Návrat vlků do Yellowstone je hezká pohádka. K reintrodukci velkých šelem ale potřebujeme racionální vysvětlení
Co se tehdy v jednom z nejznámějších národních parků Severní Ameriky skutečně přihodilo a co se k příběhu přibásnilo dodatečně? Yellowstone byl slavně založen roku 1872, v době, kdy na území tří okolních států – Montany, Wyomingu a Idaha – už dlouho prodělávaly divoce žijící populace vlků hluboký propad. Byli loveni jako škodná. Nově vytvořené chráněné území o rozloze 8991 kilometrů čtverečních poskytovalo šelmám jen pramalou ochranu, uvnitř jeho areálu byli loveni stejně, jako vně. Aby tu – k roku 1926 – oficiálně zaznamenali odstřel posledního vlka. Přesněji, šlo o dvě vlčí štěňata, s nimiž to skoncovali sami rangeři parku. Od té doby tu žádní vlci nebyli k vidění.
Spásači s obřím apetitem
To zavdalo v poválečných letech podnět k úvahám, jak a na kolik dobře je, že tak rozlehlé chráněné území funguje bez šelem, jež tu kdysi byly hojné. Ony úvahy, odborné i laické, praktické, pragmatické, kulturní i mírně ezoterické, často měly ještě jeden společný námět. Jeleni.
Třímetrákové býložravce, spásající šťavnatou zeleň a podrost na počkání. Zvířata tak velká a bez vlků – svých hlavních predátorů – brzy tak početná, že začala měnit podobu Yellowstone. Sešlapáváním a vypásáním listnatého podrostu, degradací lesních porostů, navázanou erozí půdy. Mohlo jich tu žít přes 40 000 a dělali z národního parku doslova paseku. Neblaze to dopadalo na řadu dalších zde žijících chráněných živočichů.
Správci parku se pokoušeli jelení problém řešit všemožně: odchyty, kastracemi, oplocenkami, odstřely. Stálo to nemalé peníze, mnohdy to bylo kontroverzní a výsledky to přitom přinášelo pramalé. Navíc každý z takových umělých regulačních zásahů ubíral národnímu parku na prestiži a jeho ochranářské hodnotě. Šlo taky o budoucí financování a příjmy parku, práva lovců, o politiku. A o to, že se sem návštěvníci (v 60. letech 1,5 milionu, v 70. letech 2,5 milionu ročně) vydávali za obrazy divočiny, ne do obory. Proto na síle získávala iniciativa volající po návratu šelem. Vlků. Ti totiž dokázali držet jeleny a další spásače zkrátka, dělali to vytrvale a přirozeně. A hlavně zadarmo. A 12. ledna 1995 se to stalo.
Návrat, jaký Amerika nepamatuje
Z Alberty, národního parku v Kanadě, přijelo do Yellowstone prvních osm vlků. V příštím roce bylo přemístěno dalších 31 exemplářů. Vlci se vrátili tam, kde 70 let nebyli. A všichni – odpůrci i podporovatelé návratu šelem – s neskrývaným napětím sledovali, co to vlastně udělá. Opravdu bylo na co koukat.
V průběhu následujících let se počet jelenů v severní částí Národního parku Yellowstone snížil z 19 000 na necelých 6000. Ne všichni byli odloveni vlky, řada jich jen odtáhla jinam. Vlci tu mezi velkými spásači vytvořili „atmosféru strachu“ – jeleni se začali vyhýbat snadno přístupné pastvě v povodí řek (kde na ně mohli útočit smečky vlků) a stáhli se více do hlubších lesů. Parkem se také pohybovali jinak, opatrněji. Úbytek spásačů pak uvolnil tlak, který bránil zmlazení dřevin v nížinách.
U vody se zazelenaly vrby, topoly a osiky, které neokusovány dokázaly vyrůst do hustého houští. Prospěch z toho měli například bobři, kteří tu začali stavět hráze. Došlo k výraznému zamokření terénu kolem řek, výrazně se změnila vodní bilance celého regionu. Ubylo povodní. Biotopy téměř bez jelenů se viditelně regenerovaly, obnovovaly. Přibylo hmyzu, drobných savců, obojživelníků.
