https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-barevne-plasty-zpusobuji-vice-mikroplastu-vedecka-studie-prinasi-odpoved
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč barevné plasty způsobují více mikroplastů? Vědecká studie přináší odpověď

28.5.2024 04:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zkoumaná plastová víčka.
Zkoumaná plastová víčka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sarah Key / University of Leicester
Plasty jasných barev jako je červená, modrá a zelená se rozkládají a tvoří mikroplasty rychleji než ty s méně nápadnými barvami. Důvodem je jejich větší náchylnost k poškození UV zářením, které mění strukturu plastu, činí ho křehčím a náchylnějším k rozpadnutí. Studie vědců z University of Leicester publikovaná v časopise Environmental Pollution ukazuje, jak důležitou roli v životnosti plastů hrají barviva.
 
Terénní studie potvrdila, že černá, bílá a stříbrná barviva na bázi uhlíku a oxidu titaničitého dokáží plasty před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením chránit tím, že ho absorbují nebo odrazí. Barevné pigmenty, které se nacházejí v modrých, zelených a červených plastech, takovou ochranu před UV zářením neposkytují, což vede k rychlejší degradaci polymeru a tvorbě mikroplastů.

Výzkumníci porovnávali různobarevná víčka plastových lahví vystavená slunci a rozmarům počasí po dobu tří let na střeše univerzitní budovy ve Velké Británii a plastové předměty nalezené na odlehlé pláži v Jižní Africe.

Polyetylenová víčka, vystavená na střeše univerzity slunečnímu záření.
Polyetylenová víčka, vystavená na střeše univerzity slunečnímu záření.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sarah Key / University of Leicester

Zjištění na obou místech byla podobná. Zatímco černé, bílé nebo stříbrné plastové výrobky byly z velké části zachovány, pestrobarevné předměty se během stejné doby staly velmi křehkými. Všechny starší vzorky nalezené v Jižní Africe byly tlumených barev. Červené nebo zelené plastové předměty nebyly nalezeny žádné. Samotný písek byl ale plný barevných mikroplastů.

„Je ohromující, že vzorky vystavené povětrnostním vlivům na střeše v Leicesteru ve Spojeném království i ty, které byly sebrány na větrné pláži na jižním cípu Afriky, vykazují podobné výsledky,“ říká vedoucí studie Sarah Keyová.

Horní řada ukazuje nové víčko, dolní řada pak víčko po třech letech expozice slunečními záření.
Horní řada ukazuje nové víčko, dolní řada pak víčko po třech letech expozice slunečními záření.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sarah Key / University of Leicester

Spoluautorka studie Sarah Gabbottová dodává, že často uvažovala, proč se mikroplasty v plážovém písku zdají být ve všech barvách duhy. „Až do naší studie jsem předpokládala, že mě klamou oči a vidím jen ty barevnější mikroplasty, protože jsou snáze rozpoznatelné,“ říká Gabbotvá.

„Ukázalo se ale, že v životním prostředí je pravděpodobně opravdu více mikroplastů jasných barev, protože plastové předměty s červeným, zeleným a modrým pigmentem jsou náchylnější k rozpadu na miliony drobných, ale stále barevných mikroplastických částic,“ říká Gabbotová.

Podle vědkyň by se o výsledek studie měli zajímat hlavně výrobci plastů. Při navrhování plastových předmětů by kromě recyklovatelnosti měli vzít v potaz i barvu materiálu. „U předmětů, které se používají venku nebo jsou ve velké míře vystaveny slunečnímu záření, jako je plastový venkovní nábytek, je dobré se vyhnout červené, zelené a modré barvě. Výrobky pak vydrží déle,“ doporučuje Sarah Keyová. Stejně jako u dalších předmětů, u kterých se očekává dlouhá životnost, jakou jsou potrubí, okenní rámy nebo popelnice.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist