https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zrusit-ohnostroje-je-napad-dobry.presunout-je-na-jaro-je-napad-nesmirne-hloupy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zrušit ohňostroje je nápad dobrý. Přesunout je na jaro je nápad nesmírně hloupý

7.1.2024 06:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Záchranné stanice uvítaly výzvu ministra vnitra Víta Rakušana zrušit z pietních důvodů novoroční ohňostroje. Ubude totiž zmrzačených zvířat. Pokud by však radnice pouze přesunuly konání ohňostrojů na jaro, jak o tom údajně uvažují například v Olomouci, negativní dopad na divoká zvířata by byl extrémní. Výstřely a výbuchy zábavní pyrotechniky by z našeho života měly zmizet úplně, nikoliv jen nyní a nikoliv jen z pietních důvodů.
 

„Na jaře a v létě způsobí odpalování ohňostrojů volně žijícím zvířatům násobně větší škody než odpalování v zimních měsících," říká Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic z ČSOP. „Plašit takovýmto způsobem zvířata v době péče o mláďata je barbarské a na hraně zákona.“

Zábavní pyrotechnika by podle Stýbla z našeho života měla zmizet úplně. Vždycky bude působit utrpení a ohrožovat zdraví zvířat i lidí. Důsledky jejího používání byly tisíckrát popsány.

Labuť velká s řeznou ránou na krku po nárazu do tramvajového vedení v důsledku ohňostrojů roku 2014. / Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky.
Labuť velká s řeznou ránou na krku po nárazu do tramvajového vedení v důsledku ohňostrojů roku 2014. / Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy / Ochrana přírody

Záchranné stanice vynaloží na péči o zvířecí pacienty, kterých bylo loni více jak 32 000, téměř 100 milionů Kč. Tržby za zábavní pyrotechniku dosahují v Česku půl miliardy Kč, a většina této částky vyletí do vzduchu během silvestrovských oslav. V důsledku pár minut lidské zábavy tisíce zvířat zahynou a několik desítek zraněných přijmou záchranné stanice.

„Je smutným paradoxem, že zatímco na nákup silvestrovské pyrotechniky se i tento prosinec utratily stovky milionů korun, záchranným stanicím chybí deset milionů Kč na dofinancování svého provozu na počátku roku 2024,“ konstatuje Petr Stýblo.

Stanice proto vypsaly veřejnou sbírku Ježíšek pro zvířata, která potrvá až do konce ledna. „Zatím jsme vybrali jeden milion Kč, ale nutně potřebujeme desetkrát více. Proto bychom rádi požádali všechny příznivce přírody, aby o naší sbírce řekli i svým přátelům a také jí aktivně sdíleli na svých sociálních sítích,“ vyzývá ochranář Stýblo.

Centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic je k dispozici na lince 774 155 155.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2024 09:15
Líbil se mi šot s přáním nového ředitele televize Součka - všichni drželi v ruce prskavku jakožto symbol oslav. Ale blbům to můžete opakovat stokrát, nějaká zvířátka jsou jim ukradená. Teď začínají omílat, že to "patří do naší kultury". Velké h***o, nevážení tupci, to vytváříte pakulturu! Na blbosti se snadno zvyká, ale špatně se jim odvyká. Ono to půjde, protože to musí jít. Něco tak dementního nám byl čert dlužen.
Jestli se vám chce po té kritice nadávat, ulevte si. Můžete řvát ze všech sil, i o silvestrovské noci. To bych jako "součást kultury" povoilil. Nechť se každý předvede s tím, co mu příroda nadělila. Děsit nevinné tvory je zhůvěřilost I.A, to je jasné každému, kdo má jen špetku rozumu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.1.2024 10:12 Reaguje na Karel Zvářal
👍
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.1.2024 16:26 Reaguje na Karel Zvářal
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.1.2024 16:28 Reaguje na Majka Kletečková
1* panu Zvářalovi
Odpovědět
MM

Milan Milan

7.1.2024 11:40
"Naše země nevzkvétá", řekl kdysi slavný spoluobčan. Nevzkvéta ani teď, bohužel ani rozumově... A to zřejmě ani netušil kam se ještě ve všemožném omezování a vymýšlením regulucí posuneme. Dvacetiminutové novoroční ohňostroje, kromě škarohlídů, ničemu nevadí. Jsou jenom neustále vymýšleny pseudodůvody omezování společnosti, zřejmě od některých trvale nasr..ných duševních pesimistů. Lze pouze souhlasit, že přesun pořádání ohňostrojů z období spánku přírody na jarní či dokonce letní měsíce je pro přírodu a mladá zvířátka či ptáčky skutečně z hlediska původně uváděných důvodů to nejhloupější co může někoho napadnout. A mimochodem lze diskutovat kdo má větší nárok na klid, když i u mně ptactvo otevřeným okno hlavně z jara neúnavně "řve" i od čtyř hodin ráno?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2024 11:59 Reaguje na Milan Milan
Milane, Milane... Když to vydržíte celý rok bez toho křápání, tak před půlnocí vytáhněte skřidlice (pokličky) a ze samé radosti, že je zase rok v erdeli, tlučte jimi o sebe, doma. Nemusí o tom nikdo vědět a příroda vám odpustí, resp poděkuje.
Odpovědět
MM

Milan Milan

7.1.2024 13:10 Reaguje na Karel Zvářal
Přeji Vám vše dobré v novém roce. Já to vydržím bez problémů, jen bych prosil, aby to dvacetiminutové křápání, navíc pro radost vydrželi i jiní. Taky mně udivuje, že tady starostlivě diskutujeme (i na úrovni vlády!!!!) o nepatrném vlivu nějakých novoročních ohňostrojů na ŽP a druhou rukou klidně posíláme milióny ks munice nejrůznější a smrtící (všeho živého i neživého) do válečných zón. To jsou přece "ohňostroje", které nám skutečně ničí ŽP. Ale co se divím? Česká klasika chytání blech?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2024 23:00 Reaguje na Milan Milan
Není to na pár vět, mám to v pořadí na další článek, nebude to hned, ale brzo. Potom můžem podiskutovat, protože je o čem. Nerad kazím druhým "radost", ale jelikož nejde o ho***, ale o život/y, tak to musí přestat.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

8.1.2024 11:48 Reaguje na Milan Milan
bodejť žádná munice = mír na UK -))
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.1.2024 16:48 Reaguje na Robert Jirman
UK je United Kingdom čili Velká Británie.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

8.1.2024 18:05 Reaguje na Milan Milan
Srovnávat válku a ohňostroji - to chce opravdu hodně drzé čelo.
Jedno je vynucené, druhé jen pro zábavu.
A když argumentujete municí - zkuste si představit co bude, když by Rusové Ukrajinu obsadili. Fyzicky východ a oblast okolo Černého moře, politicky zbytek Ukrajiny.
Myslím si, že se tu zblázníme pod náporem politických a válečných migrantů.
Ale pokud jde o ohňostroje - na jedné straně lidí šílí, že v některém očkování je hliník, na druhé straně hliník a další kovy, a látky jdou při ohňostrojích fetovat.
To samé s éčkami v potravinách - máme je za "tfuj", ale nevadí nám, že horší látky si vysypeme do povrchové vody.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.1.2024 16:13 Reaguje na Milan Milan
Ani nemůže zkvétat - protože vše dobré a to mnohé fungovalo už od monarchie, novodobí svazáci postupně/urychleně zlikvidovali !
Odpovědět
ZF

Zdeňka Firstová

7.1.2024 20:12 Reaguje na Milan Milan
Ono nejde primárně o oficiální ohňostroje ve velkých městech, které jsou omezenou dobu, ale hlavně o prodej pyrotechniky, díky které to létá v podstatě několik hodin, dokonce i dnů i v té nejmenší vsi. PS to řvoucí ptactvo tu bylo daleko dřív než my - jestli vám vadí, zavřete okno :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.1.2024 10:42 Reaguje na Zdeňka Firstová
S tímto se plně ztotožňuji s vašim názorem. Stačil by
jeden městský ohňostroj na pár minut na bezpečném místě,
který by byl pro lidi atrakcí, místo toho běsnění blbů
bouchajících pyrotechniku několik dnů před a taky po Silvestru. Prodej, dovoz a držení pyrotechniky zakázat
a porušení zákona nekompromisně trestat. Ubude požárů,
zranění, mrtvých a zmrzačených zvířat a smradu ve vzduchu. Ten, kdo kritizuje i topení dřevem v krbu,
klidně odpálí pyrotechniku plnou těžkých kovů a jiných
sajrajtů. Prostě lidská blbost nezná mezí, za které by
neměla chodit. Utrpení zvířat a lidí dělá blbům radost
a ty bych poslal povinně na vojenské cvičení si užít
výbuchů a světelných efektů ze zbraní. Nevím, zda měl
někdo letos na Ukrajině touhu slavit pomocí zábavné
pyrotechniky, protože už toho mají plné zuby. Moji
rodiče to zažili za druhé války a říkali, že nechápou
ty, kteří takto slaví, pokud to sami zažili doopravdy.
Jim z domu zbyly ruiny a z pole byl tankodrom plný
kráterů po výbuších.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.1.2024 12:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Naprostý souhlas !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist