https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/uz-neni-drevo-jako-drevo.vedci-vyvinuli-metodu-diky-ktere-lze-odhalit-drevo-nelegalne-dovezene-z-ruska-ci-beloruska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Už není dřevo jako dřevo. Vědci vyvinuli metodu, díky které lze odhalit dřevo nelegálně dovezené z Ruska či Běloruska

15.3.2024 05:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přeprava dřeva. Ilustrační snímek.
Přeprava dřeva. Ilustrační snímek.
Foto | Krzysztof Kowalik / unsplash.com
Nová metoda analýzy dřeva, kterou vyvinuli vědci z Göteborské univerzity, dokáže s jistotou určit místo, kde byl strom vytěžen. Metoda byla vyvinuta s cílem bojovat proti nelegálnímu dovozu dřeva z Ruska a Běloruska. Své poznatky vědci prezentují v článku zveřejněném v časopise Nature Plants.
 
Nezákonná těžba dřeva a s ní spojený obchod s výrobky ze dřeva je celosvětovým problémem, který ohrožuje některé z nejdůležitějších světových ekosystémů.

Odebírání vzorku dřeva. Vzorky byly shromážděny v 11 východoevropských zemích. Vznikl tak rozsáhlý soubor referenčních vzorků.
Odebírání vzorku dřeva. Vzorky byly shromážděny v 11 východoevropských zemích. Vznikl tak rozsáhlý soubor referenčních vzorků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Victor Deklerck / Göteborská univerzita

„Problém se stal ještě naléhavějším po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022,“ říká Jakub Truszkowski, výzkumný pracovník v oblasti výpočetní biologie na univerzitě v Göteborgu.

Ruské dřevo se i přes uvalené sankce nadále vyváží do EU a USA, a to díky falšování původu dřeva. „Nelegální vývoz dřeva částečně financuje ruskou válku,“ říká Jakub Truszkowski.

Chemická stopa

Každý strom je ovlivňován svým prostředím. Složení půdy, znečištění životního prostředí a klima zanechávají ve tkáni dřeva chemickou stopu. A podle ní vědci určují původ stromu.

Je k tomu zapotřebí rozsáhlá sbírka referenčního materiálu. Díky ní a díky strojovému učení mohou výzkumníci určit, zda je údaj o místě těžby u vybraného vzorku dřeva správný. „Shromáždili jsme 900 vzorků dřeva z 11 východoevropských zemí včetně Běloruska a Ruska,“ říká Jakub Truszkowski.

Analýzou poměrů izotopů a stopových prvků ve dřevě mohou vědci zjistit, kde bylo dřevo vytěženo.
Analýzou poměrů izotopů a stopových prvků ve dřevě mohou vědci zjistit, kde bylo dřevo vytěženo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Vybrali jsme dub, břízu, borovici a buk, tedy druhy, které jsou pro průmysl důležité. Analýzou a porovnáním poměrů izotopů a koncentrací 15 různých stopových prvků v dřevní tkáni můžeme určit místo těžby stromu v okruhu 200 kilometrů,“ dodává Jakub Truszkowski.

Užitečné po celém světě

Studie vedla k vytvoření komplexní referenční databáze východoevropského dřeva, přizpůsobené produktům, na které byly po invazi na Ukrajinu uvaleny sankce. Tyto údaje usnadnily vývoj metod pro ověřování pravosti tvrzení o původu dřeva a odhalování místa těžby.

„Rádi bychom naši metodu zdokonalili, abychom mohli zvýšit přesnost a důvěryhodnost našich předpovědí. Stále ji vyvíjíme a bude tím lepší, čím více dat získáme,“ říká Jakub Truszkowski.

Studie se zaměřila na nelegální obchod se dřevem ve východní Evropě, metoda je použitelná po celém světě. Odhaduje se, že více než polovina tropického dřeva může být vytěžena nelegálně.

„Je důležité chránit lesy s vysokou biologickou rozmanitostí před nelegální těžbou. Sledováním původu dřeva můžeme proti této praxi bojovat,“ říká Jakub Truszkowski.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Elias

15.3.2024 10:03
Nééé, Bože proč! Ten zlý Západ zase krade bohatství Matičky Russ. :(
Odpovědět
PK

Pavel Karel

16.3.2024 07:37 Reaguje na Petr Elias
No hlavně je potřeba zaříznout našinec, aby de náhodou nedostal k lacinějšímu dřevu...topit se přece má jen nazelenalou elektřinou a plaňky k plotu jedině z plastu vyrobeného z demokratické arabské ropy...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.3.2024 12:52
Rusko je největším vývozcem řeziva. V roce 2022 samo zvýšilo vývozní cla na 80%, což postihlo EU, která brala zhruba polovinu ruského exportu. Současně zavedlo, že export může být pouze přes jeden přechod do Finska z původních třiceti.
Kvůli tomuto omezení ze strany Ruska některé dřevozpracující firmy v EU zkrachovaly:
https://seenews.com/news/austrias-hs-timber-restructuring-activity-in-romania-due-to-tough-conditions-769800
Jestli se jiným daří toto obcházet, tak se možná Bruseli společným dílem s Moskvou podaří zaříznout další firmy v tomto odvětví.
Odpovědět
MM

Milan Milan

15.3.2024 13:21
Doba šílených aplikací a ještě šílenějších nápadů. Kdo to normálně a běžně potřebuje vědět, když to dřevo např. 2x obeplulo svět a 5x změnilo majitele?
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

20.3.2024 08:06
Opět vyhozené peníze. Zničily se úmyslně lesy v ČR a my budeme dovážet z Německa a Polska. Německo doveze lacino z Ruska a my draho nakoupíme. Jsou to vyhozené peníze divné vědě, platí jako za různé certifikace, předražené a ne nastavené na naše tvrdé zákony. Bylo to u nás naprosto zbytečné, kam ty peníze šly? Nikdy jsem se nedozvěděl, ale naše dřevo bylo vždy legální, nešlo to obejít a kdo by to dělal?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist