https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vlci-jsou-potencialnim-nebezpecim-i-pro-lidi-prohlasila-sefka-evropske-komise.jak-to-vite-ptaji-se-vedci-a-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlci jsou potenciálním nebezpečím i pro lidi, prohlásila šéfka Evropské komise. Jak to víte, ptají se vědci a ochránci přírody

14.9.2023 05:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ursula von der Leyenová, rozená Ursula Gertrud Albrecht (* 8. října 1958, Ixelles, Bruselský region, Belgie), je německá politička za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Od 17. prosince 2013 do 17. července 2019 byla spolkovou ministryní obrany. V letech 2005–2009 byla spolkovou ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež v první vládě Angely Merkelové a v letech 2009–2013 byla spolkovou ministryní práce a sociálních věcí v druhé vládě Angely Merkelové. Evropská rada ji 2. července 2019 navrhla na předsedkyni Evropské komise.
Ursula von der Leyenová, rozená Ursula Gertrud Albrecht (* 8. října 1958, Ixelles, Bruselský region, Belgie), je německá politička za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Od 17. prosince 2013 do 17. července 2019 byla spolkovou ministryní obrany. V letech 2005–2009 byla spolkovou ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež v první vládě Angely Merkelové a v letech 2009–2013 byla spolkovou ministryní práce a sociálních věcí v druhé vládě Angely Merkelové. Evropská rada ji 2. července 2019 navrhla na předsedkyni Evropské komise.
Prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ze začátku září překvapilo přírodovědce i ochránce přírody. Poněkud nečekaná výzva z úst vysoce postavené političky okamžitě vyvolala řadu dotazů od přírodovědců a ochránců přírodu, na základě jakých dat je formulována. Vzápětí přišel společný otevřený dopis několika významných ochranářských organizací, které vyznění prohlášení kritizují.
 
„Koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi. Vyzývám místní a vnitrostátní orgány, aby v případě potřeby přijaly opatření. Současné právní předpisy EU jim to ostatně již umožňují,“ prohlásila Ursula von der Leyenová v oficiální tiskové zprávě komise s tím, že komise zahajuje novou fázi své práce na řešení problémů spojených s návratem vlků.

Komise vyzvala místní komunity, vědce a všechny zúčastněné strany, aby do 22. září 2023 předložili aktuální údaje o populaci vlků a jejich dopadech (a zaslali je na speciální e-mailovou adresu EC-WOLF-DATA-COLLECTION@ec.europa.eu).

Na základě shromážděných údajů pak komise rozhodne o návrhu na případnou úpravu statusu ochrany vlka v EU a na aktualizaci právního rámce s cílem „zavést v případě potřeby další flexibilitu s ohledem na vývoj tohoto druhu“.

Evropská komise svůj kroj zdůvodňuje tím, že návrat vlka do regionů EU, kde se dlouho nevyskytoval, může vést ke konfliktům se zemědělci a myslivci, zejména tam, kde nejsou plošně prováděna opatření k zabránění útokům na hospodářská zvířata.

Poník

Vzápětí po zveřejnění tiskového prohlášení Evropské komise se objevily spekulace, zda tento postoj komise nesouvisí s osobní zkušeností Ursuly von der Leyenové. Té na začátku tohoto roku vlci zabili poníka.

Přírodovědci a ochránci přírody pak do předsedkyně Evropské komise tepali hlavně kvůli zmíněnému potenciálnímu nebezpečí vlků přímo pro lidi. Takto zahraná vysoká karta překvapila a zmátla leckoho. Henrique Pereira, profesor ochrany biodiverzity na německé Univerzitě Martina Luthera, si po přečtení prohlášení na platformě X Evropské komise nejprve myslel, že jde o fake. Jednou z nejčastějších otázek pak od přírodovědců a ochránců přírody bylo, o jaká data se prohlášení opírá.

Aktuální otevřený dopis předních evropských ochranářských organizací pak výtky k prohlášení Evropské komise shrnuje do několika bodů. Ochránci přírody komisi vytýkají, že „tvrzení, že koncentrace vlčích smeček se stala nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi, není vědecky podloženo“.

Jak dále uvádějí ochránci přírody, v Evropě není vlk považován za nebezpečného pro člověka. „Vědecké důkazy prokázaly, že vlci se k lidem nechovají jako ke kořisti a smrtelné střety s nimi jsou výjimečné, na rozdíl od řady skutečných a významných hrozeb pro lidský život (jako jsou extrémní povětrnostní jevy nebo dopravní nehody a znečištění). Škody na hospodářských zvířatech často souvisejí s nedostatečným dohledem a/nebo fyzickou ochranou.“

„Jako předsedkyně Evropské komise jste v jedinečném a autoritativním postavení a jsme velmi znepokojeni zavádějícími komentáři na sociálních sítích o vlcích, které byly vydány vaším jménem,“ stojí v otevřeném dopise.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.9.2023 07:33
Jak to víte? Z vlastní zkušenosti, myslela jsem, že to se mnou sekne.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2023 08:03
Otázkou je jestli je vědecky podloženo tvrzení, že koncentrace vlčích smeček není nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.9.2023 08:09
Canis lupus , i když oplývá inteligencí, si to asi nepřečetl. Ten můj nerad čte. Nicméně si intenzivně všímá a vymáhá pro sebe největší výhody, co mu dovolím (tedy spíše manželka).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.9.2023 08:31
Pokud se podaří odstranit šelmu z kulturní krajiny, zaslouží si nebohý poník sochu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.9.2023 10:16
Stalo se to, co jsem předpovídal. Dokud se škody páchané vlky netýkaly VIP,
tak byli vychvalováni až do nebes. Stačil ten poník a nastává přehodnocení
totální ochrany vlků. Nikomu nic špatného nepřeji, ale dojít k napadení VIP
vlky s případnou obětí, tak se vzedme doslova šílenství, protože v EU se vše dělá ode zdi ke zdi. Rozumnou regulaci a "výchovu" vlků ochranáři dosud
odmítali a přispěli tak tímto k tomu, že z vlků se stávají drzé šelmy bez
respektu z lidí a chovů domácích zvířat, které neloví pouze z hladu, ale i
jen tak pro zábavu. Jinak totiž nelze nazvat zabití deseti ovcí, když jim
na zahnání hladu stačí jedna. Proto bývali vlci větší škodnou, než medvěd,
který se většinou spokojí s jednou, kterou se snaží odtáhnout někam mimo
ohradu, kde ji v klidu zkonzumuje. Naši předci likvidovali vlky právě pro
takové chování, kdy snadnou potravou plýtvali. Tehdy ale neměli pevné
elektrické ploty, ale měli pušky, pasti a jedy, které nerozlišovaly mezi
zabijáky a plachými šelmami. Nyní ta možnost byla a bylo možné vlky od
samého počátku selektovat podle plachosti a nebo naopak drzosti lovit
před zraky chovatelů. Ano, zpackali to od počátku samotní ochranáři a
nyní budou brečet. Viníky jsou ale oni samotní!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.9.2023 13:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Další potvrzení byla metanolová aféra u nás. Když umírali lidi na Moravě, nic se nedělo. V okamžiku, kdy se otrávil první Pražák, zavedla se prohibice.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.9.2023 13:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No tvl, to je ubohý...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.9.2023 08:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na aféru bylo zaděláno odmítáním registračních pokladen
a tím nemožnost kontrolovat obraty zboží mezi skladem,
prodejním místem a zákazníkem. Když při kontrole někde v
garážové "likérce" narazíte na kanystry se jmény hospod
a různých prodejních stánků, tak vás to odnaučí popíjet
v hospodě tvrdý alkohol. Stačí mít na výčepu jednu láhev
koupenou legálně a tu donekonečna dolévat z kanystru.
EET a kontrola skladové evidence tomu udělala přítrž,
ale po zrušení EET jsme zase tam, kde jsme byli. Hurá
pro kanystry a odrbat stát na daních i za tu nejvyšší
cenu, cenu lidského zdraví a života. Hlavně, že svým
sponzorům a voličům vláda umožnila tyto kšefty.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.9.2023 13:36 Reaguje na Břetislav Machaček
A za chvíli zde bude: Homo homini Lupus!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.9.2023 13:43 Reaguje na Michal Ukropec
To tu máme nějaký čas zažité, není nad osobní zkušenost.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.9.2023 21:19 Reaguje na Karel Zvářal
Ano. Někdy uvedu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.9.2023 11:12
Vlk do kulturní krajiny prostě nepatří . Tuto triviální pravdu budou muset vlkomilové spolknout , sebrat kufr a odtáhnout za svými miláčky !

Pokud by se prostředky EU utracené za náhrady roztrhaného dobytka, el. ohrady, pastevecké psy, různé granty pro vlkomily a škody na sektoru zemědělství i ŽP (fragmentace krajiny) sečetly , tak byste dostali tolik €, že by za ně mohli mít vlci v divočině ( myšlena skutečná divočina ) , ráj na zemi.
Vlk do přírody patří , ale pouze tam , kde se ještě o přírodě dá mluvit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.9.2023 11:19
„Koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi. Vyzývám místní a vnitrostátní orgány, aby v případě potřeby přijaly opatření. Současné právní předpisy EU jim to ostatně již umožňují,“
Má pravdu, přeceda. Vyhláška 395/92 Sb. se má aktualizovat, a to je šance, protože vlk není nijak vzácný nebo víc ohrožený nez člověk a hospodářská zvířata, a mělo by se postupovat jako v záp. Evropě. Jsou tam zóny bez vlků, nebo pokud veterinář zjistí zabití ovcí vlkem, smí se zastřelit první vlci poté shlédnutí v blízkosti zvířat, a nebo i bez zabití zvířat se střílí vlci spatření v blízkosti stád.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.9.2023 12:27
Uršulko, potenciálně nebezpečné pro lidi může být téměř jakékoli divoké zvíře. Hlavně bacha, ať nespadneš ze židle.. tam je ta pravděpodobnost řádově mnohem větší, jak jsem se tu nedávno dočetl :)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.9.2023 13:20 Reaguje na Slovan
Další pitomost, kterou jste napsal. Stačí kombinace - polokrotký vlk (třeba ti z Krkonoš) a vzteklina. A malér je na světě.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.9.2023 13:54 Reaguje na Slovan
A nejen divoké zvíře a židle, ale i oxidy síry a dusíku jsou nebezpečné, a proti nim chce EU zasahovat. Takže je správné, že se zasáhne i proti škodné vlkovi.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

14.9.2023 20:41
Potencionálně nebezpeční jsou ne vlci, ale tahle paní s celou tou bandou v Bruselu ! Vlci tady jsou stovky let a jsou součástí přírody !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.9.2023 00:01 Reaguje na Vilda Smakal
Potencionálně nebezpeční jsou v první řadě "zelení lháři". Vlci u nás již více než sto let nejsou součástí přírody. No a tam kde mají podmínky k životu a nepřerušenou historii výskytu se běžně loví.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

16.9.2023 01:27 Reaguje na Jarek Schindler
Odporuji vlci do některých končin naší krajiny patří,Tam kde je však hustší lidská zástavba ,tam mají problém vlci i lidé. Vlk je plaché zvíře tak do měst se tlačit nebude až na pár vyjímek , od toho je tu člověk aby mu to vysvětlil. Vlk do krajiny patří ,role predátora je vhodná tam,kde se o krajinu člověk starat nechce nebo je to pro něj složitější .Sám jsem farář,nedaleko jsou tři vlčí smečky a zatím mne fatální problémy na farmě i zdraví udělali danci vypuštěné z farmového chovu a jejich nesmyslná ochrana. Vlci mne spíše pomohli a jsem přesvědčen že kdyby mi udělali nějaké škody určitě by se alespon omluvili narozdíl od pracovníků referátu živ. prostředí ,který ten nesmysl s ochranou praktikoval.Josef Valenta
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.9.2023 13:08 Reaguje na Josef Valenta
Tak pokud jste farář tak to jo. Ti májí kázat bludy v popisu práce. Jinak celkem nedaleko máte již asi 5 smeček což ale neznamená, že se zrovna vám prohánějí za humny. Daňci a navíc danci vypuštění( protiprávně) z farmového chovu žádnou ochranu nemají.Jinak tvrdím, že vlk který v blízkosti člověka nemá z člověka strach je predátor který prostě jednou zaútočí. Takže pane Valento, vlk se nažere ale s určitostí děkovat nebude.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.10.2023 11:14 Reaguje na Josef Valenta
Liška je taky plaché zvíře a je jich plný třeba Londýn(viz pořady NatGe). Straka se nedá našoulat na 200 m a ve městech jsou jich plné parky, etc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.9.2023 09:36
Všechny Evropany velký bratr sleduje. Mobilní telefon, platební karta, .... Všichni psi mají chip a zodpovědného majitele. Každý ochranou přírody chtěný vlk (či medvěd) by tedy měl mít identifikační obojek a osobu zodpovědnou.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

17.9.2023 23:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Někteří vlci i pedymetry mají , vlk však není kráva v kravíně abychom věděli , zda jsou v říji,kolik nadojí, kolik sežerou šrotu , v kterém jsou kotci , nesledujeme je kdy se otelí ,kdy je čas připouštění,přezaření do jiného kotce ,změna krmné dávky , zaprahování zkrátka jsou to volná zvířata z volné přírody a patří tam. Nicméně navrhovat ušní známky by bylo fajn , ale v době , kdy je nejsou schopni věšet v faremních chovech jelenovitých ,to by asi u vlka neprošlo. Jsem ochoten si v portálu farmáře otevřít okénko vlci , pakliže mi to SZIF schválí Josef Valenta
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.9.2023 13:14 Reaguje na Josef Valenta
Jo a čím dál častěji se rodí vlci "s krabičkou" na krku. Fotopasti nelžou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.10.2023 11:15 Reaguje na Jarek Schindler
A už vakcinovaní proti vzteklině :-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.9.2023 18:35 Reaguje na Josef Valenta
No Faremní jeleni jdou na náklady oborníka a ten šetří. Vlci s krabičkou přece mohou běhat volně. Jen je bude Majitel (AOPK, ČIŽP...) sledovat, no a získá se spousta dat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.9.2023 22:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo, opravdu? Kde se asi berou ti vlci s krabičkami? Jo, majitel označil a vypustil.....
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

25.9.2023 13:57
Milí vlci, neměli jste sežrat Uršule von der Leyen poníka. Teď dostanete přes držku.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.9.2023 19:29
To dopadne špatně.Vlci nakonec sežerou babičku,Karkulku i těhotnou Uršulu,která čekala siamské dvojčata s myslivcem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.10.2023 10:49
Pokud jde o pěstování GMO, tak to EU zakáže v rámci "předběžného opatření -může i nemusí poškozovat zdraví, ale raději to zakážeme).
Takže při použití stejného principu mohu tvrdit, že napřesrok vlci budou decimovat lidskou populaci ostošest
Každopádně liška dokáže věci a co teprve živočich stejně inteligentní, jen několikrát větší !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist