https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prekvapive-pravidlo-jednadvaceti-sekund-moceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Překvapivé pravidlo jednadvaceti sekund močení

17.7.2022 01:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kočka a slon mají – a to nejen když přijde na srovnání jejich močových měchýřů – pramálo společného. A přesto tu jeden výrazně podobný rys je: kočce i slonovi trvá močení přibližně stejně dlouho.
Kočka a slon mají – a to nejen když přijde na srovnání jejich močových měchýřů – pramálo společného. A přesto tu jeden výrazně podobný rys je: kočce i slonovi trvá močení přibližně stejně dlouho.
Foto | James Sutton / Unsplash
Představte si slona. Je vcelku jedno, zda afrického nebo indického. Oba jsou obrovští. A náležité obrovské je pochopitelně všechno, co se s nimi nějak pojí. Třeba objem jejich močového měchýře, který u dospělých jedinců pojme 18 litrů tekutiny. Šestatřicet pivních půllitrů seřazených za sebou, dva poloplné kýble! Navíc s dovětkem, že slon jej kompletně vyprázdní 2-3x za den.
 

Teď si představte obyčejnou kočku domácí. Chlupaté čtyřnohé štěstí, které má na váhu něco mezi čtyřmi až pěti kilogramy. Její močový měchýř je proti slonímu nepatrný. Však se do něj také vejde jen něco mezi 20-50 mililitry tekutého obsahu. Něco mezi malým a velkým panákem s lihovinou. Kočka si také „na malou“ odskočí 2-4x za den.

Kočka a slon mají – a to nejen když přijde na srovnání jejich močových měchýřů – pramálo společného. A přesto tu jeden výrazně podobný rys je: kočce i slonovi trvá močení přibližně stejně dlouho.

Slon svých 18 litrů a kočka svých 20 mililitrů během vyměšování vypustí z močového měchýře za podobně dlouhou dobu.

A neplatí to jen pro ně. Když k tomuto srovnávání objemů močových měchýřů a délky močení u různých živočichů přibereme ještě psy, klokany, gorily, jeleny, vepře a tapíry, dospějeme k překvapivému závěru: v průměru všechna tato zvířata močí stejně dlouhou dobu, bez ohledu na to, zda v sobě nesou mililitry nebo litry tekutiny.

U všech osciluje průměr doby močení okolo 21 sekund.

Takový je i oficiální závěr zoologicko-urologické studie z roku 2013, která se zaměřila na fyziku procesu močení. Výzkumníci při ní korelovali velikost, váhu a objem močových měchýřů nejrůznějších savců – aby poté s pomocí vysokorychlostní videografie a měření průtoku zjistili, že většině savců to trvá zhruba stejně dlouho.

Co za tím stojí? Klíčovým faktorem fenoménu nápadně podobné délky močení je délka močové trubice.

S tím, jak roste velikost těl živočichů, narůstá i její délka. Malé kočky mají krátkou, velcí sloni dlouhou. Přitom poměr délky močové trubice k její šířce je u savců zachován, činí 1:18. Což je v přepestré zvířecí říši velmi vzácná shoda. Nicméně čím je močová trubice delší, tím větší je pak i vliv gravitace, jež vytváří větší tlak v močovém měchýři. Moč je pak ven vytlačována rychleji.

"Je to jako kdyby se plný bazén i vana vypustily za stejně dlouhou dobu,“ přibližuje to David Hu, hlavní autor studie. Mimochodem, tohle téma vědeckého bádání ho napadlo, když zrovna své dceři měnil plínky.

Malí savci lehčí než 3 kilogramy mají močové trubice tak krátké a síla gravitace je v procesu jejich močení tak zanedbatelná, že nejsou schopni moč vypouštět proudem, ale spíše v sériích rychle za sebou jdoucích kapek. Savci těžší než 3 kilogramy, od koček až po ty skutečné obry zvířecí říše – slony, hrochy a nosorožce – však močí proudem a všem to trvá, bez ohledu na velikost jejich močových měchýřů – průměrně 21 sekund.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

17.7.2022 08:22
Pěkné :-) To by mě nenapadlo.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.7.2022 09:01
Zajimave. Prumerna delka /a intensita moceni ale zavisi take na stari jedince. U cloveka, asi i u kocky i slona. Vedecky jsem to nezkoumal, jde jen o ma letma pozorovani moceni nasich vnuku ci naseho psa :) Pozn. Vubec se neposmivam, "vedci" zvlaste v takovychto oborech casto zkoumaji daleko vetsi "prkotiny" az zbytecnosti. Na okurkovou sezonu je to rozhodne dobry clanek. (Delku a frekvenci moceni v zavislosti na druhu potravy, mnozstvi napoju, fyzicke namaze a venkovni teplote jsem taky systematicky nezkoumal - krome utrzkovitych statistik typu "po kolika pivech poprve na zachod" ale rad si prectu na toto tema odborne pojednani.)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2022 20:49
Kolik takových totálních cypovin se dá vybádat? A hlavně proč?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.7.2022 06:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Co takhle grant ? To už je motivace
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.7.2022 08:11 Reaguje na Petr Pekařík
Grant na šmíráctví? To už je hodně silné kafe.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.7.2022 08:09
U samečků ale taky záleží na tom, jak jim funguje prostata. Pokud špatně, pravidlo 21 vteřin nehrozí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.7.2022 11:13
Tuhle jsem na veřejném záchodku stál vedle pána, který močil už když jsem tam přišel - a když jsem odcházel, stále ještě močil. Odhaduji to na minutu (a spíš víc).
Kde pán udělal chybu?
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

27.7.2022 17:47
Jen se mi nezdá ten vliv gravitace. Ujišťuji P. T. publikum, že jsem v životě močil vícekrát, než umím spočítat (kecám; právě mi vyšlo 130 000x, spíš méně), a dovoluji si prohlásit, že kdybych to nechal na gravitaci, načůrám si do bot.
Rovněž připomínám experimentátora, který se právě tuto otázku pokusil rozseknout močením při stoji na hlavě s výsledkem, že dokáže moč vypouštět i v situaci, kdy má měchýř pod močovou trubicí. Viz https://www.databazeknih.cz/knihy/to-snad-nemyslite-vazne-91322
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist