Šumavský národní park letos zviditelní své louky
18.4.2020 00:31 | VIMPERK
(Ekolist.cz)
Rozchodník huňatý na šumavské louce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Ekrt / Spáva NP Šumava
O místech v krajině, kde neroste souvislý les, hovoříme jako o bezlesí. A tak jako les nejsou jen stromy, bezlesí není jen plocha bez stromů. Je pestré a různorodé. Místa, kde se dřevinám přirozeně nelíbí a kde se pravděpodobně od poslední doby ledové nikdy ve větší míře nevyskytovaly, označujeme jako prvotní (primární) bezlesí. Vzniklo přirozeně a typickým příkladem jsou rašeliniště.
„Sekundárním (kulturním) bezlesím jsou louky, pastviny i plochy bývalých osad, tedy ty plochy, které v minulosti záměrně lidé odlesnili, aby na nich mohli stavět svá obydlí a zemědělsky hospodařit,“ vysvětluje hlavní rozdíly krajinná ekoložka Romana Roučková, která pracuje na Správě Národního parku Šumava.
Šumavská louka s rozchodníkem huňatým.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Ekrt / Spáva NP Šumava
reklama
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
JD
Jiří Daneš
18.4.2020 14:59Je těžko pochopitelné, že na Šumavě kdysi bylo dost lidmi obydlených míst a zemědělsky využívaných ploch, kde se pásl dobytek, aniž by to tamní přírodu zničilo. Dnes je Šumava Národním parkem s rozsáhlou správou a přísnými pravidly pro pohyb osob. Jak je tedy možné, že jsou tam problémy, které se jaksi dříve nevyskytovaly? Není to tím, že jakmile se člověk pokusí napravit přírodní prostředí a ochraňovat přírodu, tak to obvykle dopadá špatně, jako s tím hmyzem a následně se zpěvnými ptáky, po (tak zvaném) výrazném zvýšení čistoty ovzduší. Z komínú se nekouří, elektrárny jsou odsířeny, většina vysokých pecí a koksoven odstavená, ale příroda to zřejmě snáší hůř a hůř, to úsilí lidí o její čistotu.
Odpovědět
Karel Zvářal
18.4.2020 15:54 Reaguje na Jiří DanešŠumava dnes hodně žije z turistiky, co dříve nebývalo, aspoň ne v tak masovém měřítku. A to se podepisuje jak na fauně, tak i podobě obcí. Už to není ta klasická idylka se slepičkami a kravkou, ale honosná prosklená sídla, co do krajiny ani trochu nezapadají.
Odpovědět
20.4.2020 16:40 Reaguje na Karel Zvářal
Ale ty prosklené domy musel někdo povolit a také zkolaudovat. Není chybka někde jinde?
Odpovědět
JD
Jiří Daneš
18.4.2020 15:03Ještě poznámka, mizí i rozchodníky kolem venkovských silnic, kde ještě nedávno bývaly hojné, zřejmě v důsledku solení.
Odpovědět