Nedostatek živin v lesních půdách ohrožuje zdravý růst budoucích lesů. Pomoci může hnojivo se zeolity
Současný stav lesních půd v řadě oblastí nemůže garantovat dlouhodobou udržitelnost lesního hospodaření a přirozeně pokrýt ztráty živin vznikající odběrem biomasy. Spoléhat při pěstování lesů pouze na živiny z nadložního organického horizontu je dlouhodobě i střednědobě neudržitelné. S chemickou meliorací a citlivou volbou dřevinné skladby proto musíme počítat v daleko větší míře, než to dosud bylo běžné. Rizikem je například využívání těžebních zbytků pro energetické účely, či pěstování rychle rostoucích dřevin bez doplnění živin do lesních půd kompenzačním hnojením.
Tyto problémy přiměly vědce z VÚLHM, v. v. i., a dalších výzkumných institucí zabývat se možnostmi hnojení lesních půd a v rámci řešení projektu TA ČR (TH04030217) „Hnojiva se zeolity pro lesní hospodářství“ vyvinuli nové hnojivo a zpracovali pro praxi metodiku Použití hnojiv s obsahem zeolitu v lesních porostech.
Lesnická hnojiva se od hnojiv určených pro zemědělskou produkci odlišují kromě složení především tím, že u nich probíhá pozvolné uvolňování živin. Cílem je, aby toto uvolňování probíhalo alespoň jeden rok nebo déle. Důvodem je, že při rychlém rozpouštění a uvolňování živin (typickém u zemědělských hnojiv) může dojít k rychlému vyplavování prvků z dosahu kořenů sazenic lesních dřevin a i ke kontaminaci podzemních vod, především sloučeninami dusíku. Postupné uvolňování živin průběžně podporuje zakořeňování a růst sazenic především na chudých stanovištích, které se značně liší od lesních školek, kde byly sazenice produkovány.
Nově vyvinutá granulovaná hnojiva se zeolitem určená pro lesnický provoz mají za cíl pomoci především v situacích, kdy po provedené výsadbě na lokalitách ohrožených suchem, a to bez aplikace hnojiv při výsadbě, dojde ještě před plnou adaptací sazenic na nové podmínky k vyčerpání zásob živin, které sazenice získaly při pěstování v lesní školce. V takových situacích se mohou objevit příznaky nedostatku živin, může dojít ke zpomalení nebo zastavení růstu a vzniklý stres oslabuje sazenice a snižuje jejich šanci na přežití.
Co je zeolit? Zeolit je přírodní pórovitá hornina. Celkový objem těchto pórů a dutin je v rozmezí 24–32 % objemu horniny. Pro přípravu hnojiva se používá zeolit na bázi minerálu klinoptilotitu. Díky svým vlastnostem může do sebe absorbovat značné množství jiných látek v plynném, kapalném i v pevném skupenství. Zeolity mají i vysokou nasákavost zrna, která se pohybuje v rozmezí 35–38 % objemu. Tato vlastnost může při používání hnojiv s podílem zeolitů zvýšit vodní kapacitu půdy a zlepšit hydraulickou vodivost půdy.
Složení hnojiva se zeolity pro použití v lesnickém provozu je navrženo tak, aby
- byla zajištěna optimální dodávka dusíku a hořčíku v období rašení a prodlužovacího růstu letorostů dřevin, kdy je potřeba těchto dvou prvků nejvyšší,
- nedocházelo k nežádoucímu zvyšování obsahu dusíku v lesní půdě a v půdní vodě, a to díky jeho sníženému obsahu a postupnému uvolňování v průběhu vegetační doby,
- dodané prvky byly ve vhodném vzájemném poměru pro podporu optimálního rozvoje nadzemní i podzemní biomasy sazenic,
- zeolit obsažený v hnojivu zvyšoval v půdě sorpci vody a důležitých kationtů.
Hnojivo je možné použít univerzálně pro běžně vysazované druhy lesních dřevin, jehličnaté i listnaté s těžištěm využití na chudých a kyselých půdách, ať už se jedná o půdy přirozeně chudé nebo o půdy ochuzené o živiny v důsledku předchozí antropogenně způsobené kyselé imisně-depoziční zátěže. Zejména na kyselých a degradovaných půdách ohrožených suchem je efekt přihnojení a zlepšení zdravotního stavu, vitality, růstu a výživy sazenic nejvíce patrný.
Pro zavádění nutričně náročnějších druhů listnatých dřevin do porostních směsí je užití nově formulovaných hnojiv nezbytným předpokladem, a to nejméně po dobu nutnou ke zvýšení podílu hlouběji kořenících druhů dřevin, které později pomohou aktivovat živiny uložené v hlubších vrstvách půdy.
Nově vyvinuté hnojivo má potenciál zajistit sazenicím potřebné živiny ve chvíli, kdy začnou být odkázány pouze na živiny dostupné na lesním stanovišti a ještě nejsou ve stadiu zajištěné kultury. Lze jím přihnojit výsadby i více let po výsadbě, přičemž je možné na velmi živinově nepříznivých stanovištích po 2–3 letech přihnojení opakovat.
Významným přínosem je snížení množství hnojiv vnášených do ekosystému. Přestože použití hnojiv je směřováno především na problematická stanoviště, včetně antropogenně degradovaných, a přestože se jedná o cílené, bodové přihnojení a dávky jsou stanoveny spíše zdrženlivě a na dolní hranici možného rozpětí, stále se jedná o vnější zásah do ekosystému.
V zájmu vlastníka lesa, a celé společnosti, je taková péče o lesy, která minimalizuje rizika poškození lesa a přispívá k vysoké stabilitě ekosystému. Z tohoto pohledu je hnojení opatřením jak pozitivním (snížení kyselosti půdy, zlepšení dostupnosti živin, podpora půdní bioty, stimulace růstu kořenů atd.), tak opatřením s určitou mírou rizika (vnější, umělý zásah do ekosystému), přičemž za hlavní riziko jsou zpravidla považovány především sloučeniny dusíku.
Dalším přínosem je zlepšení kvality stanoviště i vznikajících lesních porostů. Vlastníci lesa jsou dnes nuceni zakládat porostní směsi tvořené třemi, pěti i více druhy dřevin, a to v důsledku nejistoty, jak se bude dále vyvíjet klima a které druhy dřevin a jaké kombinace dřevin budou v budoucnu ekologicky a ekonomicky udržitelné.
Cílené hnojení založené na znalosti stanoviště a úrovně výživy může pozitivně ovlivnit budoucí lesní porosty a přispět ke zvýšení jejich ekologické stability i ekonomické situace vlastníků lesa.
Metodika je výsledkem řešení výzkumného projektu TH04030217 „Hnojiva se zeolity pro lesní hospodářství“. Projekt finančně podpořila Technologická agentura České republiky. Metodika Použití hnojiv s obsahem zeolitu v lesních porostech je volně ke stažení.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Honza Honza
3.12.2022 08:58Kdo chce pěstovat kedlubnu musí pro ní mít vodu a nevyroste mu na kameni!
Říkají: Kvůli sudu s vodou a hromadě kompostu nebudu mít místo na kedlubny!
A nejlepší hnojení je ponechání organické hmoty v lesích- větve část stromů, jako v národ. parcích!
Slavomil Vinkler
3.12.2022 10:16 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
4.12.2022 05:23 Reaguje na Slavomil VinklerKdo, prosím vás, bude hnojit les? Nestačí tam ponechat malou část organic. materiálu? Třeba ne, ale to už je úplně jiný problém! Už tím, že je les pestrý, bude lepší hospodaření s vodou, tak se ozdraví!
Jarek Schindler
4.12.2022 09:41 Reaguje na Honza HonzaSlavomil Vinkler
7.12.2022 09:56 Reaguje na Jarek SchindlerMichal Ukropec
4.12.2022 13:39 Reaguje na Honza HonzaPetr
3.12.2022 10:21Nevím proč by nemohl. Stačí svoje hospodaření (jak vzletné slovo pro pouhé braní) přizpůsobit lesu. Ne obráceně.
Přece o tom je udržitelnost, ne o hledání jak brát víc. Je to jako s odběrem krve.
Součástí udržitelnosti je umět rozpoznat hranice a ty respektovat, ne se je snažit obcházet.
Přesně jak se správně píše o kousek dál: "V zájmu vlastníka lesa, a celé společnosti, je taková péče o lesy, která minimalizuje rizika poškození lesa a přispívá k vysoké stabilitě ekosystému."
Moc to tak ale nevypadá. Ani v lese, a na polích už vůbec.
Petr
3.12.2022 10:29 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
3.12.2022 10:56 Reaguje na PetrJiří Anderle
3.12.2022 15:21 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
3.12.2022 16:46 Reaguje na Jiří AnderlePetr
3.12.2022 12:23 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
6.12.2022 08:33 Reaguje na PetrV okamžiku lámání chleba (mimo několika hrdinů) jde vždy o udržení vlastního života a je těch primátů asi 10 miliard.
Jarek Schindler
6.12.2022 13:29 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
7.12.2022 09:59 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
3.12.2022 12:02nedodával, ale hlavně bral. Nebral je pouze člověk ve formě dřevní hmoty,
ale i samotná příroda erozí humusu z kopců do rovin a většina úrodných půd
má svůj původ v lesích. Tak se to děje po miliony let a pouze se mění
druhy dřevin a intenzita eroze. Můj kamarád bývalý revírník dbal na to,
aby po těžbě byl klest srovnán do vrstevnicových hrázek a bránil splachu lesní půdy do doby, než už tomu budou bránit mladé stromy. Stromky se pak
sázely podél těch hrázek, které jim dodávaly tlením živiny a vodu, která se u hrázek zadržela a držela se v dřevní hmotě. Bylo to levné a pro přírodu
přínosné. Dnes to semele štěpkovač a ta štěpka se prodá energetikům. No a
místo ní se naveze to hnojivo za nemalé finanční náklady. Je to jako na
poli s kukuřicí do bioplynky, kdy živiny nahradí umělé hnojivo a o humus
se už nestará nikdo.
Daniel Fiala
3.12.2022 16:21 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
3.12.2022 18:13 Reaguje na Daniel Fialaneboť se za ním schovávají takové prasárny, jako biopaliva
a pěstování biomasy pro bioplynky. Za vším ale hledejme
deformaci trhu díky dotacím a různým zvýhodněním těchto
zdrojů. Nikdo nebrzdí, ale naopak přidává plyn a tak to
vidím do budoucna černě.
Břetislav Machaček
4.12.2022 17:48 Reaguje na Břetislav Machačekmulče mi připadá jako práce amatéra, protože je
lépe ho zapravit do půdy. Na povrchu vodu přijme, ale taky odpaří, aniž by z ní stromek něco měl. Totéž s těmi živinami, které může déšť odplavit
z povrchu jinam. Ten mulč je ale paráda nejen
kvůli odparu vody, dodání živin, ale taky brání
růstu buřiny.
Radim Polášek
7.12.2022 10:49 Reaguje na Břetislav MachačekPřípadně se tam rovnou mohou použít zeolity bez přidávaných živin, jen s těmi, které tam jsou v těch zeolitech přirozeně. Potom ty zeolity budou fungovat čistě jenom jako absorbce půdní vlhkosti a budou pomáhat těm vysázeným stromkům překonávat menší období sucha.
Michal Ukropec
5.12.2022 05:25 Reaguje na Břetislav MachačekMichal Ukropec
6.12.2022 18:14 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
7.12.2022 10:02 Reaguje na Břetislav MachačekJirka Jalůvka
3.12.2022 19:21Ono to možná nebude zas tak hrozné. Kdysi se v okolí lidských sídel klučily i pařezy.
A nebo jsme zrovna teď dospěly do stádia že už to příroda nedá???
Petr
3.12.2022 19:52 Reaguje na Jirka JalůvkaJak je v článku uvedeno, většina lesních půd je kyselých, některé důležité prvky tak chybí nebo nejsou dostatečně dostupné, půda je zdevastovaná těžkou těžební technikou a vypláchnutá přívalovými dešti. V tomhle sazenice ze školky zvyklé na plné hnojení zažívají silný šok a stres, a když nezapřeje počasí, rostou špatně, nebo vůbec. A tak je snaha tu veškerou devastaci nahradit jednoduše hnojivem.
Dalibor Motl
3.12.2022 22:51Jarek Schindler
4.12.2022 09:37 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
14.12.2022 11:15 Reaguje na Jarek SchindlerViktor Šedivý
4.12.2022 09:39Takže z lesa odvážet jen kmeny, zbytek povinně (pod sankcí!) nechávat na místě ...
Radim Polášek
4.12.2022 14:29Podstatné ale je sázet nový les co nejrychleji po vykácení původního lesa. Prakticky každý les má totiž svrchní vrstvy zeminy, prvních 5 až 15 centimetrů půdy obohacený uhlíkem - humusem z rozpadu a cirkulace živin z opadaného listí, jehličí a drobných větviček. Tato půda má pro růst sazeniček prvních několik let dostatek živin a taky mírně zlepšuje zadržování vody v půdě. Umožňuje tedy, pokud jsou dobré roky, co se týká půdní vlhkosti, nastartovat růst sazeniček, zejména jejich kořenů tak, aby dosáhly do hloubky půdy a staly se tak odolné i většímu suchu i dosáhly na živiny hlouběji v půdě. Bohužel během několika let po vykácení, když na půdu nebude padat každoroční udržovací dávka napadané biomasy z lesa, většina uhlíku - humusu v původně lesní půdě se rozloží a ta původně lesní půda se skutečně stane chudá na živiny a snadno náchylná k vysušení.
Potom je dobré použít třeba to zeolitové hnojivo, ať už na zadržení vody v půdě i na dodání živin nebo je třeba les sázet dvoustupniově, přes pionýrské dřeviny a keře.
Jinak bych se opět přimlouval na zavedení metod přímého setí dřevin lesa přímo na místě nebo aspoň používání co nejmladších sazeniček, vzhledem k tomu, že starší sazeničky většnou po vysázení nedokážou v plné míře obnovit svůj kořenový systém. A budou tak po celou dobu růstu budoucího lesa mít k dispozici méně živin a budou citlivější na sucho i na vítr.
Slavomil Vinkler
6.12.2022 08:49 Reaguje na Radim PolášekLesy Ekologické = národní parky je třeba provozovat úplně jinak. Musí v nich být megafauna, musí být řídké (tou megafaunou) a tím pádem nedají dřevo. Národních parků by mělo být daleko více. Brdy, Křivoklátsko, Soutok a to jen tak maně.
Radim Polášek
7.12.2022 10:58 Reaguje na Slavomil VinklerOno vždycky je něco za něco. V prořídlém lese bude míň dřeva, ale zase tam bude drobný podrost, ze kterého se ta megafauna může živit. Stejně tak pokud lesní parcely jsou drobné, tak na jejich rozhraní, pokud majitelé důsledně nečistí les od "nežádoucích" dřevin nebo pokud některé "kousky" lesa jsou "zanedbané" s přírodním lesem, tak na zbytku může být klidně hustá produkční monokultura a přesto ten les jako velký celek bude mít dost velkou přírodní hodnotu a bude moct živit velké množství různých živočichů. Akorát třeba 5 - 10 - 20 % rozlohy toho lesa nebude produkční les.