Mongolsko má lesy, ale nemá lesnickou tradici. Snažíme se jim předat tu naši, říká Richard Slabý
I já jsem měl prakticky celý život představu, že Mongolsko jsou jen stepi a poušť Gobi, a v ní tak maximálně nějaké keře. V Gobi opravdu keře jsou. Jde o saxauly, které jsou pro prostředí Gobi a život v ní velmi důležité, ale o les v našem pojetí nejde, i když saxauly pokrývají přes 3 miliony hektarů rozlohy Gobi.
Lesů skutečných ale mají v Mongolsku dost.
Zhruba přibližně kolik – a jakých vlastně?
Podle nejnovějších údajů národní inventarizace lesů, která proběhla s pomocí mezinárodních organizací v letech 2014 – 2017, je v Mongolsku 11,3 milionu hektarů boreálního lesa. Jde o severské lesy, které také známe pod názvem „tajga“. Ta se vyskytuje pouze na severní polokouli, a je vázána na délku vegetačního období, která se pohybuje mezi 1 - 4 měsíci.
Mongolské boreální lesy tedy mají rozlohu asi 1,5x Česka. Kdo se tam o ně stará?
Veškerá lesní půda v Mongolsku byla do nedávna státní. Na lesy dohlíží stát prostřednictvím místních lesních úřadů. Hospodaření je svěřováno lesním podnikům, které smějí těžit úřadem vyznačené porosty, nebo koncesním skupinám, které smějí zpracovávat jen mrtvé dřevo.
Pokud se lesní podniky budou starat o lesy dobře, časem pronajatou půdu mohou získat do svého vlastnictví. Vzhledem k obrovským vzdálenostem a chybějící infrastruktuře jde zejména o oblasti kolem řídkého osídlení.
Zhruba 31 % lesů se nachází v chráněných územích, kde se lesnicky vůbec nehospodaří.
U nás má lesnické hospodaření dlouhou tradici, školu. Znají to i v Mongolsku?
Mongolské lesnictví rozhodně nemá takovou tradici jako má naše, středoevropské.
V minulosti, pokud někdo v Mongolsku žil v blízkosti lesů, pak si bral, co chtěl. Do lesa se zpět nic neinvestovalo. Za ruské nadvlády ve dvacátém století byly v Mongolsku zpracovávány lesní hospodářské plány obdobné těm ruským, a vznikaly pilařské provozy. Většina dřeva šla do Ruska.
Umělá obnova lesa prakticky neexistovala a vše se nechávalo na přírodních procesech. Z lesů tehdy mizela zejména vysoce ceněná borovice sibiřská a kvalitní porosty modřínu. Některé, dnes nedotčené oblasti, se dochovaly jen díky jejich nedostupnosti a obrovským vzdálenostem.
Jaký mají současní a průměrní obyvatelé Mongolska vztah ke svým lesům?
Toto je pro mne velmi těžké popsat.
Jsou stále ještě těmi hrdými potomky Čingischána, pastevečtí nomády žijícími v úctě k přírodě?
Pastevci z venkova myslí hlavně na to, jak dnes uživit svá stáda a nemají moc informací o tom, že když znemožní obnovu lesa, nebudou v budoucnu mít pastvu.
Na druhou stranu mládež vyrůstající ve městech už o životě svých rodičů, respektive spíše prarodičů, moc neví. A městské obyvatelstvo dnes jezdí do venkovského prostředí díky levným terénním ojetinám za rekreací a začíná jim „vadit“, že lesy už nejsou „krásné“.
Nejsou krásné? Jak tedy vypadají? Dá se třeba říct, jakému stavu, historické předloze, by odpovídaly u nás?
Dnešní podoba lesů v některých částech severního Mongolska ve mně opravdu evokovala představu, že takto asi vypadaly středoevropské lesy za doby Marie Terezie, a že to postupně vedlo k nařízením, že se v lesích nesmí pást dobytek, že se nesmí odvážet lesní hrabanka, že pokud vlastník lesa stromy vytěží, musí plochu obnovit… V Mongolsku jsou ale samozřejmě i krásné lesy.
Setkali jsme se mnohými lidmi, kteří nám říkali, že lesy milují, ale klidně v nich pásli svá tisícihlavá stáda. O výše popsaných problémech se stárnoucími porosty bez obnovy neměli ani tušení. Obávám se, že každodenní problémy se zajištěním pastvy odsunou budoucí problémy do pozadí…
Takže v Mongolsku probíhá konflikt mezi obnovou lesů a pastevectvím?
Počet lidí žijících ve venkovském prostředí klesá, počet chovaných zvířat naopak rapidně stoupá. V dobách socialismu bylo chováno něco kolem 13 milionů zvířat, dnes jich je údajně přes 60 milionů.
A protože tradiční oblasti pastevectví, stepi, už dnes neuživí tolik zvířat, stěhují se lidé do míst, kde jsou lesy. Tam je vždy více vody, a tím také více pastvy.
Jenže při pravidelné pastvě se les neobnovuje a časem, až staré stromy dožijí, nebudou mít následovníky. Plocha lesa se zmenší.
Pastva v lese byla u nás zakázána už za doby Marie Terezie. V Mongolsku je sice také zakázána, ale je pořád zcela běžná. Pokud se s tím nic neudělá, lesů tu bude nezvratně ubývat.
Je tak těžké začít dozírat na dodržování zákazu lesní pastvy?
Pastevectví je v Mongolsku pořád chápáno jako tradiční způsob života, byť naráží na limity lesní krajiny. Omezit pastevce je proto krajně nepopulární opatření, nikomu se do jeho prosazování v praxi nechce.
Naopak, ceněni a vyznamenáváni jsou pastevci, kteří chovají co největší stáda.
Lesy jsou tam tedy opomíjeným ekosystémem?
Ne zcela.
O lesích a jejich významu se stále více mluví. Současný prezident, Khurelsukh Ukhnaa, vyhlásil akci výsadby 1 miliardy stromů do roku 2030. Jde jistě o populistické prohlášení, ale směřující správným směrem. Každý člověk v Mongolsku dnes díky tomu ví, že stromy a lesy jsou důležité.
Jak se za takové situace do Mongolska dostali právě experti z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů?
Zní to jako pohádka, ale údajně se to stalo nějak takhle: V Darkhanu, druhém největším městě Mongolska, někdy kolem roku 2010 plánovali na univerzitě otevřít obor lesnictví. Při pohledu z okna si tamní pan ředitel – u nás by to byl rektor – řekl, že když tam Čechoslováci v 60. letech postavili perfektní cementárnu, tak by mohli být i dobrými lesníky. A oslovil v Mongolsku působí českou organizaci Člověk v tísni.
Zkušenosti z krátkého působení dvou českých lesnických expertů nakonec vedly k žádosti mongolské strany o rozsáhlejší projekt zahraniční rozvojové spolupráce. A jelikož žádost směřovala do oblasti, kterou v ČR zajišťuje výhradně Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, doporučilo Ministerstvo zemědělství České rozvojové agentuře k realizaci projektu právě tento ústav.
Jaké jsou aktuálně ty největší problémy mongolských lesů? Jen nadměrná pastva? Co třeba tající permafrost?
Mizející permafrost je jistě problémem, který ukazuje na změnu klimatu a tím následně na ohrožení stávajících ekosystémů. Touto problematikou se v Mongolsku mnoho let zabývají vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, kteří potvrdili tání permafrostu jako významný faktor způsobující odumírání lesa.
V oblasti, kde jsme působili, jsou na první pohled ale viditelné zejména škody na lesích způsobené dlouhodobou nadměrnou těžbou dřeva, lesními škůdci, požáry a pastvou.
Konkrétně v našem údolí za Sharingolem by bylo pastvy ještě dost, ale mnoho hektarů tu zničili zlatokopové. Ovce, krávy a kozy se pasou na loukách, ale i v lesích, kde ničí malé stromky.
Když si vezmu jen název vašeho projektu – Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku – nabudu snadno dojmu, že se tamní lesy nerozvíjejí, a nějakým způsobem je tam ochuzen místní genofond.
Dá se prakticky říci, že mongolské lesy starší než 50 – 60 let jsou původní. Náš projekt se snažil o to, aby se do umělé obnovy, tedy do zalesňování, nedostalo osivo nebo sazenice z dovozu, kde je neznámý původ, nebo osivo nekvalitní.
V ČR a celé EU platí poměrně přísná pravidla pro přenos osiva a prodej sazenic. Mongolské straně jsme tedy předali praktické zkušenosti z uznávání vhodných stromů a porostů pro sběr osiva, založením dvou lesních školek na obalované sazenice a založením prvního semenného sadu modřínu i know-how v oblasti získávání kvalitních sazenic nejkvalitnějšího osiva v blízké budoucnosti. Vše bylo zaměřeno výhradně na ekotypy místních dřevin.
Jak moc se liší know-how vašich mongolských kolegů?
Začnu krátkou, ale výstižnou příhodou. Nastávající „lesní inženýr“ míchal ve školce mykorhizu, kterou jsme přivezli z ČR, a chtěli díky ní zajistit větší ujímavost sazenic. Na otázku, zda ví, co je to mykorhiza, odpověděl, že ne. Víš, mykorhiza je určitá forma symbiózy mezi dřevinou a houbami. Víš, co to je symbióza? Nevěděl.
Úroveň studentů a absolventů je různá. Různá je i úroveň jednotlivých univerzit.
Vnímají třeba některé souvislosti odlišně, než vy? Třeba například to, že by se přírodní vlivy formující les – požáry – neměly omezit?
Oheň je v mongolských lesích na jednu stranu chápán, tak jako v boreálních lesích obecně, jako přirozená etapa jejich obnovy.
Na druhou stranu poblíž obydlených oblastí je velkým strašákem.
Oheň tu vzniká přirozeně, například při bouřkách. S dostupností divočiny terénními auty ale stoupá i počet požárů způsobených lidmi.
Osobně jsem se ale nesetkal s názorem, že oheň je „blahem“ pro obnovu lesa.
Proč jste vlastně pro realizaci projektu zvolili ten koncept „aktivních, kteří to naučí ty ostatní“?
Koncept „pomoz aktivním, oni pomohou dalším“ je naprosto logický. Jeden můj kamarád, mimochodem úspěšný podnikatel, mi vyprávěl, jak si po dálkovém studiu rozvojové pomoci „dopřál“ cestu do Afriky, kam vezli šicí stroje.
Když přijeli do velmi chudé vesnice a jeho dvě kolegyně chtěly rozdávat stroje těm nejchudším ženám, snažil se jim vysvětlit, že musí naopak najít ty „nejbohatší“ a dát dovezené stroje jim. Jsou totiž předpokladem, že stroje neskončí za pár dní někde v koutě. Ženy, které již něco dokázaly, k sobě přitáhnou další a vesnice se začne pomalu zvedat z chudoby.
Podobně jsme na základě doporučení expertů vyslaných v rámci aktivit Člověka v tísni postupovali i my. Kromě aktivit zaměřených na státní organizaci, Lesnické, výzkumné a rozvojové centrum a univerzitu v Darkhanu, jsme spolupráci spojili s družstvem Domogt Sharingol, které již mělo v oblasti lesnictví mnohá ocenění a patří mezi nejlepší místní lesní podniky. Za našeho působení tam na praxi jezdili učňové ze Suchbátaru a studenti z univerzity v Darkhanu.
Tím, že pomůžete Mongolsku vychovat vlastní lesnické experty, jim vlastně pomůžete víc, než kdybyste ve věci lesů vytrvale intervenovali sami?
Během trvání našeho čtyřletého projektu jsme viděli několik dalších mezinárodních aktivit. Většinou skončily s koncem financování.
Jeden příklad za všechny: v rozsáhlé oblasti dříve zdevastované těžbou dřeva byla založena z jihokorejských prostředků lesní školka pro pěstování obalovaných sazenic. Podobnou jsme založili v lesích za Sharingolem a na univerzitě v Darkhanu i my. Rozdíl mezi školkou produkující prostokořenné sazenice a sazenice obalované je to, že v té první se pěstují sazenice na záhonech, které se před výsadbou vyryjí. Ve školce na obalované sazenice se pěstují stromky v kontejnerech a vysazují se do lesa s balem, čímž nezažívají při výsadbě tak velký šok.
Základem korejské školky byl ale hotový substrát z Kanady. Ve chvíli, kdy skončilo financování projektu, skončila prakticky i produkce školky.
Naší strategií bylo naučit pracovníky našich školek vyrábět si substrát vlastní. Což se podařilo a po skončení projektu produkce školky dál pokračuje.
Jakou máte zpětnou vazbu o rozvojových aktivitách, které jste podpořili? Vypadá to, že by spolupráce mohla pokračovat?
Z Lesnického, výzkumného a rozvojového centra žádné zprávy nemám, stejně tak z univerzity v Darkhanu. Víme ale, že školka, kterou jsme tam vybudovali, je zapojena do výsadby 1 miliardy stromů.
S družstvem Domogt Sharingol jsme ve stálém kontaktu. Do družstva majetkově vstoupil jeden z nejbohatších lidí v zemi. Za nás školení a workshopy probíhaly v prázdném foliáku, dnes u školky stojí další dřevostavba, která slouží jako přednáškový sál.
Slavnostní jurta byla přestěhována a na jejím místě je heliport, jelikož se družstvo rozhodl navštívit prezident Khurelsukh Ukhnaa. Školka funguje a v pronajatých 3 000 ha okolních lesů probíhá těžba podle lesního hospodářského plánu, který byl během našeho projektu zpracován.
Co bude dál?
Jelikož v minulosti byly na pozemcích kde hospodaří družstvo Domogt Sharingol vytěženy prakticky všechny dospělé borovice, jedinou možností, jak v těžbě udržitelným způsobem pokračovat, je zaměřit se na břízu a snažit se o obnovu borových porostů. Bříza ale nemá příliš velké uplatnění. Jednou z mála možností je výroba dřevěného uhlí.
Z podnětu německé rozvojové agentury Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) proběhla v době našeho projektu dvě školení. Kromě prodeje klasického dřevěného uhlí vhodného na grilování, z „mouru“, který je vždy součástí produktu v procesu pálení dřevěného uhlí dnes v družstvu vyrábějí speciální mýdla. Pracovníci družstva se chopili příležitosti a projekt jim změnil život.
Od konce našeho projektu už uběhlo několik let, které vyplnily kromě návazného vzdělávacího projektu ČRA, související projekty kolegů z Mendelovy univerzity v Brně zaměřené především na vzdělávání vysokoškolských studentů orientovaných lesnickými směry. Během těchto projektů byl Domogt Sharingol využíván jako školící centrum. Na základě výsledků těchto projektů „české lesnické školy“, aktivnímu přístupu našeho velvyslanectví a výborné spolupráci s GIZ byly iniciovány záměry nových projektů. V loňském roce Evropská unie schválila zemědělsko-lesnický projekt „STREAM“ s rozpočtem cca 5 milionů eur. Realizátorem lesnické části projektu je GIZ, se kterým spolupracuje konsorcium 11 univerzit pod vedením Mendelovy univerzity v Brně. I pro tento projekt je Domogt Sharingol školícím centrem, protože záměrem projektu je mimo jiné ukázat místním uživatelům lesa příklady dobré lesnické praxe. Všichni věříme, že tyto větší projekty na národní úrovni pomohou nastavit směřování mongolského lesnictví správným směrem.
A ještě maličkost – to, že jste předali nějaké zkušenosti a poznatky mongolským lesníkům, mohlo být pro ně jistě podnětné. Ale přineslo to, naopak, něco i vám? Nějakou obohacující zkušenost, zážitek?
Každý rozvojový projekt přinese mnoho pro obě strany. Velmi mne překvapilo pracovní nasazení pracovníků družstva, když postupně poznali, že práce na projektu má smysl a to ještě neviděli žádné výsledky.
V Mongolsku se po společenských změnách v devadesátých letech velice zásadně obnovil vztah k duchovnímu a náboženskému životu. Osobně mne velice oslovilo, když jsem slyšel, že když se Čína ohradila proti návštěvě tibetského duchovního vůdce Dalajlamy, Mongolsko mocnému sousedovi odpovědělo, že si bude zvát, koho bude chtít... Jaký to kontrast oproti známému servilnímu dopisu čtyř našich čelních představitelů po setkání Dalajlamy s tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem.
Co roste v mongolském boreálním lese
Hlavními dřevinami v lesních porostech mongolské tajgy jsou modřín sibiřský (81 %), borovice sibiřská (7 %) – druh velmi podobný limbě, kterou známe z Vysokých Tater nebo z Alp, bříza mandžuská (6 %) a naše „stará známá“ borovice lesní (5 %). Zbylé jedno procento je směs další dřevin, jako jsou topoly, vrby, jilmy.Blíže o projektu Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku najdete na stránce: forest4mongolia. Nejlépe si čtenář udělá obrázek z videí, která jsou v sekci „Aktuality“.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (54)
Jaroslav Řezáč
10.8.2022 07:01Dalibor Motl
10.8.2022 13:30 Reaguje na Jaroslav ŘezáčZbyněk Šeděnka
10.8.2022 19:41 Reaguje na Jaroslav Řezáčkarel krasensky
10.8.2022 07:16Miloš Zahradník
10.8.2022 09:07 Reaguje na karel krasenskyhospodářskou úpravu lesů?
Zní to jako pohádka, ale údajně se to stalo nějak takhle: V Darkhanu, druhém největším městě Mongolska, někdy kolem roku 2010 plánovali na univerzitě otevřít obor lesnictví. Při pohledu z okna si tamní pan ředitel – u nás by to byl rektor – řekl, že když tam Čechoslováci v 60. letech postavili perfektní cementárnu, tak by mohli být i dobrými lesníky. A oslovil v Mongolsku působí českou organizaci Člověk v tísni
Petr
10.8.2022 11:19Tohle o vodě je pro mě nejdůležitější informace z celého článku.
Miloš Zahradník
10.8.2022 18:29 Reaguje na PetrPetr
10.8.2022 18:44 Reaguje na Miloš ZahradníkPetr
10.8.2022 18:50 Reaguje na PetrZbyněk Šeděnka
10.8.2022 19:44 Reaguje na PetrPetr
10.8.2022 20:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJan Škrdla
10.8.2022 22:36 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
11.8.2022 10:37 Reaguje na PetrPetr
10.8.2022 20:25 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBýložravce si tedy můžete škrtnout.
Zbyněk Šeděnka
11.8.2022 06:38 Reaguje na PetrP.S. Tou biomasou myslím soubor všeho živého v dané lokalitě a ne jednu bývalou političku, které nebyla zrovna obdařená inteligencí a jejíž jedinou kvalifikací bylo, že si nechala od policie zvalchovat prdel.
Jan Škrdla
10.8.2022 22:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNa konci doby ledové, kdy bylo chladno a sucho, tak se tady proháněla stáda mamutů a velkých kopytníků. S rostoucí teplotou a srážkami se začala měnit vegetace a velcí býložravci vázaní na tundru se nezvládli přizpůsobit a vyhynuli. Pouze v nížinách na ně navázal člověk, neolitický zemědělec.
Jinak, že krajina nebyla zalesněná celá, to nerozporuji, ale z cca 80-90% byla.
Zbyněk Šeděnka
11.8.2022 06:25 Reaguje na Jan ŠkrdlaPetr
11.8.2022 07:39 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr
11.8.2022 07:58 Reaguje na PetrTakové prostředí by tu našel Praotec Čech. Lesy a jen lesy, jen sem tam malá enkláva s několika chýšemi.
Petr
11.8.2022 08:05 Reaguje na PetrZbyněk Šeděnka
11.8.2022 09:26 Reaguje na PetrPetr
11.8.2022 11:42 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJan Škrdla
11.8.2022 12:07 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlavomil Vinkler
11.8.2022 10:43 Reaguje na PetrPetr
11.8.2022 12:20 Reaguje na Slavomil VinklerV Kosmově kronice se můžeme dočíst, že: "Powrch této země zaujímaly toho času širé pauště lesů, kteréž byly bez obywatelň lidských, ale welmi hlučné od rojů wčel a od zpěwň rozličného ptactwa.
We hwozdech bylo bez počtu zwěře jak
w moři písku nebo koliko lnvězd jest na nebesích; od nikoho nejsaue lekána přebíhala po neschůdné zemi, a stádům zwiřat sotwa postačowala půda."
Nebo z popisu příchodu praotce Čecha se můžeme dočíst: "Tuto máme jeden vrch, a okolo
nho hojné roviny a úrodnú zemi, ale všecku lesy
porostlú.«
Nebo třeba z popisu dávné obchodní stezky, vedoucí od římských dob přes naše území můžeme zjistit: " Všude po stezce vládlo děsivé šero a ticho, které působilo tísnivě na zvířata i lidi. Obrovské staleté stromy nepropouštěly sluneční paprsky. Všude bylo cítit vlhko. Procházela mezi močály a bažinami, vinula se nepropustnými pralesy..."
Zbyněk Šeděnka
11.8.2022 14:18 Reaguje na PetrPetr
11.8.2022 15:03 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKosmova kronika, stejně jako Burianovy obrazy ,jsou jen komerční díla, která autoři zcela logicky přikrášlovali tak, jak uznali za v té době vhodné a potřebné. Onu poetiku a přikrášlení je samozřejmě potřeba si odmyslet a brát si z toho jen střízlivé jádro.
Ale zatímco Burianovy obrazy jsou víceméně ojedinělé a není je moc s čím srovnávat a ověřit si tak stupeň fikce, historických pramenů je povícero a určité shodné prvky a informace se v nich vysledovat dají.
Jan Škrdla
11.8.2022 16:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaviz tabulka na straně 21:
https://is.muni.cz/el/1431/jaro2016/GA231/um/Dolakova.Prir_vegetace.uvod.pdf
Zbyněk Šeděnka
11.8.2022 17:43 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
11.8.2022 18:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahttps://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_Teutobursk%C3%A9m_lese
Jinak ten les se vyvíjel řádově tisíce let (doba ledová skončila cca 8 tis let před Kristem). Netvrdím, že tady byl všude hustý les a močály, mohlo se jednat i o světlé lesy. Vyloženě rozvolněná krajina v té době byla v místech osídlení (tj. v nížinách).
Zbyněk Šeděnka
11.8.2022 19:04 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
11.8.2022 19:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJinak z hlediska ekologických podmínek (klima + půda) by byl na většině území les. Step a lesostep by se uchovaly v nejsušších lokalitách. V místech s dostatkem vláhy by dříve nebo později zarostly křovím a později pak lesem.
Co se týká Milovic, je otázkou jak lze srovnat početnost velkých kopytníků tam, s početností v krajině na počátku letopočtu.
Jan Škrdla
11.8.2022 19:48 Reaguje na Jan Škrdla1. vliv člověka
2. klima + půdní podmínky
3. biotické podmínky (např. vliv vegetace na mikroklima, vliv velkých kopytníků, velkých šelem, aj.)
Jan Škrdla
11.8.2022 22:19 Reaguje na Jan Škrdlahttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-park-v-belovezskem-pralese-vznikl-pred-90-lety.prosluly-je-zejmena-vyskytem-zubra-evropskeho
https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C4%9Blov%C4%9B%C5%BEsk%C3%BD_prales
Slavomil Vinkler
12.8.2022 14:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
12.8.2022 15:39 Reaguje na Slavomil Vinklerhttp://www.lowaspol.cz/_soubory/KR_kniha.pdf
Cituji jak v té době mohla vypadat krajina v osídlených oblastech (viz strana 20 výše uvedeného dokumentu):
Krajinu sídelních oblastí tvoří listnatý les s mozaikou ploch v různých
věkových stádiích, s nepravidelnými ploškami polí a lad zaoblených tvarů. Nejsušší a zároveň nejteplejší oblasti mají v době příchodu prvních
rolníků ještě lesostepní ráz daný střídáním listnatých hájů s otevřenými
plochami, což velmi usnadňuje (ve srovnání s hustým lesem) obdělávání půdy. Nelesní část krajiny v počátečních fázích vypadá jako něco mezi
pasekou, spáleništěm, stepí, úhorem, loukou a pastvinou, místy jako
mozaika toho všeho, místy jako vše zároveň.
Jiří Svoboda
11.8.2022 11:19 Reaguje na PetrMyslím, že se na problém díváte příliš zjednodušeně, zeleno-ideologicky.
0. Srážky jsou v podstatě dané lokálním stavem klimatu.
1. Les zajistí, že téměř žádná dešťová voda nesteče po povrchu. Část dešťových srážek ale na zem vůbec nedopadne a je odpařena z korun stromů.
2. Kvůli zastínění je povrch v lese vlhčí, neboť kvůli zastínění tolik vody neodpaří. Více vody se může zasáknout.
3. Většina vody zasáknuté do hloubky je odpařena korunami stromů. Čím je les starší, tím více takto odpařuje a bere vodu z větší hloubky. Pokud nastane několikaleté sucho, vzrostlý les si zemní vodu odpaří a uschne.
Když si budete kombinovat body 0.-3. v rámci různých klimatických scénářů, vyjde vám o lese spousta užitečných poznatků, jak vlastně funguje.
Petr
11.8.2022 11:49 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.8.2022 12:58 Reaguje na PetrMalý koloběh, který je nějak zesílen lesy, je chiméra.
Problém je, že když přijde sucho tak lesy hromadně poschnou, protože si veškerou zemní vodu samy odpaří.
Vy zjevně zaměňujete příčinu a následek!
Slavomil Vinkler
12.8.2022 15:08 Reaguje na Jiří SvobodaSlavomil Vinkler
12.8.2022 15:05 Reaguje na PetrJan Škrdla
12.8.2022 16:05 Reaguje na Slavomil VinklerPřinejmenším může způsobit rozložení srážek do delšího časového období a vyrovnanější průtoky vodních toků.
Jiří Svoboda
13.8.2022 19:45 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
13.8.2022 21:03 Reaguje na Jiří SvobodaTřeba mi řekněte, kolik ty Dukovany zachytí srážek. Navíc se jedná o bodový zdroj. Vliv vegetace se projeví v rámci větších celků. Taky je potřeb si uvědomit, že lesy samy o sobě déšť nevyvolají, ale můžou jej prodloužit a navýšit o "recyklovanou", resp. zachycenou a odpařenou vodu. Je to voda, která by v povodí s minimem vegetace odtekla rovnou do moře.
Jinak na toto téma existují studie z 2. poloviny minulého století, kdy se srovnával odtok ze zalesněného povodí a z povodí s minimem vegetace.
Jiří Svoboda
10.8.2022 11:29S rozumem lze dosáhnout mnohého.
Lukas B.
10.8.2022 18:22 Reaguje na Jiří SvobodaJarka O.
10.8.2022 11:48"Osobně jsem se ale nesetkal s názorem, že oheň je „blahem“ pro obnovu lesa." ..... já do minulého týdne taky ne, než mi to ekologé názorně osvítili. Ale hned přišli se zlepšovákem - kopytníci. Zrovna kopytníky naopak pán v článku uvádí jako příčinu pomalé degradace prostředí... všeho s Mírou, že.
Slovan
10.8.2022 15:20 Reaguje na Jarka O.Ve stejné odpovědi:
“Oheň je v mongolských lesích na jednu stranu chápán, tak jako v boreálních lesích obecně, jako přirozená etapa jejich obnovy.”
- Nepovažují to možná za “blaho”, považují to ale za “přirozenou etapu jejich obnovy”. Za něco, co do nich prostě patří.
Jarka O.
10.8.2022 19:43 Reaguje na SlovanVyznění toho citátu spíš opravdu bylo ve smyslu, že se místní ohně bojí, pokud je v jejich blízkosti, jinak proti němu nebojují, ale radost z něj nemají, i když hoří daleko v lese. Podle mě jsou pořád víc spjatí s přírodou, potřebují z ní užitek, a myslí prakticky.