Proč barevné plasty způsobují více mikroplastů? Vědecká studie přináší odpověď
Výzkumníci porovnávali různobarevná víčka plastových lahví vystavená slunci a rozmarům počasí po dobu tří let na střeše univerzitní budovy ve Velké Británii a plastové předměty nalezené na odlehlé pláži v Jižní Africe.
Zjištění na obou místech byla podobná. Zatímco černé, bílé nebo stříbrné plastové výrobky byly z velké části zachovány, pestrobarevné předměty se během stejné doby staly velmi křehkými. Všechny starší vzorky nalezené v Jižní Africe byly tlumených barev. Červené nebo zelené plastové předměty nebyly nalezeny žádné. Samotný písek byl ale plný barevných mikroplastů.
„Je ohromující, že vzorky vystavené povětrnostním vlivům na střeše v Leicesteru ve Spojeném království i ty, které byly sebrány na větrné pláži na jižním cípu Afriky, vykazují podobné výsledky,“ říká vedoucí studie Sarah Keyová.
Spoluautorka studie Sarah Gabbottová dodává, že často uvažovala, proč se mikroplasty v plážovém písku zdají být ve všech barvách duhy. „Až do naší studie jsem předpokládala, že mě klamou oči a vidím jen ty barevnější mikroplasty, protože jsou snáze rozpoznatelné,“ říká Gabbotvá.
„Ukázalo se ale, že v životním prostředí je pravděpodobně opravdu více mikroplastů jasných barev, protože plastové předměty s červeným, zeleným a modrým pigmentem jsou náchylnější k rozpadu na miliony drobných, ale stále barevných mikroplastických částic,“ říká Gabbotová.
Přečtěte si také |
Kam se podělo 99,99 procent plastů, které jsme vyhodili do moře?Podle vědkyň by se o výsledek studie měli zajímat hlavně výrobci plastů. Při navrhování plastových předmětů by kromě recyklovatelnosti měli vzít v potaz i barvu materiálu. „U předmětů, které se používají venku nebo jsou ve velké míře vystaveny slunečnímu záření, jako je plastový venkovní nábytek, je dobré se vyhnout červené, zelené a modré barvě. Výrobky pak vydrží déle,“ doporučuje Sarah Keyová. Stejně jako u dalších předmětů, u kterých se očekává dlouhá životnost, jakou jsou potrubí, okenní rámy nebo popelnice.
reklama