https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-jsou-pro-netopyry-dulezite-kostely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč jsou pro netopýry důležité kostely?

10.6.2022 10:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netopýři dlouhouší.
Netopýři dlouhouší.
Foto | Daniel Horáček / ČSOP
Jako každoročně kolem poloviny června, dnes v podvečer se řada z nás vydá do kostelů, ať již za neobvyklým duchovním zážitkem či za poznáním úžasného kulturního dědictví. Vzpomeňme při té příležitosti, že jsou tu i tvorové, pro které jsou noční kostely běžným domovem. Je samozřejmě řeč o netopýrech (i když na některých kostelních půdách se lze setkat i se sovami a dalšími zajímavými živočichy).
 
Jednou z nejdůležitějších etap v životě netopýrů je vytváření tzv. letních mateřských kolonií. Kolonie netopýřích samic vznikají mnohdy již koncem dubna a koncem června se jim v nich rodí mláďata. Častým místem, kde se tyto kolonie nacházejí, jsou různé půdní (podkrovní) prostory. A právě kostely, jejichž podkroví obvykle nejsou nijak využívána, hrají v tomto klíčovou roli.

Na kostelních půdách se můžeme setkat zejména s netopýrem velkým, netopýrem brvitým, netopýrem ušatým, netopýrem dlouhouchým, netopýrem večerním a vrápenecem malým. Nejpočetnější kolonie vytváří netopýr velký; složeny jsou běžně z 200 až 500 samic, ale nalézt lze i kolonie čítající několik tisíc samic (například v kostele v Bělé pod Bezdězem). Vrápenci a netopýři brvití tvoří kolonie o počtech zhruba do 150 samic, ostatní pak v řádu jednotek až nižších desítek samic. Po narození mláďat se počet jedinců v kolonii zvýší minimálně o 70 %.

Kolonie matek s mláďaty.
Kolonie matek s mláďaty.
Foto | Daniel Horáček / ČSOP

Letní mateřské kolonie nalezneme zhruba v 7 až 10 % kostelů. Uvědomíme-li si, že netopýři jsou živočichové velmi „konzervativní“, zvyklí vracet se stále na stejná místa a při jejich zničení mají značný problém s nalezením míst nových, je ochrana netopýřích populací v kostelích pro přežití těchto živočichů velmi významná.

Existence zejména početnějších netopýřích kolonií s sebou přináší jisté problémy. Hlavním z nich je hromadění netopýřího trusu (guána) v půdních prostorách. Aby bylo soužití lidí a netopýrů dlouhodobě možné, je třeba netopýří trus z půdních prostor pravidelně uklízet (při slabých vrstvách guána pomocí vysavače, u větších vrstev pomocí lopat, košťat a pytlů). A zde může pomoci každý milovník přírody. „Zatím je zajištěn pravidelný úklid jen u zhruba stovky kostelů,“ uvádí Daniel Horáček z Českého svazu ochránců přírody.

Úklid guána.
Úklid guána.
Foto | Daniel Horáček / ČSOP

„Vyzýváme proto dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší přírodě, aby pomohli majitelům objektů a vzali si nad mateřskými koloniemi netopýrů patronát. Odměnou jim krom dobrého pocitu může být i velmi kvalitní výživa pro rostliny na zahrádky, kterým právě netopýří guáno je. Rád zájemce nasměruji na kolonie v okolí, které pomoc nejvíce potřebují, či jim poradím, jak na to. Mohou mě kontaktovat na mailu daniel.horacek(zavináč)volny.cz. Samozřejmě nejde jenom o kostely, ale i další půdní prostory.“

Podrobná metodika je volně ke stažení. Druhá metodika Českého svazu ochránců přírody pak poradí, jak může i laik pomoci s vyhledáváním netopýrů na půdách budov.

I v rámci Noci kostelů se Český svaz ochránců přírody snaží o „netopýří“ osvětu. Letos si přednášku Daniela Horáčka „Noční život v kostelech aneb zrození života a láska mateřská“ můžete vyslechnout od 19. hodin v kostele sv. Máří Magdaleny v Kerharticích u České Kamenice.

V mnoha kostelech je v rámci prohlídek mimořádně zpřístupněno i podkroví. Vystoupáte-li tam, možná některého z netopýrů uvidíte (a pakliže ne, ještě to neznamená, že tam nejsou; zejména jedinci či menší kolonie se dokáží velmi dobře skrýt v nejrůznějších skulinách). Chovejte se zde prosím s ohledem na ně.

Velké poděkování patří všem farnostem, farářům, kostelníkům a dalším správcům či vlastníkům objektů, kteří při ochraně netopýrů s ochránci přírody spolupracují!


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist