Had požírající svůj vlastní ocas – starověký symbol, ale i realita
18.8.2023 06:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Licence | Některá práva vyhrazena
Herpetologové moc nevědí, proč se takové chování u hadů vyskytuje. Je možné, že sebedestruktivní chování pochází ze stresu, zmatenosti, nemoci nebo dokonce hladu. Pokud se například had příliš zahřeje a nemůže uniknout do stínu, může být zmatený a nedokáže rozeznat svůj vlastní ocas od potenciální kořisti.
Na videu z roku 2020 Jesse Rothacker z Forgotten Friend Reptile Sanctuary ve Spojených státech zachytil hada, který spolkl skoro polovinu svého těla.
"Není to nejchytřejší had," směje se Rothacker ve videu. "Problém je, že pokud máte plazy, kteří spolu nevycházejí, můžete obvykle oddělit... když máte hada, který jí vlastní ocas, tak je oddělit nemůžete."
Aby hada zachránil, vytáhl Jesse Rothacker hadovi ocas z tlamy.
Když jiný majitel hada našel svého mazlíčka, jak se sám požírá, zkusil jiný postup. Dal si na ruce dezinfekci a prsty pak dal hadovi k tlamě. Pach způsobil, že had vlastní ocas vyvrhl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Anyr
23.8.2023 08:56Zajímalo by mně, jestli je takové chování pozorováno i v přírodě? Nebo se týká primárně zvířat těch ohrožených, zájmových chovů, za které se lidé tak bijí, a kde chce had prostě jen spáchat sebevraždu, aby unikl "skvělému záchrannému chovu vznešeného majitele"? :)
No já vím no, jsem rýpavý dnes, nesnáším lidstvo, ať žijí elfové XD
Odpovědět
No já vím no, jsem rýpavý dnes, nesnáším lidstvo, ať žijí elfové XD
MK
Majka Kletečková
23.8.2023 22:36 Reaguje na AnyrMne tahle otázka také napadla? Jestli takové chování není jen projevem velké deprivace z podmínek chovu.
Odpovědět
Karel Zvářal
24.8.2023 15:19 Reaguje na AnyrJe celkem pravděpodobné, že je to reakce na stres v zajetí (rušivé podněty, nevhodné zacházení, samota aj.). I např. pes se točí za svým ocasem - v přírodě by to asi nedělal. To by měly být pro chovatele signály, že dělají něco špatně. Je to nápodoba škubání peří u papoušků, kteří trpí stresem z nedostatku podnětů ze strany chovatele/ okolí, který inteligentního tvora strčí do klece v domnění, že dostatek krmení a vody mu stačí.
Odpovědět