Na to, co se odehrálo v Yellowstone po návratu vlků, budou v letech následujících odkazovat všemožné studie. Bylo to vděčné téma, protože se tu bez přehánění psala nová kapitola ekologie, ochrany přírody, všech budoucích reintrodukčních a připravovaných repatriačních programů, re-wildingu. Protože to opravdu vypadalo, že návrat vlků, šelem stojících na vrcholu trofické kaskády – potravního řetězce – se postaral o návrat celého ekosystému do rovnovážného stavu. Jenže ono je to celé drobet složitější.
Parádu neudělali jen vlci
V druhé polovině 90. let se s velkou míru automatismu předpokládalo, že každá následující změna po reintrodukci v národním parku byla důsledkem působení vlků. Odborníci, zoologové, biologové i ekologové, to dnes ovšem vidí už trochu z odstupu. A proto si troufají hezký příběh o návratu vlků do Yellowstone poupravit, doplnit.
A to následovně: pozorované změny v ekosystému byly způsobeny vlky, ale jen z části. Byly tu i jiné faktory. Například v severní částí Národního parku Yellowstone po roce 1995 přibylo střelců lovících jeleny. V druhé polovině 90. let také v oblasti přibylo medvědů a pum. Dalších predátorů z vrcholku trofické kaskády. Výrazným zásahem do podoby ekosystémů byla i série ničivých lesních požárů. Své udělaly i klimatické změny, které se tehdy hlásily většími srážkami, jež dokázaly přispět k zavodnění krajiny kolem řek a zmlazení dřevin. Zkrátka a dobře, sešlo se toho víc, a vlci byli jen jedním (byť podstatným) dílkem celé skládačky.
Výsledky prvních monitorovacích zpráv a studií, ostře sledujících Yellowstone, ale překlápěly všechny zásluhy na vlky. Zprvu to dávalo to smysl, a proto navrátivší se šelmy vypadaly jako hlavní a jediní nositelé pozitivní změny.
Ekosystémy jsou ze své povahy rozsáhlé, chaotické, se spoustou přímých a nepřímých – často neviděných a dost netušených – vztahů. Jen málokdy se vlastně dá na první dobrou odhadnout, že výsledkem zásahu A nastane žádaný stav B. Dost často to může být nežádoucí C, D nebo třeba E. Jenže příklad trofickou kaskádu obnovujících vlků z Yellowstone se mezitím stal téměř univerzálním receptem na regeneraci ekosystémů, krajiny.
První kritické hlasy
Proto v roce 2010 způsobila nemalý rozruch „kacířská“ studie, srovnávají vliv vlků z Banff, ostrova Isle Royale a Yellowstone. V krátkosti: šelmy na jiných lokalitách rozhodně neměly na ekosystém takový vliv jako v americkém národním parku. Vypadalo to, že výsledky z Yellowstone, nejspíš nezáměrně, nadhodnocovaly regeneraci porostů 4-5x.
V roce 2017 se pak země zachvěla znovu, kvůli studii s provokativním názvem "Můžeme zachránit velké šelmy, aniž bychom přišli o vědu o velkých šelmách?" Její autoři upozorňují na to, že se stále častěji objevuje tendence ignorovat, přehlížet nebo znevažovat základní principy vědecké práce při bádání nad ekologickou rolí, kterou mohou hrát velké šelmy. Jde například o zobecňování a přenášení výsledků z relativně nedotčených ekosystémů na ekosystémy výrazně pozměněné člověkem, nedostatek dat a validních metod výzkumu, logické chyby a mezery v předkládaných hypotézách.
Zkrátka a dobře, že spolu s reintrodukčními programy inspirovanými příkladem Yellowstone přibývá ve světě vědy studií, které jsou děravé jako cedník. Které jednostranně líčí pozitiva návratu vlků, aniž by si všímaly problémů, komplikací, neduhů a nedostatků. Což ani trochu nevylepšuje důvěru veřejnosti ve vědu, případně v závěry takových odborníků.
Příběh o návratu vlků do Yellowstone, prezentovaný jako pohádka s dobrým koncem, si přitom žije už skoro tři dekády svým vlastním životem. Jako příklad dobré praxe je dáván skoro pokaždé, když se někde nadnese téma návratu velkých šelem do krajiny. Současní odborníci, kteří už vnímají Yellowstone kritičtěji, před tím varují.
Řekněte, že si nejste jistí
„Důvody pro reintrodukci vrcholových predátorů by neměly být rámovány obrazem ekologické nirvány,“ píše například Hugh Webster, když pátrá po skutečných dopadech možné přítomnosti vlků a rysů na biologickou rozmanitost Británie. „Příběh o návratu vlků do Yellowstone vytvořil mýtus, který lidé – možná s těmi nejlepšími úmysly – přeceňují. Vlci totiž nemění toky řek, jak bychom si přáli, a rysové neloví jen ta zvířata, která jim dovolíme.“
Návrat rysů do Anglie je dnes na spadnutí, ale nikdo ze současných obhájců této iniciativy vlastně není schopen na solidních datech a výzkumu garantovat, zda výsledek jejich reintrodukce bude stejně žádoucí (jako před lety ve Švýcarsku), nebo bez výrazného efektu na srnčí zvěř (jako v Norsku a Švédsku). Webster se domnívá, že ochránci přírody by neměli ospravedlňovat reintrodukce velkých šelem argumenty z Yellowstone, tedy výkladem o ekosystémových službách nebo trofických kaskádách, které vlci vytvoří. „On je to krásný příběh, podněcuje představivost, ale skutečně vědecké doklady o něm nejsou jednoznačné," říká.
Přečtěte si také |
Překvapivé pravidlo jednadvaceti sekund močeníMísto toho bychom k návratu šelem měli přistupovat s pokorou. S tím, že vlastně předem nevíme, co to udělá. Než abychom pak nekritickými vědeckými studiemi polstrovali realitu. „Reintrodukce velkých predátorů za nás nevyřeší složité ekologické problémy, a měli bychom přijmout skutečnost, že si nikdy nemůžeme být jisti, jaký by mohl být dopad jejich návratu,“ uzavírá Webster.
Příběh o návratu vlků do Yellowstone je jistě inspirativní, krásný. Ale silně přeexponovaný. Pokud budeme chtít přesvědčit veřejnost o tom, proč vlastně navrátit velké šelmy do krajiny a jaké to bude mít dopady, budeme k tomu potřebovat racionální vysvětlení a dobré podklady. A ne jen hezké pohádky.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (54)
Miroslav Vinkler
21.7.2022 06:13Do české kulturní krajiny, mimo CHKO a NP , však absolutně nepatří.
Alena Lyskova
21.7.2022 08:44Čekám jen kdy se budou odvolávat na Aljašku. Ta má také s našim pohraničím hodně společného.
Břetislav Machaček
21.7.2022 09:13 Reaguje na Alena Lyskovazabíjet bezbranná zvířata. Já si myslím, že u té smečky je za B
správně, protože hlad je o ulovení a konzumaci kořisti, ale
tam se jedná už pouze o zábavu zabíjet více, než zkonzumují,
protože je to baví. Mohou přece lovit početnou zvěř, ale to
nečiní, protože nač se honit za zvěří, když je nikdo nepotrestá
za zabíjení ovcí pro zábavu? To není z hladu, ale pro zábavu
a výuku vlčat, jak si do budoucna obstarávat potravu v ohradách
místo honění zvěře po lesích. Tato smečka se zvrhla a bude jako
genetický základ populace vlků pro přírodu naprosto k ničemu,
ale spíše naopak, protože chovat v malém ovce v takové "vlčí"
rezervaci nemá význam a louky budou odsouzeny k zalesnění. A to
zas bude pláče estetů, květomilců a hmyzomilců, že louky zmizí.
Miroslav Vinkler
21.7.2022 11:06 Reaguje na Břetislav MachačekOvšem absolutizovat nedotknutelnost vlka v kulturní krajině, kde napáchá škody finančně přesahující mnohokrát hodnotu vlastního vlka je holý nesmysl.
Stávající právní úprava "made in Brusel" je vadná a navíc je vykládána zcela rigidním způsobem.
Jaroslav Pobeha
24.7.2022 10:10 Reaguje na Břetislav MachačekPrečo vlastne chovatelia nechovajú viac kráv miesto oviec ?
Ladislav Pícha
27.7.2022 17:35 Reaguje na Jaroslav PobehaZkrátka - je to úplně jiné zvíře.
Robert Jirman
21.7.2022 11:14 Reaguje na Alena LyskovaVáclav John
21.7.2022 10:24https://www.nps.gov/yell/learn/nature/moose.htm
Problém je, že "elk" znamená los jen v britské angličtině, kdežto v té americké je los "moose", zatímco "elk" znamená jelen. Pak už to dává samozřejmě mnohem větší smysl - jeleni jsou většinou hlavní vlčí kořist, to platí v Evropě stejně jako v USA. A byli to právě jeleni, kteří se v Yellowstone "přemnožili", ne losi.
PS - Mezi vlčí kořist sice patří příležitostně i losi, ale téměř výhradně mladí jedinci. Los už je přece jenom těžší kalibr a riziko těžkého zranění nebo zabití je příliš vysoké, takže se vlci téhle kořisti obvykle vyhýbají.
Martin Mach Ondřej
21.7.2022 10:57 Reaguje na Václav JohnDěkujeme za upozornění, opravíme. Díky moc
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Zbyněk Šeděnka
21.7.2022 14:02 Reaguje na Martin Mach OndřejMarcela Jezberová
21.7.2022 13:07Zbyněk Šeděnka
21.7.2022 14:04 Reaguje na Marcela JezberováSlovan
21.7.2022 16:42To, že vlk i jiní vrcholoví predátoři jsou pro celý ekosystém nepostradatelní ostatně ani citovaní pánové nepopírají a v anglickém originále je zmíněno, že i oni podporují návrat těchto zvířat do volné přírody. Žádné zvíře v přírodě není “zbytečné” a každé má v ekosystému svou roli. Příroda by byla chudá bez vlků i jelenů úplně stejně.
Slovan
21.7.2022 16:57 Reaguje na SlovanZbyněk Šeděnka
21.7.2022 18:02 Reaguje na SlovanSlovan
22.7.2022 11:23 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOpakuji to poněkolikáté a budu to opakovat stále. Argument s "kulturní krajinou" je hloupost v momentě, kdy v zemi jako Indie dokáží prosperovat (a to i bez nějakých skutečně velkých chráněných území) zvířata jako tygři, levharti, vlci, medvědi, hyeny, sloni, nosorožci, gaurové a celé spektrum dalších zvířat. Jasně že i tam dochází ke konfliktu daných zvířat s lidskou populací, ale to bude probíhat prostě vždy. Je to o přizpůsobení se a respektu. O ničem jiném. Asijský lev přežil na jediném místě - v Girském NP právě v Indii. Dnes je ta populace prosperující. Roste její populace i se rozšiřuje jejich areál rozšíření daleko za hranice samotného parku. Jde to se lvi a tygry v Indii ale nejde to s vlky u nás?
Kulturní krajina neznamená, že zde nejsou pro ta zvířata vhodná území!
No a představa, že by někoho napadlo znovunavrátit medvěda třeba na Šumavu... mrtví by byli v desítkách ještě před tím, než by na Šumavě běhal jediný medvěd. A přitom to v hustě obydlené Jižní Koreji udělali - v Jirisan NP. V parku, který je menší než NP Šumava a jehož návštěvnost se ročně pohybuje přes 1,5 milionu...
Zbyněk Šeděnka
22.7.2022 11:53 Reaguje na SlovanSlovan
22.7.2022 12:17 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
22.7.2022 13:50 Reaguje na SlovanSlovan
22.7.2022 21:41 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPokud se populace tygrů nebo slonů v Indii nejenom stabilizovali, ale vykazují růst, pak to považuji za úspěšnou politiku daných druhů a ochránci odvedli a odvádí vynikající práci. Navíc v situaci, kdy je hustota obyvatelstva 4x vyšší než u nás a je jedno, že ty rezervace jsou většinou bez lidí, protože ta zvířata logicky chodí i mimo dané rezervace a tam už lidé normálně žijí.
Zbyněk Šeděnka
22.7.2022 23:01 Reaguje na SlovanSlovan
23.7.2022 13:48 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPodle vás to ale asi musí být buď bezproblémová pohádka (podle vašeho scénáře) nebo nic.
Hold, ještě že tu ochranu přírody řeší jiní lidé než vašeho ražení.
Jaroslav Pobeha
24.7.2022 09:48 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaDivá príroda je z princípu nebezpečná, spolužitie s veľkými šelmami aj bylinožravcami spôsobuje konlikty. Ale to neznamená že správne riešenie je vybiť ich do nohy.
Konflikty spôsobuje aj spolužitie s diviakmi a jeleňmi, s ktorými si neviete rady. Indovia ani kvôli problémom neplánujú systematicky vybiť svoje šelmy ani megafaunu. Samozrejme nemám nič proti tomu, ak šelma robí škody na dobytku ju odstrašiť alebo rovno odbachnúť. Tiež viem čo vlci dokážu. Keď sa tým zamýšľam, možno by bolo lepšie mať v krajine stredne veľké mačkovité šelmy než svorky vlkov (leopardy, pumy, gepardy). Tie nezahrdusia velé stádo v amoku. Zoberú jeden kus a idú preč.
Posledná otázka - považujete Slovensko za kultúrnu krajinu či polodivočinu ? Chaty a cesty máme tiež všade nastavené, v každej doline. K tomu je tu niekoľko stoviek medveďov.
Zbyněk Šeděnka
24.7.2022 10:53 Reaguje na Jaroslav PobehaRadim Polášek
24.7.2022 12:01 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
24.7.2022 13:11 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
25.7.2022 10:47 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNa takových plochách i když tam je trojnásobek lidí na km 2 proti nám, je defakto z hlediska dostatku potravin to zalidnění menší než u nás.
Jarek Schindler
25.7.2022 18:34 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
26.7.2022 21:49 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
27.7.2022 00:05 Reaguje na SlovanSlovan
27.7.2022 12:47 Reaguje na Jarek SchindlerAno, rezervace Gir má sice rozlohu 1400 km2, ale ti lvi žijí dnes v oblasti o rozloze cca. 30 000 km2, tedy i v oblastech, kde lidé prostě jsou. A i přesto jejich populace roste.
Neřekl sem, že nemáte pravdu s tou lidnatostí. I v Indii jsou místa s malou lidskou hustotou. Ta jsou i u nás. Pouze mi to vyznělo jako byste tím chtěl říct, že ta zvířata žíjí převážně na těchto místech a proto to tam může fungovat. Minimálně člověk, který se o problematiku tolik nezajímá by to tak mohl pochopit. Proto jsem to uvedl na pravou míru.
Jarek Schindler
27.7.2022 14:58 Reaguje na SlovanSlovan
27.7.2022 18:06 Reaguje na Jarek SchindlerPopis Bombaje jako milionového města za kterým je džungle je "trošku"... no, řekněme že to dost kulhá. Stejně jako popsat NP o rozloze Českého Švýcarska (teta wiki píše 84km2) s ještě větší návštěvností jako "liduprázdný" park. Ale ano, ten problém v Bombaji je, to nepopírám. Ostatně ty záběry jak levhart útočí na člověka jsou převážně právě z Bombaje. Jak ale sám píšete, levhart tam chodí hlavně na ty toulavé psy, kterých tam jsou bohužel velká množství. Bombaj je však velice specifický případ, podle kterého se rozhodně nedá popisovat situace v Indii jako celku.
Příklad. Jedna z největších populací (né-li vůbec největší) levhartů v Indii je v Rajastanu, konkrétně v pohoří Aravalli. Je to i díky tomu, že podobně jako u lvů v Giru, je lidé nějak extrémně nepronásledují. Pokud nějakému pastevci levhart uloví třeba kozu, tak ti lidé věří, že se jedná o oběť bohům tamních hor.
Jarek Schindler
28.7.2022 16:26 Reaguje na SlovanJiří Domes
21.7.2022 18:55Ale samozřejmě s tím, že lesům u nás by víc než vlk pomohlo, kdyby se zreformovali myslivci a obecně hospodaření v lesích a určil rozumný maximální počet srnčí zvěře v lesích (+ kompletně vybili jeleni sika).
Zbyněk Šeděnka
21.7.2022 19:34 Reaguje na Jiří DomesJiří Domes
21.7.2022 22:35 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaŠkody způsobené vlky jsou absolutně zanedbatelné (řádově miliony za rok) a pokud by si chovatelé lépe zabezpečili zvířata, mohly by být i menší. A samozřejmě že ta kulturní krajina je problém, proč máme CHKO a NP plná statků, chat a lesních plantáží?
