https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dukaz-misto-slibu.indicky-politik-dokazal-nezavadnost-vody-v-posvatne-rece
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Důkaz místo slibů. Indický politik dokázal nezávadnost vody v posvátné řece. A pak byl hospitalizován

21.10.2022 06:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejen obyvatelé Sultanpur Lodhi si u indické vlády opakovaně stěžují na to, že trpí chronickým nedostatkem čisté pitné vody.
Nejen obyvatelé Sultanpur Lodhi si u indické vlády opakovaně stěžují na to, že trpí chronickým nedostatkem čisté pitné vody.
Indický Paňdžáb se může světu pochlubit vzácným příkladem vysokého politického činitele, který se nebojí jít svým občanům příkladem. Předseda místní vlády Bhagwant Mann, který se tu během návštěvy regionu napil vody z posvátné řeky, aby dokázal její nezávadnost, byl následně hospitalizován.
 

Kali Bein svými 165 kilometry délky klikatí čtyřmi regiony Paňdžábu, zhruba přes 80 vesnic a 6 měst, než se rozlije do Ramsarskou konvencí chráněného mokřadu Kanjli. Kromě toho, že říčka je zdrojem užitkové vody pro jeden z nejlidnatějších států Indie, se s ní pojí i význam duchovní.

Podle legend v jejich vlnách nalezl osvícení zakladatel sikhismu. Místní obyvatelé se sice neshodnou na tom, zda řeka je či není posvátná – sikhové odmítají považovat vodu mimo chrámová jezírka za posvátnou – ale společně se tu lidé shodnou na tom, že Kali Bein patří k velmi znečištěným tokům. A to i přes to, že byla v roce 2000 v rámci tzv. Zelené revoluce, série opatření a ekologických kampaní, údajně důkladně přečištěna.

Dobrovolníci tehdy zmapovali zdroje znečištění a ústí průmyslových jímek a kanalizací – oficiálně také mělo být zamezeno jejímu dalšímu znečišťování – vylovili z ní velkoobjemové odpady a vysadili do řeky rostliny, které svými kořeny čistí vodu. Byť byla tato akce považována za celkově úspěšnou, netroufali si lidé tuto říční vodu užívat jako stolní, pitnou. Považovali to za riskantní a zdraví ohrožující. Události, jako pravidelná selhání čistíren odpadních vod, úhyny ryb nebo vyplavení znečištěné procesní vody z továren na březích, jim dávaly za pravdu.

Nejen obyvatelé Sultanpur Lodhi, dvacetitisícového města na březích Kali Bein, kde kampaň na čištění řeky před 22 lety započala, si proto u indické vlády opakovaně stěžovali na to, že trpí chronickým nedostatkem čisté pitné vody. Letos, v neděli 17. července, na tuto výtku zareagoval Bhagwant Mann, předseda vlády státu Paňdžáb, během své návštěvy regionu.

Ve snaze názorně demonstrovat všem lidem, že kvality vody z Kali Bein se netřeba bát, si tu před kamerami reportérů, místních úředníků a členů sikhské komunity nabral sklenici vody přímo z řeky a vypil ji. Dočkal se za to bouřlivého potlesku a jásotu, ukázal, že voda je pitná, bezpečná a v řece jí je pro všechny dostatek. Nicméně kousek, který mu nebývale zvýšil popularitu, měl pro něho neblahé následky.

O den později byl Bhagwant Mann hospitalizován v oblastní nemocnici, poté co začal pociťovat silné bolesti žaludku. A v úterý 19. července odtud musel být letecky přepraven do vojenské nemocnice v Dillí s akutní žaludeční infekcí. Tiskový mluvčí předsedy vlády sice popřel, že by mezi hospitalizací a popíjením vody z Kali Bein existovala jakákoliv souvislost, místní ale mají jasno.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.10.2022 14:34
Obdobně je posvátná voda z Gangy. Sice v ní občas plavou nedokonale spálené mrtvoly, ale to jí nic neubírá na jejích zázračných vlastnostech. V chrámech se běžně popíjí - často s přidáním malého množství mléka. Pil jsem to taky aniž bych věděl odkud to pochází. Bez následků.
Odpovědět
LK

Lenka Kuchařová

23.10.2022 13:44
Nejen,že tam plavou mrtví,ale ústí do ní veškerá kanalizace a lidé i zvířata do ní také kálejí přímo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2022 16:04
Škoda, že Babiš demonstrativně nepil z Bečvy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist