https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stromem-roku-se-stal-poprve-ovocny-strom-jablon-v-machove-na-nachodsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromem roku se stal poprvé ovocný strom - jabloň v Machově na Náchodsku

21.10.2020 20:08 | BRNO (ČTK)
Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.
Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Nadace Partnerství
Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství.
 

Vítězná jabloň, kožená reneta zimní, přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Vítěznou jabloň přihlásila do soutěže Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů.

Původní majitel ji vlastnoručně vysadil po konci druhé světové války, uvedli pořadatelé ankety. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," uvedl Jaroslav Lidman.

Nyní je ovocný strom obsypán jablky, kolem jsou stoly se židlemi, jen hosté chybí. Nebýt epidemie koronaviru, o víkendech za pěkného počasí by "letní zahrádku" zřejmě ještě využívali k posezení turisté i ubytování, řekl ČTK majitel penzionu a vítězného stromu Petr Šturm. Ocenění přivítal a doufá, že jabloň starobylé odrůdy, se stane dalším turistickým cílem v oblasti.

"Není to běžná jabloň s rovným kmenem, ten má trochu do boku. Teď, jak se o ní více mluví, si uvědomujeme, že je svým způsobem zajímavá a krásná," řekl ČTK Šturm. Kdyby mu jabloň přihrála v budoucnu zákazníky, nezlobil by se. Podle něj je ale otázkou, jestli si vůbec po zlepšení situace kolem covidu-19, třeba za půl roku, na strom roku někdo vzpomene.

Ocenění Strom roku 2020 je podle něj potvrzením toho, že pro řadu lidí z obce i okolí, je tato jabloň symbolem pospolitosti a sousedského života. "Funkci má hlavně slunečníkovou, dělá stín hostům. V naší hospodě se scházejí i myslivci, hasiči, včelaři, takže spolkovou funkci to tady má. A když je pěkně, sedí se pod jabloní," řekl ČTK Šturm, který nápad na nominaci stromu do ankety přivítal.

Vítězná jabloň, která postupuje do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku, získá poukaz na arboristické ošetření. "Myslím, že odborné ošetření potřebuje, nevypadá, že by tu měla být dalších 70 let. I když má jablek stále dost, z našeho laického pohledu není v nejlepší kondici," řekl ČTK Šturm.

Současný majitel plánuje očesat jabloň v nejbližších dnech. Jablka z ní se prý nejlépe hodí k dalšímu zpracování, například do štrúdlu, který by opět rád nabízel hostům. Také na penzion tvrdě dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru. "Ubytování na říjen máme stornované, to samé platí o svatbách. Letos ztratíme tři až čtyři měsíce, které jsou výdělečné. Odepsali jsme duben, květen a teď říjen a počítám, že ztratíme i prosinec," řekl ČTK Šturm, který koupil objekt před šesti lety.

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

V anketě hlasovalo více než 5800 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo 2191, v pořadí druhým památným lípám v Hřebenech dalo hlas zhruba 1000 lidí.

Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem vírské přehrady na Žďársku. V anketě loni hlasovalo přes 16.000 lidí, kteří také vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Vítěznému stromu dalo hlas téměř 4400 lidí. Chudobínská borovice se následně stala i Evropským stromem roku, do Česka zamířil tento titul poprvé v desetileté historii ankety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TP

Tomas Peltan

22.10.2020 08:48
Krásný strom!
Odpovědět

Jirka Černý

22.10.2020 18:45 Reaguje na Tomas Peltan
On je krásný v kontextu prostředí kde roste a minimálně na fotce to vypadá opravdu moc pěkně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist