https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/bude-se-po-sto-letech-dat-koupat-v-seine-olympijsky-vybor-to-opatrne-potvrzuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bude se po sto letech dát koupat v Seině? Olympijský výbor to opatrně potvrzuje

18.4.2023 05:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na hladině Seiny má proběhnout slavnostní zahájení olympijských her a hned na dvou úsecích řeky – u mostu Alexandra III. a pod Eiffelovou věží – se mají odehrávat plavecké soutěže.
Na hladině Seiny má proběhnout slavnostní zahájení olympijských her a hned na dvou úsecích řeky – u mostu Alexandra III. a pod Eiffelovou věží – se mají odehrávat plavecké soutěže.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Olympijské hry s železnou pravidelností ekonomicky ruinují své pořadatele, zanechávají za sebou narušenou krajinu, horu odpadků a nesplněných slibů. Hry v Paříži roku 2024 mají být jiné, udržitelné. A taky mají naplnit slib, na který Pařížané už hezkých sto let čekají. V Seině se prý má znovu dát koupat.
 

Seina je jednou z hlavních tepen Francie. Paříž napojuje na moře a přístavy na pobřeží, a s pomocí poměrně husté sítě říčních kanálů provazuje své vody i s toky Sommy, Šeldy, Mázy, Rýna, Loiry a Saony v jednu funkční dopravní infrastrukturu.

S celkovou délkou toku je Seina sice v národním pořadí až čtvrtá, ale rozhodně vede, když přijde na míru znečištění. Bezkonkurenčně patří mezi nejšpinavější řeky Francie. Vděčí za to tomu nejen frekventované lodní přepravě, ale i tomu, že její koryto se vine nížinatou pánví, kde jsou její vody syceny splachem ze zemědělsky obdělávané půdy. Řada velkých měst po trase ji nárazově sytí splaškovou vodou z kanalizací a zhruba padesátikilometrový úsek, kdy teče v dotyku s Paříží a jejími průmyslovými předměstími, taky nějakému zlepšení kvality vody moc nepomáhal.

Jak upozornil magazín Time, ještě předloni bylo do řeky vypuštěno 1,9 milionu kubíků neošetřené vody z čističek, aby se zabránilo kolapsu městské kanalizace, přesycené v důsledku přívalových dešťů.

Tady by plaval jen blázen

Ve francouzském městě je koupání v řece zakázáno vyhláškou, platnou už od roku 1923. A byť mají Pařížané tu a tam sklony k rebelství, tuto vyhlášku bez obtíží dodržují. V současnosti činí pokuta za koupání v Seině 15 eur, ale po praktické stránce bývá vymáhána jen zřídka. Řeka, v hlavním městě široká až 200 metrů, totiž citelně zapáchá a nikdo soudný by do ní jen tak nevlezl.

To se ale má brzo změnit. Řeka se má stát v následujících letech natolik čistou, že v ní bude možné – a bude to oficiálně povolené – znovu se koupat. Úzce to souvisí s Olympijskými hrami, jejichž hostitelem v roce 2024 bude Paříž.

S celkovou délkou toku je Seina sice v národním pořadí až čtvrtá, ale rozhodně vede, když přijde na míru znečištění.
S celkovou délkou toku je Seina sice v národním pořadí až čtvrtá, ale rozhodně vede, když přijde na míru znečištění.
Foto | Rob / Flickr

Na hladině má proběhnout slavnostní zahájení a hned na dvou úsecích řeky – u mostu Alexandra III. a pod Eiffelovou věží – se mají odehrávat plavecké soutěže. Startovní výstřely u olympijských plaveckých drah v řece mají být velkým a slavným finále snahy o zlepšení kvality vody v řece, o něž se Paříž už patnáct let snaží.

Na přesměrování kanalizace, do výstavby čistíren odpadních vod, kontrol výpustí a průběžného monitoringu čistoty vody už metropole zainvestovala stovky milionů eur. A zdá se, že kvalita vody v Seině už opravdu zvýšila natolik, že by bylo možné do ní se štěstím nejen vstoupit, ale i vyplavat bez úhony.

Problém je v kanalizaci

Podle hydrologů ze sorbonnské univerzity se už Paříž dokázala poprat s fyzickými zdroji znečištění, a během pravidelných úklidových kampaní vytahovala z řeky okolo 360 tun odpadů ročně. A teď už jen „ladí formu“, respektive snaží se snížit koncentrace fekálních bakterií ve vodě na podlimitní hodnotu.

Vysoká koncentrace bakterií Escherichia coli, které do řeky pronikala z kanalizační sítě, stála za prvotním zákazem koupání. A je problémem i dnes, byť už výpustě městské kanalizace do řeky přímo neústí. Pokud by totiž živelně zapršelo, došlo by – tak jako už mnohokrát – k vyplavení splašků z kanálů do ulic a do řeky.

Aby tomu Paříž a pořadatelský výbor Olympiády 2024 předešli, rozhodli se zainvestovat 1,4 miliardy eur do budování série preventivních opatření. Například retenční nádrže o objemu skoro 50 000 metrů krychlových, schopnou pojmout v případě přívalových dešťů onu nenadálou splaškovou povodeň, odklonit ji do záchytné jímky a odbočnou kanalizací ji přečerpat k čistírně odpadních vod.

„To zabrání tomu, aby do Seiny jednorázově vyplavily velké objemy vody s bakteriologickou zátěží,“ vysvětluje Samuel Colin-Canivez, vedoucí pařížských kanalizací. „Po přečištění bude jímáná voda vypuštěna do řeky – a byť nebude naplňovat všechna ekologická kritéria – už bude hygienická a bezpečná pro koupání.“

Šance jsou slušné

Francouzští odborníci na čistotu vody projevují vůči plánům na koupání v Seině jakýsi opatrný optimismus. Potvrzují, že v posledních patnácti letech jsou skutečně svědky jakési postupné gradace čistoty vody.

Ve francouzském městě je koupání v řece zakázáno vyhláškou, platnou už od roku 1923. A byť mají Pařížané tu a tam sklony k rebelství, tuto vyhlášku bez obtíží dodržují. Řeka totiž citelně zapáchá a nikdo soudný by do ní jen tak nevlezl.
Ve francouzském městě je koupání v řece zakázáno vyhláškou, platnou už od roku 1923. A byť mají Pařížané tu a tam sklony k rebelství, tuto vyhlášku bez obtíží dodržují. Řeka totiž citelně zapáchá a nikdo soudný by do ní jen tak nevlezl.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Předseda meziresortního syndikátu pro sanaci pařížské aglomerace François-Marie Didier se nechal slyšet, že zatímco v devadesátých letech v Seině už přežívaly jen tři druhy ryb, dnes jich tam žije 34 druhů. „Což signalizuje určitý pokrok, kterého bylo v posledních desetiletích dosaženo. Voda se stala méně znečištěnou.“

Že voda v Seině je méně znečištěná, respektive rozhodně čistší, než byla, se shodnou i další.

Prefektura Île-de-France se už na svých stránkách pochlubila, že řeka je o 75 % čistší. A Pierre Rabadan, náměstek pařížského starosty pro věci sportu, potvrdil, že po sedm z deseti dnů, kdy byly z řeky odebírány kontrolní vzorky vody pro laboratorní testy, byly výsledky „vyhovující“ anebo rovnou „vynikající“. A vedoucí organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet opakovaně zmínil, že existuje důvod domnívat se, že plán s koupáním v Seině bude úspěšný, protože dosavadní výsledky jsou velmi povzbudivé.

Mikrobiolog z univerzity Paris-Est Créteil Françoise Lucas byl prozatím s nadšením opatrnější: „Mohlo by to vyjít, kdyby tři dny před Olympiádou nepršelo.“

Ať už se během zahajovacího ceremoniálu povezou týmy sportovců a sportovkyň z celého světa na lodích řekou či nikoliv, vynaložené investice a realizované projekty na zvýšení čistoty Seiny z ní skutečně nejspíš učiní řeku, v níž se bude dát v roce 2024 koupat.

Pařížané přistupují k nápadu na koupání v jejich řece s jistou rezervovaností. Ostatně, se slibem na koupání v čisté Seině to už na ně jednou zkoušel v prezidentské kampani v roce 1988 Jacques Chirac, a nestalo se nic.

K pořadatelství Olympijských her se obyvatelé Paříže nestaví zrovna jednotně, a zpravidla ani ne s velkým nadšením. Přijde jim to jako mrhání s veřejnými prostředky a další zdroj chaosu v už tak dost přeplněném městě. Ale pokud by výsledkem toho mezinárodního humbuku mělo být to, že se budou mít už vždycky kde vykoupat?

Radnicí prezentované vizualizace čtyřicítky veřejných říčních koupališť a dvacítky městských pláží by horké léto v Paříži určitě učinily snesitelnější.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

18.4.2023 08:59
No je známo, že slibem nezarmoutíš.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist