https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/katalansko-resi-jak-skloubit-sucho-a-intenzivni-chov-prasat-pise-politico
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Katalánsko řeší, jak skloubit sucho a intenzivní chov prasat, píše Politico

12.4.2024 14:37 (ČTK)
Odborníci také poukazují na to, že velkochovy nejen spotřebovávají velké množství vody, ale také ji ve velké míře znečišťují.
Odborníci také poukazují na to, že velkochovy nejen spotřebovávají velké množství vody, ale také ji ve velké míře znečišťují.
Španělský region Katalánsko, který už mnoho měsíců čelí silnému suchu, řeší, jak skloubit nedostatek vody s intenzivním chovem prasat. Při něm je velká spotřeba vody a současně některé její zdroje znečišťuje, napsal server Politico. Ekologické organizace kritizují velkochovy prasat, které jsou však pro mnohé farmáře výhodnější než jiné zemědělské činnosti.
 

Počet chovaných prasat ve Španělsku se v poslední dekádě prakticky zdvojnásobil. Katalánsko je regionem s druhým nejvyšším počtem chovaných vepřů. Podle údajů z roku 2022 jich bylo skoro osm milionů, o několik stovek tisíc více, než kolik je obyvatel tohoto regionu na severovýchodě Španělska.

Katalánsko současně zažívá silnou vlnu sucha a regionální vláda musela na začátku února vyhlásit stav nouze. To vedlo k zavedení různých omezení, jež mají za cíl dosáhnout úspor ve spotřebě vody v domácnostech i v průmyslové výrobě. Restrikce se týkají i zemědělství.

Region proto řeší, jak skloubit nedostatek vody a intenzivní chov prasat, který naopak vyžaduje velké množství vody. V některých oblastech je podle obyvatel a aktivistů situace těžko udržitelná. To se týká například okresu Osona, kde žije na 150 000 lidí a zhruba jeden milion vepřů. "Spotřeba vody chovy vepřů je vyšší než u lidí," uvedla Ginesta Maryová, která vede místní platformu na ochranu řeky Ter. Tu úřady striktně regulují kvůli nízkému naplnění přehrad a nádrží. Nízké průtoky podle ekologů ohrožují ekosystémy v řece a jejím okolí.

"Nejlepším řešením by bylo, kdyby začalo pršet," řekla serveru Politico katalánská ministryně pro zahraniční vztahy Meritxell Serretová. Podle ní se však region musí připravit i na scénář, že se tak nestane. Podle ekologů je nutné stanovit priority ve spotřebě vody. Varují však před tím, aby úřady braly v potaz pouze ekonomické ohledy. "Někteří tvrdí, že bychom měli vodu poskytnout aktivitám, které mají největší ziskovost, ale to by prasata znovu vyhrála," uvedla agronomka Annelies Broekmanová.

Odborníci také poukazují na to, že velkochovy nejen spotřebovávají velké množství vody, ale také ji ve velké míře znečišťují. V případě vepřů se jedná především o nitráty obsažené v moči. Podle průzkumu organizace Greenpeace je na tom ohledně nitrátů Katalánsko nejhůře ze všech španělských regionů. V průzkumu, který organizace zveřejnila v roce 2022, všechny vzorky spodních vod vykazovaly znečištění nitráty. U povrchových vod to bylo 42 procent.

Chovům prasat se v Katalánsku daří, protože se povedlo vytvořit systém, v němž spolupracují chovatelé a velcí zpracovatelé. To podle serveru Politico přináší zemědělcům větší výnosy, než kdyby se věnovali jiným aktivitám typickým pro region, jako je pěstování oliv či obilí. Podle kritiků tím však vznikla továrna na levné maso, která zásobuje státy v Evropě i mimo ni.

Model integrace chovatelů a velkých zpracovatelů hájí šéf asociace španělských chovatelů vepřů Miguel Ángel Higuera. Podle něj se jedná "o nejudržitelnější model" produkce vepřového, který zaručuje jednotnou kvalitu a dohledatelný původ produktu. Katalánský chovatel Eloi Boada, který vlastní na 5000 vepřů, také odmítá, že by jeho podnikání přispívalo k znečištění vody. Ekologové jsou podle něj příliš velcí hnidopichové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.4.2024 15:50
Předkové si uměli vždy poradit a to neměli nic z těch současných znalostí, technologií, materiálů !
Ovšem nekecali, ale dělali/pracovali.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.4.2024 17:43
Každý extrém je škodlivý, byť kupecké počty vykazují ekonomický zisk. Ať už intenzivní chov prasat v Katalánsku, nebo třeba skotu v Holandsku, jsou velkou zátěží pro ŽP, zde však (přesně) vyčíslit škody je velmi diskutabilní. Bylo by zajímavé se dostat ke všem údajům, např. výše dotace na kilo produktu vs. míra zasažení/škod krajiny (voda, půda) předimenzovanými chovy. Zprůmyslnění chovů jen ukazuje, jak moc se změnil vztah člověka ke zvířatům během několika desetiletí. Jestli je to pokrok nebo "pokrok", tady se odpovědi asi budou velmi lišit.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.4.2024 06:49
Naprosto stejný problém přichází i k nám v důsledku nezadržitelného oteplování, žádná elektroauta nepomohou! Situace se bude stále a stále jen zhoršovat.
Pan Macháček řeší to, aby v důsledku selhání meliorace mohl traktorista vyjet na pole. V Katalánsku mají problém, aby vůbec lidi měli vodu, aby bylo možno vůbec chovat zvířata, pěstovat něco na poli.
Což takhle se zamyslet, něco preventivně proti tomu dělat!
Nezachrání nás bezzásahové zóny v NP kompletně po urč. době sežrané kůrovcem (vždyť to takhle bylo tisíce let, příroda se vždy vzpamatovala!). Nezachrání nás diverzifikace, přesušené stepi plné koz - to v Katalánsku mají, to nezanedbali - směrem na jih přibývá diverzifikace, ale bohužel ubývá vody!!!
Zachrání nás pouze a jenom zachycování vody, zastiňování a zalesňování!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.4.2024 20:34
Tyto velkochovy a převozy masa jsou opravdový ekologický problém. Jak to Španělé vyřeší, zdraží se voda obyvatelům, kdežto farmáři budou dál neudržitelně a levně čerpat víc vody, než jejich krajina dává, a levně produkovat pro Evropu? Investují do ČOV, postaví přehrady? Nebo budou dovážet levnou vodu odjinud, kde se ale místním tím pádem voda zdraží? Stojí za to ten import masa?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.4.2024 20:49 Reaguje na Jarka O.
Je zajímavé, že toto poměrně kontroverzní téma nechává diskutéry v klidu. Vzpomínám na leta těsně po vstupu, kdy se přísahalo na kvóty - musí se dodržovat! - a najednou je obrovský nepoměr mezi zatížením prostředí tam a jinde - a nikomu to nevadí!? Prostě nikdo mi nerozmluví, že tento systém má do optima daleko, a že co si kdo prolobuje/uplatí, to má. Z Polska jabka, ze Španěl prasce. Jako bychom to u nás neuměli... Vím, sv*ně, soběstačnost je sprosté slovo.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.4.2024 21:16 Reaguje na Karel Zvářal
Pro ochranu prostředí toto je , pro mě aspoň, důležité téma, ale tak to víte, je víkend. Moc hezky jste to popsal, souhlasím, ano, kvóty... dumping... Domácí výroba by prostředí tak nezatížila a nelikvidovala vodu jako tyto chovy a kvalita by byla lepší než z mražených dovozů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.4.2024 21:27 Reaguje na Jarka O.
Štamprla večer prospívá zdraví, puloň či víc na ex už nikoliv. To je takové nešikovné přirovnání, nejlépe by bylo, kdyby to bruselští komisaři odzkoušeli sami. Protože od krajiny se písemné stížnosti nedočkají.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.4.2024 19:54 Reaguje na Karel Zvářal
Bruselští nepapají masíčko z velkochovů... Ano, jenže velkochovy by musel zakázat stát, nevím, jak jinak to ničení změnit, a to je asi utopie. Krajině i nám by prospělo kvalitnější maso z menších chovů z blízka, nebo povolený lov polo/divokých nutrií, medvědů, šneků apod. zvěře... :-))
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist