https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/krajina-je-plna-svezi-zelene.riziko-sireni-pozaru-je-podle-odborniku-extremni.jak-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?

30.4.2024 13:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Oheň. Dnes bude těžké udržet ho pod kontrolou.
Oheň. Dnes bude těžké udržet ho pod kontrolou.
Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
 
Vedle těchto oblastí je drtivá většina území Česka ve stupni středně vysokého rizika, lépe je na tom jen východní a severní Morava, západní Čechy a pohraniční horské oblasti.

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe by se měl v úterý každý, kdo chce rozdělávat oheň, podívat na mapu a míru rizika a podle toho postupovat.

„Buď si rozdělávání ohně rozmyslet a nepálit, a i pokud budou podmínky bezpečné a pálení ohně povolené, zalít po skončení ohniště dostatečným množstvím vody a dohlédnout na ně i další den. Riziko totiž zůstane vysoké i ve středu a ve čtvrtek,“ řekl Trnka.

„I když panuje jarní počasí a krajina je plná svěží zeleně, klame trochu tělem. Povrch půdy, loňské listy, tráva a mrtvé dřevo jsou na duben velmi suché. Ukazuje to síť 120 monitorovacích stanic FireRisk, které jsou umístěné na vybraných místech v lesích po celém Česku a jejichž data si lze zobrazit, i modelový odhad, který pokrývá celé území,“ řekl Trnka.

I v zelené jarní krajině se může oheň vymknout kontrole kvůli kombinaci povrchového sucha, relativně nízké vlhkosti vzduchu, vysoké teplotě a zejména velmi čerstvému větru.

Na webu FireRisk lze zobrazit jak vrstvu, která ukazuje riziko šíření požáru, tak také vrstvu, která ukazuje riziko vzniku požáru a která pracuje s vlhkostí paliva. V nejrizikovějších oblastech se pohybuje na velmi nízké úrovni mezi pěti a deseti procenty.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | FireRisk

Co přispělo k suché krajině a nezvykle vysokému riziku na konci dubna, vysvětlil klimatolog z CzechGlobe Pavel Zahradníček. „V březnu spadlo jen 60 procent srážek proti průměru a malé množství sněhu nemohlo dotovat krajinu vodou. Zároveň bylo celé období od února teplotně nadprůměrné, což pomohlo většímu vypařování a nástupu bleskového sucha,“ uvedl Zahradníček.

Riziko šíření požárů nepoleví ani 1. května, naopak se ještě zvýší. Řada lidí se ve volném dnu vydá do přírody, podle Trnky je tak na místě velká opatrnost při zacházení s ohněm. Riziko poklesne až v pátek. „Tento týdne se budou maxima pohybovat mezi 22 a 25 stupni, což podpoří další vysychání potenciálního paliva. Do čtvrtka také předpokládáme větrnější počasí, v úterý s nárazy přes 15 metrů za vteřinu. Vítr bude silný hlavně na Českomoravské vrchovině a na Liberecku. Ve středu dokonce přes 20 metrů za vteřinu,“ řekl Zahradníček.

Riziko sníží až déšť, který může přijít ve čtvrtek a především v pátek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.4.2024 16:47
Trochu to státní správa i bafuňáři hasičů přehání.
U nás se pálí čarodějnice ve vypuštěném koupališti/zpevněné dno, už přes 50let, pořádá město přes dobrovolné hasiče.
Kde jsou ty doba, kdy se pálily ohně za vesnicemi, městy, aby byly vidět do daleka a používaly se k tomu i pneumatiky, moc následných problémů nebývalo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.4.2024 18:50 Reaguje na smějící se bestie
Ba, ale v máji nemá pasákovi oschnout hůl.
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.4.2024 21:49
No jo bez odborníků na cokoliv by lidi netušili, že si mají dávat pozor ač to dělají po staletí nebo desetiletí. Ohňostroje na Silvestra vadí zvířátkům, čarodejnice zvyšují riziko pořáru...hmmmm, co bude další? Jen jestli se někdo nerozohdl lidem ty naše zvyky a tradice tak nějak zdemokratizovat?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.5.2024 05:29 Reaguje na Milan Milan
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.5.2024 09:04
Riziko požáru je velké proto, poněvadž jsou lesy plné klestí a souší a louky
a meze plné loňské suché trávy. Ta se nespásá ani nekosí a souše a klestí
má údajně zetlít v lesy, pokud ale dříve i s tím lesem neshoří. Předci soušemi a klestím topili, trávou krmili CO2 prdící dobytek a nebo ji jen
dobytku nastýlali. Les bez souší a vrstvy klestí tak snadno a vydatně
nehořel a ani zelená mez bez staré suché trávy od táboráku nechytla. To
je výsledek ekologického myšlení dnešní doby, kdy se pouze čeká od čeho
ty lesy vzplanou a ony vzplanou i bez těch hlídaných pálení čarodějnic.
Na to stačí nedopalek cigarety vyhozený pořádkumilovným řidičem z auta,
nebo jiskry při brždění vlaku. Stačí opravdu málo a uhlídat se to nedá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist