V Česku se přemnožil nejvíce invazní živočich planety
Nutrie patří k nejvíce invazivním živočichům planety.
V české krajině se přemnožily nutrie, které patří k nejvíce invazivním živočichům planety. Lidé je přitom považují za neškodné tvory a poblíž velkých sídel je navíc přikrmují, což problém ještě více eskaluje. Nutrie přitom vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy budováním nor a přenášejí různé druhy nemocí.
„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí 4-6 mláďat v jednom vrhu," uvedl Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU.
Porodnost nutrií je poměrně vysoká, na druhou stranu úmrtnost pak relativně nízká. V kombinaci s intenzivním přikrmováním je pak populační boom pochopitelný. „Již dnes sledujeme, že na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině," uvedl Mikulka.
Porodnost nutrií je poměrně vysoká, úmrtnost nízká. V kombinaci s intenzivním přikrmováním je tedy populační boom pochopitelný.
Regulace nutrií je poměrně složitá otázka, lidé by je ale v prvé řadě měli přestat přikrmovat. Na honebních pozemcích mohou zasáhnout myslivci, a to buď přímým lovem nebo odchytem. „To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí a není poučena o této problematice. Myslivci tak pochopitelně nebudou ochotni zdarma se vystavovat veřejnému lynči," uvedl vědec.
Na nehonebních pozemcích pověřuje osobu místně příslušná státní správa, kde má nutrie status podobný jako ostatní volně žijící živočichové a může být lovena bez omezení. „Nejen v případě nutrií, ale také dalších invazních druhů savců chybí dostatečná ekologická výchova a osvěta. Prvním krokem je tedy vysvětlení nutnosti regulace a dobře funguje také motivační zástřelné pro lovce," dodal Mikulka.
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Nechápu, proč se z toho dělá problém. Řešení je jednoduché - zařadit nutrie mezi lovnou zvěř. Na zastřelení stačí obyčejná malorážka a díky tomu, že nutrie má velmi chutné maso, celý problém by se vyřešil relativně brzy.
Odpovědět
Můžete vysvětlit, proč by měla být nutrie zařazena mezi zvěř? A jak by jste si potom představoval plán chovu nutrii? Tohoto invazniho druhu?
Placate hlouposti z hlouposti, nebo schválně?
Odpovědět
Ondatra pižmová, zvaná též dlakoš, je také zařazena mezi lovnou zvěř. Svého času s ní byly obrovské problémy. Taky Američanka, akorát že severní.
Odpovědět
A to má být vysvětlení hlouposti výše?
Undatra je taky z Ameriky, tak hodíme na myslivce stejný problém s nutrii.
Tohle je problém AOPK a MŽP, oni jsou na vině, je na nich to vyřešit.
Beru systém kde se konečně povolí plošné usmrcovani těchto invaznich potvor všem držitelům loveckých lístků a povolenek k lovu + MŽP bude vyplácet zástřelné ve výši minimálně 500 Kč za kus.
Odpovědět
Ano vaše hlouposti jsou houpostí futrál... :)) Místo aby se to vyřešilo jednoduše tak, jako s ondatrou, tak to bude řešit opět stát a za naše peníze... Jo to jsou Ti moderní ochranáři... :)))
Odpovědět
Problém je zejména v AOPK a MŽP. Na Moravě pracovníci AOPK nerozeznali uhynulou kapybaru od zastřeleného bobra.
Odpovědět
Hlavně nevidím jediný důvod, proč by to měli řešit myslivci ve svém volném čase a za svoje finanční prostředky, když máme obrovskou tlupu ochranářů soustředěných v různých AOPK, ČIŽP, CHKO, NP atd., bohatě placených a nemajících co na práci. Tak ať si to hezky vyřeší i se všemi negativními důsledky.
Odpovědět
a jaké jsou ty negatívní důsledky...???
Odpovědět
Problém je v tom, že jim nikdo nesvěří past, natož zbraň. Navíc jsou to hladi, kteří nejsou ochotni investovat 500 Kč za lékařskou prohlídku. Mohlo by se také stát, že by skončili u Chocholouška.
Odpovědět
to ju tam kdosi vyhodil ? nedávno jsem si u chovatele co ty nutrie chová na suchém stání, koupil 1 zabitou cca 3.70 kg a vyšla na skoro na 800.-. takže kdyby městští šulíni místo vybírání pokut za chcaní na nároží a za překročení rychlosti vybudovali újediště a tam by čas od času nutrie lapali a maso by se dodalo do domuvů důchodců, nemocnic, škol třeba. i když ve školách by to asi rozjívení parchanti nežrali. co by na to asi řekli černoušci s nafouklými bříšky...???
Odpovědět
a to plošné usmrcování "invazívních potvor" si představuješ, jak ? když se za komoušů kůže vykupovaly za solidní peníze a i maso našlo uplatnění třeba v nemocnicích, tak jako i holoubata, tak problém nebyl. změnila se móda pod taktovkou ochranářů a o kůže najednou nebyl zájem a tím vyvstal problém co s nutriema v chovech.někdo je vybil a sežral v klobáskách, jiný se na to vysral úplně a nutrie pustil "dolů po potoce". problém nastal až asi v době kdy je pomatenci začali krmit tak jako kachny a holuby. další blbečkové udělají ze 100 nutrií invazi a pak sáhodlouze debatují jak se jich zbavit na placených konferencích.přitom by stačilo je zařadit do lovné zvěře a bylo by po problému, řekl bych. jejich maso se přece dá prodat za pěkné lováče, když už ta jejich kožka je k hovnu. z ondatry se zase nejí maso. přitom existují záchranné chovy pro vyšlechtěné české nutrie. mít přes zahradu potok tak bych nutrie začal chovat ihned !
Odpovědět
Myslivci mají možnosti a zkušenosti. Odměnu určitě ano. Na nehonebních pozemcích by problém řešil majitel či správce.
Undatří kožíšek býval žádaný a myšaři se tudíž snažili.
Odpovědět
Jenže ty nutrie se nejčastěji vyskytují ve městech, tudíž na nehonebních pozemcích.
Odpovědět
Byly doby, kdy byly nutrie chovány nejen pro kožešinu, ale i na maso - dietní, lepší než králičí.
Aby se nepřemnožily v přírodě, když je lidi chodí krmit a mají je za " miláčky ", na které se nesmí šáhnout. Podobně je to u labutí, kachen všech druhů, holubů. A potom se diví, když se objeví ptačí chřipka.
Odpovědět
Často bezdůvodně se vybíjejí stáda skotu,prasat,statisíce kuřat a slepic a tady se dělá věda z nejakých hlodavců?
Odpovědět
bezdůvodně se nevybíjí nic, jen preventivně !
Odpovědět
nejvíce invazivní živočich planety je samozřejmě člověk, ale to je jedno, já bych si jich klidně pár odstřelil maso mají vynikající
Odpovědět
Nejvýše invazivní živočich planety je člověk. Žádná nutrie. Lidé ji žerou!
Odpovědět
No zabíjejte to :-)
https://www.youtube.com/watch?v=XtC2tRu5xOg
Odpovědět
no a jak se teda budou brát ty nutrie co se ještě udržujou v chovech několika chovatelů ? jsou zařazeny mezi genetické rezervy - standartní nutrie ´českého typu, stříbrná nutrie a i přeštická vícebarevná nutrie. přitom jejich chovatelé berou na jejich chov i dotace. takže bych rád věděl, proč nějaký úchylný ministerský úředník co ví o tom patrně velké hovno nebo i městský funkcionář za pomocí dalšího novinářského blouda tady napíše něco o invazi ! cca 100 ks. je invaze ? zájemci z řad hnidopichů se můžou informovat na českém svazu chovatelů - kozesinova.zvirata@cschdz.cz
Odpovědět
Být to u nás, tak mi dejte povolení je odlovit a do měsíce je po
invazní katastrofě. K jídlu bych si ale ty zdivočelé nutrie nedal
bez veterinárního vyšetření každého kusu. Kamarád je kdysi choval
a mohu říci, že králičí maso se mohlo schovat, ale to žily v kotcích
na čistém potoce a nežraly nějaké zbytky od lidí. I tak se mu jednou
nakazily nějakou nemocí od potkanů a celý chov skončil zakopaný na
zahradě a zasypán vápnem. Už ale vidím, jak by mě "krmiči" chtěli
ukamenovat, že likviduji ta milá zvířátka.
Odpovědět
Nemyslím si , že by nutrie měly ( navzdory obecným hláškám ekotlup snažícím se proti nim poštvat veřejnost) proti lovné zvěři vyšší výskyt nemocí nebo parazitů. A na rozdíl od bobra jsou škody zanedbatelné a ten rozdíl poroste geometrickou řadou. U bobra lze o invazi opravdu mluvit a navíc zde hrozí napadení člověka i psů na procházce.
Odpovědět
Jo nutrilon na kari, vždy patří na vánoční besídku a taky roláda, jen ty zuby neukazujeme děvčatům. Příště by nepřišly. Určitě zrušit odstavec o lovu invazních druhů pouze mysliveckou stráží. Jedena stráž na 500ha neví zda má likvidovat psíka myvalovitého, nutrii, toulavé kočky a psy a ještě kontrolovat lovce a nežádoucí osoby v honitbě. Samozřejmě zadarmo ve svém volném čase.
Jen by mě zajímalo kolik podnětů přišlo na toto téma z ORP ....
Takto se vytváří jen zbytečné problémy, které jsou snadno řešitelné. I invazní zvíře si, ale zaslouží dobu lovu a hájení. Vím, že jdu proti proudu, ale je to má zásada. Výjimka jen při hromadné nákaze.
Odpovědět
Nejvíce invazní živočich je kříženec komára a mouchy zvaný komouš. Dnes ovšm ve fašistickém kabátě.
Odpovědět
už jsem se k tomu nechtěl vracet ale kde vzal autor článku ten přiblblý nadpis ? nutrie je nejinvazivnéjší druh planety ? z jakého zdroje to čerpal ?
Odpovědět
|
|