Vojtěch Novotný: Palmový olej a ekologický vandalismus
Nic takového jako udržitelný palmový olej neexistuje. Všechny plantáže palmového oleje vznikají na místě bývalých deštných pralesů. Rozdíl je pouze v tom, že v případě "udržitelného" oleje byly deštné pralesy zničeny již před delší dobou než v případě oleje necertifikovaného.
Biopaliva zvyšují poptávku po palmovém oleji donekonečna a neohraničeně; využití palmového oleje jako potraviny je důležité, ale má horní hranici danou tím, kolik ho lidé mohou zkonzumoval, zatímco poptávka po palmovém oleji pro biopaliva může být nekonečná, protože ani úplné nahrazení deštných pralesů plantážemi palmy olejné by fosilní paliva nenahradilo.
Nejsem zcela proti pěstování palmy olejné, může být do jisté míry ekonomicky a sociálně přínosné, zejména pro malé rodinné farmy. Uznávám také, že lidé něco jíst musí. Ale měli bychom se opravdu zdržet spalování palmového oleje. Dokonce i směs ropy z ropných písků, frakování a ropy sebrané z hladiny oceánu poté, co unikla z podmořského vrtu, je ekologičtější než palmový olej.
Zvýšená poptávka po „udržitelném“ palmovém oleji pro EU prostě nasměruje (certifikovanou) produkci ze starých plantáží na tento trh, což úměrně zvýší poptávku po necertifikovaném palmovém oleji u ostatních, méně náročných zákazníků jinde (a těch je dost).
Takže i kdybychom věřili, že certifikační systémy fungují dobře (což zdaleka není jisté), spotřeba palmového oleje pro biopaliva v EU přímo přispívá k likvidaci deštných pralesů.
Raději bych měl deštné pralesy v poněkud teplejším klimatu, než nekonečné plantáže palmového oleje v chladném letním vánku.
Evropané, byli jste někdy na plantáži palmy olejné? Vsadím se, že ne, protože neexistuje žádný důvod, proč tam jezdit, tedy pokud nejste sběrači palmových ořechů. Je to jedna z nejodpornějších krajin, jakou si lze představit, a také poušť z hlediska biologické rozmanitosti. Ne jako vaše pitoreskní řepková pole, tak milovaná krajináři!
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Zbyněk Šeděnka
19.10.2021 07:35smějící se bestie
19.10.2021 10:33 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaA těch si zelený nevšímají, ti bu ze ru jí jen střední třídu společnosti !
Miroslav Vinkler
19.10.2021 08:20Ta u sebe omezuje používání pesticidů, volá po udržitelném hospodaření v krajině apod., ale sama parazituje na vyvážení odpadů do Afriky a Asie.
Z Brazílie si udělala jeden obrovský supermarket, kde se už vůbec nezajímá o to, kam vede její kupování levných potravin a dalších surovin importovaných do EU.
Nejde o nic jiného, aby zmizelo z očí poškozování životního prostředí v Evropě, které se licoměrně vymístilo i do Jižní Ameriky .
(tam se z Bruselu nedohlédne)
Ničení světové biodiverzity také pod vlajkou EU je realita !
Jaroslav Řezáč
19.10.2021 09:15 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
20.10.2021 15:58 Reaguje na Jaroslav ŘezáčBiomasa pro bioplynku má totiž obvykle vysoké množství vody a tudíž je obvykle pro nějaký dálkový dovoz málo efektivní. Jedině, pokud myslíme moře, tak maximálně by pro bioplynky dávaly smysl mořské rostliny těžené či sklízené z moře tam, kde se přemnožily kvůli vysokému obsahu živin způsobeném vypouštěním odpadních vod do toho moře, případně řeky, které do toho moře teče.
Slovan
19.10.2021 11:11 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
19.10.2021 20:35 Reaguje na SlovanAsi to, že je odbornými studiemi doloženo, že nejméně 10% vykácených amazonských pralesů jde na vrub EU.
Abych splnil zadání napsat něco negativního o ČLR a RF , tak mi dejte odkazy na nějaké relevantní informace.
A jinak - kovid 19 mám jednoznačně za čínskou značku , a v Rusku se standardní demokracie prostě zavést nedá.
Pavel Hanzl
19.10.2021 11:45 Reaguje na Miroslav VinklerTo něco stojí a zařídí to kšeftaři úplně se vším.
Zelených se to skutečně netýká, ti to mohutně kritizují.
Pokud by zelení blokovali kšefty s palmovým olejem, vy budete první, kdo bude hulákat o ekoteroristech.
Na druhou stranu ale ty špinavé kšefty jsou především Čínská kaše Evropa v to nevyniká.
Karel Ploranský
20.10.2021 10:37 Reaguje na Pavel HanzlAno, v produkci svinstev ničících životní prostředí je horší. Ale alespoň se nesnaží dělat ze sebe vzor všech ctností a školit zbytek světa, jako to dělá Evropa - ve které je celá "ekologická" politika školní ukázkou farizejství. Navrch huj, vespod fuj.
Nějaký palmový olej, jakkoliv je to k pláči, je pouhým drobtem mezi všemi pokryteckými švindly, kterých se dopouštějí vlády jednotlivých států EU a vůdci Evropy to shora nejen kryjí, ale přímo podporují. Některé už zmínili jiní diskutující (např. dovážení dřeva přes moře, aby se tady "ekologicky" spálilo, export odpadů včetně jedů do chudších částí světa atd.). Vyjmenovat ty švindly všechny, to se do jednoho diskusního příspěvku ani nedá namačkat.
Jednoduše řečeno, ze dvou prevítů, kteří páchají úplně stejné prasečiny, je mi sympatičtější ten, který o tom alespoň nelže a nedělá se svatým.
Radim Polášek
20.10.2021 16:28 Reaguje na Karel PloranskýRichard Vacek
19.10.2021 08:40Správné by bylo asi snížit poptávku po olejích pro technické účely, ale tady green deal nenabízí řešení.
Jaroslav Řezáč
19.10.2021 09:12 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
19.10.2021 09:26 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNebo pokračovat dál v úpadku, kdy se navrátíme k samozásobitelství.
Zbyněk Šeděnka
19.10.2021 09:33 Reaguje na Richard VacekKarel Ploranský
20.10.2021 10:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTýmy vědců se přou o to, proč lidstvo produkuje stále víc a víc CO2 - přitom je to tak jasné, až to bije do očí: Mohou snad emise CO2 (i jiných plynů) zůstávat stejné, když se množíme jako hraboši?
Už to píšu po bůhvíkolikáté: Když jsem se narodil, nežilo na světě ani celé 2,5 miliardy lidí. Může být produkce škodlivin všeho druhu stejná, když je nás teď skoro 8 miliard?
Petr Pekařík
22.10.2021 16:42 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Řezáč
19.10.2021 19:15 Reaguje na Richard VacekJiří S
19.10.2021 10:25 Reaguje na Richard VacekKarel Ploranský
20.10.2021 10:25 Reaguje na Richard VacekJarka O.
19.10.2021 09:29Ondřej Lenz
19.10.2021 11:23Jak je to tedy? A jaká je aktuální situace? Chápu, že se asi nestihlo schválit ve všech členských státech, ale třeba Belgie (https://www.foodnet.cz/index.php/cs/aktuality/2060-belgie-zakazala-biopaliva-na-bazi-sojoveho-a-palmoveho-oleje-kvuli-obavam-o-zivotni-prostredi) a Norsko (https://magazin.cz/spolecnost/11881-zachrani-norsko-destne-pralesy-schvalilo-totiz-zakaz-palmovych-oleju). Situaci v ostatních státech EU vč. ČR jsem nebyl schopen nikde dohledat. Došlo k nějakým dalším změnám, posunům?
Pavel Hanzl
19.10.2021 12:50 Reaguje na Ondřej LenzMiroslav Vinkler
19.10.2021 20:41 Reaguje na Pavel HanzlGazprom EU nabízel dlouhodobé kontrakty na 10-25 let za pevnou cenu.
EU to odmítla, že se pojede na spotové ceny .
A všechna jinak nasmlouvaná množství Gazprom plní bez výhrad.
Kdyby EK nebyla "vymaštěná" , nemusely si naše domácnosti za plyn připlatit 378% - dnešní údaj na ČT 1 a za elektřinu 178%.
Vaše vidění světa - za vším hledej Rusa je skutečně obdivuhodné.
Pavel Hanzl
20.10.2021 09:30 Reaguje na Miroslav VinklerSpíše vy jste chorobný s tím, že za vše můžel Brusel. Ten s plynem neochode.
Karel Ploranský
20.10.2021 11:01 Reaguje na Pavel HanzlJestliže s plynem obchoduje Německo jako vůdčí mocnost EU, je to v podstatě totéž jako kdyby s ním obchodovala EU jako taková. A za chyby té vůdčí mocnosti následně tvrdě platíme i my ostatní, kteří s ní v EU jsme. Platíme dokonce tvrději než sami Němci...
Radim Polášek
20.10.2021 16:22Olej z palmy olejné tak má násobně menší ekologickou stopu než jiné oleje. Problematiku ničení životního prostředí pěstováním palmy olejné si musí obsloužit státy, kde ty plantáže leží. Je to zaprvé jejich území, jejich svrchovanost a jejich kompetence a za druhé pokud do toho bude Evropa nějak zasahovat a spotřebu palmového oleje bojkotovat, produkci hbitě vykoupí třeba Čína a další země. A kdyby ne, a palmové plantáže neměly odbyt, pokud se příslušný stát nestará o ničení životního prostředí na svém území palmovými plantážemi, úplně stejně se nebude starat, pokud se bude místo plantáží palem sázet něco jiného.
Jinak rostlinné oleje mají podle mne velmi dobrou budoucnost, protože jakožto tekuté látky by měly jít snadno chemicky upravovat a tudíž by v blízké budoucnosti mohly využívat pro výrobu spousty výrobků, které se nyní vyrábějí z ropy. Všelijaká mazadla, oleje, pryskyřice a plasty i další produkty.
Ovšem v budoucnui se dost možná olej nebude pěstovat na polích, ale ve vodě. Například některé druhy sinic obsahují oleje a tuky ve velmi vysokém množství a současně v případě dobrého přístupu k energii, světlu a živinám jejich biomasa vykazuje velmi vysoké produkce na jednotku plochy. A v neposlední řadě by měly jít snadno geneticky modifikovat, takže jejich produkty by mohly být velice zajímavé.
Teď dodatečně mně ale napadlo, že řepka má ještě plusové body, vedle produkce oleje je u dnešních odrůd, takzvaných dvounulek, důležitá taky produkce pokrutin neboli zbytků po získání řepkového oleje. Z semen těch současných odrůd je to totiž ceněné bílkovinné krmivo, které slouží jako náhrada krmných sójových bílkovin a tudíž velice omezuje dovážení GM sóji třeba z Brazílie. A v blízké budoucnosti to možná budeme ve všelijakých vegetariánských směsích a náhražkách konzumovat i my lidé.