Jarek Schindler
22.7.2022 05:17 Reaguje na Jiří DomesŠkody vlky jsou možná zanedbatelné pro ochranáře. Pro chovatele a zvlášť malochovatele jsou likvidační. Zadrátujeme kvůli vlkům celou krajinu? Nakonec se zjišťuje, že žádné zabezpečení není stoprocentní. Prostě a jasně vlk jako divoké zvíře do hustě zalidněné krajiny nepatří. Žádné bezkonfliktní spolužití vlka s člověkem neexistuje. No a nakonec, vlk přežil tam kde má k životu podmínky. Tak nebyl i přesto, že se na většině tohoto území loví, nikdy vyhuben. Jen si tam uchoval a to i přes malou zalidněnost, ostražitost a respekt k člověku.
Zbyněk Šeděnka
22.7.2022 08:23 Reaguje na Jarek SchindlerMarcela Jezberová
22.7.2022 08:02 Reaguje na Jiří DomesChaty, statky a "lesní plantáže" tady byly před CHKO a NP. Vyvlastňování majetku by se nelíbilo ani vám, takže není důvod vyvlastňovat majetek jiných lidí jen proto, že ho mají v CHKO.
Kulturní krajinu bych za problém nepovažovala, neboť, stejně jako jiní prostí lidé, potřebuji jíst. Sběrem bobulí a lovem lesní zvěře se dnes už opravdu neuživíme.
Jarek Schindler
27.7.2022 00:20 Reaguje na Marcela JezberováJaroslav Havel
22.7.2022 08:04 Reaguje na Jiří DomesZbyněk Šeděnka
22.7.2022 08:20 Reaguje na Jiří DomesBřetislav Machaček
22.7.2022 11:15 Reaguje na Jiří Domesovcemi kreaturami zvanými "divoká šelma". Pár milionů prý není
až tak velká škoda, ale kdo bude pastviny jednou spásat, až to
přestane díky vlkům chovatele bavit? Vy pane a nebo vlci, až
přejdou bez ovcí na vegetariánskou potravu? Měl by jste si nyní
zajet podiskutovat na Jablunkovsko o těch zanedbatelných škodách
a o vlčí smečce v centru obce lovící v poledne ovce mezi domy.
Tam by vám to horalé vysvětlili stručně a ručně, protože jim
už dochází trpělivost s AOPK, DUHOU a ostatními pomatenci. Mám
obavu, že to vezmou do vlastních rukou i s následky a doplatí
na to třeba i rys a ostatní zvířata. Ono podobně to řeší i
rybníkáři, holubáři a chovatelé drůbeže, když to neřeší stát.
Zoufalí lidé dělají zoufalé činy a nadělá se tím více škody,
než při regulaci problematických jedinců a nebo i smečky.
Radim Polášek
25.7.2022 10:54 Reaguje na Břetislav MachačekA když je třeba je zabít, zabíjí se velmi pečlivě tak, aby co nejméně trpěli. A pak přijdou vlci a zabijou je prostě tak, že jim zaživa trhají maso z těla. A přitom jsou ti vlci díky zelenému bruselskému lobbingu absolutně beztrestní. Člověk by snad musel k těm pobíjeným zvířatům jít a nechat se vlky aspoň pořádně zranit, aby je potom oplátkou mohl zabít nebo aspoń v "sebeobraně" pořádně zranit a přitom nebýt za to poptahován a třeba i nejít do vězení.
Stanislav Mudra
25.7.2022 18:46 Reaguje na Jiří DomesKarel Zvářal
21.7.2022 21:50Josef Novák
22.7.2022 08:23Zbyněk Šeděnka
22.7.2022 10:32 Reaguje na Josef NovákJosef Novák
22.7.2022 12:13 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Pobeha
24.7.2022 09:15 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarek Schindler
27.7.2022 00:16 Reaguje na Jaroslav PobehaRadim Polášek
24.7.2022 12:06A co se týká vlků v Yelowstone, příběh není úplný. Tuším v posledních cca 10 letech se do Yelowstonského systému zavedl víceméně pravidelný odstřel vlků, v několikaletých intrervalech vždy, když se jejich počty vyhodnotí jako začínající přemnožení.
Zbyněk Šeděnka
24.7.2022 13:34https://www.stream.cz/zpravy-televize-seznam/vychodoceske-obce-chteji-strilet-vlky-hysterie-rikaji-ochranci-64364130#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz