Mnoho druhů hub poškozuje stromy v lesích. Vyhovují jim vysoké teploty jarní teploty
Výskyt houbových patogenů v našich lesích v roce 2023 byl odlišný od posledních let. V jarních měsících a začátkem léta vlivem vysoké vzdušné vlhkosti a vhodných teplot byl jejich výskyt poměrně vysoký a očekávaný, ale v druhé polovině roku bylo možné z důvodu vysokých teplot a nižší míry srážek pozorovat houbové patogeny méně často. Vzrostl však význam komplexních chorob spojených se stresem suchem.
V tiskové zprávě uváděné údaje o objemu dřeva nebo ploše porostů zasažené působením houbových patogenů představují součty z hlášení zaslaných vlastníky lesa Lesní ochranné službě VÚLHM, v. v. i. Jedná se o údaje pokrývající přibližně dvě třetiny plochy lesa v České republice.
Přečtěte si také |
Výzkumný ústav: Letos bude výskyt houbových chorob v lesích vyšší než loniVýskyt sypavek byl v roce 2023 zpočátku velmi podobný předchozímu roku. Na borovicích byly nejčastěji zastoupeny sypavky rodu Lophodermium: sypavka borová (L. pinastri) a borovicová (L. seditiosum), jejichž výskyt byl celostátně evidován na výměře cca 1,1 tis. ha (v roce 2022 cca 1,2 tis. ha). Masivní výskyt byl pozorován především v jižních Čechách.
Hojná byla také mramorová sypavka borovice (Cyclaneusma minus), a to často na prosychajících borovicích. V douglaskových mlazinách byly zastoupeny švýcarská a skotská sypavka (Nothophaeocryptopus gaeumannii a Rhabdocline pseudotsugae) a na smrku sypavka smrková (Lophodermium piceae).
Po delší době byl zjištěn mnohočetný výskyt rzi borovicového jehličí (Coleosporium tussilaginis) na borovicích. Jejich druhým hostitelem je starček, podběl, devětsil či příbuzné byliny. V několika případech mělo napadení téměř kalamitní charakter.
Hojné začaly být začátkem září také další rzi: zejména rez topolová (Melampsora larici-populina) na topolech (druhý hostitel modřín), rez korunkatá (Puccinia coronata) na krušině olšové (druhý hostitel trávy) či rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae) na jalovcích a hrušních.
U listových skvrnitostí bylo i v loňském roce nejčastějším zástupcem padlí dubové (Erisyphe alphitoides), které bylo evidováno na ploše cca 735 ha (v roce 2022 cca 840 ha).
Výskyt dřevokazných hub byl podobný předchozím rokům, ale může se dlouhodobým suchem výrazně navýšit (zejména na bývalých zemědělských půdách).
Nejvýznamnějším zástupcem byly václavky (Armillaria spp.), především václavka smrková (A. ostoyae) na jehličnanech (hlavně smrku, borovicích a jedlích), ale i václavky na listnáčích, zejména na jasanech, dubech a topolech. Za rok 2023 bylo celostátně hlášeno cca 123 tis. m3 václavkového dříví (nárůst oproti roku 2022 o cca 8 tis. m3).
Výskyt kořenovníků (Heterobasidion spp.) byl i v roce 2023 významný, obzvlášť na bývalých zemědělských půdách první generace.
Na odumřelých smrcích a jedlích je stále velmi hojný pevník chlupatý (Stereum hirsutum), podobně jako troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola), který byl velmi často zaznamenáván i jako parazit ve smrkových a jedlových porostech.
Na listnáčích se kromě václavek často vyskytovaly ohňovce (Phellinus spp.), rezavce (Inonotus spp.), dřevomor kořenový (Kretzschmaria deusta), březovník obecný (Piptoporus betulinus) a lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum).
Komplexní choroby
Nekrotická onemocnění byla v roce 2023 pozorována velmi často. Nekróza jasanu způsobená voskovičkou jasanovou (Hymenoscyphus fraxineus, anamorfa Chalara fraxinea), byla doprovázena původci kořenových hnilob (Armillaria spp., Ganoderma applanatum). Celkem bylo v roce 2023 evidováno cca 44 tis. m3 dřevní hmoty v komplexně chřadnoucích jasanových porostech.
I v roce 2023 byla monitorována sazná nemoc kůry způsobená houbou Cryptostroma corticale, především na klenech v Ústeckém kraji a často v doprovodu houby Prosthecium pyriforme.
V Krušných horách bylo pozorováno četné odumírání jeřábu ptačího s výskytem nekróz, přítomností plodnic hub rodu Cytospora a druhotným napadením václavkou (Armillaria sp.).
Odumírání mladých modřínů, které se po mnoha letech objevilo v roce 2022, masivně vzrostlo. Během května a června 2023 řešila Lesní ochranná služba mnoho případů tohoto odumírání, především ve Slezsku, na Moravě a Českomoravské vrchovině.
Postiženy byly nejčastěji modříny v kulturách, nárostech a mlazinách o výšce stromků obvykle mezi 1–5 metry, a to z umělé výsadby i přirozeného zmlazení. Vždy se jednalo o totožný typ odumírání. Mladé modříny se vyznačovaly rezivěním jehlic (často před úplným vyrašením) a jejich postupným opadem, odumíráním jednotlivých větví, přeslenů nebo celých korun (občas byly zelené pouze spodní přesleny).
Kmeny modřínů se obvykle vyznačovaly nerovným růstem, nápadným výronem pryskyřice, prasklinami, nekrózami, přítomností plodnic houby Fusarium fujikuroi, (dříve nazývanou Fusarium subglutinans, patřící k původcům tzv. nektriových rakovin) a vzácněji i přítomností dalších hub.
Na modřínech byl hojně přítomný také savý hmyz, nejčastěji korovnice zelená (Sacchiphantes viridis), méně korovnice pupenová (Adelges laricis) a v důsledku výskytu korovnic také mravenci.
Příčina tohoto odumírání je pravděpodobně komplexní. Jde o kombinace klimatických podmínek, napadení korovnicemi a houbovými patogeny.
Chřadnutí dubových porostů zůstává na stejné úrovni jako v předchozím roce. Na chřadnoucích jedincích byly nalézány houby rodu Ophiostoma související s tracheomykózním onemocněním, což potvrzuje i hlášení vytěžené dřevní hmoty (cca 1 tis. m3).
Patogeny rodu Phytophthora bylo možné pozorovat v podobné míře jako v roce 2022. Plíseň olšová (Phytophthora alni complex) byla po dvou letech znovu pozorována například v oblasti Loděnice.
Zřejmě největším rizikem v kategorii komplexních chorob a invazních patogenů zůstává rod Phytophthora.
Přečtěte si také |
Na jihu Čech v těchto dnech roste nebývale velké množství bedel vysokýchSituace s prosycháním a odumíráním borových porostů se kvůli vysokým letním teplotám a nízkým srážkám dramaticky zhoršila. Během srpna bylo pozorováno v oblasti Středního Povltaví hromadné odumírání borovice lesní plošného charakteru. Sekundárně zde byly hojně zaznamenány kuželík borový (Sphaeropsis sapinea) a mramorová sypavka borovice (Cyclaneusma minus).
Kloubnatku smrkovou (Gemmamyces piceae) bylo možné pozorovat v latentní fázi i během roku 2023 v epicentru výskytu na LS Klášterec a Litvínov. Bylo hlášeno cca 6 tis. m3 infikované dřevní hmoty zejména v okresech Most a Chomutov, ale její množství je i s ohledem na monitoring posledních let v celých Krušných horách mnohonásobně vyšší.
Zpracováno podle údajů z publikace Zpravodaj ochrany lesa, Supplementum 2024, volně dostupné ke stažení.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (37)
Slavomil Vinkler
5.10.2024 18:26Petr
5.10.2024 19:19Milan Milan
5.10.2024 20:07Karel Zvářal
5.10.2024 20:10Jarek Schindler
6.10.2024 09:37Břetislav Machaček
6.10.2024 11:00 Reaguje na Jarek Schindlernapadají i poškozené zdravé stromy pádem těch velikánů. Při těžbě
průběrným a výběrovým způsobem je vstupní branou pro houby každé
poranění větví, kmenů i kořenů a právě tomu se v minulosti lesáci
bránili plošnou těžbou stejnověkých monokultur a leckde umožnili
lidem těžit i pařezy. Některým dřevokazným houbám stačí pouze
klestí a ty nenapadají zdravé stromy. Ty napadají houby, které
přežívají na pařezech, souších a padlých stromech. V tom je dobré
i frézování, protože jim nesvědčí rozmělnění pařezů a kořenů a
smísení štěpky s hlínou a drobným kamením. Potřebují totiž masu
dřeva v jednom celku a nikoliv štěpku ve směsi s hlínou. Ta chutná
jiným houbám, kterým stačí klestí a nikoliv kmeny stromů. To ale
ekologistům nedochází, protože si rádi vypichují pouze to, co se
jim hodí a postrádají komplexní pohled na přírodu. Bohužel už na
to naskočili i různí "odborníci", aby byli IN a v souladu s těmi
lenivci, kteří prosazují samovýsev, bezúdržbu a těžbu na štěpku
pro teplárenství, nebo prales, či jen vytěžit to, co se jim hodí.
U nás tak převzali les po samovýsevu do správy "odborníci" a ti
vytěžili to, o co byl zájem a zbytek nechali v lese zetlít jako
úlitbu ekologistům. Po těžbě byl les za rok plný václavek, které
tam bývaly zcela vyjímečné a ten rok jich byly koše na pařezech,
poškozených kořenech zdravých stromů. Nyní je to les plný souší,
jimž václavka sežrala kořeny a kmeny choroše. Ty postupně padají
a poškozují zmlazení přirozeným náletem. Nic kvalitního už tam
nenaroste, ale pouze další potrava pro houby. Jinak mi už to je
fuk, ale včera jsem odtamtud přinesl opět koš praváků, kozáků, křemenáčů, babek a suchohřibů. Ten les je ale jako prolézačka
na dětském hřišti, kde padliny překračujete, podlézáte a nebo
je raději obcházíte, když jsou jeden přes druhého a prorostlé
ostružinami a kopřivami. Zvěř se lesu vyhýbá, protože v něm
nemá přehled o predátorech a raději obývá pouze jeho okraje.
Opravdu "nádherný" les, ale pouze pro milovníky pralesů! Ty
listnáče mají tolik chorob a škůdců, že kůrovec smrkový je
doslova babrák. Pokud se kůrovcové dřevo vytěží včas, tak ho
lze omezeně použít, ale listnáče odumřelé po napadení houbami
už jsou tak dobré leda do kamen. Taková bříza odumřelá po
napadení kořenů václavkou má už ve kmeni tolik mycelina chorošů
a jiných hub, že se při pádu doslova rozpadají na kusy samy.
U nás hromadně hynou nejen ony, ale i olše a jasany. A prevence?
Veškerá žádná, protože prý je to les BLÍZKÝ PŘÍRODĚ !
Jan Novák
7.10.2024 06:15 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
7.10.2024 10:25 Reaguje na Jan Nováktu stovky let ani velcí spásači jako zubři, koně,
nebo jako v pravěku mamuti. Vyvíjí se a mění celá
příroda včetně invaze jiných dřevin a tak tu není
možný bezzásah, aby se "prales" nestal směsicí ,
co tam naletí a co tam donesou lidé a zvířata.
Bezzásah už není možný ani v NP a rezervacích, aby
měly svoji přírodní hodnotu poplatnou pro zdejší
přírodu. I v NP tak přichází ke slovu pila a chemie
a tak to není ten les, který tu přežil miliony let.
Žijete v bludu i ohledně stálosti takového lesa,
který se cyklicky měnil druhově a nebo na určitou
dobu vymizel. Po obrovských požárech například
nedovolili velcí spásači lesu znovu vyrůst a bylo
to bezlesí, pak jich ubylo a les opět narostl, ale
jiný podle toho, co tam naletělo a co prosperovalo. Když bych bral teorii bezzásahu doslova, tak by se
neměl v lesích hubit akát, pajasan atd. To se ale
děje a dít se bude, pokud nedáme přírodě opravdu
volnou ruku a přežije pouze to odolnější. Uvědomte
si, že stovky let člověk les využíval a měnil pro
svoji potřebu. To, že jsme dřevo nahradili uhlím,
atomem, soláry, plasty a masiv slisovanou štěpkou
ještě neznamená, že už by nám nemělo záležet na
jeho vitalitě a odolnosti před škůdci a houbami.
Pokus s kůrovcem jako architektem lesa se zvrhl
na kalamitu obřích rozměrů s dosahem i na vliv
lesů na srážkové poměry v dané oblasti. Malé
stromky zadržely zlomek dešťových srážek co ty
velké v minulosti a voda rychle stekla do údolí.
To se bude opakovat až do doby, než dorostou.
Tím, že se to stalo najednou, tak bude změna
opět skoková i s další kůrovcovou a nebo jinou
kalamitou včetně hub. Lidským hospodařením byla
nastavena postupná těžba a obnova, ale kalamitou
nastal skok a na další skok dojde zase později.
On i ten "prales" po kůrovcové kalamitě v NP ČŠ
a následném požáru není prales, ale obyčejný
nálet, který vyroste na kdejakém poli, které
nechám ladem a nebo v okapu, který nevyčistím.
To je prachsprostá stejnověká monokultura
stejně, jako smrkový nálet na Šumavě po cílené
snaze vytvořit z hospodářského lesa prales.
Pralesem se ty NP stanou až za stovky let a
přitom stačilo k tomu pomoci lidmi a urychlit
druhovovou obměnu. To chce ale taky vědět, jaké
složení ten prales má mít. Ony jsou totiž i
pralesy jednodruhové(bučiny v Karpatech a nebo
jinde čisté smrčiny ) Nějakých 78% mladých smrků
na Šumavě ukazuje ochranářům, jaký tam bude zase
ten nový les. Prostě tam bude růst to, co naletí
a čemu se tam daří do doby nějaké kalamity.
Emil Bernardy
8.10.2024 07:20 Reaguje na Břetislav MachačekLes k rekreačním účelům = park a pralesu ,praturovi a prakoňovi patří také pračlověk ! :-)))
Slavomil Vinkler
7.10.2024 17:06 Reaguje na Jan NovákČlověkenm neovlivňovaní příroda udělá:
-zaroste vše trnitým křovím, pak houstníkem klimaxových stromů, pak klimaxové stromy shodí vichřice. Takový les je lidem neprostupný. Chybí ti mamuti na cesty. Jedině s mačetou 3 km za den.
-údolí zarostou mokřadními stromy a změní se v neprostupnou bažinu (i s pomocí bobrů).
-řeky zaplní popadané a pokácené stromy a zmizí splavnost
-do krajiny se vrátí predátoři jako vlk, medvěd, tygr.
-Výše uvedená krajina je lidem neobyvatelná-nelidská.
Co se týče biodiverzity, zmizí asi 2/3 tedy druhy vázané na bezlesí.
-asi 2/3 druhů zvířat jako sysel, zajíc, ...
-asi 2/3 ptáků polních, rozvolněných lesů, většina vodních...
-asi 2/3 hmyzu, pavouků aj. rozvolněných lesů, stepí...
asi 2/3 rostlin světlomilných a suchomilných, rostlin tj. z rozvolněných lesů a stepí...
Proč to někdo prosazuje nevím.
Takový les je nelidský. Nelidský, ale existuje. V přírodě vždy něco roste.
Petr
7.10.2024 19:14 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
7.10.2024 19:35 Reaguje na PetrPetr
7.10.2024 19:45 Reaguje na Slavomil VinklerNicméně jsou lidé ,kteří v lese existovat dokážou, a docela dobře, což zcela jasně dokazuje, že nemáte pravdu, a že ve skutečnosti lidské jsou. Nelidské připadají jen vám osobně. To ale není problém lesů, ale váš.
Slavomil Vinkler
9.10.2024 06:42 Reaguje na PetrKarel Zvářal
7.10.2024 18:11Domnívám se, že srážkový deficit je tak silný stresor, že ta houba už jen borovici dorazí. Bylo by zajímavé srovnat procenticky mortalitu semenáčků na rozpálených (40-45°C) mýtinách a přirozeně uchycených v lese (20-25°). Tipuji, že rozdíl tam bude obrovský.
Slavomil Vinkler
7.10.2024 19:12 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
7.10.2024 19:22 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
7.10.2024 19:39 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
7.10.2024 20:17 Reaguje na Petrhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-prozradi-termokamera-ze-lesni-porosty-si-nicime-sami
Petr
7.10.2024 20:28 Reaguje na Karel ZvářalŘíkáte si vědec, tak můžete udělat vědecký výzkum. Nazvěte ho třeba Zhodnocení reálnosti a významu zalévání 50 tisíc stromků konví v lesním terénu.
Karel Zvářal
8.10.2024 02:55 Reaguje na PetrNebo vyvinout "pojízdnou cisternu", rozteč mezi řádky je stejná, a chodit jen s ovladačem.
Emil Bernardy
8.10.2024 07:34 Reaguje na Karel ZvářalNevím jestli s parťákem Petrem žertujete,ale něco na tom co píše bude.
Ožínání kolem stromků...těžká práce především zápolení s akáty.Možná tak 1x ročně.
Dokážu tu fyzickou práci ocenit protože sám již narážím na své limity.V lese pracují muži i ženy.Dobrý známý,také sedmdesátník,pořád pracuje s pilou.Výjimka a frajer.
Karel Zvářal
8.10.2024 07:46 Reaguje na Emil BernardyProstě než naříkat nad "řáděním houby", je lepší tomu předcházet zálivkou. Kalamita není o přemnožení brouka, ale o přemnožení/ přehoustnutém smrku.
Karel Zvářal
8.10.2024 08:03 Reaguje na Karel ZvářalEmil Bernardy
8.10.2024 16:27 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.10.2024 18:01 Reaguje na Emil BernardyPetr
8.10.2024 19:16 Reaguje na Karel ZvářalOsobní zkušenost je nejcennější a slovy se nahradit nedá. Tak šup, padesát kilo na záda a hurá do strání.
Karel Zvářal
8.10.2024 19:30 Reaguje na PetrPetr
8.10.2024 20:09 Reaguje na Karel ZvářalMyslím že byste v zájmu zachování důstojnosti měl o takovýchto věcech raději mlčet.
Karel Zvářal
8.10.2024 20:14 Reaguje na PetrPetr
8.10.2024 20:20 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.10.2024 20:24 Reaguje na Karel ZvářalEmil Bernardy
9.10.2024 08:00 Reaguje na Karel ZvářalToto nezměníme.
Ale co tak se obrátit o pomoc na Milion chvilek ve věci zálohováním PETflašek.Že to chování původců nepořádku nezmění je jasné,mají v hlavě řezanku,jen to ztíží to život zbytku světa.
3Kč sklo vratné,4Kč PET,nevratný!!!,odpad!!!.
O ministrovi MŽP si myslím jen to nejhorší,před věky jsem volil Luxe...