučuje na Jihočeské univerzitě. Na Papui-Nové Guinei se snaží přijít na to, proč je v tropech větší biodiverzita než v jiných oblastech.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 07:35
Autor měl rozvést ten poslední odstavec. Bylo by dobré v článku zmínit, kolik žije v běžném pralese na čtverečním kilometru druhů živočichů, hmyzu a rostlin a kolik se jich nachází na palmové plantáži, které se ne neprávem říká zelená poušť.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.10.2021 10:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejdříve se musíme ptát : Kdo za tím stojí - honba za co nejvyšším ziskem, takže ti nejbohatší.
A těch si zelený nevšímají, ti bu ze ru jí jen střední třídu společnosti !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2021 08:20
Pouze část problému, který se jmenuje pokrytectví EU .

Ta u sebe omezuje používání pesticidů, volá po udržitelném hospodaření v krajině apod., ale sama parazituje na vyvážení odpadů do Afriky a Asie.

Z Brazílie si udělala jeden obrovský supermarket, kde se už vůbec nezajímá o to, kam vede její kupování levných potravin a dalších surovin importovaných do EU.

Nejde o nic jiného, aby zmizelo z očí poškozování životního prostředí v Evropě, které se licoměrně vymístilo i do Jižní Ameriky .
(tam se z Bruselu nedohlédne)

Ničení světové biodiverzity také pod vlajkou EU je realita !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2021 09:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
není to tak dávno, snad na jaře jsem četl článek, jak Dánsko dováží dřevo pro svoje bioplynky, to hovoří za hodně. Ostatně, když se podíváte po Dánsku, tak kolik myslíte, že toho dřeva tam asi mají? nebo Nizozemí atd. velká část " západu" je v podstatě bezlesí...no a tak by se dalo pokračovat
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 15:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A nebyla to štěpka pálená v původně uhelných elektrárnách?
Biomasa pro bioplynku má totiž obvykle vysoké množství vody a tudíž je obvykle pro nějaký dálkový dovoz málo efektivní. Jedině, pokud myslíme moře, tak maximálně by pro bioplynky dávaly smysl mořské rostliny těžené či sklízené z moře tam, kde se přemnožily kvůli vysokému obsahu živin způsobeném vypouštěním odpadních vod do toho moře, případně řeky, které do toho moře teče.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.10.2021 11:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Už sem vám jednou psal, že problém je úplně jinde než v EU a že pokud někoho chcete obviňovat, pak Čínu. Data totiž hovoří zcela jasně. Ono je celkově zajímavé, že o Číně (ale i Rusku) jsem od vás nikdy nic negativního nečetl - asi jsou bezchybní... anebo to jen ukazuje mnohé o vás?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2021 20:35 Reaguje na Slovan
Hanzl a Slovan - co vám dvěma tak říct ?
Asi to, že je odbornými studiemi doloženo, že nejméně 10% vykácených amazonských pralesů jde na vrub EU.

Abych splnil zadání napsat něco negativního o ČLR a RF , tak mi dejte odkazy na nějaké relevantní informace.
A jinak - kovid 19 mám jednoznačně za čínskou značku , a v Rusku se standardní demokracie prostě zavést nedá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2021 11:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, Evropa se převážně chová, jak vy si přejete. Jde po vysokém HDP a bohatnutí svých obyvatel.
To něco stojí a zařídí to kšeftaři úplně se vším.
Zelených se to skutečně netýká, ti to mohutně kritizují.

Pokud by zelení blokovali kšefty s palmovým olejem, vy budete první, kdo bude hulákat o ekoteroristech.

Na druhou stranu ale ty špinavé kšefty jsou především Čínská kaše Evropa v to nevyniká.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.10.2021 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Je úplně jedno, jestli je Čína horší než Evropa.
Ano, v produkci svinstev ničících životní prostředí je horší. Ale alespoň se nesnaží dělat ze sebe vzor všech ctností a školit zbytek světa, jako to dělá Evropa - ve které je celá "ekologická" politika školní ukázkou farizejství. Navrch huj, vespod fuj.
Nějaký palmový olej, jakkoliv je to k pláči, je pouhým drobtem mezi všemi pokryteckými švindly, kterých se dopouštějí vlády jednotlivých států EU a vůdci Evropy to shora nejen kryjí, ale přímo podporují. Některé už zmínili jiní diskutující (např. dovážení dřeva přes moře, aby se tady "ekologicky" spálilo, export odpadů včetně jedů do chudších částí světa atd.). Vyjmenovat ty švindly všechny, to se do jednoho diskusního příspěvku ani nedá namačkat.
Jednoduše řečeno, ze dvou prevítů, kteří páchají úplně stejné prasečiny, je mi sympatičtější ten, který o tom alespoň nelže a nedělá se svatým.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 16:28 Reaguje na Karel Ploranský
Čína taky slušně mlží a lže. Viz třeba vznik Covidu, diskriminace Ujgurů, kontakty s Talibanem, vylovování moře čínskými rybářskými flotilami, chování k Austrálii a jednotlivým lidem v australské aféře... rozdíl je akorát v tom, že o EU se to nepředpokládá, respektive ti jednodušší to nepředpokládají. Zatímco o Číně to předpokládají všichni.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.10.2021 08:40
To máte těžké. Pokud je po olejích poptávka, tak z hektaru palmy olejné je oleje jako ze 3 hektarů řepky. A co je pak cennější? Vrátit krajině 3 ha řepkového pole, nebo hektar pralesa?
Správné by bylo asi snížit poptávku po olejích pro technické účely, ale tady green deal nenabízí řešení.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2021 09:12 Reaguje na Richard Vacek
v Evropě už to je tak svázané, že jdou plundrovat někam jinam...ale to neznamená, že je to lepší. Pokud nezměníme své vlastní návyky, tak to lepší nebude. Je otázka jak a jakým směrem...ono to je jako u nás, každý lom na kámen je ! dobrý" když není před naším oknem. Změnit technologie asfaltobetonu nechcem a ještě tu potřebu hamižnosti živíme nabotnalou dálniční sítí... tolik km dálnic v přepočtu na Km2 území, snad nemají ani v Americe
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.10.2021 09:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Lidí je hodně. Pokud chceme ponechat maximální plochu přírodě, tak se musíme orientovat na koncentrované zdroje energie, potravy, výroby, ... .
Nebo pokračovat dál v úpadku, kdy se navrátíme k samozásobitelství.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 09:33 Reaguje na Richard Vacek
Tou první větou jste naťuknul ten největší problém. Lidí je hodně a defacto Zeměkouli vybydlují. Jenže tohle skoro nikdo neřeší a pokud se někdo na to téma ozve, je umlčen. Zato jsou nám prezentovány studie, že kupříkladu v roce 2050 bude v Africe 2,5 miliardy obyvatel a v roce 2100 4,1 miliardy. Co budou ti lidi žrát, když už dneska tam desítky miliónů lidí trpí hlady?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.10.2021 10:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tohle téma je bohužel odsouzeno k tomu, aby ho všichni ignorovali.
Týmy vědců se přou o to, proč lidstvo produkuje stále víc a víc CO2 - přitom je to tak jasné, až to bije do očí: Mohou snad emise CO2 (i jiných plynů) zůstávat stejné, když se množíme jako hraboši?
Už to píšu po bůhvíkolikáté: Když jsem se narodil, nežilo na světě ani celé 2,5 miliardy lidí. Může být produkce škodlivin všeho druhu stejná, když je nás teď skoro 8 miliard?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.10.2021 16:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jídlo doplní EU , protože se cítí býti zodpovědná za předchozí vykořisťování a kolonialismus. Jídlo tak někde nakoupí s našich daní a doveze, Afričané se nemusí ani zvednout z pelíšků v táborech. K tomu pár fotek dětí s nafouklým bříškem a napřesrok dovezte ještě víc. My se tu zatím rozmnožíme, to nás ohromně baví.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2021 19:15 Reaguje na Richard Vacek
spotřebovávat méně je možnost, který sice tolik neřeší ale pomůže...to, jakým způsobem se chováme ke krajině a její původnosti je katastrofa ale i pokrytectví spotřeby...když se to nevyrobí tady, vyrobí se to jinde za mnohem méně a daleko drastičtějších podmínkách...ať žije globalizace bezohledného byznysu urvat co nejvíc
Odpovědět
JS

Jiří S

19.10.2021 10:25 Reaguje na Richard Vacek
Za mne jako zemědělce bych nechal raději ty 3 ha řepkového pole, ale mělo by to podmínky. Nechal bych je z toho důvodu, že osevní postupy kvůli chybějící živočišné výrobě by se ještě zkrátily a to by vedlo k navýšení aplikace pesticidů, bylo by to krátkozraké . A ta podmínka by byla návrat moření řepky a některých účinných látek neperzistentních v půdě. Nehledě na to, že řepkový olej je výrazně kvalitnější takřka ve všech ohledech než palmový.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.10.2021 10:25 Reaguje na Richard Vacek
A kde prosím Green Dead nabízí něco, co může poučený člověk považovat za řešení? Myslím skutečné ŘEŠENÍ, tj. opatření, kterými se v konečném důsledku nenapáchá víc škody než užitku??
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 09:29
Plantáže palmového oleje neznám, ale viděla jsem plantáže eukalyptu v Africe. Další příklad. Od té doby, co jsem tyto a dalsí plantáže v Africe viděla, se snažím moc nekupovat, recyklovat, opravovat. O tom stylu života se nemusí mluvit, stačí řídit se tím, a dá se dobře žít a užívat si i bez plýtvání.
Odpovědět
OL

Ondřej Lenz

19.10.2021 11:23
Já myslel, že europarlament už v roce 2018 schválil zákaz palmového oleje v biopalivech od r. 2021 (viz https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-roku-20121-bude-platit-zakaz-pridavani-palmoveho-oleje-do-paliv-problem-zustavaji-potraviny).

Jak je to tedy? A jaká je aktuální situace? Chápu, že se asi nestihlo schválit ve všech členských státech, ale třeba Belgie (https://www.foodnet.cz/index.php/cs/aktuality/2060-belgie-zakazala-biopaliva-na-bazi-sojoveho-a-palmoveho-oleje-kvuli-obavam-o-zivotni-prostredi) a Norsko (https://magazin.cz/spolecnost/11881-zachrani-norsko-destne-pralesy-schvalilo-totiz-zakaz-palmovych-oleju). Situaci v ostatních státech EU vč. ČR jsem nebyl schopen nikde dohledat. Došlo k nějakým dalším změnám, posunům?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2021 12:50 Reaguje na Ondřej Lenz
Během pandemie celkový vývoz plynu z Ruska do Evropy poklesl, protože byla menší poptávka. Ta se sice v Evropě opět zvedla, ale tento klesající trend pokračuje. V letošním roce jsou dodávky nižší, zejména prostřednictvím plynovodů na Ukrajině a v Bělorusku. To vedlo k vyčerpání zásob v celé Evropě, což následně zvyšuje ceny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2021 20:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl, zase jste vedle.
Gazprom EU nabízel dlouhodobé kontrakty na 10-25 let za pevnou cenu.
EU to odmítla, že se pojede na spotové ceny .
A všechna jinak nasmlouvaná množství Gazprom plní bez výhrad.
Kdyby EK nebyla "vymaštěná" , nemusely si naše domácnosti za plyn připlatit 378% - dnešní údaj na ČT 1 a za elektřinu 178%.

Vaše vidění světa - za vším hledej Rusa je skutečně obdivuhodné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2021 09:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tohle není moje vidění světa, to je ctiace.
Spíše vy jste chorobný s tím, že za vše můžel Brusel. Ten s plynem neochode.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.10.2021 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Brusel s plynem neobchoduje, ale obchodují s ním jednotlivé státy - a nejvíc samozřejmě právě ty, které určují celou politiku Bruselu. Ty nápady, které nám přeposílají bruselští byrokrati jako direktivy, se totiž rodí jinde než v jejich kancelářích - oni je jen poslušně opisují. Pocházejí především z Německa. A bez vědomí a souhlasu lidí jako Merkelová, Macron atd., se v Bruselu nikdo ani neuprdne.
Jestliže s plynem obchoduje Německo jako vůdčí mocnost EU, je to v podstatě totéž jako kdyby s ním obchodovala EU jako taková. A za chyby té vůdčí mocnosti následně tvrdě platíme i my ostatní, kteří s ní v EU jsme. Platíme dokonce tvrději než sami Němci...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 16:22
No, spalování rostlinných olejů je docela zhůvěřilost, ale jinak palmový olej by se měl spíš používat víc. 1 hektar palmy olejné totiž vyprodukuje stejné množství oleje jako 2 - 3 hektary řepky nebo 5 - 6 hektaru slunečnice nebo, jestli si ta čísla pamatuji dobře, cca 8 hektarů sóji(před GMO odrůd, protože nyní jsou snad už všechny sójová pole s GM odrůdami, kde ty výnosy budou určitě vyšší, ale sójový olej se kvůli tomu do EU nedováží a jako by nebyl)
Olej z palmy olejné tak má násobně menší ekologickou stopu než jiné oleje. Problematiku ničení životního prostředí pěstováním palmy olejné si musí obsloužit státy, kde ty plantáže leží. Je to zaprvé jejich území, jejich svrchovanost a jejich kompetence a za druhé pokud do toho bude Evropa nějak zasahovat a spotřebu palmového oleje bojkotovat, produkci hbitě vykoupí třeba Čína a další země. A kdyby ne, a palmové plantáže neměly odbyt, pokud se příslušný stát nestará o ničení životního prostředí na svém území palmovými plantážemi, úplně stejně se nebude starat, pokud se bude místo plantáží palem sázet něco jiného.
Jinak rostlinné oleje mají podle mne velmi dobrou budoucnost, protože jakožto tekuté látky by měly jít snadno chemicky upravovat a tudíž by v blízké budoucnosti mohly využívat pro výrobu spousty výrobků, které se nyní vyrábějí z ropy. Všelijaká mazadla, oleje, pryskyřice a plasty i další produkty.
Ovšem v budoucnui se dost možná olej nebude pěstovat na polích, ale ve vodě. Například některé druhy sinic obsahují oleje a tuky ve velmi vysokém množství a současně v případě dobrého přístupu k energii, světlu a živinám jejich biomasa vykazuje velmi vysoké produkce na jednotku plochy. A v neposlední řadě by měly jít snadno geneticky modifikovat, takže jejich produkty by mohly být velice zajímavé.
Teď dodatečně mně ale napadlo, že řepka má ještě plusové body, vedle produkce oleje je u dnešních odrůd, takzvaných dvounulek, důležitá taky produkce pokrutin neboli zbytků po získání řepkového oleje. Z semen těch současných odrůd je to totiž ceněné bílkovinné krmivo, které slouží jako náhrada krmných sójových bílkovin a tudíž velice omezuje dovážení GM sóji třeba z Brazílie. A v blízké budoucnosti to možná budeme ve všelijakých vegetariánských směsích a náhražkách konzumovat i my lidé.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist