https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jesenikach-zaznamenali-letos-ochranci-prirody-14-druhu-dravcu-z-toho-12-chranenych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jeseníkách zaznamenali letos ochránci přírody 14 druhů dravců, z toho 12 chráněných

23.12.2024 05:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
V posledních letech mohou návštěvníci jesenické přírody ojediněle zahlédnout také majestátní orly, jmenovitě orla křiklavého, orla skalního nebo orla mořského
V posledních letech mohou návštěvníci jesenické přírody ojediněle zahlédnout také majestátní orly, jmenovitě orla křiklavého, orla skalního nebo orla mořského
Foto | The Wasp Factory / Flickr.com
Celkem čtrnáct druhů dravců (z toho dvanáct chráněných) zaznamenali ornitologové na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky při letošním průzkumu. Koordinovala ho Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Osm ornitologů pozorovalo ptáky na sedmdesáti předem vytipovaných místech. Při práci strávili v terénu více než 280 hodin. Tak rozsáhlé sledování dravců v CHKO Jeseníky proběhlo poprvé.
 
Jeseníky jsou podle Daniela Křenka z Agentury ochrany přírody a krajiny dlouhodobě známy jako jedno z nejvýznamnějších hnízdišť sokola stěhovavého v České republice. Kromě vzácných sokolů tu hnízdí jestřáb lesní, krahujec obecný, poštolky obecné a káně lesní. U ostříže lesního a včelojeda lesního je hnízdění pravděpodobné.

„V posledních letech mohou návštěvníci jesenické přírody ojediněle zahlédnout také majestátní orly, jmenovitě orla křiklavého, orla skalního nebo orla mořského. Tito dravci zatím na území CHKO nehnízdí, ale do budoucna to nevylučujeme,“ říká Daniel Křenek.

Ornitology příjemně překvapil počet zaznamenaných druhů dravců. Na seznamu se objevil i luňák červený, luňák hnědý nebo moták lužní. V minulosti se tu už ale setkali i s raritami, jako jsou dřemlík tundrový, poštolka rudonohá nebo dokonce sup bělohlavý.

„Opatření na podporu hnízdišť dravých ptáků jsme zatím zajišťovali pouze v případě sokolů. Pokud bychom zjistili hnízdění orlů nebo jiných vzácných druhů, jsme připraveni ve spolupráci s vlastníky pozemků zajistit účinnou ochranu těchto hnízd,“ vysvětluje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Jeseníky.

Draví ptáci mají v přírodě nezastupitelnou úlohu. Většinou se živí drobnými hlodavci, kteří mohou způsobovat škody na úrodě i v lesích. Dravci tedy fungují jako přirozená biologická ochrana. Jeseníky si oblíbili díky pestré krajině.

„Jsou zde zachovalé louky a pastviny nebo staré lesy a skály. Takové prostředí poskytuje řadě druhů vhodné podmínky pro hnízdění i sběr potravy, “ uzavírá Daniel Křenek.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Josef Valenta

29.12.2024 20:51
V roce 2018 nás na pastvině se urodilo kvantum myši, další rok jsem vyvěšoval polobudky pro poštolky a puštíky ,za ty roky jsem neměl na loukách problém s mysma a zároveň s Musím přiznat že zabrali pouze poštolky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist