Stromem roku se stal poprvé ovocný strom - jabloň v Machově na Náchodsku
Vítězná jabloň, kožená reneta zimní, přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Vítěznou jabloň přihlásila do soutěže Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů.
Původní majitel ji vlastnoručně vysadil po konci druhé světové války, uvedli pořadatelé ankety. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," uvedl Jaroslav Lidman.
Nyní je ovocný strom obsypán jablky, kolem jsou stoly se židlemi, jen hosté chybí. Nebýt epidemie koronaviru, o víkendech za pěkného počasí by "letní zahrádku" zřejmě ještě využívali k posezení turisté i ubytování, řekl ČTK majitel penzionu a vítězného stromu Petr Šturm. Ocenění přivítal a doufá, že jabloň starobylé odrůdy, se stane dalším turistickým cílem v oblasti.
"Není to běžná jabloň s rovným kmenem, ten má trochu do boku. Teď, jak se o ní více mluví, si uvědomujeme, že je svým způsobem zajímavá a krásná," řekl ČTK Šturm. Kdyby mu jabloň přihrála v budoucnu zákazníky, nezlobil by se. Podle něj je ale otázkou, jestli si vůbec po zlepšení situace kolem covidu-19, třeba za půl roku, na strom roku někdo vzpomene.
Ocenění Strom roku 2020 je podle něj potvrzením toho, že pro řadu lidí z obce i okolí, je tato jabloň symbolem pospolitosti a sousedského života. "Funkci má hlavně slunečníkovou, dělá stín hostům. V naší hospodě se scházejí i myslivci, hasiči, včelaři, takže spolkovou funkci to tady má. A když je pěkně, sedí se pod jabloní," řekl ČTK Šturm, který nápad na nominaci stromu do ankety přivítal.
Vítězná jabloň, která postupuje do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku, získá poukaz na arboristické ošetření. "Myslím, že odborné ošetření potřebuje, nevypadá, že by tu měla být dalších 70 let. I když má jablek stále dost, z našeho laického pohledu není v nejlepší kondici," řekl ČTK Šturm.
Současný majitel plánuje očesat jabloň v nejbližších dnech. Jablka z ní se prý nejlépe hodí k dalšímu zpracování, například do štrúdlu, který by opět rád nabízel hostům. Také na penzion tvrdě dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru. "Ubytování na říjen máme stornované, to samé platí o svatbách. Letos ztratíme tři až čtyři měsíce, které jsou výdělečné. Odepsali jsme duben, květen a teď říjen a počítám, že ztratíme i prosinec," řekl ČTK Šturm, který koupil objekt před šesti lety.
Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.
V anketě hlasovalo více než 5800 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo 2191, v pořadí druhým památným lípám v Hřebenech dalo hlas zhruba 1000 lidí.
Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem vírské přehrady na Žďársku. V anketě loni hlasovalo přes 16.000 lidí, kteří také vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Vítěznému stromu dalo hlas téměř 4400 lidí. Chudobínská borovice se následně stala i Evropským stromem roku, do Česka zamířil tento titul poprvé v desetileté historii ankety.
reklama