https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-rozsirovani-dolu-a-prodej-elektraren-jdou-proti-smyslu-uhelne-komise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Rozšiřování dolů a prodej elektráren jdou proti smyslu uhelné komise

2.8.2019
Jako pozitivní vidí asociace Zelený kruh, že komise má navrhnout harmonogram odklonu od uhlí. Je také dobře, že výstupy jednání komise budou veřejné. Naopak negativní je, že složení komise není dle návrhu vyvážené.
Jako pozitivní vidí asociace Zelený kruh, že komise má navrhnout harmonogram odklonu od uhlí. Je také dobře, že výstupy jednání komise budou veřejné. Naopak negativní je, že složení komise není dle návrhu vyvážené.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Asociace ekologických organizací Zelený kruh vítá schválení Státní uhelné komise vládou ČR a přizvání Zeleného kruhu k účasti. Jsme zase blíže potřebné diskusi o termínu ukončení využívání nejšpinavějšího fosilního paliva v Česku. Složení komise však protežuje zástupce zájmů uhelného byznysu.
 
“Aby měla komise smysl, musí být součástí návrhu i jasně definovaný útlum spalování uhlí na příštích 10 let a konkrétní řešení, jak ho stát dosáhne. Bude to však možné v komisi, kde za byznys jsou zástupci zájmů uhelných firem a chybí zástupci moderní energetiky?” komentuje složení uhelné komise Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, členské organizace Zeleného kruhu.

Jako pozitivní vidí asociace Zelený kruh, že komise má navrhnout harmonogram odklonu od uhlí. Je také dobře, že výstupy jednání komise budou veřejné.

Naopak negativní je, že složení komise není dle návrhu vyvážené. Například tři křesla pro podnikatelskou sféru mají připadnout asociacím, které podporují využívání uhlí, a v roce 2015 dokonce (spolu s odboráři, kteří mají v komisi jednoho zástupce) žádaly prolomení limitů těžby na velkolomu Československé armády a využívání uhlí dalších sto let.

Asociace jako Svaz moderní energetiky či Komora obnovitelných zdrojů energie nebo Šance pro budovy naopak chybí. Chybí také zástupci obcí a místních obyvatel ohrožených těžbou uhlí.

A chybí také zástupce většiny zaměstnanců v uhelných elektrárnách, které sdružuje Asociace samostatných odborů. Vzhledem k systému schvalování závěrů prostou většinou by převaha podporovatelů uhlí znamenala, že komise nedává smysl, a ekologické organizace se účastnit nebudou. Posouzení vyváženosti bude záležet na konečném složení, neboť například postoje akademiků budou věcí konkrétního obsazení.

Zelený kruh a jeho členské organizace zabývající se ochranou klimatu a energetikou považují také za problém, že vláda mlčí k aktuálním kauzám, které prodlužují využívání uhlí bez ohledu na budoucí výsledky uhelné komise.

Jde například o záměr rozšíření hnědouhelného velkolomu Bílina (které dokonce včera získalo souhlasné stanovisko MŽP z hlediska vlivu na životní prostředí), plánovaný prodej elektrárny ČEZ Počerady Pavlu Tykačovi (který chce největší českou uhelnou elektrárnu provozovat další desítky let, což je v rozporu dokonce i se Státní energetickou koncepcí ČR), či udělování výjimek z limitů na znečištění z uhelných elektráren. Státní uhelná komise nesmí být důvodem neřešení problémů, které do konce komise nepočkají.


reklama

 
Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

2.8.2019 00:20
Vždyť je to tak jednoduché. První kdo přijde s tím, že "tady máte fungující elektrárnu neprodukující CO2, o výkonu 10 GW se 100% dostupností a ceně elektřiny pod úrovní současných kontrahovaných cen, dráty si připojte sem" vyhrává a tepelné elektrárny jejich vlastníci ještě rádi co nejrychleji odstaví. Stačí kyž Zelený kruh zařídí tohle a nemusí řešit nic dalšího :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.8.2019 12:13
Problém je, že Zelený kruh lže (sobě i na venek), že existuje levná alternativa vůči spalování uhlí představovaná OZE. Pokud budou používány lživé argumenty jako standard (to se netýká jen Zeleného kruhu) je každá komise pro kočku.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.8.2019 14:23 Reaguje na Jiří Svoboda
ona alternativa samozřejmě existuje, ale není to slunečník ani větrník, ale jádro. to jádro, které bylo zcela sešněrováno předpisy do úplného nesmyslna. stačilo by maličko - odšněrovat.

(zlí jazykové tvrdí, že celá kampaň proti jádru byla za uhelné a ropné peníze, ale to je určitě jen špinavá pomluva)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2019 13:46 Reaguje na Lukas B.
Kupodivu ta špinavá pomluva zní nejlogičtěji a má velmi racionální základ. Přebarvit uhelné peníze na zelené a naservírovat je příslušným organizacím, na to tu máme spoustu expertů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

5.8.2019 21:34 Reaguje na Jiří Svoboda
podle zásady cui bono jsou uhelné a ropné peníze první na řadě podezřelí. to je jasný. ovšem cui bono je indicie, nikoli důkaz.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.8.2019 15:47
"Uhlíková neutralita" má platit v roce 2100. V té době po antropogenním globálním oteplování neštěkne ani pes a jeho nepočetní přetrvávající zastánci budou za stejné exoty jako dnes zastánci placatosti Země.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2019 13:51 Reaguje na Jan Šimůnek
Zjevně jste prognostik minimálně kvalit V. Klause!
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.8.2019 09:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Vzhledem k tomu, že před nějakými 50 lety frčela "nová doba ledová" a do roku 2100 zbývá více než 80 let, tak nemusím být nějakým prognostikem, abych si mohl dovolit napsat výše uvedené s vysokou pravděpodobností, že to právě tak dopadne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist