V evropské uhlíkové bilanci chybí stromy, které zatím nikdo nespočítal
Vždy ale bude platit, že služba stromy poskytovaná bude úměrná tomu, kolik jich v krajině roste. A nad otázkou, kolik tedy máme v Evropě stromů, se nyní pozastavili výzkumníci z katedry přírodních zdrojů Kodaňské univerzity. Proč?
Protože první odpověď, kterou nejspíš uslyšíte na otázku „Kolik máme v Evropě stromů?“ nebude správná. Bude jen orientační, nepřesná.
Ne všechny dřeviny kolem nás jsou totiž běžně v evidenci.
Zrovna lesníkům se musí nechat, že nad svým zalesněným prostorem mají velmi dobrý přehled.
Víceméně jasno o počtech stromů v alejích mají silničáři, a započítány bývají i významné dřeviny v intravilánu měst a obcí. Byť tam už se ale přesnost začíná vytrácet, v neprospěch dřevin menších průměrů a rostoucích na soukromých pozemcích.
A když přijde na stromovitou vegetaci v zemědělské krajině, víme toho prý ještě mnohem méně.
Alespoň tak to vnímal tým vedený Siyu Liu a Martina Brandta, kteří se v Dánsku specializují na geovědy a metody dálkového průzkumu.
„Systematicky hodnoceny v rámci národních inventarizací jsou vesměs jen stromy v hospodářských lesích,“ tvrdí. „A tak zůstává význam stromů v nelesní krajině, například z hlediska potenciálu k ukládání uhlíku, z velké části neznámý.“
Pro les nevidíme stromy
Stromy, které nerostou v rámci zapojeného lesního porostu, zkrátka vypadávají z evidence a v národních součtech se neobjeví.
Když se pak počítají celonárodní uhlíkové bilance, stromy z městských oblastí, parků, zahrad, živých plotů a sadů v nich chybí.
„Vyloučení těchto stromů pak představuje potenciální zkreslení národních inventarizací a též ovlivňuje vědecké studie a klimatické modely, které jako vstupní údaje používají pouze uzavřené lesní plochy,“ dodává Brandt.
Co se s tím ale dá dělat?
Pro dánské vědce, kteří jsou uvyklí shlížet na evropský kontinent z výšky satelitů, byla tahle odpověď snadná. Spočítat je lépe, s pomocí metod dálkového průzkumu.
Konkrétně vyhotovit přesnější mapu pokryvnosti, se započítáním nadzemní biomasy korun stromů, s využitím tzv. nanosatelitních snímků, které mají rozlišení v měřítku tří metrů. Nad celou Evropou.
První zjištění tohoto počinu – publikovaného i v žurnálu Science Advances – působí poněkud triviálně. Už proto, že ve většině evropských států oscilovala ta nezapočítaná a neevidovaná zeleň kolem jednotek procent proti dosavadním odhadům.
Projevil se tu ale zajímavý trend.
Tam, kde je stromů málo…
V zemích, které patří mezi významně zalesněné (Finsko, Slovinsko, Švédsko), byla pokryvnost korun stromů mimo lesní celky velmi nízká. Od 1,8 do 2,8 procent. Naopak v zemích, kde je rozloha zalesněných území malá (Velká Británie, Nizozemsko, Dánsko), hrály dřeviny mimo les daleko větší roli.
V případě Nizozemska činila ta dosud nezapočítaná stromovitá vegetace 24,5 procent.
Pokud tu kdy počítali, kolik stromů mají, šidili se ve výsledku o čtvrtinu. Jim v evidenci nezapočítané dřeviny skutečně chyběly.
Ve většině západoevropských a jihoevropských států ale činila chyba vzniklá nekompletní evidencí méně než 10 procent. V hrubých součtech pak celá Evropa, třicítka států, „chybovala“ ve svých odhadech počtu stromů asi o 7,6 procent.
A pokud by šlo o schopnost této neevidované zeleně ukládat uhlík?
Dánští výzkumníci vyčíslili biomasu stromů mimo les na 0,8 petagramů (8 miliard tun).
„Ačkoli to představuje pouze 2 procenta celkové biomasy stromů, mezi jednotlivými zeměmi se vyskytují velké rozdíly,“ vysvětluje Brandt. „Stromy v městských a zemědělských oblastech se tedy poměrně významně podílejí na národních zásobách uhlíku, a měli bychom je propříště započítávat též.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Slavomil Vinkler
21.9.2023 07:57Anyr
21.9.2023 12:36 Reaguje na Slavomil VinklerPrávě ukládání uhlíku do půdy je proces, který pomáhá snížit negativní vliv antropogenních emisí CO2, a stojí za to se zamyslet, jak tento proces podpořit. Část uloženého uhlíku je tvořena i zbytky po „neúplném" zetlení mrtvého dřeva. Pokud naopak dřevo spálíme, uvolníme do atmosféry všechen uhlík, který je v něm obsažen, a v popelu zbydou pouze minerální látky."
- https://www.silvarium.cz/lesnictvi/mrtve-stromy-rocne-uvolni-podobne-mnozstvi-uhliku-jako-spalovani-fosilnich-paliv
Jiří Svoboda
22.9.2023 15:35 Reaguje na AnyrDalibor Motl
22.9.2023 16:21 Reaguje na Slavomil Vinklervaber
21.9.2023 08:13nejde přece o to, zda-li jsme nějaký strom zapomněli započítat do nějakého součtu stromů,
ale o to, zdali nám stromů neubývá a kolik by jich mělo být ,aby dokázaly vyčistit tu všechnu špínu, co do atmosféry pouštíme
Richard Vacek
21.9.2023 08:13Michal Uhrovič
21.9.2023 08:54 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
21.9.2023 11:40 Reaguje na Michal UhrovičMarcela Jezberová
21.9.2023 14:20 Reaguje na Richard VacekBřetislav Machaček
21.9.2023 19:16vůbec kolik stromů musí pohltit CO2 vzniklý při vynesení takových satelitů?Kolik jich musí pohltit CO2 vzniklé jejich sečítáním a zkoumáním v teplých kancelářích a při následné živé kontrole v terénu? Já bych je vyhnal ty stromy sázet a opatrovat do dospělosti. Přibývá nám armáda darmožroutů přisátých na CO2 od jeho zkoumání, přes jeho kritiku až po jeho potírání.
Co jiné skleníkové plyny unikající z tepelných čerpadel a klimatizací?
Co to CO2 z letadel vznikající rovnou v desetikilometrové výšce, když
letí na konference o klimatických změnách a které vznikají cvičením
vojenského letectva. Saďte stromy, ale s rozumem a kde nebudou jednou
na obtíž. A když už, tak je pokácejte a zasaďte nové, protože pouze
růstem jímají ten sodovkáč a nikoliv tlením někde v pralese, kde ho
zase vypouštějí zpět. Uložme to dřevo do staveb a nebo hledejme způsob,
jak ho zuhelnatělé zanechat k použití budoucím generacím. Nedokonalým
spálením dřeva vzniká CO a dřevěné uhlí, které má v půdě dlouhou
trvanlivost. Dokonalým spálením vzniká CO2 a mikroskopický prach. No
a teď mi povězte, co je lepší? CO lehčí než vzduch vázající na sebe z
O3 atom kyslíku a dřevěné uhlí a nebo ten jemný prach a sodovkáč? Co
je svět světem hořely lesy nedokonale a nyní musíme dřevo pálit
dokonale s přebytkem kyslíku ze dmýchaného vzduchu. Nejdeme náhodou
proti přírodě, když i tímto přidáváme ze stejného dřeva více CO2?
Petr Eliáš
22.9.2023 06:50 Reaguje na Břetislav MachačekVyžeň hlavně sebe, ty příživníku a nežvaň o něčem, čemu nerozumíš.
Břetislav Machaček
22.9.2023 08:41 Reaguje na Petr EliášSlavomil Vinkler
26.9.2023 09:00 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
22.9.2023 14:101 tunu CO2.
Nicméně strom během života uloží více uhlíku, např. prostřednictvím opadu a následného zvýšení množství uhlíku na povrchu půdy a v ní, pokud se opad neodstraňuje.