https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-sobotu-probehne-den-za-obnovu-lesa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V sobotu proběhne Den za obnovu lesa

15.10.2021 10:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Lesy České republiky
Den za obnovu lesa je největší celostátní lesnickou akcí pro veřejnost, kterou pořádají Lesy České republiky. Uskuteční se v sobotu 16. října na třinácti místech ve všech krajích republiky, a to od 10 do 16 hodin. Každý může vysadit stromy v lesích nové generace, pomoci s jejich oplocením či úklidem klestu a dalšími pracemi, které s obnovou krajiny po kalamitě souvisí. Nebo sledovat nabízený program pro celou rodinu či se jen projít po okolním lese, posedět u ohně a opéct buřty. Sobotní Den za obnovu lesa navazuje na první ročník, jehož se zúčastnilo 32 000 lidí. Informují o tom Lesy České republiky.
 
„Úspěch prvního ročníku je pro nás zavazující. Zájem lidí podílet se, třeba jen symbolicky vysazením jediné sazeničky, na obnově našich lesů je obrovský, a proto jsme se rozhodli založit novou tradici,“ říká generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Letošní Den za obnovu lesa je i poděkováním veřejnosti za trpělivost s nesnázemi, které nutně provázely masivní boj s největší kalamitou v historii oboru. Je ale rovněž oslavou skutečnosti, že se lesníkům podařilo na většině území republiky dostat kalamitu pod kontrolu a na místě uhynulých porostů se sázejí lesy nové generace rekordním tempem. Současně lesníci začínají ve velkém spravovat i lesní cesty poničené od těžké techniky, kterou vyváželi stromy napadené kůrovcem dříve, než se rozšíří do zdravých porostů. To všechno chtějí lesníci veřejnosti na Dni za obnovu lesa ukázat.

Je to Den, kdy se mohou lidé aktivně zapojit do obnovy lesa, ale rovněž se zeptat na cokoli, co je zajímá v souvislosti s obnovou turistické infrastruktury, skladbou vysazovaných lesů, programem Vracíme vodu lesu.

Kromě lesnických činností spojených s obnovou porostů po kalamitě je na Dni za obnovu lesa připravený program pro celou rodinu. Na procházce s lesníky vyvěsí účastníci Dne přístřešky pro sovy a jiné noční dravce. Na vlastní oči se přesvědčí, jaké lesy podnik sází místo uhynulých porostů, i to, co dělá pro zadržování vody v krajině nebo podporu tažných koní v lesích. Děti, které projdou stanovišti, na nichž si vyzkoušejí hravou formou lesnické práce a činnosti, odmění podnik odznakem malého lesníka a lesnickým kloboučkem. Na všech lokalitách jsou rovněž připraveny ukázky lesnické techniky.

Každá lokalita připravila program něčím výjimečný, informace ke konkrétním místům jsou uvedeny na webovém portálu www.sazimelesynovegenerace.cz. S navigací přímo na místo pomůže podniková mobilní aplikace Klub nového lesa.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.10.2021 08:33
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.10.2021 09:19
Hovoří se o největší kalamitě. Ano souhlasím, ovšem tato kalamita nevznikla jen tak, jak si lidé myslí. Po rozdělení státních lesů vznikla firma LČR Lesy České republiky a LAS Lesní akciové společnosti. To je základ kalamit. Zaměstnanci LČR si práci ulehčovali a šli do těžeb maximálních, tj. 1 ha., takto odkryté porostní stěny v nepřipraveném lese začlo docházet ke kalamitám většího rozsahu. Ze začátku se zdálo, že se vše zvládá, LAS měli smlouvu na delší dobu a to se zvládalo. Pak přišly roky 2005 až 2008, kde vznikli kalamity, které by se zvládly, ovšem stávající firmy dostaly výpověď. Tak to je začátek kalamity.
Lesní správa Opava, kalamita spadla někde 2006, proběhlo výběrové řízení, proběhlo odvolání a uběhl půl roku, brouk nečekal a v těch spadlých stromech se vyvinul a napadl okolní porosty. Firmy dostaly pouze zdělávat souše a napadené stromy před vyrojením se nechávaly. Do roka z tisíce kubíků bylo desetitisíce. Byl myslím rok 2008 spadla kalamita na dalších pěti správách. Opět výběrové řízení, výpověď stávajícím firmám. Namnožení brouka. Na těchto správách se do dvou let kalamita zlikvidovala, správci za to, že se jim podařilo zastavit kalamitu dostali výpověď. Opava dál množila brouka a pan správce se dožil důchodu. Právě po Moravě se brouk vesele množil, zbytek se rozvážel po republice na vlaku a kamionech. K nám z Opavska vozily dřevo brouk z toho lezl, 300km ekologie co. Mi jsme od r. 2018 již nemohli dřevo prodat.
Ještě v r. 2018 jsem doufal, že se stát vzpamatuje, chyba, nic se nestalo a r. 2018 byl ničí pro VYSOČINU plíce ČR..... Opět výběrové řízení, řízené množení. Pouze souše, napadené stromy stály a čekalo se, až vylétne brouk. Nevím proč stát tuto kalamitu způsobil, třeba se naši politici někomu zavázali a proto ta likvidace.
Zničil se les všem ne jen státní, v r.2019 se dřevo prodávalo za těžbu tedy 0. Ožebračení našich občanů.
Rok 2020 bylo mokro již jsem si myslel, že bude konec. Na začátku r.2021 se zdálo, že se brouk zastavil a chyba. Př, nadělalo se zdravé dřevo, odvezlo na skládky a počkalo se až vylétne brouk a pak se odvezlo.. Další, rozvěsily se feromony po stromech, že se sem brouk nasměruje a vytěží se tím e zničí. Chyba, vytěžily se jen zdravé stromy a brouk je jinde. Co říká konkurence v množení? No jaksi samička letí za samečkem, ten musí udělat snubní komůrku, ta u feromonu není. Jenže se samičkami vylétají samečci, má tu konkurenci ve feromonu, poletí sem aby udělal snubní komůrku? To je blbost, že. Odlítne o něco dál až do několika desítek metrů a zde udělá komůrky, samička, která byla zmatena, odlítá jinam. Proto se pak špatně již hledá. Vím o čem mluvím. V mých lesích u několika obcí, jsem našel roznošené feromony, jenže brouk v obrovském rozsahu byl vždy až třicet metru v hloubce a nelze to zastavit. To dělají LČR, takže vesele množí. Mimochodem na jaře LČR udělaly dřevo zelené, tedy nenapadené asi dvě stě kubíků a daly ho od lesa obce asi 100 m, odvezly ho na konci srpna. Dnes jsme museli udělat asi tisíc pětce kubíků. Je to hanba tohoto státu.
Kalamitu způsobil stát vedený Ministerstvem zemědělství a vedení LČR, proč vedení? Revírník by přišel o práci kdyby se tomuto nařízení postavil.
Dnes pojďme zachránit les a zalesnit ho, není je hanba. Pomalu se na vše zapomene a svede se to na změnu klimatu…..


Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist