Proč je tmavka švestková v hledáčku NAJDI.JE?
Dospělci tmavky jsou černí, mají průhledná křídla, přední pár je pak tzv. zakouřený. Tmavka má výrazně červené a poměrně velké oči. Hlava a hruď jsou matné, zadeček je lesklý, nohy mají hnědavá chodidla, konce stehen a holení. Samci jsou štíhlejší a dorůstají délky pouze 4 až 6 mm; samice jsou zavalitější, dorůstají délky 7 až 7,5 mm.
Identifikace dospělců je poměrně obtížná a pátrací akce se proto zaměřuje na monitoring nezaměnitelných larev uvnitř pecek. Larvy jsou bělavé s nažloutlou hlavovou kapsulí a hnědými kusadly, zavalité, beznohé, zahnuté do tvaru písmene C, poslední stádium (instar) je dlouhý 7 až 9 mm.
Tmavka má na našem území pouze jednu generaci ročně, dospělci se objevují v období od konce kvetení švestek do druhého opadu plodů a žijí 6 až 11 dní. Oplodněné samice kladou vajíčka do vyvíjecích se plodů, kde se po 16 až 20 dnech líhnou larvy. V každé pecce dokončí vývoj vždy pouze jedna larva, která vyžírá její jádro, a způsobuje tak ukončení růstu plodu, jeho předčasné vybarvení, vysušení (tzv. mumifikaci) a většinou opad. Při silném napadení začíná masový opad plodů na začátku července.
Plně vyvinutá larva přezimuje v pecce opadlého plodu, přečkat takto může i dvě následující vegetační období. Larvy se kuklí na jaře, když průměrné denní teploty přesáhnou 10 °C (tj. cca od poloviny dubna). Dospělci se líhnou 13 až 27 dní po zakuklení, v závislosti na meteorologických podmínkách. Vylíhlí dospělci opouštějí pecku kruhovým otvorem o průměru 1,0 až 1,5 mm, který v ní vykusují.
Larvy v peckách jsou extrémně odolné vůči vlivům okolí. Pokud vás napadá, že například silné jarní mrazy by s tmavkou mohly zatočit, pak se mýlíte. Larvy jednoduše využijí možnosti prodloužené diapauzy. Dokáží přežít v pecce také druhý teplotní extrém – živé larvy byly objeveny i v ohořelých peckách po vypalování trávy.
Cílem je tmavku švestkovou nejen najít, ale také odhadnout procento její škodlivosti. Pokud není poškození zřejmé na první pohled (masový opad plodů), je dobré kontrolovat opadané seschlé plody a hledat u nich po rozlousknutí pecky larvy, nejlépe pomocí svěráku jejich příčným stlačením. Na základě těchto dat můžeme následně vytvořit vhodný systém ochrany, konkrétně například výběrem odolných odrůd hostitelských rostlin.
Tmavka švestková nejvíce ohrožuje systémy ekologické produkce, v nichž je omezeno používání insekticidů. Pokud se u vás objeví, mohou se ztráty na úrodě dostat přes 80 %. Napadeny bývají hlavně plody slivoně švestky, slivoně slívy a slivoně mirabelky. Přírodním rezervoárem tmavky mohou být zplanělé švestky a myrobalány, případně trnky. Z u nás pěstovaných odrůd švestky jsou silně napadány odrůdy ´Stanley´, ´Durancia´ a ´Tophit´.
Velký problém mohou způsobit pecky, které se po odpeckování švestek v palírnách dostanou na skládky či komposty a nejsou překryty dalším materiálem. Pokud nejsou do jara spáleny, rozdrceny či zakopány hluboko do půdy, na jaře z nich vyletí dospělci a šíří se do okolí. Dalším problémem mohou být také povidlárny a jiné závody na zpracování ovoce, případně turisté, kteří si u silnice natrhají pár švestek po cestě z výletu a odvezou si je přes půl republiky domů. Pecky z nich jsou málokdy bezpečně zlikvidovány, protože povědomí o riziku šíření tmavky švestkové není dostatečně známo.
Kromě důsledné likvidace pecek je možné podpořit její přirozené predátory a parazitoidy. V místech původního výskytu je známým parazitoidem tmavky například chalcidka Torymus eurytomae z čeledi krásenkovitých (Torymidae). Pokud je nutné použít chemický přípravek, tak ideálně nějaký se selektivní účinností, aby byly vedlejší účinky na užitečné organismy co nejmenší. Přípravky se používají proti dospělcům ještě před tím, než nakladou vajíčka. Proti larvám už ochrana účinná není.
Tato pátrací akce je aktuální od července po celou sezonu. Zapojte se do monitoringu také a pomozte zmapovat aktuální rozšíření tmavky švestkové. Pokud larvy v plodech objevíte, prosíme zašlete nám údaj přes náš formulář, a my se s vámi ihned zkontaktujeme. A v příštím roce nám můžete pomoci sledovat výsledky různých variant preventivní ochrany proti tomuto škůdci. Všechny aktuality jsou zveřejňovány na sociálních sítích a na webu najdije.cz.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jan Chloupek
31.8.2022 08:06Jiří Skuhrovec
31.8.2022 08:56 Reaguje na Jan Chloupekpavel peregrin
31.8.2022 13:07Jiří Skuhrovec
1.9.2022 09:31 Reaguje na pavel peregrinFRANTIŠEK PTÁČNÍK
1.9.2022 07:47Jiří Skuhrovec
1.9.2022 09:36 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKBtw. Háďátka se se stále sledují, a většina druhů je mezi karantenními škůdci - vše řeší ÚKZUZ.
Radim Polášek
1.9.2022 12:49Problematické vidím zejména to, že nejde likvidovat třeba kompostováním opadlých plodů, protože larvy jsou hodně tepelně odolné. Ale snad je to chybný údaj, který se bude modifikovat. Pokud ne, velkovýrobci pak budou třeba používat stroje, které budou pecky v opadaných suchých plodech drtit, dobní pěstitelé budou muset toto likvidovat nějak individuálně.
Určité naděje vkládám do popisu vzhledu té vosičky, vzhledem ke své barevnosti bude asi snadnou kořistí hmyzožravých ptáků.