https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/had-pozirajici-svuj-vlastni-ocas-staroveky-symbol-ale-i-realita
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Had požírající svůj vlastní ocas – starověký symbol, ale i realita

18.8.2023 06:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Uroboros je starověký symbol, zobrazuje zpravidla hada požírajícího svůj vlastní ocas. Význam symbolu je nekonečný návrat od konce k začátku, sebezničení a znovuzrození. Jak ale ukazují videa od chovatelů, hady skutečně někdy napadne pozřít sama sebe.
 
Pokud si to had včas nerozmyslí či nezasáhne-li chovatel, skončí takové chování smrtí hada: jeho vlastní trávicí tekutiny totiž začnou pozřený ocas rozkládat. Had se také může poranit vlastními zuby a do ran se následně může dostat infekce.

Herpetologové moc nevědí, proč se takové chování u hadů vyskytuje. Je možné, že sebedestruktivní chování pochází ze stresu, zmatenosti, nemoci nebo dokonce hladu. Pokud se například had příliš zahřeje a nemůže uniknout do stínu, může být zmatený a nedokáže rozeznat svůj vlastní ocas od potenciální kořisti.

Na videu z roku 2020 Jesse Rothacker z Forgotten Friend Reptile Sanctuary ve Spojených státech zachytil hada, který spolkl skoro polovinu svého těla.

"Není to nejchytřejší had," směje se Rothacker ve videu. "Problém je, že pokud máte plazy, kteří spolu nevycházejí, můžete obvykle oddělit... když máte hada, který jí vlastní ocas, tak je oddělit nemůžete."

Aby hada zachránil, vytáhl Jesse Rothacker hadovi ocas z tlamy.

Když jiný majitel hada našel svého mazlíčka, jak se sám požírá, zkusil jiný postup. Dal si na ruce dezinfekci a prsty pak dal hadovi k tlamě. Pach způsobil, že had vlastní ocas vyvrhl.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

23.8.2023 08:56
Zajímalo by mně, jestli je takové chování pozorováno i v přírodě? Nebo se týká primárně zvířat těch ohrožených, zájmových chovů, za které se lidé tak bijí, a kde chce had prostě jen spáchat sebevraždu, aby unikl "skvělému záchrannému chovu vznešeného majitele"? :)

No já vím no, jsem rýpavý dnes, nesnáším lidstvo, ať žijí elfové XD
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.8.2023 22:36 Reaguje na Anyr
Mne tahle otázka také napadla? Jestli takové chování není jen projevem velké deprivace z podmínek chovu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.8.2023 15:19 Reaguje na Anyr
Je celkem pravděpodobné, že je to reakce na stres v zajetí (rušivé podněty, nevhodné zacházení, samota aj.). I např. pes se točí za svým ocasem - v přírodě by to asi nedělal. To by měly být pro chovatele signály, že dělají něco špatně. Je to nápodoba škubání peří u papoušků, kteří trpí stresem z nedostatku podnětů ze strany chovatele/ okolí, který inteligentního tvora strčí do klece v domnění, že dostatek krmení a vody mu stačí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist