https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vlk-z-polska-se-opet-pohybuje-v-oblasti-ceskomoravske-vrchoviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlk z Polska se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny

28.3.2023 09:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlk obecný, ilustrační snímek.
Vlk obecný, ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK ČR
Vlk, kterého výzkumníci polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund vloni na jaře v Polsku odchytili a opatřili telemetrickým obojkem, se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 
„To, že se tento vlk přesunuje na tak velké vzdálenosti – v posledních měsících se přesunul dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu – dokládá, že pravděpodobně hledá družku a nové teritorium. Na Vysočině má k dispozici dostatek vhodné potravy, kterou jsou především srnci, jeleni či prasata divoká,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Během skoro čtyř měsíců pohybu telemetricky sledovaného vlka původem z Polska jsme s našimi dobrovolníky a spolupracovníky ověřovali desítky míst jeho častějšího zdržování a našli zbytky po konzumaci zhruba desítky srnců," uvedl Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, který se věnuje sledování interakcí mezi lidmi a vlky v rámci nového multidisciplinárního projektu LIFE WILD WOLF.

"Vlk se pohyboval na území šesti krajů včetně okraje Prahy a poznal tak značnou část naší krajiny. Přestože se pohyboval i v poměrně obydlených místech, jeho pozorování lidmi byla vzácná, přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky,“ říká Kutal.

„Nemáme hlášeny žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto ale chovatelům doporučujeme, aby svá stáda preventivně zabezpečili," říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na to poskytuje stát dotace, nově je možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy - tedy například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy.

"Chovatelé mají také nárok na kompenzaci škod v případě vlčího útoku. Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát poskytuje podporu. Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření,“ říká dále Hlaváč.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc – ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Naše kulturní krajina je hustě protkaná zástavbou a sítí silnic, které představují obtížně překonatelné bariéry.

Přes dálnici D1 byly ve spolupráci AOPK ČR a Ředitelství silnic a dálnic vybudovány čtyři ekodukty, které živočichům slouží k překonání těchto bariér. Okolí některých ekoduktů však postihla kůrovcová kalamita a stromy jsou vykácené. To využívání ekoduktů velkými savci dočasně komplikuje.

V oblasti Českomoravské vrchoviny se vlci objevují od roku 2016, jde však pouze o jednotlivá migrující zvířata. Více pozorování bylo hlášeno jižně od Telče v roce 2019, ani zde se však vlci trvale neusídlili.

Informace o možnostech financování nákladů na jinou organizaci pastvy najdete jsou zde. Informace o možnostech dotací na zabezpečení hospodářských zvířat najdete zde a zde.


reklama

 
AOPK ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

29.3.2023 14:54
Proč si pořád zelení troubové myslí , že vlk půjde lovit černou zvěř s rizikem úrazu , když je kolem spousta masa v ohradách a dvorcích ?
Odpovědět
TZ

Tomáš Zeman

3.4.2023 09:25 Reaguje na Petr Pekařík
1*
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.3.2023 10:05
Ekodukty za +- čtvrt miliardy jeden na jedné straně a zadrátovaná krajina na straně druhé. Pokud někdo nechápe, vůbec mi to nevadí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.3.2023 19:06 Reaguje na Jarek Schindler
Oni to vlkomilové opravdu nechápou, že sami přispívají k tomu, že
krajina bude stále více neprostupná. Zatím se oplocují pouze ty pastviny v pohraničí, ale s šířením vlků dojde i na vnitrozemí. Kamarád musel oplotit i rybník, protože mu vydry drancovaly ve velkém ryby. Drůbež musíme chránit už nejenom ploty, ale i sítěmi
proti dravcům a tak mohu s těmi ploty stále pokračovat. Ono to
tak nejsou pouze částečně oplocené dálnice a železniční tratě,
ale stále se roztahující satelitní městečka často s ploty jako
kolem věznic z betonu a s kamerami. Ploty a navíc i ty ploty
v lidech samotných, když nejsou schopni chápat jiné lidi a to,
že se nelze vracet o sto let zpět a řešit to nějakými ploty.
Odpovědět
TZ

Tomáš Zeman

3.4.2023 09:26 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist