https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vodohospodari-vypustili-do-dyje-2000-jeseteru-malych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do řeky Dyje bylo vypuštěno dalších 2000 jeseterů malých

15.7.2020 13:45 | BRNO (ČTK)
Celkem vypustí vodohospodáři během pěti let do řek 25.000 jeseterů.
Celkem vypustí vodohospodáři během pěti let do řek 25.000 jeseterů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BOKU Wien
Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
 

Projekt začal v roce 2017, potrvá do roku 2021. Mláďata jsou ze speciální kontejnerové líhně na Dunaji ve Vídni.

"Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Již nyní rybáři hlásí úlovky jeseterů, které ovšem musejí vracet zpět do vody. Výskyt jeseterů se ale sleduje také výrazně vědečtější metodou hydroakustické telemetrie. Umožnuje sledování ryb na dálku a je vhodná zejména pro větší řeky. V plánu je vypuštění celkem 45 ryb s hydroakustickými značkami.

"Pro sledování těchto ryb bylo letos nainstalováno šest stálých přijímačů podél Dunaje na úseku z Vídně po vodní dílo Gabčíkovo," uvedl Gargulák. V plánu je také aktivní sledování řek s použitím lodí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan  Knap

Jan Knap

15.7.2020 17:43
Karas Obecný,Slunka Obecná,Pstruh Potoční,Lipan Podhorní a tak by se dalo pokračovat.Kolik lokalit s těmito druhy zlikvidovalo povodí Moravy? Kolik desítek nebo stovek kilometrů toků v posledních letech vydláždilo? O tom by mělo povodí Moravy mluvit. Petrův Zdar
Odpovědět
JH

Jaroslav Hlava

15.7.2020 18:45 Reaguje na Jan Knap
Karas obecný,slunka obecná,pstruh potoční,lipan podhorní....kapitálky ponechte Amíkům a jejich apologetům. Čeština je užívá v jiných případech. Jinak souhlas.
Petrův zdar!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist