https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zelen-i-na-neobvyklych-mistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeleň může být i na neobvyklých místech

7.8.2024 04:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ozelenění střech zastávek.
Ozelenění střech zastávek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Radvanicích a Bartovicích bylo celkem 11 autobusových zastávek nově opatřeno „zelenou“ střechou. Vysazeny byly rozchodníky nachové, bezkolenec modrý, řebříček tužebníkovitý, třapatka nachová, bělotrn modrý, třemdava bílá, proso prutnaté.
 
Vegetační souvrství střech je schopno zadržet prakticky celý úhrn srážek v průběhu roku a vznikla dokonce rezerva, omezující negativní vliv přívalových dešťů.

U některých přístřešků i s pásy popínavých rostlin byla původní půda obsahující vysoký podíl jílu zčásti vyměněna na vysoce propustný substrát, který v kombinaci s popínavými rostlinami přebytečnou vodu v době přívalu přijme a zajistí její pozvolné zasakování do spodních částí půdy.

Vysazeny byly podražce velkolisté, břečťan popínavý, brslen Fortuneův, plaménky aj. Některé zastávky doplnily kresby s tematikou přírody. Projekt byl zahájen v létě loňského roku a kresby jsou dokončovány nyní v období prázdnin. Náklady proměny 11 zastávek se pohybují ve výši zhruba tři miliony korun, dotační podpora je ve výši dva miliony korun.

Ozelenění střech zastávek.
Ozelenění střech zastávek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

A novou „zelenou“ střechu získal i radvanický archiv. Neuspokojivý technický stav budovy archivu inicioval jeho rekonstrukci, která byla provedena komplexně. Práce probíhaly od loňského léta a dokončeny byly letos v únoru. Náklady činily šest milionů korun, přičemž dva miliony pokryla dotace a město financovalo práce částkou 2,5 milionů korun.

Krom již zmíněné zelené střechy byly provedeny práce ke snížení její energetické náročnosti, byla zateplena, proběhla výměna oken a vytápění i další práce. Díky úpravám objektu je možné hospodařit také s dešťovou vodou, nadbytečná voda je pak využívána k zalévání rostlin, a to i v nádobách na sloupech veřejného osvětlení nebo čištění komunikací.

Zelená střecha na objektu významně omezuje jeho prohřívání, v létě a v zimě je naopak izolačním prvkem. Vegetační souvrství zpomalí i odtok přívalových dešťů, je schopna pojmout značný úhrn srážek a omezit tak jejich rychlé vypařování.

Střecha byla osázena různými druhy rozchodníků v kombinaci s dalšími rostlinami, mateřídouškou úzkolistou, hvozdíkem kropenatým, řebříčkem obecným, pryšcem myrtovitým, dobromyslí obecnou, ostřicí písečnou, smělkem sivým a lnem vytrvalým.

Ozelenění střech zastávek.
Ozelenění střech zastávek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Změnu čeká také hřiště pro mateřskou školku v ostravských Bartovicích. Proměna začne v srpnu, jakmile bude mít škola prázdniny a vyžádá si zhruba tři měsíce (doba realizace v návaznosti na počasí i další okolnosti), náklady jsou předpokládány ve výši, jež přesáhne sedm milionů korun. A i tento projekt uspěl s žádostí o dotační prostředky, které zde činí 5,6 milionů korun.

Rekonstruován bude povrch hřiště. Stávající betonové, asfaltové plochy, zámkové dlažby, které vodu nepropouští, budou nahrazeny povrchy propustnými a odtokové poměry se tak zlepší o 60 procent. Povrchy dětského hřiště budou z drenážního asfaltu, vodě propustné dlažby a materiálu. Krom významného zlepšení hospodaření s vodou, díky rekonstrukci 1 070 metrů² ploch, jež vytvoří retenční prostor pro zadržení dešťových vod v podkladní skladbě nových povrchů, bude prostor doplněn také herními prvky. Stavba obsáhne i novou přípojku splaškových vod pro mateřskou školu.

Rekonstruovány budou rovněž zpevněné plochy před Základní školou Vrchlického v Radvanicích a chodník na ulici Těšínské v úseku Fryštátská – Nad Kaplí. Voda bude díky změnám povrchu schopna přes novou skladbu zasáknout významněji, zasakování se zlepší na ploše přes 1 500 metrů², náklady na oba projekty jsou ve výši zhruba 13 milionů korun, dotační podíl financování pak zhruba 8 milionů korun.


reklama

 
Gabriela Pokorná, red
Autorka je tisková mluvčí města Ostravy

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

7.8.2024 10:24
Mám zeleň v rýně a vadí mě. Při bouřkách je to velký problém.
Je povoleno takovou zeleň ničit?
Upozorňuji, že nepoužívám chemické látky, jen mechanické odstranění.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist