https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nejstarsi-chko-cesky-raj-slavi-70-let.prioritou-je-tu-nyni-obnova-stromoradi-a-mokradu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejstarší CHKO Český ráj slaví 70 let. Prioritou je tu nyní obnova stromořadí a mokřadů

28.2.2025 04:24 (Ekolist.cz)
Foto | Z. Mrkacek / AOPK ČR
Nejstarší chráněná krajinná oblast v České republice – Český ráj – si letos připomene sedmdesát let od vyhlášení. Oslavy se budou konat po celý rok a přinesou pestrý program. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která CHKO spravuje, jej připravuje společně především s Domem přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova a informačním střediskem Bukovina na Hruboskalsku.
 
„Sedmdesát let existence CHKO Český ráj dokazuje, že ochrana přírody a krajiny může jít ruku v ruce s udržitelným rozvojem. V posledních letech obnovujeme polní cesty a stromořadí, které jsou důležité nejen pro estetiku, ale i pro ekologickou stabilitu krajiny. Do alejí se vysázelo na dva a půl tisice stromů,“ uvedl Lukáš Bílek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Právě obnova jedné z historických alejí na Sobotecku bude i ústředním motivem podzimní slavnosti.

Ráno z vyhlídky U lvíčka.
Ráno z vyhlídky U lvíčka.
Foto | Patzelt / AOPK ČR

Další výraznou proměnou procházejí sopečné vrcholky. Jejich vzhled se mění tak, aby se přiblížil historické odlesněné podobě, známé z dobových pohlednic. Akátovými nálety zarostlé Trosky, Vyskeř či Mužský se postupně obnažily a jsou využívány k pastvě.

Od roku 2019 se v Českém ráji obnovilo nebo nově založilo na čtyřicet mokřadních ploch. Nejrozsáhlejší proměnou nedávno prošla část nivy Libuňky u Sedmihorek. Zejména díky neziskovému sektoru se podařilo odstranit či znefunkčnit přes osm kilometrů odvodňovacích prvků, obnovit mokřadní louky a vybudovat soustavu tůní. V dalších letech se plánuje také revitalizace přímo zregulovaného toku Libuňky.

Mariánská vyhlídka.
Mariánská vyhlídka.
Zdroj | AOPK ČR

Udržovat vodní režim v krajině pomáhají i člověkem vytvořené rybniční ekosystémy. Kromě toho jsou skály, lesy, louky a mokřady domovem mnoha vzácných druhů rostlin i živočichů. Jedním z nich je sokol stěhovavý, pták ze znaku chráněné krajinné oblasti. V minulosti byl na pokraji vyhubení a v posledních letech se opět zařadil mezi obyvatele Českého ráje.

„To, že koncept chráněných krajinných oblastí má smysl, dokazuje i to, že jich bylo vyhlášeno již 27. Kromě jedinečných přírodních hodnot chrání krajinu jako celek, ve kterém lidé už dlouho hospodaří a vtiskli mu nezaměnitelný ráz. Tou zatím poslední je chráněná krajinná oblast Soutok, vláda její vznik schválila letos v polovině ledna. Pracujeme na tom, aby se celoplošné ochrany dostalo i Krušným horám,“ uzavírá František Pelc.

Sokol v Českém ráji.
Sokol v Českém ráji.
Foto | Petr Saj / AOPK ČR

Nejstarší CHKO v České republice, tedy CHKO Český ráj, vyhlásilo tehdejší ministerstvo kultury v roce 1955 s posláním chránit unikátní pískovcová skalní města, rozmanitou přírodu a historické památky. Dalším mezníkem byl rok 2002, kdy došlo k jejímu rozšíření o oblast Prachovských skal a Maloskalska.

V současnosti se rozkládá na ploše téměř 182 čtverečních kilometrů a zahrnuje ikonické oblasti jako Prachovské skály, Hruboskalsko nebo Maloskalsko. Kromě přírodních krás je bohatá i na historické památky, včetně hradů Trosky, Valdštejn či Kost nebo vesnické památkové rezervace Vesec u Sobotky a Mužský. Více o Českém ráji se lze dozvědět na webu ceskyraj.aopk.gov.cz.

V rámci osalv výročí se po celý rok chystají odborné přednášky, tematické exkurze, výstavy, dobrovolnické akce či spolupráce se školami. „Vyvrcholením akcí bude podzimní slavnost v krajině pod czernínským zámečkem Humprechtem. Na ní spolupracujeme s městem Sobotkou,“ dodal Lukáš Bílek.
reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.2.2025 06:56
No, zelený můžou začít i bez byrokracie, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.2.2025 07:39
Měl by se zvyšovat rozsah mokřadů, tůní i vysýchavých, extenzivních nehnojených rybníků a zavést pastvu megafauny(na vhodných místech) jako jsou zubři, koně, osli,...
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.2.2025 14:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, to je správný program.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist