Tereza Šímová: Znovuzvolení Václava Klause: Ekonomické myšlení k životnímu prostředí patří
Klausovy názory však nenachází pozitivní odezvu pouze mezi akademiky, ale i v širokém spektru nevládních organizací, za jejichž nepřítele je Klaus často chybně označován. Tzv. Koalice občanské společnosti pro klimatickou změnu (CSCCC) sdružuje občanská sdružení z desítek zemí od Indie přes Izrael, Jižní Afriku, Kanadu po Velkou Británii a jejím cílem je upozornit na obrovské náklady politik stavících na tzv. principu předběžné opatrnosti a na emocionálnost či častou dogmatičnost probíhající debaty. Její členové – stejně jako Václav Klaus – argumentují ve prospěch ekonomického růstu a technologického pokroku, který usnadní přizpůsobení se případným změnám klimatu na celosvětové úrovni.
Václav Klaus zdaleka není ve svých názorech na omezenou roli státu a důrazu na svobodu jednání jednotlivce v oblasti ochrany životního prostředí osamocen. Osamocen je pouze mezi politickými činiteli. Ano, zde opravdu jen zřídka nalézáme lidi s ekonomickým způsobem myšlení, lidi, kteří upozorňují na nepřímé, nezamýšlené a skryté dopady „konání dobra“. Toho mají obvykle běžní politici plná ústa: je prý třeba recyklovat, povinně vykupovat pet-lahve, zdaňovat, regulovat, dohlížet, přimíchávat biosložky do paliv apod. v nepřeberné paletě podob. Je třeba jistého tréninku v ekonomii (či zapojení zdravého selského rozumu), aby si člověk uvědomil, že výroba biopaliv či recyklace mohou více zdrojů spotřebovat než ušetřit, a tedy že životní prostředí poškodí, a nikoli ochrání. Totéž může platit o dnes módní ochraně klimatu – vychýlení pozornosti politiky tímto směrem může v konečném důsledku obyvatele planety hubit, místo aby je zachraňovalo, neboť důležitější problémy budou přehlíženy.
Nejsem si jista, jak dalece skutečnost, že máme staronového prezidenta, ovlivní reálnou podobu politiky ochrany životního prostředí v České republice. Co však Václav Klaus bude naštěstí i nadále ovlivňovat, je podoba veřejné debaty o problémech spojených s životním prostředím. Snad i do budoucna bude pro mnohé prvním člověkem, od kterého se dozví o existenci alternativního pohledu na problematiku ochrany životního prostředí. Je pak na každém, zda se na vlastní oči přesvědčí o existenci vědců, specialistů na oblast životního prostředí a jeho ochrany, kteří nehlásají „zelenou litanii“. „Zelení“ totiž nemají monopol na poznatky ohledně ochrany přírody, klimatu apod., byť se velmi snaží o tom veřejnost přesvědčit. Řada běžných politiků však se zelenou kartou ráda hraje – regulace a daně v zeleném hávu vypadají mnohem přijatelněji, a tudíž se i lépe se prosazují. Ke cti Václava Klause slouží, že se těmto svodům líbivé politiky v tomto ohledu (alespoň prozatím) vyhýbá.
Poznámka serveru Ekolist.cz: Ve Fóru Ekolistu hodláme publikovat vyžádané komentáře zainteresovaných osobností k aktuálním tématům. Všichni oslovení budou mít stejné zadání tématu. V tomto díle seriálu vybrala redakce téma: "Václav Klaus byl znovu zvolen prezidentem ČR. Co to bude znamenat pro politiku v oblasti životního prostředí?" O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
|
reklama
Autorka pracuje pro Centrum pro studium životního prostředí v Liberálním institutu a na katedře ekonomiky životního prostředí Vysoké školy ekonomické.
Online diskuse
ako si my vieme pekne pilit konar na ktorom sedime... - 10. 6. 2009 - Peter"... neboť důležitější problémy budou přehlíženy." ... no tak to by ma zaujimalo co uz je pre ludstvo dolezitejsia tema ako nase vlastne prezitie? Ak budeme takto dalej pokracovat, priroda sa nas jednoducho zbavi... bohuzial pri tom zoberieme so sebou aj zopar dalsich zivocisnych a rastlinnych druhov... ale to pre prirodu ako cely system nebude az taka strata, spamata sa z toho... A pani budu zatial riesit "dolezitejsie otazky". |