https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/botswana-hrozi-ze-posle-do-nemecka-20.000-slonu-kvuli-sporu-o-dovoz-trofeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botswana hrozí, že pošle do Německa 20 000 slonů kvůli sporu o dovoz trofejí

5.4.2024 19:33 | Gaborone/Berlín (ČTK)
Sloni v Botswaně.
Sloni v Botswaně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Botswana hrozí Berlínu, že do Německa kvůli sporu o dovoz loveckých trofejí pošle 20 000 živých slonů. Německo zvažuje další zpřísnění limitů pro dovoz trofejí ve snaze o potlačení pytláctví. Jihoafrická země ale tvrdí, že sloni jsou tak dobře chránění, že se přemnožili, ničí úrodu a ušlapávají obyvatele. Jejich lov je regulovaný a pro místní je podstatným zdrojem příjmů, stejně jako turistický ruch, uvedl botswanský prezident Mokgweetsi Masisi v rozhovoru s německým deníkem Bild.
 

Botswana zakázala lov slonů kvůli klům v roce 2014, po tlaku obyvatelstva ale tento zákaz o pět let později zrušila. V současnosti úřady stanovují roční kvóty pro lov slonů. Těch v Botswaně žije asi 130 000 a ročně jejich počet stoupá zhruba o 6000 kusů. Země pro divoká zvířata vyhradila 40 procent svého území.

Pro africkou zemi, která má 2,5 milionu obyvatel, je to tak náročné, že stovky i tisíce slonů posílá do okolních zemí. Do rezervace v Angole už odjelo 8000 slonů, Mosambik si má své stádo 500 kusů teprve převzít. Podobnou nabídku jako Německu už Botswana v březnu dala Londýnu, kam chtěla kvůli hrozbě zákazu lovu pro Brity poslat 10 000 slonů, píše The Guardian.

"Je velmi jednoduché sedět v Berlíně a mít názor na naše záležitosti v Botswaně. To my platíme cenu za zachování tohoto druhu pro celý svět," řekl Masisi. Německo by mělo "žít společně se zvířaty takovým způsobem, jakým to chce po nás", dodal prezident a zdůraznil, že nabídka není myšlena jako vtip.

Mluvčí německého ministerstva životního prostředí uvedla, že úřad s Botswanou o žádné takové nabídce nejedná. Kvůli omezením dovozu loveckých trofejí komunikuje s několika africkými zeměmi, jichž se týkají, včetně Botswany, prohlásila mluvčí podle deníku The Guardian.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.4.2024 20:08
Pokud vydrží přes zimu, tak by to byla výborná náhrada za mamuty.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.4.2024 22:11
Příznivec trofejového lovu jsem nikdy nebyl a ani nejsem, ale.
1. Game Reserves chrání statisíce km2 před lidským hospodařením.
2. Jsou také často jako nárazníkové zóny čistě přírodních rezervací, včetně NP. Takže rozšiřují výrazně plochu, která je chráněná a jinak by ani být nemusela.
3. Jsou důležitými biokoridory, kterými může zvěř migrovat mezi NP.

Zkrátka: nemusíme být fanoušci, ale důležitost těchto míst je naprosto zřejmá a uznávají to i ochranáři. Proto je přemíra “škrcení” (nebo dokonce zákaz) zbytečná a dokonce bych řekl i destruktivní. Zároveň je jasné, že to musí mít nějaká pravidla a kontrolu.
Botswana bude posílat 8000 slonů do Angoly a 500 do Mosambiku. Chtějí znovuobnovit migrační trasy zejména do Angoly, což by byla pecka a pomohlo by to oběma zemím. Kdyby Němci nabídli raději to, že zaplatí přesuny slonů do jiných zemí kde jich tolik není, do oblastí kde tolik nejsou, ale mohli by být, udělali by lépe.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.4.2024 14:41 Reaguje na Slovan
No vidíte. Přeci jen se v něčem shodneme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist