Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
Změny v české květeně se podle týmu botaniků dějí v důsledku několika faktorů, jejichž význam se v čase mění. "Nejvíce ubývají druhy, které jsou typické pro rašeliniště, světlé lesy, suché trávníky a málo produktivní pastviny, jež jsou chudší na živiny. Často jde o druhy vyžadující pravidelnou pastvu nebo seč, což souvisí mimo jiné s ukončením tradičního hospodaření. To pak vede k postupnému snižování kvality přírodních stanovišť a mizení specializovaných druhů," shrnula botanička Klára Klinkovská z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Za posledních 60 let se v tuzemsku některé druhy rostlin začaly i šířit. V posledních 20 letech jde především o teplomilné rostliny a nepůvodní druhy pocházející z teplejších oblastí, což může být podle botaniků důsledkem klimatických změn. Naopak v 60. a 70. letech ovlivňovalo proměnu květeny na českém území především narušování krajiny člověkem. "Velký vliv má zejména nárůst obsahu dusíku a fosforu v půdě způsobený splachy hnojiv z polí nebo atmosférickým spadem dusíku," uvedla Klinkovská. Přibývaly tak hlavně konkurenčně silné druhy, které úspěšně osídlují nová stanoviště.
Zhruba mezi lety 1981 a 2000 se podle studie začínal projevovat vliv zarůstání pozemků a houstnutí lesů, kde se lépe šířily druhy tolerantní k zastínění a vázané na méně narušená stanoviště. "Kvůli kolektivizaci a intenzifikaci zemědělství v předchozích dekádách zaniklo mnoho malých farem. Došlo k opuštění pozemků původně využívaných jako pastviny nebo louky, ze kterých se pravidelně sklízelo seno. Dříve obhospodařované pozemky tak začaly postupně zarůstat," popsala výzkumnice.
Přečtěte si také |
V Brně roste 1492 druhů planých nebo zplanělých rostlin, ukázala studieBrněnští botanici se chystají výzkum změn květeny rozšířit. Za poslední tří roky shromáždili údaje z opakovaného sledování rostlinných společenstev v databázi ReSurveyEurope. "Naše databáze obsahuje údaje z více než 120 000 ploch po celé Evropě, kde byly opakovaně zaznamenávány všechny druhy rostlin s časovým odstupem let až několika desetiletí," doplnila správkyně databáze Ilona Knollová z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Tato mezinárodní databáze vědcům v následujících letech umožní podrobně vyhodnotit změny květeny celé Evropy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
smějící se bestie
6.5.2024 06:25Snažíme se udržet původní druhy, nebo podporujeme ty nepůvodní, no !
Tonda Selektoda
6.5.2024 08:14Petr
6.5.2024 08:52Nyní se lidská činnost mění a to nadpočetné se opět vytrácí a vrací na původní úroveň. Otázkou je, co vlastně chceme. Jestli udržovat krajinu narušenou a změněnou, nebo vrátit prostor přírodě.
Klima nám prozatím ukazuje, že narušená a pozměněná krajina moc nefunguje, což poškozuje i to zbývající přírodní a původní. Je evidentní, že všechno mít nelze. A přijde mi logické a racionální v co největší míře navrátit krajinu přírodě, abychom krajinu a celý náš svět udrželi životaschopný, což zajistí podmínky i pro existenci a ochranu toho, co si ochranu zaslouží a potřebuje. Opačně (chránit narušenou a pozměněnou krajinu před přírodou) to fungovat nebude. Nebo jen chvíli, než to uschne všechno.
Slavomil Vinkler
6.5.2024 09:07 Reaguje na PetrFRANTIŠEK PTÁČNÍK
7.5.2024 06:28Slavomil Vinkler
7.5.2024 18:38 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
8.5.2024 06:44 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKHonza Honza
7.5.2024 06:59Pokud se nebudou hlavně lesy (jsou zásobárnou a dodavatelem vody) adaptovat na změnu klimatu, tak celá krajina včetně diverzif. luk bude vysychat = měnit se na vyschlou polopoušť. Vykácení lesů, vysušení močálů, rozšiřování pastvin na úkor lesa vede k degradaci krajiny- to vidíme všude po celém světě, byla to příčina zániku civilizací, nejsou třeba na to vědecké pokusy, semináře, úvahy. Nebude voda, vyschnou studny, řeky, bude trpět obyvatelstvo, průmysl, zemědělství.