Tomáš Feřtek: Zrušme Šumavu!
Za ty poslední čtyři roky se toho na Šumavě moc nezměnilo, byť jsme měli vládu, jejíž součástí byla Strana zelených, která dokonce držela přímo ministerstvo životního prostředí. Jmenovala nového ředitele parku, pana Krejčího, který by rád se starosty vycházel a zároveň si to příliš nerozházel s biology a ochranáři. Což je těžké. No a současná úřednická ministryně paní Bízková (blízká ODS) mluví o tom, že na Šumavě byla spuštěna zelená opona a dva tisíce místních obyvatel trpí. Rétorika nového ministra (pokud se jím nestane pan Moldan za TOP 09) asi bude podobná. I když jím bude Moldan, není pravděpodobné, že by v pravicové vládě udržel „bezzásahové“ pojetí prvních zón a prosadil jejich scelování a rozšiřování. Opozičním socialistům leží představa suchého lesa na hřebenech v žaludku ještě víc.
Šumavě nejvíc škodí přesně tato zákopová válka, kdy se politici nejsou schopni rozhodnout, jestli tu bude opravdový národní park, nebo jeho parodie. A změna ke skutečnému parku, kde je alespoň třetina území ponechána přírodním procesům, se přinejmenším od příštích dvou vlád nedá očekávat. Dalších zhruba deset let jalových kompromisů Šumavě jen uškodí a my budeme sledovat pozvolnou devalvaci, zesměšňování a ukrajování parku.
Takže zahajujeme myšlenkové cvičení: Národní park Šumava neexistuje. Co se stane?
- Zmizí nepřítel, který sjednocuje všechny – od party okolo expremiéra Zemana, přes krajské politiky, až po místní obyvatele. Diskutující vylezou ze zákopů označených kácet proti nekácet a začne normálnější debata o tom, jak by měla Šumava vypadat.
- Zmizí některá nesmyslná nařízení současné správy parku, která opravdu ztrpčují místním život, když chtějí úředníci v intravilánu obcí kecat do každé pitomosti.
- Bude se tu víc stavět, asi nic hezkého. V míře vkusu se Šumava od zbytku republiky asi lišit nebude.
- Kůrovcové holiny na vrcholcích se asi zvětší. Ale tam není při současné klimatické změně dosavadní les udržitelný. Nezasahování byla jeho šance pro obnovu. Lesácké zásahy proces mizení lesa nejspíš jen urychlí. V takovém případě by bylo mimořádně trapné nechat si „národní park“ jen jako turistickou známku, když se ve způsobu hospodaření od ostatních lesů prakticky lišit nebude.
- Přírodně zajímavá místa asi zůstanou chráněna jako maloplošné rezervace. Což se zase nebude mnoho lišit od dnešní „první zóny“ pořád ještě rozdrobené na 138 kousků.
- V nižších polohách bude Šumava dál zelená a smrková, jak to mají turisté rádi. A na náklaďáky se dřevem si zvykli. Ostatně díky nim je Šumava plná asfaltek. Pro cykloturisty ideální. Pěšky je totiž mezi stejnověkými smrčky poněkud nudno.
- A když bude chtít někdo vidět národní park, se vším neladem a divokostí, je to do Bavorského lesa přes hranici pár kilometrů.
- Třeba teprve pak někoho napadne, že ta původní idea národního parku nebyla zase tak špatná. Anebo ne. Možná opravdu nikomu scházet nebude a všichni budou nadšeni, že mohou jezdit lyžovat od Lipna na Hochficht lanovkou. Ze Šumavy prostě bude takový národní sportovní lunapark. Jako třeba v Krkonoších. Tam je ten „národní“ park taky do značné míry k smíchu.
Připadá vám to jako kacířství? Ta původní cesta, kterou jsme nastoupili v roce 1993 vyhlášením Šumavského národního parku, se prostě neosvědčila. Není v této společnosti průchodná a udržitelná. Tak zkusme jinou. Konec světa kvůli tomu nenastane.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Národní sportovní lunapark - 17. 6. 2010 - M.Z.Jeste to doprovodim aktualnim obrazkemmnou zminenych lidojemu :-) jsou videt i zdalky z podhuri http://kamery.hydronet.cz/kamenec/photo_jabl/gallery/jablonecek_201006171627.jpg na druhe strane, pruhy sjezdovych trati proste k horam patri. A to i do tech prirodne nejcennejsich (protoze zaroven i lyzarsky nejzajimavejsich) partii. Ac jsem osobne jiz nekolik desetileti imunni vuci sjezdarskemu lyzarskemu cirkusu (jezdim jen na bezkach) sjezdovani proste je v principu pekny sport :-) a nelze/je marne ho z hor vyhanet. Sjezdarske drahy se navic mohou prece stat "kvetnatymi" loukami moderni doby, proc ne? A nerozumim, proc nelze zpevnit cestu smer Labska bouda (vydrzela i to staveni bunkru pred 75 lety http://picasaweb.google.cz/pzahrad/Lysa#5250433654973670146 ) a povolit provoz lanovky i v lete. (Snizilo by se seslapavani cesty nad Dvorackami, mimo jine.) Na druhe strane mi vadi jasne predimenzovane budovy v srdci hor. Jeste tak nejmin mozna Labska bouda... (uznejme aspon, ze architekt se tam docela snazil, spis ta stavba mela od sameho pocatku smulu - i na ty klacky pod nohy, ktere ji fakticky hazeli ochranari jiz za bolsevika... :-) vadi mi vsechny ty radoby avantgardni i tradicni stavby na Snezce (tam by mel byt jen kvalitni chodnik a kvalitne vydlazenene misto pro vyhled, pripadne tedy nekde nenapadne pod vrcholem konec lanovky) vadi mi i koncentracnicka vez Sneznych jam. A ten bordel kolem (na Szrenici a Snezce to neni lepsi) zdupana vegetace, ohavna maringotka meteostanice nedavno sponzorovane EU atd. Libila se mi vzdy Lucni bouda (i kdyz ji stavel "Goering") nesdilim nekriticke nadseni nad vysilacem na Jestedu (jaky to musel byt hezky kopec, kdyz tam byl jen kriz a pesinka k nemu :-) Pardon ze to neni o Sumave - ale tam ty problemy budou/mely by byt prece v zasade podobne. Krkonose maji to stesti, ze odtamtud lidi nevyhaneli ani za bolsevika, ani dnes. Cili pres vsechny problemy je tam jakasi historicka kontinuita branici realizaci silenych vizi "ekologu" - novatoru |