https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ze-sveta-hornich-deseti-tisic-trofejni-stromy-jako-symbol-spolecenskeho-postaveni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ze světa horních deseti tisíc: trofejní stromy jako symbol společenského postavení

5.12.2022 06:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
V procesu, kde si kupující může dovolit vynaložit miliony dolarů za rozrostlý strom, se může zadrhnout jen jediná věc. To, že ho současný majitel stromu nebude chtít prodat.
V procesu, kde si kupující může dovolit vynaložit miliony dolarů za rozrostlý strom, se může zadrhnout jen jediná věc. To, že ho současný majitel stromu nebude chtít prodat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Představte si, že vám na účtu leží pár nadbytečných miliard dolarů. Jachtu a soukromý ostrov už máte, ve vesmíru jste se byli podívat dvakrát. Co vám tedy chybí ke štěstí? Snad jen trocha zeleně v okolí vašeho honosného sídla. Jak to vyřešit, když nechcete na stín stromového velikána čekat 100 let? I tentokrát jsou vaše peníze odpovědí. Tedy, většinou.
 

Nejprve trocha fádní statistiky. Na světě existuje okolo 56 milionů dolarových milionářů. I když tvoří okolo 1,1 % světové populace, v kapsách a na bankovních účtech mají 46 % světového jmění.

Jednou z nejúrodnějších zemí světa – když přijde na výskyt milionářů – jsou Spojené státy americké. Napočítali bychom jich tu 22 milionů. Tvoří tedy 8,8 % obyvatel USA, a současně 39 % světové milionářské populace.

Stejně jako v ekologii živočichů tu platí, že extrémy plodí odchylky. Takže se dá očekávat, že neproporční nahloučení milionářů na jednom kontinentu zvyšuje i pravděpodobnost výskytu další anomálie koncentrovaného bohatství, miliardářů.

A skutečně – když si vypomůžeme žebříčky z časopisu Forbes – uvidíme, že z 2668 miliardářů světa jich 735, tedy 27,5 % jejich globální populace, žije v USA. Tím můžeme statistické okénko zakončit a věnovat se věcem příjemnějším.

Kdo je tu nejprachatější?

Třeba debatě o tom, za co můžete utrácet své peníze, kterých máte tolik, že už ani pořádně nevíte, kolik jich vlastně máte. Překvapivě nemalou položku výdajů totiž u extrémně movitých činí peníze vydané za nákup věcí, stvrzujících jejich vlastní sociální statut. Odrážející společenskou úroveň, výši postavení. To, co skutečné miliardáře odděluje od šupáků s pouhými desítkami či stovkami naspořených milionů dolarů.

Například soukromé tryskáče – a opravdu záleží na tom, jestli je to „obyčejný“ Gulfstream V za 13,5 milionů anebo Gulfstream III za 125 milionů. Jestli jezdíte ve sporťáku od Ferrari za úsměvného půl milionu dolarů anebo v Bugatti La Voiture Noire v ceně onoho lacinějšího tryskáče.

Specifickou kategorií utrácení miliardářů pak má podobu investic. Buď do umění, unikátních artefaktů a sběratelských kolekcí, které nikdo jiný nevlastní – a do nemovitostí. Obvykle pak do rozmařile luxusních sídel.

Tady se už konečně dostáváme k nejaktuálnějšímu trendu ze světa horních desítek tisíc. Když už vám nečiní potíže nákup anebo výstavba rodinného letního sídla za čtvrt miliardy dolarů, žádáte si určitou úroveň dokonalosti. A k dokonalosti jinak dokonale vychytaným architektonickým projektům instantního bydlení pro miliardáře často chybí jediné. Kulisa autentické rozrostlé zeleně, věkovité stromy.

Dřeviny, z nichž čiší majestát desítek až stovek let růstu, a jež byly zasazeny v době, kdy onen miliardář nebo miliardářka nejspíš ještě nebyli na světě. Může to znít podivně, ale stromy jsou nyní tím nejnovějším trendem, statusovým symbolem světa vyšších milionářů a miliardářů ve Státech.

Stromy i dolary jsou zelené

Po předchozím čtení to vlastně až tak překvapivé není: věkovité stromy jsou podobně unikátní, jako umělecká díla v soukromých sbírkách. Jsou to „předměty s charakterem a minulostí“. Zvyšují hodnotu nemovitostí, dají se velmi okázale prezentovat veřejnosti, svérázně přitom dokládají zájem jejich majitele o udržitelnost a životní prostředí. A hlavně jsou opravdu drahé.

Pravidla volného trhu velí, že kde existuje poptávka, vytvoří se i nabídka. A poptávka boháčů po stromech ve Státech je dnes skutečně enormní. „Je to ten nejdynamičtější byznys, na jakém jsem se kdy podílel,“ vypráví v rozhovoru pro Wall Street Journal Walter Acree, jednašedesátiletý podnikatel z Floridy.

Jeho společnost, Green Integrity, cíleně tipuje a vyhledává stromy – věkovité, rozrostlé, exotické, s pozoruhodnou minulostí – rostoucí na soukromých pozemcích. A v rámci exkluzivní nabídky zajišťuje jejich odkoupení, transport a přesazení na pozemek po zeleni lačnícího boháče. Funguje to perfektně.

Trofejní stromy, stromy jako symbol vlastní mimořádnosti a movitosti, jsou totiž skutečný hit. Příkladem může být například zpěvák Enrique Iglesias a jeho domeček na Beach's Sunset Islands u Miami. Hezké bydlení za 50 milionů dolarů mělo ten neduh, že mu chyběla zeleň korun stromů. A tak si přes Green integrity nechal „poslat“ jeden takový z Indian Creek Island. Nákup, přeprava a osazení jej přišlo na 250 000 dolarů. Pakatel.

Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Ilustrační foto
Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Acree nemůže o většině realizovaných přesunů hovořit, je totiž vázán smluvní doložkou o mlčenlivosti. Boháči si při nákupu stromů své soukromí střeží podobně jako když nakupují jachty a obrazy. Zmiňuje ale, že ten „ideální strom“ pro losangeleskou nemovitost developera Michaela Chena hledali jeho agenti 18 měsíců. A že jednou z nejnáročnějších realizovaných zakázek byl transport 150 let starého olivovníku z Toskánska, který se pak zabydlel v jedné nejmenované vilce na Beverly Hills.

S přesuny stromů se pojí spousta námahy. Aby nedošlo k poškození kořenů a koruny, asistují u vyzvedávání desítky lidí, odborníků, krajinářů a zahradních architektů. A také vrtné soupravy, certifikovaní arborističtí bagristé, těžkotonážní jeřáby, rozměrné nákladní plošinové vozy.

„Každý strom je komplexní projekt za statisíce dolarů,“ uvádí Acree. Dopravit je do cíle si často žádá zapojení vrtulníku nebo lodi. O peníze tu ale nejde. Boháči chtějí „svůj“ strom z katalogu, ať to stojí, co to stojí. „Nechtějí čekat 20-30 let, než se normální strom trochu rozroste, chtějí ho mít hned,“ dodává.

Co se nedá koupit?

Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Klientelou jsou nejčastěji soukromé osoby – celebrity, milionáři a miliardáři – a dále pak provozovatelé hotelových komplexů a kasin.

V procesu, kde si kupující může dovolit vynaložit miliony dolarů za rozrostlý strom, se může zadrhnout jen jediná věc. To, že oslovený současný majitel stromu, ten, kdo jej na svém pozemku vysadil a udržuje, ho nebude chtít prodat.

„Většina majitelů stromů je nadšená, když jim nabídneme desítky tisíc dolarů za strom, který sami považovali za bezcenný,“ vypráví Acree. „Najde se ale dost takových, kteří se s ním nechtějí rozloučit. Někdy jde o strom, který vysadila jejich babička, otec, nebo tak nějak. A takové pak nepřesvědčíte ani milionem dolarů. Jsou to stromy, které ani ti největší boháči nikdy mít nebudou.“

Milionáři a miliardáři díky tomu mají vlastně možnost poznat, že na světě pořád existují i „docela obyčejné věci“, které si za peníze pořídit nelze. Stromy, které by movití rádi považovali za trofej a symbol svého společenského postavení, ale které mají nevyčíslitelnou osobní a citovou hodnotu pro své stávající majitele.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.12.2022 07:33
Šlechtici vysazovali parky zejména pro své následovníky a dědice. No ony ty vily už nejsou na dědictví.
Odpovědět
JP

J. P.

5.12.2022 11:17
Stara zalezitost, uz nekdy v roce 2001 jsem se v USA podilel na sazeni vzrostleho "lesa" (40-50 ti letych, cca 40 stromu) na pozemku mistniho milionare, ktery taky nechtel cekat.... i pres rizeny zavlazovaci system u kazdeho stromu je "mortality rate" takoveho pocinu kolem 30%, takze za dva roky se to muselo stejne znovu presazet/doplnit.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

5.12.2022 16:44
V Čechách kdysi přesadili více jak stoletou sekvoj.
Taky nechtěli čekat až uhyne, aby pod ní mohli vykopat uhlí.
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

6.12.2022 11:29 Reaguje na Pavel Jeřábek
Na novém místě ještě pár let živořila a pak uschla úplně.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.12.2022 00:46
no, kdybych měl na španělské farmě xxx staletých olivovníků tak bych asi několik klidně i prodal nejvyšší nabídce a za utrženou škváru bych opravil třeba staletou masii...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:15
Lidi utrácí neskutečné peníze za nejrůznější ptákoviny.
Tohle je holt jedna z nich.
Která navíc nikomu a ničemu nijak extra neškodí.
Tak proč ne ...
Odpovědět
PB

Petr Brok

6.12.2022 13:33
Už aby to tady také bylo. Mám několik hodně starých dubů a pár desítek tisíc dolarů by se mi hodilo na zaplacení stále dražší elektřiny.
Odpovědět
ig

6.12.2022 15:22
To je od těch miliardářů hezké, že jsou ochotní zaplatit starému chudému farmáři sto litrů za věkovitý olivovník. Imho stejný druh charity jako když si koupím hrneček z chráněné dílny pro postižené.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist