https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ptaci-park-kosteliska-zacaly-spasat-kravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí park Kosteliska začaly spásat krávy

18.3.2022 15:05 | DUBŇANY (Ekolist.cz)
Ptačí park Kosteliska na Hodonínsku spravovaný Jihomoravskou pobočkou ČSO.
Ptačí park Kosteliska na Hodonínsku spravovaný Jihomoravskou pobočkou ČSO.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Boucný/birdphoto.cz / birdlife.cz
S péčí o ptačí park Kosteliska České společnosti ornitologické (ČSO) nově pomáhají čtyři krávy uherského stepního skotu. Spásáním a rozdupáváním luk přispějí k tomu, aby se na lokalitě dařilo ptákům a dalším živočichům i vzácným rostlinám.
 

Uherský stepní skot významně zefektivní péči o přírodně cenné území v nivě říčky Kyjovky. „Spásáním vytvoří skvělé podmínky například pro dudky chocholaté, konipasy luční nebo bekasiny otavní,“ říká Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO, která ptačí park Kosteliska spravuje.

Krávy na Kosteliskách jsou z ptačí oblasti Senianske rybníky. I díky pastvě uherského stepního skotu je tato východoslovenská lokalita rájem pro ptactvo. Ornitologové tu spočítali už téměř 300 druhů ptáků.

„Uherský stepní skot jsme na Senianske rybníky dovezli v roce 2014 z Maďarska, kde je toto plemeno původní. Ukázalo se, že spásání luk velkým dobytkem je nejefektivnější a trvale udržitelný nástroj pro péči o chráněná území, který nelze nahradit žádnou mechanizací,“ říká Matej Repel ze Slovenské ornitologické společnosti, která v ptačí oblasti Senianske rybníky spravuje 95 hektarů luk.

„Krávy jsou u nás celoročně na pastvě a skvěle zvládají náročné podmínky, jako jsou jarní záplavy, množství komárů, horko a sucho a mrazivá kontinentální zima. Nepotřebují téměř žádnou veterinární péči a skvěle se hodí do polodivokého chovu. A navíc jsou krásné a majestátní,“ dodává Repel.

V ptačím parku Kosteliska se bude uherský stepní skot pást celoročně. „Kosteliska se stávají druhým ptačím parkem po Josefovských loukách, kde pastvu velkých kopytníků zavádíme. Pást se bude na 8,5 hektarech. Z vlastních i zahraničních zkušeností víme, že příroda zareaguje velice rychle, vzácné druhy budou čím dál častější a Kosteliska budou ještě atraktivnější pro návštěvníky,“ uvedl Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Ptačí park Kosteliska vzniká u Dubňan na Hodonínsku od roku 2020. Prolíná se tu mozaika vodních ploch, rákosin, luk, lesíků, ale také suchých písčin. Pastva uherského stepního skotu je pouze jednou z tradičních metod hospodaření, které pomohou v obnově a péči o Kosteliska.

Díky tříletému grantu z Norských fondů je možné uskutečnit celou řadu efektivních opatření. „Mozaiková seč v kombinaci s pastvou podpoří například konipasy luční a bekasiny otavní. Vyřezáním náletových dřevin dojde k osvětlení zastíněných tůní, čímž podpoříme čírky modré a lžičáky pestré, ale také žáby kuňku obecnou či ropuchu obecnou. Plánovaných opatření je celá řada a těžit z nich budou nejenom ptáci, ale i obojživelníci, hmyz a další živočichové a rostliny,“ říká Čamlík.

V roce 2019 bylo území v nivě říčky Kyjovky neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. V roce 2020 ornitologové začali kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. „V ptačím parku jsme spočítali už 170 druhů ptáků. Věříme, že díky pastvě uherského stepního skotu a dalším opatřením počet ještě poroste,“ sděluje Čamlík.

Ze vzácných druhů lze aktuálně na Kosteliskách pozorovat jeřáby popelavé či orlovce říční, objevil se kolpík bílý, zpívají již skřivani lesní. V okolí i přímo na Kosteliskách se vyskytují tisíce severských hus včetně bernešky rudokrké. Husy velké již obsazují hnízdiště.

Prioritními druhy jsou na Kosteliskách ptáci, ale cílem je vytvářet vhodné podmínky i pro další vzácné druhy rostlin a živočichů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.3.2022 16:19
A obyčejné české strakatá, by to nezvládla ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.3.2022 16:21 Reaguje na smějící se bestie
strakaté
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

19.3.2022 08:31 Reaguje na smějící se bestie
máš na mysli Českou červinku, ne?
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

18.3.2022 16:33
Nezvládla, musí to být něco drahé - tím pádem exotické. Jako třeba Exmoorští "divocí" koně. Protože převaláci asi koušoou trávu jinak než je potřebné.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

19.3.2022 08:30 Reaguje na Stanislav Mudra
nebo Hucul či polský Konik...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

19.3.2022 08:34 Reaguje na Stanislav Mudra
to už je takový zavedený kšeft mezi těmi "ochranářskými" spolky ! ale ten uherský stepní skot se mi líbí a navíc je krásný !
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

30.3.2022 14:16
A mnozí "chytráci" tady opět kdákají své nesmysly..Co tak raději makat někde v přírodě než u PC?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist