https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jesenikach-zacina-hnizdeni-sokolu.vratili-se-tam-pred-21-lety
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jeseníkách začíná hnízdění sokolů. Vrátili se tam před 21 lety

24.3.2021 11:18 | PRAHA/JESENÍK (Ekolist.cz)
Sokoli začali v Jeseníkách hnízdit po dlouhé přestávce v roce 2001, od té doby tu vyvedli bezmála 300 mláďat.
Sokoli začali v Jeseníkách hnízdit po dlouhé přestávce v roce 2001, od té doby tu vyvedli bezmála 300 mláďat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Šaj / AOPK
Přestože v horách leží ještě velké množství sněhu, některým ptákům již začalo náročné období rozmnožování a právě snášená vejce musí ochránit i před mrazivými teplotami. Jedním z nich je kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Sokoli začali v Jeseníkách hnízdit po dlouhé přestávce v roce 2001, od té doby tu vyvedli bezmála 300 mláďat.
 

„Především v počátku hnízdění jsou sokoli velmi citliví na rušení. Pokud se to stává opakovaně, hnízdo mohou i opustit. Posledních pár týdnů, kdy se v horách pohybovalo méně lidí, začátku hnízdění určitě prospělo. Doufám, že i zbytek jarních měsíců budou návštěvníci Jeseníků ohleduplní a budou respektovat případná omezení vstupu do míst, kde se sokoli a jiné vzácné druhy vyskytují,“ říká Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sokolí snůška na skalní římse.
Sokolí snůška na skalní římse.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Pospíšil / AOPK

Novodobé hnízdění sokola v Jeseníkách se datuje od roku 2001. Od této doby populace prakticky neustále posiluje. Tak jako při návratu sokola zpět do přírody sehrál důležitou roli člověk, tak i do posilování jesenické populace tohoto druhu se člověk nadále zapojuje – monitoringem, úpravou a především ochranou hnízdišť.

Historicky uváděných dvacet hnízdišť se sokolům podařilo obsadit do dvaceti let od prvního prokázaného hnízdění. Návrat byl tedy poměrně rychlý a úspěšný. Od počátku je jesenická populace důsledně monitorována a výsledky jsou každoročně vyhodnocovány.

Sokolí pár při střídání na hnízdě, vlevo kroužkovaný samec (fotopast).
Sokolí pár při střídání na hnízdě, vlevo kroužkovaný samec (fotopast).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK

„K monitoringu a ostraze samotného hnízda, případně i přístupové cesty využíváme fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně,“ konstatuje Tomáš Pospíšil, ornitolog a spolupracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se na sledování sokolů od počátku významně podílí.

Pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat snižují i přirozené faktory, jako jsou predátoři (například kuna, výr či krkavec), nepříznivé počasí či vnitrodruhová konkurence. Zabezpečení klidného hnízdění ze strany člověka, ať už je to hospodář či návštěvník hor, je ale faktorem limitujícím.

Jeseníky se svým okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice. Dalšími jsou například České středohoří. České Švýcarsko či Moravský kras.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.3.2021 10:09
Článek bych nazval "Labutí písní" a to nejen sokolů v Jeseníkách.

Nárůst masové turistiky a budování dalších a dalších lákadel pro vyznavače konzumního způsobu života z Jeseníků udělaly jedno z potencionálně nejohroženějších přírodních území v ČR.

Je mi to líto, ale orgánům státní správy i samosprávy je to doslova "šumafuk" a taky to tak dopadne. Ochrana přírody je zoufale nedostatečná a děravá jak řešeto. Každý všehoschopný a movitý investor si s ní doslova vytře p...l.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.3.2021 11:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak černě bych to neviděl, zejména ne v souvislosti se sokolem. Ten hnízdí i ve městech či ve fabrikách a lidský ruch mu nevadí. Za porušení zákaz vstupu bych dával mastné flastry, jiné cesty asi v Česku nebude.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.3.2021 18:00 Reaguje na Karel Zvářal
Potvrzuji. Údajně nejpočetnější populace sokola stěhovavého žije v New Yorku. Důvodem je spousta míst na hnízdění na panelácích + spousta holubů, kteří se živí odpadky.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.3.2021 15:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Sokoli úspěšně hnízdí na jednom z nejfrekventovanějších míst Českého Ráje na Suchých skalách. Horolezci uzavírají sezonně lezecké cesty v okolí hnízda. Na vzdálenějších okolních skalách se dál leze bez větších omezení. Zdá se, že jim častější pohyb lidí v tak vymezeném širším okolí hnízda zase tolik nevadí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.3.2021 17:27 Reaguje na Dalibor Motl
co jsem kecal s terénními pracovníky, tak rušení turisty/lezci nevadí, je-li odstup pár desítek metrů. traduje se vykrádání hnízd sokolníky, ale to je prý myslivecká latina, a prý někdy nastává vyrušení amatérským ornitologem, který chce ulovit fotku hnízda z bezprostřední blízkosti. nejčastějším důvodem neúspěšnosti hnízdění je drtivě predace nějakým větším dravcem, zpravidla výr nebo krkavec.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.3.2021 22:17 Reaguje na Lukas B.
V Jeseníkách preduje též hojně skalačka.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.3.2021 06:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
100% souhlas
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.3.2021 20:06
Na toto mi tady nikdo neodpoví,ale zajímal by mě přehled ulovených druhu v potravě sokolu v oblasti Jeseníku a jejích procentuální zastoupení
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

28.3.2021 21:36 Reaguje na karel krasensky
Vzhledem k tomu, že sokol loví téměř výhradně za letu, jeho kořistí jsou převážně zpěvní ptáci, žijící v Jeseníkách; ale i holubi, straky, zjara se v jídelníčku sokola může objevit i sluka lesní; z větších ptáků je to především vrána šedá, výjimečně mladý krkavec. Vzácně uloví i veverku, plcha či netopýra.
.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist